up
ara
METİN ODALARI
FOTO ODALARI
VİDEO ODALARI

Arena'ya Sor

Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil

KAPALI TOPLUMLARDA CİNSELLİK NEREYE GİDER? paylaşım fotoğrafı
KAPALI TOPLUMLARDA CİNSELLİK NEREYE GİDER?
Toplumsal kurallar nedeniyle baskılanan cinsel güdüler, bir şekilde sapkın bir cinsellikle ortaya çıkabilir. Ensest, homoseksüellik ya da pedofilinin zemininde, cinselliğe yoğun baskılar olması bulunmaktadır. Cinsel yasakların olduğu bir gelişim sürecinde şekillenen cinsellik, kolay ulaşılabilen ya da gizlenmesi daha kolay olan yollar üzerinden cinsel eğilimlerle kendisini gösterecektir. ("Yaşam, Evrim ve Biz" kitabından alıntıdır.)

(Kapalı ya da din baskısı altındaki toplumlarda sapkınlıkların daha çok olması bundan zaten. Yeni yapılan bir çalışma Türkiye'de ensestin %40'larda olduğunu söylüyor ama bunu açıklamak bile yasaklandı. Linki aşağıda... Anlayın durumu.

Hastalıkları teşhis etmez gizlerseniz tedavisi de mümkün olmaz. Aids hastalığını utandığın için gizlersen ölümü kabul etmişsin demektir.)

http://www.abcgazetesi.co...rani-63204h.htm
8 beğeni · 22 yorum beğen ikon
HANIMCI BEYZADE (@koraycem)
Şimdiki yüzyılda batı cinselliği doğudan çok daha açık baskısız bir biçimde yaşıyor ensesti ve eşcinselliği sıradanlaştıran o kadar dizi ve filmler yapılıyor ki küresel düzeyde izlenme rekorları kırılıyor. Örneğin son dönemde en çok popüler olan, "Game of thrones" dizisi.
03.09.17 beğen 4 cevap
HANIMCI BEYZADE (@koraycem)
Sizin de inceleme yazdığınız "Ölümsüz Aşk" filminde de, önce babasıyla sonra da oğluyla aşk yaşayıp ikisiyle de ayrı ayrı cinsellik yaşayan aktristin hikayesini büyük bir duygusallık sonrası izleyicinin gözünde normalleştirilmesi acaba Batı'nın cinselliği baskıllamayışının nasıl bir etkisi olduğunu gösterebilir doğu toplumlarına?
03.09.17 beğen 6 cevap
Ergün Çil (@erguncil)
Her toplumda var olan ve olmaya da devam edecek sapkınlıkları kapalı toplumlar yok sayarak ve gizleyerek önleyemez. Sadece bilinmesini önleyerek sapkınlığı da önlediğini sanarak gizliden gizliye özendirir. Mesleki nedenlerle o kadar rezilliklerle karşılaşıyoruz veya duyuyoruz ki, kanınız donar. İnsanlığınızdan utanırsınız. Doğrusu saklamak değil açığa çıkarıp hak ettiği cezayı vermek, hafifletici neden filan olmadan. Rızası vardı da ne demek? Çocuğun rızası mı olur? Hüküm vericiler empati yapmadan, kurbanları kendi çocuğu yerine koymadan karar vermemeli derim ben...
03.09.17 beğen 7 cevap
Arena'ya Sor
Neokur kullanıcılarına fikirlerini sorabileceğin, akıl danışabileceğin soru odasıdır. Yaratıcı ve sohbete açık sorularını bekliyoruz.
ODA KURALLARI
  • Soru içermeyen paylaşımlar kuraldışıdır.
  • Defalarca sorulmuş, klişe sorular kuraldışıdır.
  • Evet/Hayır soruları veya 'Aşk mı, para mı?' gibi yoruma dayalı olmayan seçenekli sorular kuraldışı kabul edilebilir.
  • Sadece yorum almak için sorulmuş bilinçli tahrik içeren sorular kuraldışına alınabilir.
  • Yeterince net ve detaylı olmayan sorular kuraldışıdır.
  • Yalnızca bir üyeye soru sormak kuraldışıdır. Sorular tüm siteye sorulmalı.
  • Yönetime soru sormak için "Destek" bölümünü kullan.
  • Site kullanımına yönelik teknik sorular kuraldışıdır.
  • Kitap önerisi isteyen sorular kuraldışıdır. Sitemizde öneri alınabilecek çokça liste ve tür vardır. Lütfen ilgili bölümlerden faydalanın.
  • Küfür, hakaret içeren paylaşımlar kuraldışıdır.