up
ara

Queen

Bibliyofil, kendini geliştirme takıntılı hukukçu adayı.
Queen

Queen

@queenoftragedies

Virginia, hayatıyla kendi başına adeta feminizmin manifestosudur. Kendine Ait Bir Oda, onun feminist görüşlerini kitabın her bir sayfasına yedirerek yazdığı bir kitap. Okunası, üzerine düşünülesi, tartışılası ve tekrar tekrar okunası... Özellikle "Shakespeare'in onun kadar yetenekli bir kız kardeşi olsaydı hayat ona nasıl davranırdı"yı düşünmek için bile okunmaya değer.
ataç ikon Kendine Ait Bir Oda
kitaba 9 verdi
2 beğen · 0 yorum
Queen

Queen

@queenoftragedies

Underrated
Kuzenler Savaşı serisinin diğer kitaplarına göre çok daha sönük bir kitaptı. Son 100 sayfa, VII. Henry'nin duygu dünyasını ve yaşadığı pişmanlıkları anlamamız bakımından önemli olsa da, önceki 500 sayfada anlatılan şey hep aynıydı. Sanırım okuduğum son Philippa Gregory kitabı olacak, en azından uzun bir süre.
ataç ikon Beyaz Prenses
kitaba 3 verdi
0 beğen · 0 yorum
Queen

Queen

@queenoftragedies

The Borgias, tarihin yüz karası mafya ailesi Borgiaları aklamak amacıyla yazılan taraflı senaryosu ve içerdiği tarihi yanlışlıklarıyla kurgusal anlamda aksayarak yürüse de Rönesans İtalyan giyim tarzını birebir yansıtan olağanüstü kıyafetleri, birbirinden yetenekli oyuncuları, seyircilerini sunduğu görsel şölen ve doruklardaki Rönesans estetiği ile favorilerim arasındadır.
Ben, bu döneme oldukça aşina olduğumdan tarihi çarpıtmaları kolaylıkla yakalayabiliyordum fakat senaryonun inandırıcılığı bilmeyen gözleri yanıltabileceğinden, izleyenlere mutlaka tarihi de araştırmalarını ve doğrusunu görmelerini tavsiye ederim.
filme 8 verdi
0 beğen · 0 yorum
Queen

Queen

@queenoftragedies

Tarih, Din, Felsefe, Aşk
Gerçek bir rol modelle, İskenderiyeli Hypatia ile tanışmam ela gözlü Rachel Weisz'in olağanüstü oyunculuğu sayesinde oldu. Film esnasında başım döndü, kalbim çarptı ve sıklıkla gözlerim doldu. Etkisinden kurtulmam da hayli uzun sürdü. Esasında, kurtulmayı da arzu etmedim. Birkaç gün yeryüzündeki tüm dinlere, Hypatia'yı bizden kopardıkları için "Hallelujah!" tükürükleri saçarak saldırdım. Ardından onun hakkında yazılmış kitaplar okudum ve Hypatia'nın yüzlerce yıl önce bize bıraktığı hayati dersi kalbime kazıyıp dinginliğime geri döndüm. Beni kavrayan, tutup sallayan ve dünyaya farklı gözle bakmamı sağlayan başka filmler de olmuştur fakat içimde böylesi bir isyan etme arzusu doğuran nadir film vardır. Agora, bunlardan biri. İsyanım ise, yüzyıllardır kadın olmanın bedelinin kanla ödenmesineydi. Hypatia'nın ödediği gibi...
Hypatia! Canı pahasına da olsa, inandıklarından ödün vermeyen güzel Hypatia... Onu tanrıtanımazlıkla itham edenlere dönüp "Ben felsefeye inanıyorum." diyecek kadar yürekli; bilime Orestes'ten daha aşık olan Hypatia... Hristiyanlık ve diğer tüm yobaz zihniyetler, sana ve senin gibilere yaptıkları haksızlıkların bedelini elbet ödeyecekler.
Agora
filme 10 verdi
0 beğen · 0 yorum
Queen

Queen

@queenoftragedies

Kış Bahçesi ve Ateşböceği Yolu kadar çarpıcı olmasa da kesinlikle sürükleyici. Her zaman bir umut ışığı olduğunu anlatan ve kardeşler arasındaki ilişkileri çarpıcı gerçekliğiyle gözler önüne seren bu roman okunmalı, okutulmalı.
ataç ikon Gerçek Renkler
kitaba puan vermedi
1 beğen · 0 yorum
Queen

Queen

@queenoftragedies

Kitabın asıl konusu aslında Freud'un seçiminin kız kardeşinin hayatına nasıl yansıdığı değil, kız kardeşinin annesi ile ilişkilerinin yine kız kardeşinin hayatına nasıl yansıdığıdır bence.
"Annelerimiz bize hayat verirken hayatlarımızı da şekillendirir. Mutlu ya da karamsar, başarılı ya da başarısız bir hayat...." Ben kitabı birkaç cümleyle özetleyecek olsaydım bunları söylerdim. Zira Adolfina Freud'un hayatını bütünüyle annesi ile olan ilişkileri şekillendirdi.
Kitaba "Acaba Freud o listeye neden kız kardeşlerinin adını yazmadı." düşüncesiyle başladım ve tüm kitap boyunca bunun cevabını aradım fakat bu yönde en ufak bir işarete rastlamadım, aksine Freud özellikle Adolfina'yı çok seviyor ve daima kız kardeşlerini koruyordu...
Kitapta cevabı açıklanmayan bir soru da annesinin Adolfina'ya neden o kadar zalimce davrandığı. İlk sorunun içinden çıkamasam da bu soruya olası bir cevap verebiliyorum: Adolfina'nın annesi kadınların bir can borcuyla dünyaya geldiğini ve bu can borcunu yalnızca çocuk doğurarak ödeyebildiğini düşünüyordu. Adolfina'nın diğer kızlardan farklı olduğunu ilk olarak ona resim dersleri almak istediğini söylediğinde anladı. Adolfina, kız kardeşlerinden ve diğer bütün kızlardan farklıydı. Okula gitmek istemeyişi bunun ilk sinyaliydi. Devamında evlenmemiş olması da annesi ile girdiği savaşı içinden çıkılamaz bir duruma soktu.
İşte bu kitabın bu özelliğini seviyorum, okuyucuya cevapları hazır vermeyip onu düşünmeye sevk etmesini.
Ayrıca içinde çok güzel dersler vardı.
Okuyun, okutun diyorum.
ataç ikon Freud'un Kız Kardeşi
kitaba 10 verdi
2 beğen · 0 yorum
Queen

Queen

@queenoftragedies

Serinin ilk dört kitabını tamamen bitirdim, okumak isteyen ama kalınlığından ya da fantastik olmasından çekinen arkadaşlar için söylüyorum: Hiç durma!
Kitabın fantastik yönü o kadar zekice bir kurgu üstüne oturtulmuş ki fantastik kitaplarla arası pek iyi olmayan okurlar kitabı okurken o Superman'in Batman'in birer çizgi roman saçması olduğunu düşünmekten geri kalmıyor.
Kitabın kalınlığı ise en güzel yönü çünkü ben bu serinin kitaplarının bitmesini hiç istemiyorum.Hatta Kralların Çarpışması'nı okurken kendime günlük kota koyduğum da doğrudur :)
ataç ikon Taht Oyunları
kitaba 10 verdi
3 beğen · 0 yorum
Queen

Queen

@queenoftragedies

Çarpıcı bir kurgusu çok güzel bir üslubu var.
ataç ikon Beşikten Mezara
kitaba 8 verdi
0 beğen · 0 yorum
Queen

Queen

@queenoftragedies

3 defa bıraktım ve 3 defa başladım. Sonunda bitirdim şükür.
Kitap sürükleyici değildi belki ama "Huzur Yolu" ve reenkarnasyon hakkında çok şey öğretti. Okunmasında sakınca yok, zaman kaybı değil.
ataç ikon Elif
kitaba puan vermedi
0 beğen · 0 yorum
Queen

Queen

@queenoftragedies

Her ne kadar kitabı okurken karamsarlıktan camı açıp atlama isteğini doruklarda yaşadıysam da ilginç bir şekilde sevdiğim bir roman.
ataç ikon Hırs
kitaba 6 verdi
1 beğen · 0 yorum
/ 3