up
ara
Pelin

Pelin

@pelinnn

 paylaşım fotoğrafı
Geçmiş günlerin bir zamanlar gelecek günlerin arifesi olduğu, gelecekteki günlerin de daha uzak gelecekteki günlerin arifesi olacağı, tam bu sözlerle olmasa da zaten söylenmiş bir ifadedir. Bir saatliğine bile arife olmak, geçip gitmiş, gerilerde kalmış her dünün ve şu an yaşanmakta olan her bugünün ulaşılmaz arzusudur. Hiçbir güne bir sonraki günün arifeliği beklediği uzunlukta nasip olmamıştır.
2 yorum
Ahmet resuloglu (@ahmetresuloglu)
Aynen
01.10.18 beğen cevap
Gülcan (@gulcann)
😊
01.10.18 beğen 1 cevap
Pelin

Pelin

@pelinnn

Çelişki/tutarsızlık açılımı paylaşım fotoğrafı
Çelişki/tutarsızlık açılımı
Bir kişilik çelişkilerle dolu olabilir ama asla tutarsız değildir ve bu konu üzerinde ısrar etmemizin nedeni, sözlükler ne derse desin, çelişkiyle tutarsızlığın eşanlamlı olmamasıdır. Bir kişi veya kişilik, iç tutarlılığının sınırları içinde kendisiyle çelişir, oysa tutarsızlık sabit bir davranışsal özelliktir, çelişkiye direnir, çelişki yok eder, onunla yaşamaya dayanamaz. Bu açıdan bakıldığında, aykırılığın felç edici ağlarını yakalanma riskini göze alarak da olsa, çelişkinin tutarsızlık karşı duran en tutarlı unsurlarından biri olduğu varsayımı da gözardı etmemiz doğru olmaz.
5 yorum
Cihan Yıldız (@cihanyildiz)
Bir örnek istiyor sanki :)
01.10.18 beğen 1 cevap
Bearded Angler (@beardedangler)
abla yazıyı ıkı kere okudum,
ılk okuduğum çok çelişkili,
ikinci okuduğum çok tutarsız geldi.
neden ki?
acaba üçüncü okumunmayı
beklıyor olabılır mi?
01.10.18 beğen 1 cevap
Pelin (@pelinnn)
Tutarsızlık öteki kişinin biçtiği anlamdır yani tutarsız kişi kendisini tutarsız görmez kendi içinde mantığı vardır. Sebep-sonuç ilişkisi çarpıktır ötekiye göre tutarsızdır, ama tutarsız kişiye göre tutarlıdır :)
Çelişki, tutarsız kişinin tutarsızlığının kanıtı aslında. Bu yüzden tutarsız kişiye, öteki tarafından çelişkili olduğu kanıtlarıyla birlikte sunulursa tutarsız kişi reddeder. Zaten tutarsız kişi çelişkiyi benliğiyle kabul ederse tutarlı olur :).
Şiddete meyilli adamı ele alalım. Dışardan dost canlısı, çoğunluk ah ne iyi adam der olsun ama evde döver herkesi öldüresiye. Bu duruma tanık olan başka adam çelişkili bulur şiddete meyilli adamı. Tanık olan adamın şiddete meyilli olan adama çelişkisini söylediğini düşünün, şiddete meyyilli olan adam ne yapar sizce :P ( bu örnek gerçektir) @cihanyildiz @beardedangler
01.10.18 beğen 2 cevap
Pelin

Pelin

@pelinnn

 paylaşım fotoğrafı
Sıradaki Kitabım
3 yorum
Gülcan (@gulcann)
Naber Pelin 😊
18.09.18 beğen 1 cevap
Pelin

Pelin

@pelinnn

 paylaşım fotoğrafı
Sıradaki Kitabım
ataç ikon Ölüm Hükmü
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
0 yorum
Pelin

Pelin

@pelinnn

Tekeşlilik paylaşım fotoğrafı
Tekeşlilik
Kendimizin belirli versiyonlarını başka insanların zihinlerinde tutmak için çok uğraşırız; tabii ki daha az çekici olan bazı versiyonlarımızın başkalarının zihnine girmemesi için de. Ama genede karşılaştığımız herkes, biz beğenielim beğenmeyelim, bizi icat eder. Gerçekten de, bizi başka insanların var olduğuna, bizden ne kadar farklı olduğuna en fazla ikna eden şey, onlara söylediklerimizden çıkarsadıklarıdır. Hikayelerimiz ağızdan ağıza dolaştıkça tanınmaz olur.

Yanlış tanıtılmak, Kabul edemediğimiz bir versiyonumuzun-bir icadın-bize sunulmasından başka bir şey değildir. Ancak, başkalarının bizi kendilerince icat etmesi, bu kadar çok farklı göründüğümüz yüzümüzü Kabul edemediğimiz bir versiyonumuzun-bir icadın-bize sunulmasından başka bir şey değildir. Ancak, başkalarının bizi kendilerince icat etmesi, bu kadar çok farklı görünümümüzün olması, Gözümüzü korkutur. Deli gibi bu sayiyi azaltmaya, aslında kim olduğumuzu hikayesini dolaşımda tutmaya çalışırız. Bu bize, belki de her şeyden daha fazla, özel bir tek eşin kollarına atar. Tekeşlilik kendimizin versiyonlarının sayısını minimumda tutmanın yollarından biridir. Ve tabii kendimizi bazı versiyonlarının diğerlerinden daha hakiki olduğuna, bazılarının gerçekten özel olduğunu inandırmanın yolu.
ataç ikon Tekeşlilik
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Pelin

Pelin

@pelinnn

Sıradaki esaslı kitabım ve üzerine alıntısı paylaşım fotoğrafı
Sıradaki esaslı kitabım ve üzerine alıntısı
Yaşam, insanlar öyle her istediklerini elde edemedi diye değil, arzuları kendilerine hasar vermeye başladığında, istedikleri şey katlanılmaz kayıplara gebe olduğunda trajik bir hal alır.
ataç ikon Kaçırdıklarımız
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Pelin

Pelin

@pelinnn

Çözümleme paylaşım fotoğrafı
Çözümleme
... siz ki mürekkep yalamış, okumuş yazmış adamsınız! Nasıl göremediniz lirik yazarların yaşadıkları dramı! Bunların alayı aynı trajedinin kurbanları, şakaya vuranı da, kedere vuranı da! alayını “ben”leri sarmış bunların! istediğin sosları dök üste ama altları “ben” kaynıyor!... teslim olmuşlar kendi benlerine!... hoşlarına gittiğinden değil, ben bilmez miyim, değil!... ama ne çare, nasıl kaçıp kurtulsunlar “ben”lerinin zulmunden?... türün gereği bu!
ataç ikon Profesör Y ile Konuşmalar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 yorum
Pelin

Pelin

@pelinnn

Sıradaki Kitaplarım paylaşım fotoğrafı
Sıradaki Kitaplarım
....
0 yorum
Pelin

Pelin

@pelinnn

Sıradaki kitabım paylaşım fotoğrafı
Sıradaki kitabım
....
8 yorum
ruhadam (@ruhadam)
keyifli okumalar, siyah beyaz kitap kapakları çok hoşuma gidiyor
23.01.18 beğen 1 cevap
POST_MORTEM (@postmortem)
Pelin'in dönüşü ;) keyifle oku
23.01.18 beğen 2 cevap
BUKALEMUN (@karacurin)
Çok çektim çoook..hoş geldin Pelin ; gene başımıza iş çıkardın bu kitabı nerden buldun ? Kahve kupana çok yakışmış inan kitabı içesi geliyor "
?”
23.01.18 beğen 1 cevap
Pelin

Pelin

@pelinnn

Sıradaki kitabım paylaşım fotoğrafı
Sıradaki kitabım
......
ataç ikon Kumarbaz
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
/ 20