up
ara
ilkay hayitoğlu

ilkay hayitoğlu

@ilkayhayitoglu

88. OSCAR ÖDÜLLERİ
Spotlight (En İyi Film, En İyi Orijinal Senaryo)
Boston Katolik Kilisesi'nde yaşanan taciz skandalını takip eden gazetecileri konu edinen Spotlight, En İyi Orijinal Senaryo'nun yanında Diriliş ve Mad Max gibi daha favori rakiplerini geride bırakan En İyi Film Oscarı'nı da aldı.Kendi yorumum oscar için beklenen filmdi
Diriliş (En İyi Yönetmen, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Görüntü Yönetmeni)
Diriliş, 12 dalda aday olduğu Oscarlar'dan 3 ödülle ayrıldı. En İyi Film ödülünü kaptırsa da Alejandro G. Inarritu üst üste 2. kez, görüntü yönetmeni Emmanuel Lubezki üst üste 3. kez ve tabii ki Leonardo DiCaprio toplamda 6. adaylığında ilk kez bu ödülü kazanmayı başardı.Kendi yorumum Leonardo DiCaprio için sonunda ödülü aldı diyebilyorum.İzliyeceğim filmler arasında.
Mad Max: Fury Road (En İyi Kurgu, Prodüksiyon Tasarımı, Kostüm, Makyaj, Ses Kurgusu, Ses Miksajı)
Mad Max serisinin 3. filminden tam 30 yıl sonra gelen Fury Road, En İyi Kurgu'nun yanında neredeyse bütün teknik dalları silip süpürdü.Kendi yorumum en iyi kostüm beklemiyordum.En iyi makyaj hakketiler.Ses kurgusu,ses miksajı hakkediyor.En iyi kurgu prodüksiyon tasarım başka bir film bekliyordum.
Büyük Açık (En İyi Uyarlama Senaryo)
Zengin oyuncu kadrosuyla dikkat çeken Michael Lewis'in romanından [w:([w:(uyarlama) u:(http://www.neokur.com/film-tur/ uyarlama) u:(http://www.neokur.com/film-tur/[w :(uyarlama) u:(http://www.neokur.com/film-tur/ uyarlama Büyük Açık, En İyi Uyarlama Senaryo dalında Oscar kazandı.Kendi yorumum kesinlikle izlemem gerekir.
Danimarkalı Kız (En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu)
Geçtiğimiz senenin en çok beklenen filmlerinden olan Danimarkalı Kız, 4 adaylığından sadece Alicia Vikander'le Yardımcı Kadın oyuncu Oscarı'nı kazanabildi.Kendi yorumum izlenmesi gerekenlerde.
Gizli Dünya (En İyi Kadın Oyuncu)
Lenny Abrahamson'un Gizli Dünya'sında yıldızlaşan Brie Larson, gecenin en beklenen ödüllerinden birini kazandı.Kendi yorumum merak ettiğim filmler arasında
Casuslar Köprüsü (En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu)
Steven Spielberg'ün soğuk savaş dramasında Rudolf Abel performansıyla büyük dikkat çeken Mark Rylance, güçlü rakiplerinin arasında Oscar'a uzandı.
The Hateful Eight (En İyi Film Müziği)
Quentin Tarantino 8. filminde ilk kez film için özel bestelenmiş müzikler kullandı. Ve yıllardır bunun için peşinden koştuğu büyük üstat Ennio Morricone, 87 yaşında Oscar ödülünü kazanmış oldu.Töreni izlerken gerçekten hak ettiklerini fark ettim.
Saul'un Oğlu (En İyi Yabancı Dilde Film)
2. Dünya Savaşı'nda toplama kampında çalışırken, bir çocuğun cesedini yakılmaktan kurtarmaya çalışan Macar Yahudisi Saul'un gerilim ve baskı dolu hikayesi Saul'un Oğlu, Macaristan adına ödülün sahibi oldu.Başka filmi bekliyordum.
Ters Yüz (En İyi Animasyon)
Disney Pixar'ın büyükler için animasyonu Ters Yüz, favori olduğu ödülün sahibi oldu.Filmi izlemedim ama fragmanından keyf alıp eğlendim film.
Amy (En İyi Belgesel)
Daha önce Senna adlı belgeseliyle büyük dikkat çeken Asif Kapadia, bu kez 2011'de trajik bir şekilde hayatını kaybeden Amy Winehouse'un belgeseliyle ödülü ilk kez kazanmış oldu.Kesinlikle hakkedilen bir film mükkemmel.
Ex Machina (En İyi Görsel Efekt)
2015'in nispeten düşük bütçesine rağmen en dikkat çekici filmlerinden biri olmayı başaran Ex Machina da törenden boş dönmeyen filmler arasındaydı.E boş dönmemeyide hakketmiş.
Spectre (En İyi Film Şarkısı)
24. James Bond filmi James Bond'un Sam Smith tarafından seslendirilen "Writing's On The Wall" adlı şarkısı da ödül aldı.Her bond filmlerin müzikleri gibi bu film de bir başka müziğinin güzelliği.Ben her zaman bond müziklerini ayrı tutmuşumdur ve hakketi
Gene yorumum maalesef aralarından bir tek amy ve spectre izlemişim o yüzden iki filmde ödüllerini kesinle hakkettiğini düşünüyorum geri kalan filmler içinde hakkındaki bilgilerim dahilinde yaptığım yorumlar.En kısa süre içinde izlemeye başlıycam hepsini.
3 yorum
BUKALEMUN (@karacurin)
Gına geldi ...
01.03.16 beğen 1 cevap
ilkay hayitoğlu (@ilkayhayitoglu)
nedeeen
01.03.16 beğen cevap
BUKALEMUN (@karacurin)
Siz bana bakmayın öylesine esti yazdım ; Çinlilere 12 hayvan takvimi kullanır ve sıradaki burçsal takvimleri Maymun takvimi o,yüzden biraz dünya genelinde maymunluk var ister istemez bizde bu maymunluktan nasibinizi alıyoruz..
01.03.16 beğen cevap