up
ara

Sonay Ç.

düşLe yıka elLerini...
Sonay Ç.

Sonay Ç.

@ponnik

Sinirlendim! Evet karakterimiz aç, parasız ama kesinlikle ve kesinlikle yoksul değil! Kendini zorla yoksulluğa mahkum eden bir tembel. Sadece tembel! Sokaklarda avare avare dolaşıp, insanlardan yardım umacağına iş bulup çalışıp, aç karnını doyurabilir, geçinebilir, bir işe yarayabilir.
Aylak Adam kitabını okudum bu kitaptan birkaç kitap önce, bence asıl aylak adam olan bu karakter!
Kafasını makale yazmaya takmış biri, sokaklarda kalma pahasına, açlıktan ölme pahasına sadece makale yazmaya odaklanmış. Kitabı okurken yahu git bir iş bul, boş zamanlarında da makaleni yaz be adam! diye isyan edesim geldi :)
Yukarıda yazdıklarım kitaba olan hissiyatlarım. Onun dışında yazarın vurgulamak istediği; gurur, açlık, tek başına yaşamanın zorluğu, kimsesizlik... iyi aktarılmış. Karakterle beraber ben de sağda solda bulduğu talaşı kemirdim sanki. Ya da ıslak kıyafetleriyle uyuduğunda, sanki sabaha hasta olacak kişi benmişim gibi tedirgin oldum.

İnsanlar bana neden kitap okumayı seviyorsun diye soruyorlar. Yazar 2019'un şubat ayında beni aldı hiç yaşamadığım bir döneme hiç yaşamadığım bir ülkeye götürdü. O ülkenin sosyo-kültürel durumunu anlattı. Ben bu bilgileri sanki orada yaşamışım gibi tecrübe ettim. Bir kitaptan başka ne isterim ki zaten.
ataç ikon Açlık
kitaba 7 verdi
12 beğen · 2 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Hamsun aç kalmış. Doğru...Fakat tutkulu biri : Acından öleceğini de bilse yazıyor bir şeyler...
11.02.19 beğen 1 cevap
Sonay Ç.

Sonay Ç.

@ponnik

Sezgin Kaymaz okurken çok eğleniyor, düşünüyor, sorguluyor ve hüzünleniyorum. Bu kitabı anlatmaya çalışsam anlatamıyorum, yazsam yazamıyorum. Baştan sona heyecanı yüksek, merak uyandıran, bol empati yaptıran bir kitap yazmış yazarımız.
geçmiş ,gelecek, şimdiki zaman... Boyutlarda yaşam, ölüm, rüya... gibi bir çok konuya farklı bakış açıları getiren romanda, sonuna kadar ne olduğunu anlayamayabilir hatta ve hatta kitap bitince bile hala kafanızda soru işaretleri kalmış olabilir. Siz iyisi mi okumak için acele edin!
Kün ile başlayan yolculuğum Uzunharmanlar'da Bir Davetsiz Misafir, Bakele ve Geber Anne ile devam etti. Kün bana iyi bir referans oldu, diğerleri çıtayı yüksek tutmaya devam etti. Heyecanla yeni kitabını okumayı bekliyorum.
EK 1
İçinde bol bol aşkı sorguladığı bölümler vardı. Bunun akabinde Mevlana ve Şems-i Tebrizi'nden alıntılar yapması da ayrıca çok hoş bir detaydı. 07.02.19
ataç ikon Geber Anne!..
kitaba 9 verdi
5 beğen · 1 yorum
Batuuu (@batuuu)
merak ettiğim ve hiç okumadigim bir yazar. önümüzdeki aylarda okumayi düşündüğüm bir kalem.
07.02.19 beğen 1 cevap
Sonay Ç.

Sonay Ç.

@ponnik

Birkaç gün inceleme yazıp yazmama konusunda kararsız kaldım ama bu kitap hakkındaki düşüncelerimi de belirtmeden geçmek istemedim. Öncelikle bu kitabı 2012 yılında aldım ve bugüne kadar okumaya fırsat bulamadığımı belirteyim. Bunun nedeni ise kitaptan gözümün korkmasıydı. Sayfa yapısı ortalama kitaplara göre büyük ve iç sayfalarında kullanılan harfler ise oldukça küçük ve aralıksızdı. Bu durum "sonra okurum" düşüncesi yarattı ve 6 sene sonra hadi okuyayım şu kitabı diye elime aldım. Biraz da artık Grange okumam lazım düşüncesine yenik düştüğümü itiraf etmeliyim.
Kitabın içeriğine gelince bilmiyorum belki aranızda bunu hissetmiş olanlar vardır: Dan Brown'un hikaye anlatım tarzına benzettim. Ama üç dört gömlek altı!
Konu olarak pek beni doyurmayan, içeriğinde çok az bilgi bulunan, yinelenen sahnesinin çokça olması, sürekli aynı cümleleri duymak örn. baş karakterin sürekli "sigara içebilir miyim" " burada sigara içiliyor mu" "sigara içmek istedim ama elim pakete gitmedi" gibi yeter artık iç şu zıkkımı da işimizi yapalım diye isyan ettiren tavrı.
Ya da ana karakterin son 20 sayfaya kadar olayları anlayamaması ve neredeyse 20 sayfada bir "sen bu olayı hiç anlamamışsın" "senin hiçbir şeyden haberin yok" "dostum sen hala anlamadın mı" "bu olayı yanlış anladın" gibi bir sürü cümle okumak.
Ve beni sarmama olayındaki en önemli neden: Yazar ters köşe yapacağım derken konuyu gereksiz uzatması! Başlarda zaten ağır giden hikaye ortalara doğru bir soru işareti yaratsa da gizemi ve katili bulma düşüncesi bile heyecanı yükseltmeye yetmemiş kanısındayım. Özellikle son 100 sayfayı bitse de gitsek! diye okudum. Ne şaşırdım ne de vay be bu nasıl bir kitaptı öyle diye yorum yaptım. Tek sevindiğim nokta bana Dan Brown'u bir kere daha sevdirmesi oldu. Bir an önce Dan Brown'un yeni bir kitabını alıp okumalıyım, okumalıyım ki nasıl kaliteli ve bilgi dolu polisiye kitabı yazılır bir kere daha tatmalıyım.
ataç ikon Şeytan Yemini
kitaba 5 verdi
11 beğen · 8 yorum
Batuuu (@batuuu)
Sonay senin incelemelerini okurken birşeyi farkediyorm ve seviyorm. bir yazarın bir kitabini sevmedin mi dobra dobra gömüyorsun😂
14.12.18 beğen 2 cevap
ruken al (@rukenal)
Ben de yeterli bulmamıştım😅katili hemen anlamıştım zaten
14.12.18 beğen 2 cevap
Sonay Ç.

Sonay Ç.

@ponnik

Bir Gün Tek Başına Kalmayı Tercih Ettin!
Öncelikle sayfa sayısı gözünüzü korkutmasın. Kitabı okutan sayfa sayısı değil, içeriğidir! Ne kitaplar okuduk incecik ama içi boş, sıkıntıdan elimizde kalınlaşan kitaplar...
Vedat Türkali'nin okuduğum ilk romanıdır. Okuyacaklarım listesinde uzun zaman kalan ve aldıktan sonra da bir süre rafta bekleyen romanı, Bir Gün Tek Başına...
Kenan, Günsel, Rasim, Nermin... hepsini ne de güzel anlattı bize Vedat Türkali. Menderes'in siyasi dönemi, çıkan politik olaylar, kayıplar, aşklar, arkadaşlıklar, yardımlaşma, mücadele... hepsi başarılıydı. Film izler gibi bir çırpıda okuttu bana elimdeki kalın kitabı.
En çok da iç konuşmaların olduğu bölümleri sevdim. O gelgitler, o kafa karışıklıkları, ikilemler... o kadar güzel aktarılmış ki, yazara büyük bir alkış göndermekten kendimi alamıyorum.
Sonunu gerçekten tahmin edemedim, edilmeyecek gibi olduğundan değil de, karakterleri bildiğimizden böyle bitsin istemez çoğu okur. Ama ben genelde sonu mutlu bitmesi istenen okurlara baş kaldıran yazarları daha bir seviyorum.
Bütün karakterler başlı başına kendince haklı ve masumdu benim gözümde. Ama Rasim'i evet Rasim'i çok sevdim. Uzun uzun anlatmak istemiyorum ama Rasim'deki o arkadaş sevgisi, arkadaşına sonsuz tahammülü deli etti beni. Ben bile kızdım Rasim'e, bırak git şu Kenan'ı ne diye arkasını topluyorsun, her zaman arka çıkıyorsun diye ama... ben de öyleyim, tıpkı Rasim gibi. Bırakamıyorum sevdiklerimi...
ataç ikon Bir Gün Tek Başına
kitaba 8 verdi
3 beğen · 0 yorum
Sonay Ç.

Sonay Ç.

@ponnik

Bu kitaba yazacak olumlu kelimeler bulmaya çalışıyorum ama bulamıyorum. Sinan Akyüz'den hiç beklemediğim derecede sıradan, basit, sıkıcı bir kitaptı. Karakterler her ne kadar 30lu hatta 40lı yaşlarda olsalar da davranışları 15 - 18 yaş aralığında gibiydi. Toplumumuzda böyle hayatlar yaşayan çok insan vardır ona bir şey demiyorum fakat bu hikayenin edebi bir değer taşıması noktasında soru işaretlerim var.
Kendilerine eş arayan genç kızlar sakın ola ki Niver'in yaptığını yapmayın mı demek istedi bize yazar inanın bilemedim. Böyle düşünerek kitabı kurtarmaya çalışıyorum aslında. Yoksa kurtarılacak bir kitap değil!
ataç ikon Bir Evlilik Komedisi
kitaba 2 verdi
2 beğen · 0 yorum
Sonay Ç.

Sonay Ç.

@ponnik

Bana filmi mi izliyorum yoksa gerçek konser görüntülerini mi izliyorum sorunsalı yaşatan, mimiklerden tutun da pepsi colanın bardağına kadar her şeyin birebir aynısının çekildiği filmi beğenmeyen olabilir mi? Dekorlar, renkler, sesler, müzikler... her şey çok iyi işlenmiş. Oyunculuklar harika, oyuncuların seçimi harika ötesi! Queen grubu nasıl kuruldu, ne aşamalardan geçti, neden parçalandı ve tekrar neden bir araya geldi hepsinin sorusuna cevap bulabilirsiniz. Filme bu kadar emek veren, her şeyine dikkat eden, detaylarda bile kaybolmayı başaran ekibe şapka çıkarıyorum.
Bohemian Rhapsody
filme 10 verdi
12 beğen · 1 yorum
tahir gündoğdu (@tahirgundogdu)
Size katılmamak elde değil özellikle oyunculuk çok ön plana çıkmış kurgu da çok güzel işlenmiş son zamanlarda ki nadir filmlerden
12.11.18 beğen 1 cevap
Sonay Ç.

Sonay Ç.

@ponnik

Kitabın sonuna kadar bir türlü olayları hatırlayamayan karakterimiz, onun uğruna her şeyi yapabilecek güzel ve genç kızımız, bir türlü ne olduğu anlaşılamayan olaylar zinciri... Yazar ters köşe yapmaya çalışmış. Ama olmamış! Merak uyandıran bir kitap fakat gereksiz uzun ve sürekli geriye dönüp olayları hatırlamaya çalışma çabaları okuyucuyu sıkabilir. Okuyacağınız daha iyi kitaplar bulabilirsiniz.
ataç ikon Cinnet
kitaba 5 verdi
5 beğen · 0 yorum
Sonay Ç.

Sonay Ç.

@ponnik

Yine bir zengin kız - fakir oğlan filmi. Baştan itibaren izlemeden bile olayların nasıl gelişebileceğini biliyorsunuz. Hiçbir tahmininiz boşa çıkmıyor. Bıkkınlık getiren saçma sapan ergen aşkları çekmekten bıkmadı bu yönetmenler. Sonuna kadar izlemek için, kapatmamak için zor dayandım. Kötü anne, mektupların ulaşmaması, zengin babanın para coşkusu, fakir oğlanın çalışmadan geçinebilmesi, yıllar sonraki kavuşma heyecanı, sen niye aramadınlar, sen niye mektup yazmadın saçmalıkları... Gerçek aşk bu mu sanıyor gençlerimiz? Arkadaşlar sakın ola ki aşkı filmlerden öğreneyim demeyin. Seven insan gider alır, sevgisinin arkasında durur, arar, sorar, uğruna her şeyi göze alır. Evde oturup da karşı tarafın aramasını, sormasını beklemez.
Romantizm kasacağız diye yapış yapış senaryo yazmaktan bıkmayan senaristler, biraz da mantıklı senaryolar yazın. Gerçek sinema izleyicisine fenalık bastırmayın.
Not Defteri
filme 3 verdi
11 beğen · 5 yorum
Batuuu (@batuuu)
film izlettiriyorfu kendisini sanki. ingilz hasta diye bir film vardi. onu izledinz mi aşk filmiydi ama fena degldi
08.11.18 beğen cevap
Sonay Ç.

Sonay Ç.

@ponnik

Fikir güzel; sonuçta şiddete karşı direniş gösterilmeye çalışılıyor ama yine şiddetle gösteriliyor. Anlatılmak istenenle verilen mesaj örtüşmüyor. Senaryo zayıf kalmış. Kadınların birlik olma çabalarını daha iyi işleyebilirlerdi. Verilmek istenen mesaj "sevgiyle" verilebilirdi. Ya da çivi çiviyi söker tarzı bir yaklaşım sergilenmek isteniyorsa filmde, bu şekilde bitirilmemeliydi. Vasat bir film.
Kurtuluş Son Durak
filme 6 verdi
5 beğen · 0 yorum
Sonay Ç.

Sonay Ç.

@ponnik

Tanımadığım bir şairin hayatını okudum. Normalde böyle bir durumda sıkılıp kitabı bırakırdım ama Stefan Zweig gerçekten olağanüstü bir yazar olduğunu bir kere daha bana gösterdi. Hiç tanımadığım, adını bile duymadığım birinin hayatını bana okutmayı başardı. Yazarımız o kadar usta bir yazar ki ne yazsa okunuyor.
0 beğen · 0 yorum
/ 33