up
ara
Katılım Tarihi : 12 Haziran Çarşamba 2019 13:08 - 14 gün
Cinsiyet : Erkek
Şehir : Ankara / Türkiye (Turkey)
Pta

Pta

@rasimk - Ankara

Biliyorum Sana Giden
Biliyorum sana giden yollar kapalı
Üstelik sen de hiçbir zaman sevmedin beni

Ne kadar yakından ve arada uçurum;
İnsanlar, evler, aramızda duvarlar gibi

Uyandım uyandım, hep seni düşündüm
Yalnız seni, yalnız senin gözlerini

Sen Bayan Nihayet, sen ölümüm kalımım
Ben artık adam olmam bu derde düşeli

Şimdilerde bir köpek gibi koşuyorum ordan oraya
Yoksa gururlu bir kişiyim aslında, inan ki

Anımsamıyorum yarı dolu bir bardaktan su içtiğimi
Ve içim götürmez kenarından kesilmiş ekmeği

Kaç kez sana uzaktan baktım 5.45 vapurunda;
Hangi şarkıyı duysam, bizimçin söylenmiş sanki

Tek yanlı aşk kişiyi nasıl aptallaştırıyor
Nasıl unutmuşum senin bir başkasını sevdiğini

Çocukça ve seni üzen girişimlerim oldu;
Bağışla bir daha tekrarlanmaz hiçbiri

Rastlaşmamak için elimden geleni yaparım
Bu böyle pek de kolay değil gerçi...

Alışırım seni yalnız düşlerde okşamaya;
Bunun verdiği mutluluk da az değil ki

Çıkar giderim bu kentten daha olmazsa,
Sensizliğin bir adı olur, bir anlamı olur belki

İnan belli etmem, seni hiç rahatsız etmem,
Son isteğimi de söyleyebilirim şimdi:

Bir geceyarısı yazıyorum bu mektubu
Yalvarırım onu okuma çarşamba günleri

Cemal SÜREYA
0 yorum
Pta

Pta

@rasimk - Ankara

Kayıpları Kabullenmek
S3-B8 2000'lerin ortasında dünyayı kasıp kavuran ve ülkemizde de hatırı sayılır bir kitleyi yabancı kaliteli dizi kavramıyla tanıştıran Lost 'un ana yazarlarından Damon Lindelof dizinin arşa çıkan gizemlerin çözümü beklentileri son sezon boşa gürültüyle çıkınca internetin en büyük düşmanı ilan edilir . ( Benzer bir son sezon performansi sonrası bu şanlı bayrağı Game of Thrones yazarları aldı şu sıralar ). Aslında ortak yazardır ama medya görünürlugu daha çok olduğundan hedef o seçilir. Aslında hedefi karakter dramasi olarak diziyi bitirip katharsis yaratmaktır ama sağa sola gereksizce ve dikkatsizce o kadar gizem atmışlardır ki, seyircinin tek ilgisi bu olmuştur.

Ardından bir de toparlaması için çağrılan Prometheus senaryosu film haline dönüşürken skandal hale dönüşünce kariyer krizine girer. Yine suçlu o ilan edilmiştir çünkü . O ara Tom Perrotta ' nin dünya nüfusunun yüzde 2 'sinin iz bırakmadan kaybolduğu romanını kendine çıkış yolu görüp dünyanın en prestijli kanalı HBO 'ya götürür. Kabul edilen projede Lost'ta yaptığı hataları yapmamaya kararlıdır . Aynı mantıkla tek karakteri takip eden bölümler dizisi halinde öyküyü kurgular . Ama ilk sezonun papazı takip eden 3.bolumu harici sallantili devam eden sezonu 6. Bölümde Nora Durst karakterini bizle tanıştırır. O zamana kadar sadece müthiş bir istatistikler şanssızlık ile kocası ve iki çocuğunu olayda kaybeden olarak adını duyduğumuz bu karakter bu bölümle dizinin kalbine dönüşür ve asıl takip ettiğimiz aileden daha fazla potansiyeli olduğunu gösterir.

Roman 1.sezonun sonunun olduğu yerde biter ve karışık eleştiriler ve zorla 2. Sezonu alır. Tamamen Lindelof 'tadir iş artık . Normalde alınmayacak devrimci kararlarla diziyi hiç kimsenin kaybolmadigi Miracle ( mucize ) kasabasına taşır . Risk almaktan çekinmez ve gaza basar . Dünyadaki herkesi etkileyen bir olayın kişisel travmaları ve yaş süreciyle ilgilenen dizi 2.ve özellikle sona bağlamak için HBO 'nun verdiği 8 bölümü gelmiş geçmiş en iyi sezonlardan birine çeviren 3.sezonu ile klasiğe evrilir.

İlk sezondaki yoğun dramayi azaltır ve karakterlerin kayıpla , birbirleriyle basetme yöntemlerine çok daha incelikli yaklaşır , bu konuda bolca dini ,felsefi gönderme yapar , sizi o evrenin her köşesini ilk sezonda yapamadığı şekilde sokar. Hatta korkmadan başka evrenlere geçer ve bunu gizem için değil karakter gelişimi için yapar . 2.sezon 8.bolum ' İnternational Assassin ' yılın en iyi televizyon saatidir cesurlugu ve yaratıcılığı ile. Lindelof seyirci ve elestirmenlerle barismistir . Son sezonu tam bir zafer turuna çevirir , her bir bölümü başyapıt 8 saat ( aralarında intihar temalı beni aglatmayi başarabilen yegane televizyon işlerinden 5. Bölüm favorim ) , her saniyesi sizi şaşırtan ( zevk gemisinde kendini tanrı ilan biriyle papazın din tartışması ,paralel dünyalar , Avustralya ' da kaybolanlarin gittiği yerlere insan gonderebilen makine yaptığını iddia edenler ) ama Lost 'taki hatayı yapmayıp surreal olayları değil karakterleri umursamamizi sağlayarak orada yapamadığını burada başarabilir.

Max Rixtcher'in ilk sezonda tekrar tekrar içinizi desecek keman sesleri giderek azalıp , çok kritik anlarda muhteşem kullanılır hale geliyor ve size kayıp ve yas süreci hakkında ( meşhur 5 'li inkar , pazarlık, öfke ,DEPRESYON , kabul ) meditasyon yaptıracak ( eğer yakın zamanda birini kaybettiyseniz ) muhteşem bir klasik . Harika bir sonla da tamamlayarak tekrar tekrar bakılacak , Sopranos ,Wire, ,Six Feet Under gibi babaların yanına yazılacak ısim bıraktılar. Lindelof ödül olarak Watchmen uyarmalasi yapıyor şimdi hakettiği üzere . Zirveden sıfıra tekrar zirveye harika bir ilham hikayesi .

* Gülseli ve Phoenix kabul haline gelmedi daha , gelecekler ama hayatın gerçeği bu :) İkisini de özleyeceğim ve bugün ayrılan bir kişiyi de, yazı da ona ithaf edilmiştir .
The Leftovers
diziye puan vermedi
2 yorum
Çizmeli Kedi (@cizmelikedi)
ben de böyle yazmak istiyorum_ deniyorum_ olmuyor_ mecburen kıskanıyorum :)
21.06.19 beğen 1 cevap
Pta

Pta

@rasimk - Ankara

Bright Star paylaşım fotoğrafı
Bright Star
Parlak yıldız, keşke ben de senin gibi sabit (kararlı /değişmez) olsaydım,
yalnız ihtişam içinde değil, geceleyin havada asılı
ve izleseydim, sonsuz göz kapakları ile
doğa'nın dayanıklı- uykusuz Eremite'i gibi (münzevi)

Hareketli sular, onların saf abdest (takdis) ile görevli papazı gibi
dünyanın insan kıylarının etrafını sarar
ya da yeni düşmüş-yumuşak maskesine bakar
dağlar ve kırlar üzerindeki karın

Hayır -hala sadık (sabit) ve hala değişmez
benim sadık aşkımın olgunlaşan memesinin üzerindeki yastık
sonsuza dek yumuşakça şişmesi ve düşmesini hissetmek için
tatlı bir huzursuzluk içinde uyanık
yine de hala onun yumuşak nefes alışını duymak
ve böylece yaşamak- yoksa (ya da) ölmeye bayılmak (yatmak)

John KEATS
0 yorum
Pta

Pta

@rasimk - Ankara

Bir değişiklik için iyi zamanlar
Görmüyor musun, sahip olduğum şans
İyi bir adamı
Kötüye çevirebilir

Bu yüzden lütfen, lütfen, lütfen
İzin ver, izin ver, izin ver
İstediğimi almama izin ver
Bu sefer

Bir hayalim olmadı uzun zamandır
Görmüyor musun, sahip olduğum hayat
İyi bir adamı kötü yapabilir

Bu yüzden hayatımda bir seferlik
İzin ver istediğimi almama
Tanrı biliyor ya bu ilk defa olacak
Tanrı biliyor ya bu ilk defa olacak

* Canlı versiyonda what ( şey) 'i who ( kim) e çevirir Morrissey, belki de o yüzden o kadar duygusaldır .
0 yorum
Pta

Pta

@rasimk - Ankara

Nirvana' nin meşhur unplugged konserinin son parçası. Şarkının sonuna doğru gerçeği zaten ayrıntıları ile öğrenmiş gibi sorar soruyu Kurt. O andaki sinirde hakkın , etiğin önemi kalmadığını anlarsınız . Saf hınç vardır , aşk değil . Sevginin şikayeti vardır artık gerçeğin ve yalan söylendiğinin bilgisiyle . Yoksa öncesinde de yeterince bilindiği ve söylendiği gibi saftır o aşk. Umursamayinca şikayet ortaya çıkar şarkıdaki sual gibi .
0 yorum
Pta

Pta

@rasimk - Ankara

@eseflal hanım paylaşımlardaki karanlıktan sitem etmiş biraz, hemen üstüme alınıp ortamı önceden paylaştığım bir başyapıtla şenlendireyim. Önceki paylaşımımla fark olacak ama bu sözleri yazdıran ruh haline yüzde yüz katılıyorum şu an.
2 yorum
Eseflal (@eseflal)
Benim bahsettiğim paylaşımlar seçimle ilgili olan ve altında bolca kavga gürültü koparılan siyasi paylaşımlardı efendim, siyasetin karanlığının insanların ruhlarına işlememesi üzerine bir ışık olsun istedim. Önceki paylaşımınızı bilemedim, zaten sözlerini anlayacak kadar ingilizceye de sahip değilim, ama karanlığı kendinize yorup enerjinizi değiştirdiyse sitemim ne mutlu size. Keyifli günler... :)
20.06.19 beğen 1 cevap