up
ara
METİN ODALARI
FOTO ODALARI
VİDEO ODALARI

Edebiyat Köşesi

Fatih Karaman

Fatih Karaman

@gezenotelci

Yorgun Anne Sendromunu yenmenin 10 yolu paylaşım fotoğrafı
Yorgun Anne Sendromunu yenmenin 10 yolu
Doğan Cüceloğlu'nun Geliştiren anne-baba kitabından bir alıntı; ??
"Bir okurum yorgun anne sendromunu nasıl atlattığını 10 maddede şöyle anlatmış; ??
1. Çocuk da yaparım kariyer de demedim, ayağıma gelen kariyer tekliflerini reddedip, işimi çocuğuma vakit ayıracak seviyede tuttum.
2. Ev işlerini, yemeği takıntı haline getirmedim. Tabii ki çocuk düzenli ve temiz bir ortamda sağlıklı olur ama ben sürekli temizlik ve yemek yapan bu nedenle çocuğuna vakit ayıramayan gergin anne olmak istemedim. Ev işleri için yardım aldım; eşimle bazı sorumlulukları paylaştık.
3. Mükemmel anne olma takıntımı geride bıraktım ve oğluma da mükemmel olmadığımı, ama onu çok sevdiğimi, onu istemeden üzersem duygularını ifade etmesi gerektiğini anlattım.
4. Annemden öğrendiğim gereksiz hijyen takıntısını bıraktım; çamurla da oynadık, yerlere de yattık, bol bol doğaya çıktık. Okuldan üzeri kirli geldiğinde 'bugün oldukça eğlenmişe benziyorsun' diye karşıladım.
5. Tüm arkadaşlarım 'birinci sınıf korkunç yorucu ve gergin geçiyor, her gün evde ödev kavgası ediyoruz' deyince ev almaktan vazgeçip özel okula yazdırdım. (Burada ekonomik koşulların önemli rol oynadığını kabul etmek gerekiyor)
6. Evde onun annesiyim, öğretmeni değil. Ders konusunda onunla tartışmadım; ödevlerin onun sorumluluğu olduğunu anlattım.
7. Onu, benim istediğim değil kendi istediği faliyetlere yönlendirdim; bir müzik aleti ve bir spor dalı ile ilgilenmek onu daha özgüvenli yaptı.
8. Oynadık oynadık oynadık; karanlık korkusunu aşmak için ona oyuncak bir gece görüş gözlüğü aldım ve tüm ışıkları kapatıp hazine avına çıktık.
9. Program takıntısını bıraktım; Şu saatte şunu yemeli, Şu aya kadar dışarı çıkmamalı vb. Çocukla seyahate çıkılmaz tabusunu bıraktım; beş günlükten itibaren dağ bayır gezdik. Onun benim devamım değil ayrı bir kişi olduğunu kabul ettim. Bir gün 'Ben üşüdüm sen de yelek giy' deyince, 'anne ben sen değilim' dedi. O gün kafama dank etti.
10. En önemlisi ben çocuğumu, onun doğumunu, bakımını, eğitimini, ve onunla oynamayı iş olarak görmedim. Onunla geçirdiğim her saniyeyi sevdim, seviyorum."
Böyle düşünen ve icraata geçen annelere bayılıyorum ☺️ ülkemizde bu annelerin çoğalması dileğiyle ???
ataç ikon Geliştiren Anne - Baba
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
3 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Edebiyat Köşesi
Edebiyat düşkünlerinin biricik odasıdır. Kendi cümlelerinle paylaşımını yap.
ODA KURALLARI
  • Edebi bir metin hakkında, duygu ve düşüncelerini paylaşabilir, tespitlerini belirtebilirsin.
  • Kime ait olduğu belirtilmemiş, isimsiz veya başlıksız alıntılar, şiirler, özlü sözler kuraldışıdır.
  • Şiir seslendirmelerini paylaşabilirsin. Şiir ve seslendirme hakkındaki düşüncelerini mutlaka açıklamalısın.
  • Metinsiz ekran görüntüsü kuraldışıdır.
  • Lütfen ilgili kitabı, filmi veya ünlüyü ataç olarak paylaşımına ekle. Yapamıyorsan ünlünün ya da kitabın ismini belirt.
  • Kendi yazı ve şiirlerini 'Kalemimden' odasında paylaşabilirsin.
  • Küfür, hakaret içeren paylaşımlar kuraldışıdır.