up
ara
Doğum Tarihi : 28 Mayıs Cuma
Katılım Tarihi : 25 Temmuz Pazartesi 2016 20:49 - 1088 gün
Cinsiyet : Kadın
Şehir : Samsun / Türkiye (Turkey)
Pelin

Pelin

@pelinnn

Çelişki/tutarsızlık açılımı paylaşım fotoğrafı
Çelişki/tutarsızlık açılımı
Bir kişilik çelişkilerle dolu olabilir ama asla tutarsız değildir ve bu konu üzerinde ısrar etmemizin nedeni, sözlükler ne derse desin, çelişkiyle tutarsızlığın eşanlamlı olmamasıdır. Bir kişi veya kişilik, iç tutarlılığının sınırları içinde kendisiyle çelişir, oysa tutarsızlık sabit bir davranışsal özelliktir, çelişkiye direnir, çelişki yok eder, onunla yaşamaya dayanamaz. Bu açıdan bakıldığında, aykırılığın felç edici ağlarını yakalanma riskini göze alarak da olsa, çelişkinin tutarsızlık karşı duran en tutarlı unsurlarından biri olduğu varsayımı da gözardı etmemiz doğru olmaz.
5 yorum
Cihan Yıldız (@cihanyildiz)
Bir örnek istiyor sanki :)
01.10.18 beğen 1 cevap
Bearded Angler (@beardedangler)
abla yazıyı ıkı kere okudum,
ılk okuduğum çok çelişkili,
ikinci okuduğum çok tutarsız geldi.
neden ki?
acaba üçüncü okumunmayı
beklıyor olabılır mi?
01.10.18 beğen 1 cevap
Pelin (@pelinnn)
Tutarsızlık öteki kişinin biçtiği anlamdır yani tutarsız kişi kendisini tutarsız görmez kendi içinde mantığı vardır. Sebep-sonuç ilişkisi çarpıktır ötekiye göre tutarsızdır, ama tutarsız kişiye göre tutarlıdır :)
Çelişki, tutarsız kişinin tutarsızlığının kanıtı aslında. Bu yüzden tutarsız kişiye, öteki tarafından çelişkili olduğu kanıtlarıyla birlikte sunulursa tutarsız kişi reddeder. Zaten tutarsız kişi çelişkiyi benliğiyle kabul ederse tutarlı olur :).
Şiddete meyilli adamı ele alalım. Dışardan dost canlısı, çoğunluk ah ne iyi adam der olsun ama evde döver herkesi öldüresiye. Bu duruma tanık olan başka adam çelişkili bulur şiddete meyilli adamı. Tanık olan adamın şiddete meyilli olan adama çelişkisini söylediğini düşünün, şiddete meyyilli olan adam ne yapar sizce :P ( bu örnek gerçektir) @cihanyildiz @beardedangler
01.10.18 beğen 2 cevap
Pelin

Pelin

@pelinnn

Yazar, ölüm döşeğinde yatan bayan j nin seyrini başlangıç yapmış. Ve öldükten sonra dahi ölümü her anına bulaştırmış. Bir iki sahne sığınma alanında geçtiği için hikaye savaş dönemde varsayımındayım. Zaten okumaya başlarsanız o buhran karamsarlık kasvet sizi bu varsayıma itiyor. Hoş çok önemli değil savaşta olduğu gibi fiziksel arbede, yok oluş. Zihin ölümü fethetmiş durumda. Yazar ve hayatına giren kadınlar bundan nasibini almış. Yaşamını sürdürdüğü apartman dairesindeki loş odalarda geçen ikirciklenmeler, fiiliyata geçemeyen edimler birbirine yuvarlanıp durmuş. Sessizlik huzursuzluğa dönüşmüş komşuculukta. Artık yaşam belirtileri göstermez olmuş insanlar. Nihai ölüm uğramasa da, apartman dairelerinde ölüm yaşamakta...

Tavsiye eder miyim, Hayır.
ataç ikon Ölüm Hükmü
kitaba puan vermedi
0 yorum
Pelin

Pelin

@pelinnn

Açık konuşmak gerekirse çocuk kitabı gözüyle okumadım. Kitabın arka kapağındaki yazısında bir cümlesi beni okumaya itti oda başkahramanımız Jamesin anne babasının hayvanat bahçesinden kaçan gergedanın yemesi?. Otla beslenen hayvan yanlış duymadınız ? Sonra yazarın Çarlie’nin çikolata fabrikası hikayesini yazdığını öğrenince absürtlükte sınır tanımadığını tahmin edip elime aldım.
Kitaba gelirsem anne babası gergadan tarafından yenmiş gudubet teyzelerinde kalmak durumunda kalmış James, adeta külkedisi gibi zorlu koşullarda yaşar iken tuhaf bir şekilde evlerinin bahçesinde hiç meyve vermemiş şeftali ağacının tek meyve vermesi ve kısa sürede devasa boyuta ulaşarak İngiltere’nin bilmem ne kasabasında ilgi odağı olmuştur. Lanet teyzeler bu ilgiyi paraya dönüştürürken bizim James şeftaliye çıkmış sığınmış, böceklerle arkadaş olmuştur. Kısa süre sonra şeftali daha da büyüyerek dalından kopup lanet teyzelerin ezer İngiltere’nin meşhur uçurumundan denize düşmesiyle hikaye ilerler. Bu sırada gelin böceği, solucan, kırk ayak, ateş böceği, ipek böceği, çekirge örümcekle birlikte gudubet teyzelerinden çok çektiklerini anlatır tıpkı James de olduğu gibi. Direk sonla birleştirirsem hiçbir işe yaramadan evin içinde Mutsuzluk halinde yaşayan canlıların ekip ruhu oluşturup tuhaf bir şekilde şeftaliyle birlikte farkında olmadan özgürlükler ülkesi adıyla anılan Amerika’ya doğru yolculuğu ne kadar tuhaftır değil mi :) sanki doğa kurallarını james ve böcek arkadaşlarına göre kullanıp Amerika’yı çekim alanı yaratmış martıların taşıdığı şeftaliye pusula olmuştur :) Böceklerde dahil bu tuhaflıkta amerikada yer bulabilmiş paraya para dememişlerdir sosyal açıdan ise toplumca kabul edilme ötesine gidilmiştir ?. Alenen Amerikan propogandası... Şeftali meyvesine hiç girmiyorum bile, yorumu siz incelemeyi okuyanlara bırakıyorum :)
ataç ikon Dev Şeftali
kitaba puan vermedi
9 yorum
Melihcan ÖZSOY (@melihcanozsoy)
Ben böyle komik anlatımlı inceleme görmedim ? gudubet teyzeler,lanet teyzeler,bizim James, İngiltere'nin bilmem ne kasabası bence kitap okumayı bırak stand up a başla ordan yürürsün ?
28.05.18 beğen 1 cevap
Hayata Gülümse (@hayataagulumse)
Sabah sabah bu kadar eğlenebilirdim. Okuyacağım bu kitabı :)
28.05.18 beğen 1 cevap
Gülcan (@gulcann)
Matildayı da oku. Hatta izle. Benim en sevdiğim filmlerden biridir. Kitabını bir ara pdf bulmak istedim bulamadım. Sonra satın alırım diye öyle kaldı. Okumadım. Ama filmi güzel.
28.05.18 beğen 1 cevap
Pelin

Pelin

@pelinnn

Hiçbir zaman yanlış anlaşılmayız, yalnızca zaman zaman istemediğimiz şekilde anlaşılırız. Hiçbir zaman sadakatsiz değilizdir, yalnızca zaman zaman istemediğimiz şekilde sadık oluruz.
ataç ikon Tekeşlilik
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Pelin

Pelin

@pelinnn

Çünkü insan icadı gürültü, sese eklenen seslerle değil köşelere çarpmayla büyür ve sesin yutulduğu bir kaynağa dökülür, dünyaya.
ataç ikon YerKuşAğı
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Pelin

Pelin

@pelinnn

Bilgelerin sözleri doğruymuş: Silahların zevkini tatmış birine asla güvenmemeli!
ataç ikon Sabır Taşı
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Pelin

Pelin

@pelinnn

Eğitim sistemimiz tüm dünyada olduğu gibi belli plan program dahilinde basamaklar halinde basitten karmaşığa tüme varım şeklinde ilerlemekte. Peki öğrenmelerimiz salt örgün eğitimle mi gerçekleşir ? Hayatı sadece okulda öğrenmiyoruz değil mi Ve Jacotot bu öğrenmelerin evrensel eğitimden geçtiğini belirtir. Yani dizginlik aracı katılmadan kişinin kendi çıkarımınca öğrenmesini barındırır evrensel eğitim. Kendi kendimize öğrendiklerimiz tek başımıza öğrenebleceğimizi çıkarsatarak benlik algımızı güçlendirmemize olanak sağlar. İlk öğrenmeler tabi ki aile ocağında başlar. Kişi kendini tanır zihinsel edimleri bilip zihinsel yetkinliklerin dökümünü çıkarır, kendini keşfeder. Özgürleşme de burda başlar, özgürleşen birey öğrenmeye kapalı tüm kapıları açar tek başına. Hakikatin merkeziyetince kendi yörüngesine sahip olur böylece... Burdan yola çıkan yazar karıştırılan noktalardan biri olarak öğrenmek/öğrenmemek değil, öğrenmeye atılıma cesaret göstermek olduğunu söyler. Kişilerin örgün eğitimine göre öğrenip öğrenmemesi aşağı/üstün zeka kıstaslarının doğuşuna böylelikle halkı aptallaştıracağına inanır. Sonuçta insanlık tek dinamiğin ağırlığında yerleşke kurmamıştır. İnsan oluşumu programlar -geleneksel eski yöntem eğitim kastettiğim- bizi ne kadar tanımlayabilir ki. Geneli anlamlamaya çalışmak ve bunu ifade biçimi olarak anlamayana açıklamak öğrenciyi hazıra kondurur. Bedelsiz mota mod ezberletmek, öğrenmiş kabul görülmesi bu vaziyeti -kapasitesizliği- zeki kabul etmemiz... Kitabın üzerinde durulacak çok konu var tabii.

Kitap hakkında ne kadar yazsam yeterli olmayacak. @gulcann 'nın dediği gibi okuması oldukça zahmetli :) ona göre elinize alın derim.
ataç ikon Cahil Hoca
kitaba 8 verdi
0 yorum
Pelin

Pelin

@pelinnn

 paylaşım fotoğrafı
Geçmiş günlerin bir zamanlar gelecek günlerin arifesi olduğu, gelecekteki günlerin de daha uzak gelecekteki günlerin arifesi olacağı, tam bu sözlerle olmasa da zaten söylenmiş bir ifadedir. Bir saatliğine bile arife olmak, geçip gitmiş, gerilerde kalmış her dünün ve şu an yaşanmakta olan her bugünün ulaşılmaz arzusudur. Hiçbir güne bir sonraki günün arifeliği beklediği uzunlukta nasip olmamıştır.
2 yorum
Ahmet resuloglu (@ahmetresuloglu)
Aynen
01.10.18 beğen cevap
Gülcan (@gulcann)
😊
01.10.18 beğen 1 cevap
Pelin

Pelin

@pelinnn

 paylaşım fotoğrafı
Sıradaki Kitabım
3 yorum
Gülcan (@gulcann)
Naber Pelin 😊
18.09.18 beğen 1 cevap
Pelin

Pelin

@pelinnn

 paylaşım fotoğrafı
Sıradaki Kitabım
ataç ikon Ölüm Hükmü
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
0 yorum
Pelin

Pelin

@pelinnn

Tekeşlilik paylaşım fotoğrafı
Tekeşlilik
Kendimizin belirli versiyonlarını başka insanların zihinlerinde tutmak için çok uğraşırız; tabii ki daha az çekici olan bazı versiyonlarımızın başkalarının zihnine girmemesi için de. Ama genede karşılaştığımız herkes, biz beğenielim beğenmeyelim, bizi icat eder. Gerçekten de, bizi başka insanların var olduğuna, bizden ne kadar farklı olduğuna en fazla ikna eden şey, onlara söylediklerimizden çıkarsadıklarıdır. Hikayelerimiz ağızdan ağıza dolaştıkça tanınmaz olur.

Yanlış tanıtılmak, Kabul edemediğimiz bir versiyonumuzun-bir icadın-bize sunulmasından başka bir şey değildir. Ancak, başkalarının bizi kendilerince icat etmesi, bu kadar çok farklı göründüğümüz yüzümüzü Kabul edemediğimiz bir versiyonumuzun-bir icadın-bize sunulmasından başka bir şey değildir. Ancak, başkalarının bizi kendilerince icat etmesi, bu kadar çok farklı görünümümüzün olması, Gözümüzü korkutur. Deli gibi bu sayiyi azaltmaya, aslında kim olduğumuzu hikayesini dolaşımda tutmaya çalışırız. Bu bize, belki de her şeyden daha fazla, özel bir tek eşin kollarına atar. Tekeşlilik kendimizin versiyonlarının sayısını minimumda tutmanın yollarından biridir. Ve tabii kendimizi bazı versiyonlarının diğerlerinden daha hakiki olduğuna, bazılarının gerçekten özel olduğunu inandırmanın yolu.
ataç ikon Tekeşlilik
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Pelin

Pelin

@pelinnn

Doğal Roman
ataç ikon Doğal Roman
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Pelin

Pelin

@pelinnn

Bütün zorbalıklar başka birinin ihtiyaçlarını tamı tamına anlama iddiası taşır.
ataç ikon Kaçırdıklarımız
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Pelin

Pelin

@pelinnn

Eh işte
Her kuramda kavramlar değişir fakat tanımlamalar birbirinin aynısı veya da türevidir. Psikanaliz psikolojinin temellerinin atıldığı kuramdır. İlk olmasının yanında peşi sıra gelen diğer kuramlar ona karşı olarak doğmuş. Eş benlik de psikanaliz tabanında Otto Rank'ın yazdığı kuramda kavramlarından biridir. Otto rank eş benliği belli sınırlar dahilinde açımlayamamış dolayısıyla yazarlar ve klasik eserleri üzerinden ağırlık verip oturtmaya çalışmış bana kalırsa. Efendim hangi yazar ve eserleri derseniz başinı Dostoyeski çeker :) Oscar Wilde 'nin Dorian Gray'in Portresi, Edgar Allan Poe, Maupassant bunlardan bazıları. Eş benliğin ortak buluşması kişinin kendi yansıması, su veya da aynadaki tezahürü kişiyi içsel ve dışsal algılamasını şekillendirir, böylece eş benliği oluşturur. Yazarlar bu konuda edebi eserlerinde ayna motifini çok sık kullanır. Dostoyesvki edebiyata iyi ben- kötü ben ayrımı çok sık kullanmıştır. Aslında o dönemdeki diğer yazarlarda o ayrım üzerinden eserlerine şekil vermiş.

Kitabın son bölümünde en çok tekrar ettiği narkissonun mitolojik hikayesine dair çıkarımlarını harmanlayarak bitirmiş. Bilmeyenler için Narsizmin hangi hikayeden geldiğini https://www.makaleler.com/narsizm-ve-narkissosun-hikayesi okuyabilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğim yazar ve klasikleri okumadan Eş benlik kitabına başlamamak gerek, benim gibi yapmayın derim :)
ataç ikon Eş Benlik
kitaba 7 verdi
1 yorum
E.A. (@ea)
Sn Pelin hangi kuramlar psikanalize karşı olarak doğdu?
19.06.17 beğen cevap
Pelin

Pelin

@pelinnn

Kitabı incelemeye Adler'in hayatından öncelik vererek başlamak isterim. Adler Bireysel psikolojinin kurucusu, Freud'la yollarını ayırdıktan sonra bireysel psikoloji adı altında arkadaşlarıyla dernek kurmuştur. Freud kuramında değinmekten uzak durduğu toplumu Adler özellikle belirtmiş; kuramında gerek fon gerek baş rolü vererek kuramını geliştirmiştir.

Bireysel psikoloji, her birey çevreye özgü olgular içinde doğup şekillenir esasına dayanır. Şimdi dönelim Adlerin hayatına... Orta sınıfa mensup tüccar baba, ev hanımı hamarat anne 4 erkek 2 kız kardeşe sahip Adler. Kendisi 2. çocuk ve türlü rahatsızlıklardan geçmesi ölümün kıyısında oluşu annesinin bunun üzerine sürekli üstüne düşüşü, sağlıklı dinç abisinin gölgesi altında ezilişi sürekli yarım noksan hali içinde oluşu, üstüne üstlük sürekli oyun oynadığı küçük kardeşinin yanı başında hastalıktan ölüşüne tanık olması hayatında büyük iz bırakmıştır. Çocukken zatüre geçirmesi ve hayatında büyük rol oynamış raşitizm rahatsızlığı sağlıklı abisiyle mukayese etmenin yanında kendi içinde ezilmesi yetersizlik hissiyatı doktorluk mesleğini önceden seçmesini mantıklı kılıyor. Özellikle aşağılık- üstünlük kompleksi ile doğum sırasına göre kişilik gelişimlerine verdiği önemi yaşamından anlayabiliriz :)

Kitaba dönecek olursak, çocuğun doğumundan itibaren ilk sosyal çevresi evde yetiştirilmesinde başrol oynayan anne babadan ilerleyip, okul yaşamına geçisinden bahseder. Okul yaşam, evdeki dünya ile dış geniş boyutlu dünyası arasında aracı rolü oynar. Toplumsallık duygusu okulda ağırlık kzanıp barometre işlevi göreceğini belirtir. Evdeki hatalı yaklaşımların okul çevresiyle törpülenebileceğini ama yine evdeki ilk yetiştirilme gibi tam manasıyla iyileştirme olamayacağını benimser. Eğitim camiasında olanlar daha iyi anlar, bu durumun bolca örneğini görmüşlerdir malesef.

Toplumsallaşmak enikonu kişinin birden çok ben'in varlığıyla ilgili bulunduğu, ben-sen ilişkisine dayalı ve insan dünya ilişkisine dayalı. Başarı da salt bizim öznel istemimize bağlı değil - ki öznelliğimiz bile aktarım dışında toplumun olgularına binaen duruştan ilerleyen oluşum- nesnel realitelerle ilişkimizden doğup çıkar. Her ne kadar toplumsal normu kıstas olarak belirlemesine karşı çıksamda haksız da diyemem. Yazıldığı dönem itibariyle görüşünü de ele alarak yargılamak gerek. Günümüzde metropolleşen kent yaşamı, salt bireyci hayatımızı idame edişimiz Adlere isyan bayraklarını çekmeme engel olamıyor yine de :)
ataç ikon Çocuk Eğitimi
kitaba puan vermedi
0 yorum