up
ara
Canan

Canan

@cnnhni

 paylaşım fotoğrafı
Simone de Beuvior in Ikinci cins Kadinlar kitabinin,Sevdali kadin bölümünde,kadinlarin duygusal ve iç dünyalaria girerken,erkege karşi hisetikleri tutku,sevda ve buna benzer birçok duyguyu,kişiliklerinde yansimalarina dair birçok bilimsel noktaya değinmisti.Bu bağlamda en büyuk vurguyu,tarihteki bir çok sevdali kadin üzerinden yapar ve en sık örnek olarak Juliette Drouet i gösterir..
Juliette kimdir merak ettim haliyle..
Daha çok küçük yaşta evlatlık verilir Juliette.
16 yaşında hırçınlıkları yüzünden rahibe okulundan atıldığında Paris'e gidip yerleşti.
Birçok ressama modellik yapar oyunculuk yapar. Hatta Victor Hugo'nun bir oyununda (Lucretia Borgia oyunu) yer alir.
Çok güzel, çok çekicidir..
O da bunun farkında olmalıydı ki bir çok varlıklı, güçlü erkeğe metreslik yapar
1933 yılında elli yil sürecek tutku dolu bir beraberliğe başlarlar..
Hugo bu dönem evlidir,Juliette hayatini kalanini Hugo nun gölgesinde geçirir..Meslegi tiyatro dan vazgeçer ve yillarca Hugo nun taşindiği eve yakin yerlerde ev tutup,günlerce evden čikmayip Hugo yu beklemektedir..Aralarindaki tutkunun en büyuk kaniti,birbirine gönderdikleri 30 bin e yakin mektuplardir...
...Hatırlıyor musun sevgilim? İlk gecemiz bir karnaval gecesiydi, 1833 yılının Büyük Perhiz’i arifesiydi. Tiyatrolardan birinde bir balo vardı; aslında gitmek zorundaydık ama kaçırmıştık ikimiz de. (Yazmaya güzel dudaklarından bir öpücük almak için ara veriyor ve sonra devam ediyorum). Hiçbir şey, eminim ölüm bile silemeyecek bu anıyı hafızamdan. Şu anda o gecenin her bir ânı tek tek geçiyor aklımdan ardı ardına, ruhumun gözü önünden geçen yıldızlar gibi. (juliette)

Juliette ,Hugo nun ilk okuyusu ve eleştirmeni olur.Politik sebepler yüzunden Hugo sürgüne gonderilince bile pesinden gider..
Victor Hugo ve Juliette hayatları boyunca “Yıldönümü kitabı” adını verdikleri kırmızı bir defter tutarlar. Bu deftere her yıl kutlu gecenin yani 16 Şubat 1833 tarihindeki ilk aşk gecelerinin yıldönümünü anmak için bir metin yazarlar. O gün Victor Hugo’nun şöyle bir not yazar:

26 Şubat 1802’de dünyaya geldim, 16 Şubat 1833’de senin kollarında mutluluğa erdim.
İlk tarih sadece hayata başlamak, ikinci ise aşka.
Sevmek yaşamaktan daha fazla bir şey…

Hugo Juliette öldükten sonra iki yil daha yaşar..Yasadiği ilişki için :elli yillik aşk,evliliklerin en güzeli der...ve Juliette nin mezar taşina:
....
Sadece soğuk bir kül olduğum zaman
Yorgun gözlerim gün ışığına temelli kapandığı zaman
Söyle kendine anım kalmışsa yüreğinde:
El ne düşünürse düşünsün, bende onun aşkı vardı!...die yazdirir...

(bilgiler arasinda Hugo nun sevdiği,kadinlari sürekli aldatiği hatta metreslerini eve almak icin gizli gećit yaptirdiği söylenir..sanirm Simone de Beuovarie Juliyeteyi ,örnek göstererek ,kadinin yaradiliş olarak sevmek ve fedakarlik ilişkisi altinda aslinda kadinin kendini ötekileştidiğine vurgu yapmasini bu baglamda sevmek- gereğinden fazla,saplanti halinde fedakar olmak ,ötekileştirilmesiyle doğru orantili oldgunun kanisina varmaktadir..
Victor Hugo
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
5 yorum
iz'ah'sız (@izahsiz)
Okurken kitap incelemesi zannettim sonra isimlerin gerçekliğinden anladım. Bu yazar, şair, ressam tayfası hep mi arızalıdır 😊 tabi bu arıza benim fikrim bir başkası için bunun adı tutku da olabilir. Güzeldi @cnnhni, kitap incelemeler kadar severek okudum🦌
15.05.19 beğen 3 cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Canan @cnnhni her şey iyi,her şey güzel de : "Aralarındaki tutkunun en büyük kanıtı,birbirlerine gönderdikleri 30 bine yakın mektup..." ne demek oluyor? Mektupların sayısında yanlışlık mı var acaba? Her gün, biri diğerine yazmış olsa 82 yıl boyunca bir gün Hugo,ertesi günü Juliette yazmış olacak! Madem elli yılı birlikte yaşamışlar bu kadar mektup ne içindir? 🙄😕 Hem Hugo bu kadar mektup yazdıysa SEFİLLER romanını yazacak vakti nasıl ayırmış kendisine? NOTRE-DAME'IN KAMBURU romanını nasıl yazmış? 382 sayfalık DOKSANÜÇ İHTİLÂLİ romanıyla,466 sayfalık DENİZ İŞÇİLERİ başlıklı romanını yazmaya nasıl vakit bulmuş?
17.05.19 beğen 1 cevap