up
ara
Canan

Canan

@cnnhni - Üsküp

Aristoteles nun ögrencisi Büyuk Iskender... paylaşım fotoğrafı
Aristoteles nun ögrencisi Büyuk Iskender...
Büyük İskender kadar hayranlık uyandıran pek az kahraman vardır tarihte. Makedonya hükümdarı İskender, MÖ 334-323 yılları arasındaki on bir yılda, büyük Pers İmparatorluğu'nu ele geçirip ordusunu Hindistan'a kadar götürmüştü. Daha da onemlisi bir efsane kahramanı olmus ve yüzyıllar boyunca tüm büyük strateji uzmanlarına, büyük fatihlere, tarihin belli bir döneminde büyük iktidar özlemi çekenlere örnek olmustur..

Büyük İskender gerçek kisiligiyle hareket eden bir lider degildi. O, pes pese ya da aynı anda farklı rollere bürünen bir lider ve fatihti...diyor Mosso,ahlakçı PLUTARKOS un" Iskenderin yazgisi"basligiyla yazdigi kitaplardaki bilgilerden yola cikarak..

İskender'in bütün suretleri arasında, üzerinde en fazla yorum yapılan kuskusuz Zeusun oglu olmasidir ,ki bu konuda ,Plutarkos kraliyet ailesinin mitolojik kökenleri oldgunu ve Heraklea soyundan geldiklerini yazar ,bazi kaynaklar da Iskenderin kral Philipos in oglu oldgunu savunur..(Bu konuda ki kapsamli bilgiler kitabin 78.ci sayfasinda mevcutur)

Plutarkhos'a göre İskender'in kisiligini açıklayan bu niteliklerin en ustunu, onun bir filozofa layık davranısidır. Kendine hakimiyeti, aynı şekilde zevklere karsı direnci, içlerinden çoğunun kapıldığı lüks
askına karsı dostlarını koruma endişesi de bundan kaynaklanırdı. Dostlarına aykırı gelen sitemlerini de "tatlılıkla, bir filozof tavrıyla" onları erdemli davranışlara yöneltmek için yapardı
Gerçeklik kaygısını açıklayan da onun bu "Filozofça" davranısidır. Dalkavukluklara ve tanrısal esinlere karşın, mantık dışına asla çıkmamıştır. Üstün olduğuna inandığı ve kendisi hakkında yüksek düşüncelere sahip olduğu halde, Filippos dışında başka bir baba istememiştir kendine.
Yaralanınca, çevresindeki dostlarına şöyle demiş:
.....Dostlarım, bu akan şey ichor (mutlu tanrıların damarlarında dolaşan sıvı) değil kandır....
Plutarkhos da şu sonucu çıkarır:
Az önceki sözlerimden, İskender'in, sözde tanrı olmasından ne heyecan duyduğu ne de kör olduğu açıkça anlaşılıyor, ama bu inanç ona göre bir egemenlik aracıydı.
Bu bilgelik Aristoteles'in eğitiminin bir ürünüydü kuşkusuz...

Hirkanlılara evliliği, Arakhoislılara tarımı, Sogdianalılara öldürmek yerine babalarına bakmayı, özen göstermeyi, Perslere analarına saygı göstermeyi, Scytheslilere ölülerini yiyecekleri yerde gömmelerini, Hintlilere tanrıların önünde yere kapanmayı, herkese Homeros'u ve Sofoklesi okumayı, Euripides'in trajedilerini yüksek sesle okumayı ögretti ve en büyük "felsefi" değeri tüm insanlığı tek bir topluluk olarak düsunmekti..

13 yilik bir iktidardan sonra 33 yasinda aniden ölmesi neyden öldugu ve mezarinin nerde oldgu hala cevap bulamayan sorular arasindadir..Kaynak:Alexandre Le grand
la destine d'un mythe Claude Mosso-Büyuk Iskender..
8 yorum
kübra (@namtenahi)
Sakin kafayla okumak lazım. Canlıya.🎈
02.01.19 beğen 3 cevap