up
ara

Sonay Ç. editör

düşLe yıka elLerini...
Sonay Ç.

Sonay Ç.

@ponnik

Büyük Selçuklu Devleti döneminde yaşamış olan, başta Ömer Hayyam, Hasan Sabbah ve Nizamülmük'ün anlatıldığı eserde, daha birçok tarihi kişilikle ilgili bilgiler de mevcut olup, olay örgüsünün, romanın akışının ve anlatımın basitliğinin aktarılışı da alkışı hak ediyor.
Ömer Hayyam'ı anlamaktan, Hasan Sabbah'ı öğrenmekten, Nizamülmük'ü tanımaktan çok büyük bir keyif aldım. Yazar bizleri hem güçlü, hem bilgili hem de cesur adamların devrinde yaşatmayı başardı.
İlk Amin Maalouf kitabımdı, son olmayacağını da anlamış oldum.

https://www.youtube.com/watch?v=_pvZfUEXbs4
ataç ikon Semerkant
kitaba 9 verdi
2 yorum
Batuuu (@batuuu)
bende keyifle okudum . hatta keşke alamutu ilkin okusaydım dedim . burdaki o akıcı dil alamutta yok . Semerkantı okuduktan sonra alamut çocuk kitabı gibi kalıyor
08.07.19 beğen 3 cevap
Sonay Ç.

Sonay Ç.

@ponnik

O kadar tanıdık, o kadar bizden bir kitaptı ki. Topraklarımızda büyüyen herkesin kendine yakın hissedeceği bir kurgu ve anlatımı var kitabın. Anadolu topraklarında, zengin bir ailenin yanında büyüyen bir çocuğun bir nedenden dolayı yetiştiği ortamdan ayrılmasını ve ardından gelişen olayları anlatıyor Yusuf Atılgan. O çocuğun yetiştiği ortamdan kopup hayata tutunma çabası, yeni bir aile kurması, ailesinden koptuğunda kendinden de kopması... Belki bir kinden veya bir kıskançlık dürtüsünden hayatının bambaşka yerlere gitmesi...
Kitap bitmemiş, yarım kalmış gibi eleştirilere kulak asmadan okuyun.
Yusuf Atılgan kendi adıma geç tanıdığım bir yazar. Henüz Yusuf Atılgan okumamış okuyuculara sesleniyorum: Türk edebiyatını küçümseyen çoğu okura kulak asmayın. Atılgan gibi daha birçok iyi yazarlar var. Keşfedin, açık olun. Tecrübelerimle...
0 yorum
Sonay Ç.

Sonay Ç.

@ponnik

Zengin bir hanımefendinin çocuğunun hastalığı dolayısıyla gittiği bir tatilde, bir beyle tanışıp yasak ilişki yaşamasını anlatan bu kitapta yine Stefan Zweig'in olağanüstü anlatımıyla buluşuyoruz. Bu yasak ilişkinin cazibesi bir taraftan ağır basarken, çocuğuna yakalanma ve eşinin bu durumu öğrenme korkusu da diğer taraftan ağır basmaktadır.
Stefan Zweig bu çelişkileri, ikilemleri çok iyi anlatan bir yazar. Kısacık ama etkili bir kitap.
ataç ikon Yakıcı Sır
kitaba 8 verdi
5 yorum
Ahmet (@ahmet660)
Haram baldan tatlıdır diyor yani
01.07.19 beğen cevap
Gökdeniz mert (@pote)
Ülkemizde sürekli gördüğümüz bir haber konusu , kitaba gerek yok canlı örneklerini ! Çok gördüğümüz için . İhanet dürüst olamayanların korkakların erkek veya kadın fark etmez ‘ kendine saygısını yitirmiş olanların yoludur
01.07.19 beğen cevap
Sonay Ç. (@ponnik)
@pote ve @ahmet660 kitabı okumanızı isterim. Okuyunca göreceksiniz ki sadece aldatma anlatılmıyor. Orada bulunan çocuğun, annenin, tanıştığı erkeğin... herkesin psikolojik tahlilleri çok başarılı yapılmış. Bir insanın yapmam dediği bir durumun içinde kendini bulma süreci anlatılıyor.
01.07.19 beğen 1 cevap
Sonay Ç.

Sonay Ç.

@ponnik

Bazen Bir Kıvılcım Yeterli Olur
Kitap biraz farklı; itfaiyecilerin işi yangınları söndürmektir. Burada fikirleri söndürmek anlatılıyor, hem de yakarak!
Bir dünya düşünün, insanların aydınlanmasından korkan bir düzen; kitap okumayı yasaklıyor! Evinizde kitap bulundurursanız da kitaplarınızı evinizle beraber itfaiyeciler tarafından yakıyor!
Sonra tek bir cümle, tek bir kitap cümlesi bu düzeni alt üst ediyor. Son derece sıradışı bir kurgusu olan, kitabın ne kadar değerli olduğu mesajını bize ters bir bakış açısıyla veren bir roman. Böyle anlatımlara ihtiyacımız var!
ataç ikon Fahrenheit 451
kitaba 8 verdi
1 yorum
Gökdeniz mert (@pote)
Berlin 10 Mayıs 1933. Almanya´nın başkentinde olduğu gibi, Almanya´nın birçok şehrinde açık meydanlarda odun yığınları ateşe veriliyor. Fakat bu olay sadece Berlin´de değil, özellikle üniversite şehirlerinde de gercekleşiyor. Hitler´e uymayan Alman edebiyatının önde gelen eserleri, o dönemlerde denildiği gibi her şeyden "temizleniyordu. Böylece yüzbinlerce kitap haftalarca meydanlardaki ateşlerde yakılıyordu. Nazilerin kendi görüşleri harici her bir kitapı yakması ! Hiç bir şeyi değiştirmedi sadece daha çok okunmasını sağladı
01.07.19 beğen 1 cevap
Sonay Ç.

Sonay Ç.

@ponnik

Haruki Murakami'nin yazdığı ilk kitap Rüzgârın Şarkısını Dinle. Yıllarca Türkçe'ye çevrilmesini beklediğim kitaba sonunda kavuştum. İlk kitabı olmasına rağmen çok başarılı buldum. Murakami kendi tarzını daha ilk kitabında ortaya koymuş sonraki kitaplarına çok güzel referans olmuş.
Karakterlerin yalnızlığı, kayboluşları, sessizlikleri başarılı bir şekilde aktarılmış.
Murakami'yi sevenlerin bu kitabı da seveceğini düşünüyorum.
0 yorum
Sonay Ç.

Sonay Ç.

@ponnik

Türkiye'de toplu taşıma araçlarının kullanım oranının yüksek olmasından dolayı, bu kitabı kim okursa kendinden de bir şeyler bulacağı kanısındayım.
Kitaba başlarken bir durup düşünüyorsunuz, hakikaten her gün yollardayız ve bir sürü insan yolculuk ediyor. Acaba kimler neler düşünüyor, kimlerin ne sorunu var. Kitapta en sevdiğim ayrıntı yolcuların birbirleri hakkındaki düşünceleri oldu. Bizler de yanımızda oturan ya da kapıdan giren kişiler hakkında neler neler düşünüyoruz!
ataç ikon Taş Uykusu
kitaba 7 verdi
3 yorum
Gökdeniz mert (@pote)
İstanbul için metrobüs vs hep çok kalabalıktır istif gibi gidilir sadece çilenin bitip inmeyi düşünürsünüz . Ben tren severim sakarya ankaraya hep tren ile gittim bana daha güzel geliyor tren . Bir çok insan türünü görebiliyoruz istanbul ulaşımında ! Bazen ibret bazen taktir bazen şaşkınlık içinde . Yazın ise ! Kesif bir ter kokusu ile hijyene pek aldırmayan insansı tipler yüzünden hem balık istifi gitmenin çilesi ve kokusu ile öyle bir şansımız olmuyor.
01.07.19 beğen 2 cevap
Sonay Ç.

Sonay Ç.

@ponnik

Çok beklentiye girmeden indirimde olduğu için aldığım kitabı, kitaba ısınarak bitirdim.
Küçük bir kızın hayatın zor şartları altında film anlatıcısı olmasını anlatan kitapta, yine yaşam zorlukları, aile ilişkileri, çocuk istismarı... gibi konulara değinilmiş.
Ana karakter her film anlattığında yaşadığı heyecan, izleyenlerin merakı ister istemez size de bulaşıyor.
ataç ikon Film Anlatıcısı Kız
kitaba 8 verdi
0 yorum
Sonay Ç.

Sonay Ç.

@ponnik

Bin Hüzünlü Kör Baykuş
Sadık Hidayet'in kitabı olan Kör Baykuş kitabından nasıl tatlı bir haz aldıysam, Bin Hüzünlü Haz kitabından da öyle haz aldığımı söylemeliyim.
İkisinde de bir sis katmanında yolculuk yaptığımı hissettim.
İkisinde de bir arayış ve bulamayış vardı.
İkisinde de karmaşa, karmaşa içinde bir düzen!
Hasan Ali Toptaş kesinlikle zor okunan bir yazar. Ama neden kolay yazarları okuyalım ki zaten!
ataç ikon Bin Hüzünlü Haz
kitaba 8 verdi
4 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Neden kolay yazarları okuyalım? Çünkü kolay anlaşılıyorlar Sonay @ponnik! KÖR BAYKUŞ romanını tam on defa devrettim ama anlayamadım misal! Bu mu iyi?
01.07.19 beğen 1 cevap
Sonay Ç.

Sonay Ç.

@ponnik

Aşırı reklamını gördüğüm ve sevdiğim bir kişi tarafında da tavsiye edilen bu kitabı isminin güzelliğiyle gaza gelip aldığımı itiraf ederek konuya gireyim:
Din üzerinden bir kişisel gelişim kitabı yazılmış. Senelerdir internette karşılaştığımız istatistik bilgilerini toplayıp bizimle paylaşma ihtiyacına girilmiştir. İki tane yazar birleşmiş ve anca 5 puan verebileceğim içerikte bir kitap yazabilmişler. Ben okurken özgürleşemedim, üzgünleştim. Bu kitabın bende etkisi Özgür İnsandan, üzgün insana... olmuştur.
0 yorum
Sonay Ç.

Sonay Ç.

@ponnik

Agatha Christie kitaplarını severek okuyan biri olarak ilk defa sonunda memnun olmadığım bir kitabını okudum diyebilirim.
Heyecanı yüksek, merak duygusunu içinde bolca barındıran kitabın sonu hayal kırıklığına uğrattı. Nedeni ise çoğu kitabında suçluyu bulamamış olmaktı. Ama On Küçük Zenci kitabında bir iki muhakemeden sonra kim olduğunu anlayabiliyorsunuz. Peki suçluyu ya da katili anlamak kitabı değersiz mi kılar? Hayır. Neden düşük puan verdim peki? Çünkü yazarın adı damga gibi, Bir Agatha Christie kitabı okurken farklı beklentiye girmek kitabın hissiyatını değiştiriyor. Belki yeni tanımış olduğum bir yazar böyle bir cinayet romanı yazsaydı daha çok sevebilirdim. Ama Agatha Christie yazınca insan ister istemez daha fazla beklentiye giriyor.
ataç ikon On Küçük Zenci
kitaba 6 verdi
0 yorum
/ 34