up
ara
Pelin

Pelin

@pelinnn

Çelişki/tutarsızlık açılımı paylaşım fotoğrafı
Çelişki/tutarsızlık açılımı
Bir kişilik çelişkilerle dolu olabilir ama asla tutarsız değildir ve bu konu üzerinde ısrar etmemizin nedeni, sözlükler ne derse desin, çelişkiyle tutarsızlığın eşanlamlı olmamasıdır. Bir kişi veya kişilik, iç tutarlılığının sınırları içinde kendisiyle çelişir, oysa tutarsızlık sabit bir davranışsal özelliktir, çelişkiye direnir, çelişki yok eder, onunla yaşamaya dayanamaz. Bu açıdan bakıldığında, aykırılığın felç edici ağlarını yakalanma riskini göze alarak da olsa, çelişkinin tutarsızlık karşı duran en tutarlı unsurlarından biri olduğu varsayımı da gözardı etmemiz doğru olmaz.
5 yorum
Cihan Yıldız (@cihanyildiz)
Bir örnek istiyor sanki :)
01.10.18 beğen 1 cevap
Bearded Angler (@beardedangler)
abla yazıyı ıkı kere okudum,
ılk okuduğum çok çelişkili,
ikinci okuduğum çok tutarsız geldi.
neden ki?
acaba üçüncü okumunmayı
beklıyor olabılır mi?
01.10.18 beğen 1 cevap
Pelin (@pelinnn)
Tutarsızlık öteki kişinin biçtiği anlamdır yani tutarsız kişi kendisini tutarsız görmez kendi içinde mantığı vardır. Sebep-sonuç ilişkisi çarpıktır ötekiye göre tutarsızdır, ama tutarsız kişiye göre tutarlıdır :)
Çelişki, tutarsız kişinin tutarsızlığının kanıtı aslında. Bu yüzden tutarsız kişiye, öteki tarafından çelişkili olduğu kanıtlarıyla birlikte sunulursa tutarsız kişi reddeder. Zaten tutarsız kişi çelişkiyi benliğiyle kabul ederse tutarlı olur :).
Şiddete meyilli adamı ele alalım. Dışardan dost canlısı, çoğunluk ah ne iyi adam der olsun ama evde döver herkesi öldüresiye. Bu duruma tanık olan başka adam çelişkili bulur şiddete meyilli adamı. Tanık olan adamın şiddete meyilli olan adama çelişkisini söylediğini düşünün, şiddete meyyilli olan adam ne yapar sizce :P ( bu örnek gerçektir) @cihanyildiz @beardedangler
01.10.18 beğen 2 cevap