up
ara
Kenan

Kenan

@enron

Schopenhauer'ın İnsan Doğası Üzerine kitabında felsefecilerin cevaplamaya çalıştıkları bir sorudan bahseder. Soru şöyle:

Issızlıklarda tek başına yaşamış ve birbiriyle ilk kez karşılaşan iki insan ne yapar?

Pufendorf: Birbirlerini sevgiyle karşılarlar.
Hobbes: Birbirlerini düşman olarak görürler.
Rousseau: Sessizce birbirlerinin yanından geçip giderler.
Schopenhauer, kısaca bilemeyiz demiştir.

Sizce ne yapar bu iki insan?
12 yorum
blue bell (@littleflay)
Hayvanlar birbirlerini gördükerinde düşman gibi davranırlar (aynı türden olsalar bile) homo sapiens’te bir hayvan olduğu için düşmanca davranacaktır bence
16.07.18 beğen 2 cevap
Gökçe (@kirmizitilkiyollarda)
Başta dost mu düşman mı diye dener küçük bir kavga eder ölen olmazsa dost olarak yollarına devam ederler. Tabi bahsettiğimiz cinsiyet erkekse. Kadınsa başta dost gibi görünür. Sonra düşman olur.
16.07.18 beğen 1 cevap
Vüsat (@vayacondios)
Canlının "insan" diye tanımlanmasının tek nedeni biyolojisi midir? Yoksa "insan" tanımlanırken fizyolojinin yanı sıra sosyolojisi, etik vb değerleri de kriter olarak alınır mı? Eğer sadece fizyoloji insan tanımı için yeterliyse; karşısındakini tehlikeli olarak algılayacak ve hayatını korumak adına ya ona saldıracak ya da çaktırmadan ortamdan sıvışacaktır. Ancak diğer değerler de işin içindeyse 3. bir yöntem geliştirebilir insan; düelloda kovboyların birbirinin hareketini kollamasına benzer şekilde; karşıdan gelecek olası tehlikelere karşı tetikte durarak sosyal ilişki kurabilir. Ki günümüz insanının yaptığı şey de çoğu zaman budur.
16.07.18 beğen 2 cevap