up
ara

Özgür Sevinç

kitap candır.
Katılım Tarihi : 6 Temmuz Pazartesi 2015 10:24 - 1506 gün
Cinsiyet : Erkek
kitap candır.
Özgür Sevinç

Özgür Sevinç

@ozgursevinc

Acımak, acıyabilmek önemli bir beceriymiş meğer, Reşat Nuri Güntekin bunu çok iyi anlatmış. Neyin ne olduğunu bilip bilmeden hüküm vermemek gerektiğini bir de... Büyük üstadın bu kitabını okumamıştım nedense, çok beğendim.
ataç ikon Acımak
kitaba 9 verdi
0 yorum
Özgür Sevinç

Özgür Sevinç

@ozgursevinc

Bosch serisinin birçoğunu okumuştum, eksik olanlardan biri bu kitaptı ve sonunda bunun da e kitap formatına ulaştım ve okudum. Seriyle ilgili daha önce de paylaştığım bir incelemede söylediğim gibi olması gereken kronolojik sırayla okumak pek mümkün değil. Çünkü türkçe çeviri ve yayın tarihleri orjinal sırayla aynı değil. Dolayısıyla Bosch'un maceralarını bir önden bir arkadan okumak durumunda kaldım. Ama aslında bu durum daha hoşuma gitti.

"Son çakal" adlı bu kitap bence serideki önemi en yüksek kitaplardan birisi. Bosch'un geçmişindeki en önemli ayrıntılardan birini bu kitapta öğreniyoruz: annesinin hikayesini...

Tabi bu hikaye de tıpkı diğer kitaplardaki gibi bir Connelly klasiği biçiminde ele alınmış. Bosch yine sıradışı ve fevri tavırlarıyla olayları çözümleme derdinde ve yine gözlem ve zeka yeteneğiyle çözüme ulaşıyor. Ve tabi bu süreçte bazen yine yanıldığına ve yanıldığını farkedip yine araştırmaya devam ettiğine tanık oluyoruz. Ve sonunda yine şaşırtmayı beceriyor. Yani yine etkileyici bir kitap.

Bu kitabın serinin arka plan hikayesi açısından önemine ve etkileyici olduğuna değindim. Son olarak bir de olumsuz eleştiri yapayım. Bu kitapta serinin diğer kitaplarında pek rastlamadığım gereksiz yinelemeler ve hatta gereksiz derecede ayrıntılı diyaloglar var. Bunları okurken kitabın sonunda neden bu kadar uzattığını anlayabileceğimi ve hak vereceğimi zannetmiştim. Ama öyle olmadı. Daha sade bir biçimde yazılsaymış daha çarpıcı bir kitap olabilirmiş. Ki yazarın tam da bu biçimde yazdığı birçok kitap var.
ataç ikon Son Çakal
kitaba 8 verdi
0 yorum
Özgür Sevinç

Özgür Sevinç

@ozgursevinc

Alper Canıgüz'ün kendi tarzını oluşturmaya başladığı hoş bir kitap. Sıkı bir hayalgücü , yerlere yatırmasa da ince ince tebessüm ettiren dozunda mizah, "cevdet bey ve oğulları", "ah bu koku, bu ten..." filan gibi lüzumsuz göndermeler :) ve yine elinizde eriyen sayfalar.
Yarattığı karakterlere pek kıyamıyor Canıgüz, onları başka başka kitaplarına sokuşturuyor bir şekilde. Özellikle bazı yan karakterleri... Tahtakafa, kız tevfik, amcabey gibi karakterler yaratmış olsam ben de kıyamaz suyunu çıkarırdım. Hatta bu yan karakterlerin ana karakter olduğu bir kitap olsa okunur ( belki vardır, henüz tüm kitaplarını okumadım).
ataç ikon Tatlı Rüyalar
kitaba 7 verdi
0 yorum
Özgür Sevinç

Özgür Sevinç

@ozgursevinc

Ey özgürlük! paylaşım fotoğrafı
Ey özgürlük!
Son yıllarda bazı toplumsal talepler "özgürlük" kılıfı içerisinde yutturulmaya çalışılıyor gibi geliyor bana.
Özgürlüğün kelime anlamına baktım: "Herhangi bir koşulla sınırlanmama, zorlamaya, kısıtlamaya bağlı olmaksızın düşünme ve davranma durumu" diye geçiyor sözlüklerde.
Kafama takıldı. Bir insan herhangi bir koşulla sınırlanarak, zorlanarak ve kısıtlanarak yaşamayı arzu ediyor ve bunun mücadelesini veriyorsa bu da bir özgürlük mücadelesi midir?
Ya da biri çıkıp "ben yasaklardan yanayım arkadaş, yasaklara özgürlük istiyorum" dese ne cevap verirsiniz?
2 yorum
yeşilflr (@birkul)
Toplum içinde yaşıyor olmamızın kaçınılmaz ve doğal sonucudur yasaklar/kurallar... Ha keşke herkesin gerçekte kendine ait bir dünyası olsada herkes kendi belirlediği kurallar doğrultusunda hareket etse.. Ama yok öyle değil.. Ben senden farklı düşünüyorum, sen benden farklı bir görüştesin.. ve bizler kendimize ait görüş, fikir/düşünceler doğrultusunda hareket etmek/ yaşamak istiyoruz.. ama bunu yaparken, benim senin değerlerine, seninde benim değerlerime saygısızlık etmememiz gerekiyor.. aksine bir durumda kaos ortamı... eylemlerimiz sonucu karşı tarafı herhangi bir maddi-manevi zarara uğratmamak adına gereklidir kurallar ve yasaklar.. “ben istediğimi yaparım” düşüncesini savunan bir insan kendisinin ya da bir yakının, yine bu şekilde bir düşünceye sahip bir birey tarafından zarara uğraması-uğratılması halinde bu duruma değil itiraz, sitem etmeye dahi hakkı yoktur.. çünkü zarar veren istediğini yapmıştır, zarara uğrayanın ise buna itiraza hakkı yoktur.. çünkü yaşasın özgürlüktür!! (Değil tabiki)
10.10.17 beğen 1 cevap
Özgür Sevinç (@ozgursevinc)
Ben sormak istediğim şeyi tam anlatamamışım demek ki. Kurallar, yasaklar olmalı mı olmamalı mı değil benim sormak istediğim. Örnek vereyim, burası daha çok kitapla ilgili bir platform olduğu için örneği kitaplarla ilgili vereyim. Diyelim ki ben kitapların toplumsal ahlak ve nizama zararlı olduğunu ve dolayısıyla kitap yazımının, basımının ve okunmasının yasaklanması gerektiğini düşünüyorum. Ve bu yasağı savunurken de itiraz edenlere "bu da benim fikrim, fikir özgürlüğüme saygılı olun" diyorum. Yani bir yasağı "özgürlük" kavramını kullanarak savunuyorum. Sizce bu mantıklı mı? Eğer bu mantıklı değilse bugün savunulan birçok yasak için de benzer bir durum söz konusu değil mi? Kimse bir yasağı savunmasın demiyorum kısacası, banane isteyen istediğini düşünsün ve savunsun. Ama bu yaptığını "özgürlük" adı altında yapması tuhaf değil mi?
10.10.17 beğen cevap
Özgür Sevinç

Özgür Sevinç

@ozgursevinc

03.10.17

Aşk nedir?

Şartlı koşullar altında gerçekleşen, merkezi sinir sistemimizdeki nöronal sinapslarda salınan nörotransmitter adlı zerreciklerin yol açtığı geçici beyin harabiyetidir.
yorum
Özgür Sevinç

Özgür Sevinç

@ozgursevinc

Çıralı paylaşım fotoğrafı
Çıralı
Gündüz deniz-bira-kitap, gece balık-rakı-roka üçlüsü. Çıralı'da tatil başka...
2 yorum
rozella (@sunaaa)
Pocketbook mu ? Bende de var pek kullanmiyorum oyle duruyor
05.09.18 beğen cevap
Özgür Sevinç

Özgür Sevinç

@ozgursevinc

"Eğer bu kadar çok insan bu kadar çok farklı şeye inanmışlarsa, aralarından tek bir tanesi, hatta aralarından herhangi bir tanesi, nasıl gerçekten de doğru olabilirdi?"
ataç ikon Sissoylu 2 - Kuşatma
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Özgür Sevinç

Özgür Sevinç

@ozgursevinc

Yükselmek: kendini aşağılarda saymanın ateşli hastalığı; insanın kendisi için doğurduğu son anne; bugünün tadını alıp götüren kötü bir düş, ya da; yukarıya doğru alçalış...
ataç ikon Sonsuzluğa Nokta
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Özgür Sevinç

Özgür Sevinç

@ozgursevinc

 paylaşım fotoğrafı
Bu fotoğrafı görmemiştim daha önce. Atatürk'ün hamlelerine dikkat ettim. Bir çocukla satranç oynarken bile rakibi küçümsemediği anlaşılıyor. Savunma ağırlıklı hamleler bir rok hamlesiyle pekiştirilmiş. Saldırı planını orta hattan kurgulamış. Açılış hamlelerinde siyah ile oynamanın gerektirdiği güvenlik ve sabır hissediliyor. Bu arada karşısındaki çocuk da boş değil. Maçın sonucu tabi ki önemli değil. Ama paşanın açılış hamleleri, onun akılcıl savaşçı kişiliğiyle uyumlu görünüyor...
0 yorum
Özgür Sevinç

Özgür Sevinç

@ozgursevinc

Ne güzel şeyler paylaşıyorsunuz, ben neden paylaşamıyorum?
5 yorum
LAVİNYA (@pnar)
Sorunun cevabı sizde
05.09.18 beğen 3 cevap
Gökçe (@kirmizitilkiyollarda)
Bazı üyeleri benim de kıskandığım doğrudur 😊
05.09.18 beğen 1 cevap
Özgür Sevinç

Özgür Sevinç

@ozgursevinc

Yazarın "kafes" adlı kitabını okumuştum, öyle çok beğenmemiş olsam da umut verici olduğunu düşünmüştüm. Bu yüzden bu kitabını da merak edip okudum. Ama bence kafes'ten daha kötü. Yazarın hayal gücüne sözüm yok, tamam da, bu hikaye aşırı zorlama geldi bana. Kaynağı belirsiz bir ses, sesin tuhaf etkileri, etkilenenlerden birinin (adamımız) yaşadığı tuhaf bir tedavi süreci falan filan. Asıl yazmak istediğim mantık hatalarını spoiler vermeden yazabilmem mümkün değil o yüzden yazmayacağım. Ama mantık hatalarını bir kenara bıraksam bile hikayedekine benzer bir durum gerçek dünyada olsa -olmaz ya olsa- olayların bu şekilde gelişmeyeceği çok aşikar.
Yani yazarın "kafes" ile vaadettiği gelişim süreci bu kitapla "dünyayı kurtaran adam" modeline gerileme ile son bulmuş.
ataç ikon Kırmızı Piyano
kitaba 4 verdi
0 yorum
Özgür Sevinç

Özgür Sevinç

@ozgursevinc

"Oğullar ve rencide ruhlar" adlı kitabın devamı niteliğinde olan bu kitabı da hiç ara vermeden okudum. Alper Kamu'nun sıradışı maceraları devam ediyor. Önceki kitaba göre daha bir renkli geldi bu ikincisi bana, daha keyifli okudum. Hala bir "erken kaybedenler" tadına ulaşamasam da seri devam ederse takip edeceğim.
Alper Kamu hala beş yaşında (ki bu durum canımı sıkmaya devam ediyor) ve aynı psikopatolojik yapısıyla esrar perdelerini aralamaya devam ediyor. Dahice analizleri ve çocukça davranışları ile bu maceralar keyifle okunuyor ve sayfalar hızla tükeniyor, kitap adeta elinizde eriyor.
Yine de bu kitabın benim açımdan asıl önemi yazarına olan ilgimi artırması oldu. Yazarla ilgili wiki bilgileri edindim ve diğer kitapları hakkındaki yorumları da inceleyip hepsini sipariş ettim. Ve böylece bir kaç hafta "ne okusam?" sorunsalından kurtuldum :)
0 yorum
Özgür Sevinç

Özgür Sevinç

@ozgursevinc

"Unutmak affetmektir. Aşkın olduğu yerde açılmaz affın kapıları. Oysa kalbim tanık, sen beni affettin. Ama sen yine de affetme beni ne olursun. Ne olur bana karşı da bir kırgınlığın olsun.”
ataç ikon Mücella
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Özgür Sevinç

Özgür Sevinç

@ozgursevinc

29.09.17

Emrah Serbes kimdir?

Yazdığı kitapları zevkle okuduğum, yazdığı senaryoyu zevkle izlediğim bir yazardır. Özel yaşamı beni ilgilendirmez.
yorum
Özgür Sevinç

Özgür Sevinç

@ozgursevinc

"boşver"
Kitap okuyamıyorum bir süredir. Bir haller oldu bana, bir kitap alıyorum elime birkaç sayfa hiçbir şey anlamadan okuyor ve kapatıyorum tekrar, "boşver" diyorum. Canım sıkılıyor akşamları işten eve dönünce, bir bira içiyorum balkonda, iyi geliyor, bir tane daha içsem mi diyorum, "boşver" diyor içmiyorum. Uyuyamıyorum bir de geceleri, e kalkayım madem biraz çıkıp hava alayım, amaaan "boşver" diyorum. Hanımla da aram bozuk zaten, düzeltsem mi diyorum arayı, sonra "boşver" diyorum. Sıcaklardan herhalde, ama olmayabilir de, bilemiyorum, bazen arıyorum nedenini sonra "boşver" diyorum. Arena'ya sorayım dedim bir de nedir bu durum diye bu yazıya başlarken ama şimdi düşündüm de "boşverin"...
12 yorum
Merve 🗡 (@mtrv)
Ee bu benim her zamanki halim. Hayat felsefem saldım çayıra mevlam kayıra
03.07.17 beğen 6 cevap
Mahir Kara (@leonidas)
iyiydi bayım..
04.07.17 beğen 1 cevap
Desert Rain (@seaa)
Hıım bune haller böyle bosverle olurmu once hanimin gonlunu sonra kendinize zaman ayırin havvalardan olabilir bunaltici bi havva var çünkü umarim yasam enerjiniz geri gelir herşeyiniz mutlulukla geçsin?
04.07.17 beğen 2 cevap
Özgür Sevinç

Özgür Sevinç

@ozgursevinc

"Çayına tek şeker atıp, bir 216 yaktı.
“Kahvaltıdan sonra içseydin”
“Sonra da içerim.”"
ataç ikon Behzat Ç. - Her Temas İz Bırakır
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Özgür Sevinç

Özgür Sevinç

@ozgursevinc

İnsan insanı eksiltir, diye düşünüyordum, nasıl çoğaltırsa.
ataç ikon Sonsuzluğa Nokta
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum