up
ara
Kendi Halinde Biri

Kendi Halinde Biri

@kendihalindebiri

FRANSIZ TOSTU paylaşım fotoğrafı
FRANSIZ TOSTU
Yüz kere izlediğim ‘Şeytan Marka Giyer’ filminde esas kızın aşçı erkek arkadaşı, gece gece seksi sevgilisine elcağızlarıyla Fransız tostu yapıyordu. Maharetli elleriyle tostu bir o yana bir bu yana çeviriyor, nar gibi kızartıyordu. Bir de kadehe kırmızı şarap koyarak kıza ikram ediyor, bizim kantinde çay eşliğinde yediğimiz tosta bambaşka bir anlam kazandırıyordu.

Üstelik ayrılık sahnesinde esas kız oğlana duygusala bağlayarak ‘gece yaptığın Fransız tostları olmadan ne yapacağım’ diyor titrek bir sesle. İyice iştahım kabarıyor. Merakım cezbediliyor. Hemen yapmaya karar veriyorum.Daha önce hiç tadmadığım bir şey ilk defa deneyeceğim. İnternetten tarifi alıyorum . Yapmak isteyen olursa diye şuraya koyayım:
• 6 Dilim tost ekmeği
• 1 çay bardağı süt
• 1 yemek kaşığı krema
• 3 dilim kaşar peyniri
• çok az tuz
• 2 yumurta

Başlıyorum yapmaya. Yumurtaları bir kaba kırıyorum. Malzemeler çok tanıdık. Kendi kendime ‘ bu bir şeye benziyor daha önce yaptığım ama ne’ diyorum. Sonra iki dilim arasına peynir koyup ekmeği yumurtaya buluyorum. ‘Allah Allah’ diyorum. ‘ben daha önce yaptım mı bunu? Yo ilk defa deniyorum.’ Bir gariplik, bir tanıdıklık var sanki. Sonra tavada altlı üstlü kızartıyorum ama kokusu o kadar bildik bir şey ki. Ay çıldırıcam. Hani bir şarkı diline dolanır da bir türlü çıkaramazsın, beynin kangren olur ya.

Oturdum masaya. Tabi yanında tavşan kanı ‘çay’. Bir ısırık bir ısırık daha bir ısırık ve kafamda ampulün yanmasıyla gözlerim fal taşı gibi açılıyor! Son ısırık ağzımda hala. Bu bayağı bizim bildiğimiz annelerimizin küçüklüğümüzden beri bayat ekmekleri değerlendirmek için yaptığı yumurtalı ekmek. Bazı yerlerde ekmek balığı da deniyor sanırım.

Biz bunu bayat ekmekle yapmaya alışmışız tabi. Tost ekmeğiyle yapıp adına da ‘Fransız tostu’ deyince isim farkı, şekil farkı, tost yerine tavada yapmak bir de filmde yanında şarap olunca algılayamadım ben tabi. Gözlerimi yabancı kavramlar bürümüş ama tadı kendini ele verdi işte. Daha fazla gizlenemedi benden. Bir daha da yapmadım zaten. Bizim ekmek ziyan olmasın çöpe gitmesin diye yaptığımız şey için yok özel ekmekler, süt, krema falan boşuna masraf. Tadı da neredeyse aynı. Bu da böyle aile bütçesine katkılı bir bölüm olsun…
1 yorum
Güneş Ay (@gunesay)
Ben Fransız tostundan ziyade Fransız öpücüğünü merak ediyorum.Cezayir asıllı olmayan saf kan bir Fransız bulup bir deneyim yaşamak isterim Zaza gibi bir getto olmamalı o kadın, gerçek bir Fransız olmalı Ornella Muti gibi:D
17.08.16 beğen cevap