up
ara

Gökdeniz mert

每本书都是一个世界
Katılım Tarihi : 17 Nisan Salı 2018 12:11 - 455 gün
Cinsiyet : Erkek
Şehir : İstanbul / Türkiye (Turkey)
Lise : Şişli meslek lisesi
Üniversite :
每本书都是一个世界
Ventromedial Prefrontal  Korteksi bozulmuş Toplum paylaşım fotoğrafı
Ventromedial Prefrontal Korteksi bozulmuş Toplum
ventromedial prefrontal korteks, ahlaki kararlar için önem arz eden bir beyin bölgesidir.

özellikle kutsal değerler, ventromedial prefrontal korteksin aktivasyonu ile bağlantılıdır. kutsaldan kasıt mutlaka bir dini inanç olmak zorunda değildir. kutsal; kişi için özel bir öneme sahip olan herhangi bir değer, bir politik duruş veya eleştirilmesine katlanamadığı, aidiyet hissettiği herhangi bir şey olabilir.empati yeteneği azalıyor (mit press journals), duygu eksikliğine ek olarak değerlere dayalı karar verme mekanizmaları olumsuz etkileniyor, uygunsuz sosyal davranışlar artıyor, konfabulasyon ortaya çıkıyor, geleceğe yönelik veya karşı-olgusal düşünebilme yeteneği zarar görüyor. Toplumsal olarak her türlü şiddet cinayet tecavüz bir takım din tüccarları hayvanlara yapılan türlü vicdansız katliamların bilimsel açıklaması .
0 yorum
ATATÜRK ve diğerleri
ATATÜRK her konuda olduğu gibi fark yaratıyor gerek etrafında ki ! Bürokratlara ve normal insanlara “ şimdi ki cahil siyasi tiplerin aksine fransızca ingilizce arabça konuşabiliyor davranışları ile örnek oluyor emir edici değil rica ederek konuşuyor . Demek ki ! İleri değil geri gitmişiz onca yıl boyunca
0 yorum
19.03.19

HAVE ne demek?

Hoşgeldin demektir (Mö pompeii konuşulan oskan lehçesidir)
Örn: Evine hoşgeldin
yorum
21.10.18

Obstrüktif sendromu ne demek?

Horlama uyku sırasında gürültülü solunumla belirir. Gürültünün derecesine göre horlayan kişiyle aynı yatağı paylaşanı, aynı evde kalanları, hatta komşuları rahatsız eden bu durum uyku sırasında boğazda daralma olmasından kaynaklanmaktadır. Boğazda bademcikler, küçük dil, damak yapısı gibi darlık oluşturan nedenler dışında aşırı kiloluluk, alkol alımı, yorgunluk, uykusuzluk gibi durumlar da horlamayı arttırır. Horlama horlayan kişi için sorun oluşturmasa da sıklıkla horlamayı işiten, bu nedenle rahat uyuyamayan eşin, aile bireylerinin, arkadaşların uyarıları sonucu hekimin karşısına gelir. Araştırmalar horlamanın yaşla birlikte arttığını, orta yaş ve üzerinde toplumun yaklaşık yarısının horladığını göstermiştir. Horlamada rol oynayan boğazdaki daralma daha da belirginleştiğinde havayolunun tamamen tıkanmasına, nefesin kesilmesine (apne) yol açar. Gürültülü horlamalar arasında nefesin, dolayısıyla horlamanın uzunca bir süre (10 saniyenin üstünde) durması sonrasında tekrar nefes alma ve gürültülü horlamayla devam eden bu durum, uyku sırasında sık tekrarlarsa tıkayıcı uyku apne sendromu (obstrüktif uyku apne sendromu) olarak adlandırılır.
Örn: Üst komşunun yaşattığı terör
yorum
14.10.18

Sphenopalatine ganglioneuralg ne demek?

Beynin donanımsal adıdır
Örn: Çiftlik bank
yorum
Toplam Bir milyon iki yüz elli bin kelime
Marcel Proust'un ciltler halinde hazırlanmış Kayıp Zamanın İzinde romanında (elli bir yılık yaşantısını bu romanı oluşturmaya adamıştır) beş yüzün üzerinde kişi adı geçmesine karşın, içlerinde anlatıcı da olmak üzere hiç biri için alışılagelmiş anlamda roman kahramanı demek mümkün görünmemektedir.... Okumak için acele etmeyin yavaşça , Akşamları ideal saati .
0 yorum
Sırça Fanus
Parlak bir üniversite öğrencisi olan Esther Greenwood, 1950’lerde yayın dünyasında acımasız bir rekabetin sürdüğü New York’a büyük hayallerle gelir ve önemli bir moda dergisinde iş bulur. Kapıldığı beklentilerle karşısına çıkan fırsatların yoğunluğu, masumluğunu yitiren genç kızın zamanla kaldıramayacağı bir boyuta ulaşır ve Esther kendini tam bir karabasanın içinde bulur. Kimlik arayışı peşinde ürkütücü bir yola giren duyarlı ve hevesli bir genç kadının üniversite yılları, erkeklerle ilişkileri, yaşadığı çöküş, intihar girişimleri ve gördüğü psikolojik tedaviler mizahi bakış açısı unutulmadan son derece içtenlikle işlenmiş . Hayran olduğum muhteşem yazar nilgün maramara ile kocca bir dünya onlarSylvia Plath’ın kendi yaşamından yola çıkarak kaleme aldığı ve ilk kez 1963 yılında, ölümünden bir ay önce, başka bir isim altında yayımlatmayı başarabildiği Sırça Fanus, o günün olduğu kadar bugünün insanının da metropol yaşamındaki yabancılaşmasını anlatan modern bir klasik haline gelmiştir. 20. Yüzyıl Amerikan edebiyatının melankolik prensesi Sylvia Plath’ın başyapıtının,
ataç ikon Sırça Fanus
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Katı Olan Her Şey Buharlaşıyor
Marx, Nietzsche ve çağdaşları henüz dünyanın küçük bir parçasının modern olduğu bir zamanda modernliği bir bütün olarak algıladılar. Yüz yıl sonra, modernleşme süreci dünyanın en uzak köşesindeki insanın bile kaçamayacağı ağını üstümüze attıktan sonra ilk modernistlerden öğreneceğimiz çok şey var; kendi çağları değil bizim çağımız hakkında. Onların, gündelik hayatlarının her anında, yaşayabilmek için bütün güçleriyle kavramak zorunda oldukları çelişkileri fark edemez olduk bizler. (...) Onların bakışlarını kendimize maleder, onların perspektiflerinden yararlanarak kendi ortamımıza yepyeni gözlerle bakarsak hayatlarımızda sandığımızdan daha fazla derinlik olduğunu göreceğiz. Dünyanın her yöresinde, bizlerinkine benzer ikilemlerle boğuşan insanlarla ortaklığımızı hissedeceğiz. Ve bu mücadelelerden doğan, çarpıcı zenginlik ve canlılıkta modernist bir kültürle, ancak kendimize maledebilirsek muazzam güç ve sağlık kaynakları barındıran bir kültürle bağ kurabileceğiz. Bakarsınız, böyle geriye gitmek ileri gitmek için bir yol olabilir. 19. yüzyılın modernizmlerini hatırlamak bizlere 21. yüzyılın modernizmini yaratacak görüş ve cesareti verebilir. (...) Dünün modernliklerini kendimize maletmek hem günümüzün modernliklerine yönelik bir eleştiri hem de yarının ve ertesi günün modernliklerine -ve modern insanlara- bir inanç tazeleme olabilir.
ataç ikon Katı Olan Her Şey Buharlaşıyor
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Aydınlanmak Yargılamak Cesaret
Bir kitap size bir çok vaadetmez !Erasmus ise vaad eder çağında bu kitabı yazmak ise cesaret isteyen bir duruştu. Günümüzden hiç farklı değil çıkar hırsızlık haksızlık leş gibi kokuşmuş vicdanlar delilik ise dürüst olanlar.
ataç ikon Deliliğe Övgü
kitaba puan vermedi
0 yorum
Çiğli Belediyesi'nde Pati'li Bir Gün  paylaşım fotoğrafı
Çiğli Belediyesi'nde "Pati'li Bir Gün"
Çiğli Belediyesi, çalışanları ve vatandaşta hayvan sevgisini pekiştirmek, sokak hayvanları ile evcil hayvanlarla ilgili farkındalık oluşturmak amacıyla her ayın ilk cuma günü “Çiğli Belediyesi’nde Pati’li Bir Gün” etkinliği düzenliyor.

Uygulama ilk gün belediye personelinden büyük ilgi gördü.

Başta Başkan Utku Gümrükçü olmak üzere başkan yardımcıları, müdürler ve çalışanlar köpek, kedi, kuş, balık gibi evde besledikleri hayvanları belediyeye getirdi. Personel evcil hayvanıyla mesaisine devam etti. Başkan Gümrükçü, hayvan dostu çalışanlarla bir araya geldi, hayvanları hakkında bilgi aldı. Uygulama, vatandaşlardan da büyük takdir topladı.

Odun yığınlarının arasında bulunduğu için Odun ismi verilen sokak köpeğini sahiplenen Başkan Utku Gümrükçü, “Vatandaşlarımızı patili dostlarımızla karşılıyoruz” diyerek uygulamadan hem vatandaş hem de personelin memnuniyetlerini dile getirdiğini ifade ettihttps://youtu.be/v8Lheris2mE
0 yorum
Human Factor paylaşım fotoğrafı
Human Factor
Kendilerine hayal dünyası yaratıp içinde ! Hapis kalmış sadece ! printer çıktısı olarak var olan atılıcak a 4 tipi insan modeli . Kopyala yapıştır düzeni yaşam tarzı ile kendi kararlarını veremeyen hep bir başkasının kararlarını ! Takip edip onu gibi olmaya çalışan copy paste insan türü .
1 yorum
AcupOfCoffee (@sherlock)
Fotoğraf güzel.
03.07.19 beğen cevap
Seçim bitti  paylaşım fotoğrafı
Seçim bitti
Ülkemizi orta doğu kabile devletlerinden ayıran bu işte ! ATATÜRKÜN bize kattığı oy denen hakkın ve adaletin er geç bizim elimiz ile gerçeğe bürüneceği sanıkta birikeceği . Doğru veya yanlış halk isteğini seçer buda demokrasinin kabullenilmiş sonucudur .
0 yorum
28.10.18

Sosyal salgın ne demek?

Obezite İçki içme alışkanlığının, haliyle alkolizmin bulaşıcı olduğunu. Hem işbirliği yapmanın hem bencilliğin bir virüs gibi kişiden kişiye yayıldığını . uykusuzluğun da bulaşıcı olduğunu, kişiden kişiye geçtiğini . Görünen o ki, birçok alışkanlık, fiziksel ve psikolojik sıkıntı ve hatta davranış şekli, salgın hastalık gibi yayılıyor!
yorum
14.10.18

serebellum nedir?

İnsan beynin serebellum kısmı kendimizi gıdıklamamızı engeller. Böylece beklendik ve beklenmedik olaylar arasında ayrım yapabiliriz
yorum
Kuralsız Dibi Olmayan Bir Kuyu
Agota Kristof'tan savaş, yıkım, göçmenlik, kimlik, insanlık ve yazmak üzerine tüyler ürpertici bir üçleme...

Zamanın ve adın olmadığı bir coğrafyada, savaşın, felaketin, yoksulluğun ortasında anneannelerine emanet edilmiş küçük ikizler, bir yandan hayatı anlamaya çalışırken bir yandan da ne pahasına olursa olsun hayata sıkı sıkı tutunmaya çalışırlar. Gün gelir ikizlerin yolu ayrı düşer. Bir daha görüşebilecekler midir? Belki de, sınırları aşmak, sadece mekânları ve kişileri değil, kimlikleri ve hatta geçmişi bile değiştirebilir...çok net söyleyebilirim ki hayatımda okuduğum en iyi kitap. ve çok fazla okurum.

üçlemenin tamamı çok çok iyidir. ancak ilk kitap akıllara durgunluk verecek kadar şoke edicidir.

hiç ummadığınız bir anda suratınızda bir tokat patladığını hayal edin. tam öyle bir kitab bu tarif etmek zor olduğu için kitap okumadan edemeyen herkese bu kitabı okumalarını söylemeden geçemeyeceğim.
0 yorum
Sırça Fanus
“Neşeli, hüzünlü, yalın, parlak ve doğal. En üstün niteliğiyse şaşırtıcı derecede dolaysız oluşu, tıpkı güpegündüz çekilmiş bir dizi fotoğraf gibi.” TimeParlak bir üniversite öğrencisi olan Esther Greenwood, 1950’lerde yayın dünyasında acımasız bir rekabetin sürdüğü New York’a büyük hayallerle gelir ve önemli bir moda dergisinde iş bulur. Kapıldığı beklentilerle karşısına çıkan fırsatların yoğunluğu, masumluğunu yitiren genç kızın zamanla kaldıramayacağı bir boyuta ulaşır ve Esther kendini tam bir karabasanın içinde bulur. Kimlik arayışı peşinde ürkütücü bir yola giren duyarlı ve hevesli bir genç kadının üniversite yılları, erkeklerle ilişkileri, yaşadığı çöküş, intihar girişimleri ve gördüğü psikolojik tedaviler mizahi bakış açısı unutulmadan son derece içtenlikle işlenmiş. Sylvia Plath’ın kendi yaşamından yola çıkarak kaleme aldığı ve ilk kez 1963 yılında, ölümünden bir ay önce, başka bir isim altında yayımlatmayı başarabildiği Sırça Fanus, o günün olduğu kadar bugünün insanının da metropol yaşamındaki yabancılaşmasını anlatan modern bir klasik haline gelmiştir. 20. Yüzyıl Amerikan edebiyatının melankolik prensesi Sylvia Plath’ın başyapıtının, ölümünün ve kitabın yayımlanışının 50. yılında, gözden geçirilmiş baskısını okurlarımıza sunuyoruz.
ataç ikon Sırça Fanus
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Katı Olan Her Şey Buharlaşıyor
Marx, Nietzsche ve çağdaşları henüz dünyanın küçük bir parçasının modern olduğu bir zamanda modernliği bir bütün olarak algıladılar. Yüz yıl sonra, modernleşme süreci dünyanın en uzak köşesindeki insanın bile kaçamayacağı ağını üstümüze attıktan sonra ilk modernistlerden öğreneceğimiz çok şey var; kendi çağları değil bizim çağımız hakkında. Onların, gündelik hayatlarının her anında, yaşayabilmek için bütün güçleriyle kavramak zorunda oldukları çelişkileri fark edemez olduk bizler. (...) Onların bakışlarını kendimize maleder, onların perspektiflerinden yararlanarak kendi ortamımıza yepyeni gözlerle bakarsak hayatlarımızda sandığımızdan daha fazla derinlik olduğunu göreceğiz. Dünyanın her yöresinde, bizlerinkine benzer ikilemlerle boğuşan insanlarla ortaklığımızı hissedeceğiz. Ve bu mücadelelerden doğan, çarpıcı zenginlik ve canlılıkta modernist bir kültürle, ancak kendimize maledebilirsek muazzam güç ve sağlık kaynakları barındıran bir kültürle bağ kurabileceğiz. Bakarsınız, böyle geriye gitmek ileri gitmek için bir yol olabilir. 19. yüzyılın modernizmlerini hatırlamak bizlere 21. yüzyılın modernizmini yaratacak görüş ve cesareti verebilir. (...) Dünün modernliklerini kendimize maletmek hem günümüzün modernliklerine yönelik bir eleştiri hem de yarının ve ertesi günün modernliklerine -ve modern insanlara- bir inanç tazeleme olabilir.
ataç ikon Katı Olan Her Şey Buharlaşıyor
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Kolera Günlerinde Aşk
Kolera Günlerinde Aşk, bırakılmış bir sevgilinin, yeniyetmelik yıllarından başlayarak yaşlılığın alacakaranlığına dek süren yarım yüzyıllık aşkının öyküsü. Gabriel Garcia Marquez'in, ustalığı, bu öyküyü bir destana dönüştürüyor: aşkın, deli-akıllı, yabanıl-evcil, tensel, romantik tüm biçimlerinin pastoral bir şiirin büyüsüne büründüğü bir destan. On dokuzuncu yüzyılın yirminci yüzyıla dönüştüğü bir zaman dilimini kapsayan bu bitmeyen aşkın gerisinde, çağdaşlaşma çabası içindeki bir toplumun çeşitli yönlerini, özellikle taşra kentsoyluluğunun saçmalıklarını ince bir alayla eleştiriyor yazar. Roman boyunca, aşk acılarının lirik rüzgârlarının esintileri arasında, Gabriel Garcia Marquez'in, insancıl mizahı, sürekli olarak duyuruyor kendini. Bu nitelikleriyle, Kolera Günlerinde Aşk, Gabriel Garcia Marquez'in başyapıtı sayılan Yüzyıllık Yalnızlık'ın yanında tartışılmaz bir biçimde yerini alıyor.
ataç ikon Kolera Günlerinde Aşk
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum