up
ara

Sonay Ç. editör

düşLe yıka elLerini...
Sonay Ç.

Sonay Ç.

@ponnik

Çok beklentiye girmeden indirimde olduğu için aldığım kitabı, kitaba ısınarak bitirdim.
Küçük bir kızın hayatın zor şartları altında film anlatıcısı olmasını anlatan kitapta, yine yaşam zorlukları, aile ilişkileri, çocuk istismarı... gibi konulara değinilmiş.
Ana karakter her film anlattığında yaşadığı heyecan, izleyenlerin merakı ister istemez size de bulaşıyor.
ataç ikon Film Anlatıcısı Kız
kitaba 8 verdi
0 yorum
Sonay Ç.

Sonay Ç.

@ponnik

Bin Hüzünlü Kör Baykuş
Sadık Hidayet'in kitabı olan Kör Baykuş kitabından nasıl tatlı bir haz aldıysam, Bin Hüzünlü Haz kitabından da öyle haz aldığımı söylemeliyim.
İkisinde de bir sis katmanında yolculuk yaptığımı hissettim.
İkisinde de bir arayış ve bulamayış vardı.
İkisinde de karmaşa, karmaşa içinde bir düzen!
Hasan Ali Toptaş kesinlikle zor okunan bir yazar. Ama neden kolay yazarları okuyalım ki zaten!
ataç ikon Bin Hüzünlü Haz
kitaba 8 verdi
4 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Neden kolay yazarları okuyalım? Çünkü kolay anlaşılıyorlar Sonay @ponnik! KÖR BAYKUŞ romanını tam on defa devrettim ama anlayamadım misal! Bu mu iyi?
01.07.19 beğen 1 cevap
Sonay Ç.

Sonay Ç.

@ponnik

Aşırı reklamını gördüğüm ve sevdiğim bir kişi tarafında da tavsiye edilen bu kitabı isminin güzelliğiyle gaza gelip aldığımı itiraf ederek konuya gireyim:
Din üzerinden bir kişisel gelişim kitabı yazılmış. Senelerdir internette karşılaştığımız istatistik bilgilerini toplayıp bizimle paylaşma ihtiyacına girilmiştir. İki tane yazar birleşmiş ve anca 5 puan verebileceğim içerikte bir kitap yazabilmişler. Ben okurken özgürleşemedim, üzgünleştim. Bu kitabın bende etkisi Özgür İnsandan, üzgün insana... olmuştur.
0 yorum
Sonay Ç.

Sonay Ç.

@ponnik

Agatha Christie kitaplarını severek okuyan biri olarak ilk defa sonunda memnun olmadığım bir kitabını okudum diyebilirim.
Heyecanı yüksek, merak duygusunu içinde bolca barındıran kitabın sonu hayal kırıklığına uğrattı. Nedeni ise çoğu kitabında suçluyu bulamamış olmaktı. Ama On Küçük Zenci kitabında bir iki muhakemeden sonra kim olduğunu anlayabiliyorsunuz. Peki suçluyu ya da katili anlamak kitabı değersiz mi kılar? Hayır. Neden düşük puan verdim peki? Çünkü yazarın adı damga gibi, Bir Agatha Christie kitabı okurken farklı beklentiye girmek kitabın hissiyatını değiştiriyor. Belki yeni tanımış olduğum bir yazar böyle bir cinayet romanı yazsaydı daha çok sevebilirdim. Ama Agatha Christie yazınca insan ister istemez daha fazla beklentiye giriyor.
ataç ikon On Küçük Zenci
kitaba 6 verdi
0 yorum
Sonay Ç.

Sonay Ç.

@ponnik

Kısacık ama etkileyici
Stefan Zweig çok defa insanın duygu analizini yapmıştır ama ilk defa bir hayvanın duygu analizini incelemiş olduğunu gördüm. Kibrin, kıskançlığın, arzulanmanın, sevilmenin... yaş, din, ırk, cinsiyet hatta türler arasında bile farkı olmadığını bize etkili ve çarpıcı şekilde aktarmış.
Kitabın içinde birbirinden farklı insanların da olduğunu görüyoruz. Birbirlerine zıt karakterlerin varlığı kitaba değer katmış diye düşünüyorum.
Son olarak şunu ekleyeyim: Genellikle toplum tarafından kabul gören sonlar "neşeli, kavuşmalı, aşk dolu..." şekilde biten sonlardır. Negatif bir duygu yaratan sonlar toplum tarafından pek kabul görmez, okuyucu bunu okumak istemez. Stefan Zweig'in en sevdiğim yanı da bu. Bu algıya karşı çıkması ve sonunda sizi büyük bir hüzne boğmasıdır.
ataç ikon O Muydu?
kitaba 8 verdi
3 yorum
Pınar (@dreamerr)
Çok sevdiğim ve beğendiğim bir yazar. En yakın zamnada okumakıyım bu kitabını :)
13.05.19 beğen 1 cevap
Sonay Ç.

Sonay Ç.

@ponnik

İlk İnceleme
Bazı kitaplar vardır, daha okumadan sizde heyecan yaratır. Bu kitabı da elime alınca heyecanlanmadan yapamadım. Şili'ye girişi yasaklanmış olan yönetmen Miguel Littin; gizlice Şili'ye girip, Şili halkının yaşayışını, ülkedeki yönetimin insanlar üzerindeki etkilerini gözler önüne sermenin ve çocukluğunun geçtiği yerlerdeki değişimleri kaydetmenin düşüncesiyle gizlice Şili'ye girip film çekme serüvenini anlatmaktadır. Mı? Aslında heyecanım buraya kadardı. Ben daha çok bu serüveni okumayı, ruhsal gelgitleri ve rejimin yapmış olduğu baskıyı okuyacağımı düşünürken kitap daha çok Miguel Littin'in kişisel duygu buhranlarını, polise yakalanıp yakalanmayacağı bir serüveni anlatmaktaymış meğer. Neyseki ince bir kitaptı da bu serüven daha fazla uzamadı. Sıkıcı değil ama benim beklentimin altında bir kitap olarak hafızamda yer edindi.
ataç ikon Şili'de Gizlice
kitaba 7 verdi
0 yorum
Sonay Ç.

Sonay Ç.

@ponnik

Bir Türk yazardan fantastik bir kitap okumak değişik bir tecrübe oldu. Zaman zaman yazarın kim olduğunu bile unuttum okurken. Ama bu fantastik kitabımızda derinlik pek yoktu. Çevre ayrıntıları, betimlemeler yeterli değildi. Devam kitabı olan Keşifler Zamanı kitabını okutabilecek kadar etkileyici bulmadım. Ama ne olursa olsun Türk bir yazarın fantastik kitaplar yazması, desteklenmesi için yeterlidir diye de düşünüyorum. Siz yine de yazımı okuyup ön yargılı olmayın, kitabı alıp okuyup sevip sevmeyeceğinize kendiniz karar verin.
ataç ikon Şamanlar Diyarı
kitaba 6 verdi
3 yorum
Batuuu (@batuuu)
emin olmamak ile beraber eğer sayın @karacurin de dogrularsa Gürsel koratin kapadokya serisi biraz fantastik türden bir kitap serisiydi diye hatırlıyorum. belki ilgini cekeblr
24.04.19 beğen 1 cevap
Sonay Ç.

Sonay Ç.

@ponnik

Çok sıradışı bir roman. Kısa olması sizi yanıltmasın, çok hızlı okuyabileceğiniz bir roman değil. Düşüne düşüne okunacak bir kitap. Bazı satırlarının üzerinden defalarca geçilmesi gereken bir kitap. Kör Baykuş romanının çok karmaşık olduğunu düşünmesem de çok da kolay anlaşılabileceğini de düşünmüyorum. Afyon kullanan bir kişinin çevresindeki olayları farklı algıladığını, kendini başka insanlarla karıştırdığını, kendini yalnızlığa itip ilgi beklemenin ve beklenen ilginin gelmemesinden de hoşnut olduğunu çıkardım kitaptan. Aslında evlenmek istemediği halasının kızıyla evlenmesinden doğan bunalımla, kendisiyle ilgili olan bir eşi kendinden uzaklaştırdığını ve bunu sanki karısının suçuymuş gibi gösterdiği sonucuna vardım. Sadık bir eşi sadece içindeki kinden dolayı kahpe olarak suçlayan bir adam ve kendini nasıl nitelerse nitelesin yatağına kocasını alıp kana kana seven bir kadın. Bir kitaptan birçok okuyucu farklı anlamlar çıkarabilir. Ben de Kör Baykuş kitabından böyle bir anlam çıkarttım. Okumanızı kesinlikle tavsiye ederim.
ataç ikon Kör Baykuş
kitaba 8 verdi
14 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Tebrik ediyorum seni Sonay @ponnik. Benim hayatımda iki dönemim oldu : 1-) KÖR BAYKUŞ romanını okumadan önceki 2-) KÖR BAYKUŞ romanını okuduktan sonraki...
05.04.19 beğen 3 cevap
Elsa Rose (@elsarosee)
Bunu bende okuyacağım
05.04.19 beğen 2 cevap
Sonay Ç.

Sonay Ç.

@ponnik

BA-YIL-DIM!
Medet - Sezgin Kaymaz - İletişim Yayınevi Sayfa: 296
296 sayfalık tek bir roman değil, 5 ayrı kısa romanın birleşiminden oluşan bir 296 sayfalık bir roman.
Kitap Medet bölümü ile başlıyor. Hayvanseverlerin bayıla bayıla okuyacağı, hayvan sevmeyen insancıklarımızın da "belki" hayvan dostlarımızla barışabileceği bir bölüm Medet.
İkinci bölüm Gelip Gidenler; Bir morg çalışanının emekli olduğunu öğrenmesi ve işini bırakacağı gün başına gelenleri anlatıyor.
Üçüncü bölüm Hayırlı Yolculuklar; Bir hentbol takımının maçlara gidip gelirken başlarından geçen maceraları Cengiz ve Alparslan üzerinden anlatılmış.
Dördüncü bölüm Alo; Selim ve Erol'un arkadaşlığı üzerine kaleme alınan bölüm. Ah ahhh durun bir nefes alayım. Evet! Aşk duygusunun sadece kadın-erkek arasında ve illa da cinsellik üzerine kurulu olduğunu düşünenler bu yazdıklarımı garip bulabilirler. Ama AŞK ne cinselliğe bakar ne de farklı bir cins olmaya. Özünde aşk duygusu tdk'nın da yayınladığı gibi "bir kimseye ya da bir şeye karşı duyulan aşırı sevgi ve bağlılık duygusu" dur. Peki bu Alo bölümünde ne var. AŞK var AŞK. Birbirini görmeden duramayan, seslerini duymadan uyuyamayan iki adamın aşkı anlatılıyor. Sonunu yazmak istemiyorum ama tam da bu aşka uygun bir şekilde de bir finali var. Sanırım en sevdiğim bölüm, bu bölümdü diyebilirim.
Beşinci bölüm ise Tevzadze Kim; Münevver ebenin hikayesi. Toplum tarafından sevilen ve saygı duyulan Münevver ebe ve hiçbir zaman sevilmediği ve sevemediği kocası Hasan arasında geçen olayların anlatıldığı bir bölüm. En sonunda, hak yerini buldu be diye naralar arttıracak bir bölüm.
Son olarak şunları paylaşmak istiyorum: Sezgin Kaymaz çok geç tanıdığım bir yazar. Bütün kitaplarını fazla zaman kaybetmeden okumak istediğim, hangi kitabını okursam okuyayım heyecanlandığım, tadı damağımda kalan kitaplarından kopmak istemediğim bir yazar.
ataç ikon Medet
kitaba 10 verdi
0 yorum
Sonay Ç.

Sonay Ç.

@ponnik

Kitabın başlangıcı çok iyiydi. Merak uyandıran, ilgi çeken bir girişi vardı. Ortalara kadar o enerjiyi koruyan kitap, ortalardan sonlara doğru sıradanlaşmaya başladı. Bir kere olsun şu polisiye romanlarına aşk karışmasın. Aşk romanı mı okuyoruz, polisiye romanı mı anlayamıyorum.
ataç ikon Kıskaç
kitaba 5 verdi
0 yorum
/ 35