up
ara

Reyhan Kurt

Aşka aşığım ben, leylaya değil.
Reyhan Kurt

Reyhan Kurt

@reyhankurt - Gaziantep

18.12.17

Elma dersem çık armut dersem çıkma nedir?

Küçükken saklambaç oynarken söylerlerdi. Ebe bir türlü sobeleyemediği kişinin ortaya çıkması için meydana sesleniyor. Ben hiçbir zaman anlam veremedim buna. Yav zaten elma diyeceksin armut demeyeceksin ki. Armutu kullanıyorlar, armut orada sadece figüran. Hadi onu boşverdik. O kişi sen elma da desen çıkmıyorsa çıkmayacaktır. Acaba ben mi yanlış biliyorum?
Ne bileyim saçmaydı. Şimdi de 'elma dersem çık armut dersem çıkma' dediğimde bir şeylerin çıkacağını bilsem söylerdim aslında. Ama dediğim gibi o zaman da olmuyordu şimdi de olmaz.
Örn: Ey uyku nerdesinn? Elma dersem çık armut dersem çıkma. Armuttt.. Şaka şaka elma.
yorum
Reyhan Kurt

Reyhan Kurt

@reyhankurt - Gaziantep

11.11.17

Özü berk olmak nedir?

Dayanıklı olmak anlamına geliyor. İki üç ay önce bir teyzeden nasihat aldığımdır: "Acı biraz özün berk olsun gızıım. Hayatta her şey var." O günden bu yana herhangi bir acıda o sözü hatırlarım.

Acı biraz özünüz berk olsun :)
yorum
Reyhan Kurt

Reyhan Kurt

@reyhankurt - Gaziantep

09.10.17

sevi nedir?

Derviş Yunus'un: Ben gelmedim da'vi için benim işim sevi için'' dizesinde gördüğüm sonra da Tarık Buğra'nın Osmancık kitabında sık sık karşılaştığım kelime. Aşk, çok güçlü sevgi anlamına geliyormuş. Varoluşumuz. Düşünüyorum öyleyse varım'dan ziyade, seviyorum öyleyse varım'ı düstur edinmek. Sevmek...Çok sevmek... Başını kaldırdığında geçen kuş sürüsünü, geçtiğin yolu süsleyen yaprakları, seni sen yapan şiiri, dostu...Biz buraya sevi için gelmişiz. Görmeyi bilseydik sevi'den başka bir duyguya ömür tüketemezdik herhalde.
Örn: Ben gelmedim da'vi için benim işim sevi için
Dostun evi gönüllerdir, gönüller yapmağa geldim
Derviş Yunus Emre
yorum
Reyhan Kurt

Reyhan Kurt

@reyhankurt - Gaziantep

08.10.17

Kitap okurken koltukta sızmak nedir?

Giderek rahatımızı kaçıran, ve huzurumuzun ağzının tadını bozan bu dünyada yapmayı en çok sevdiğim şeydir. Tek kötü tarafı; bu eylemi mutsuzken yapamamam. Eğer huzurluysam, kitap beni bir yerden bir yere alıp götürdüyse ve tabiri caizse artık gözkapaklarıma on tane arap oturduysa genelde kaçınılmaz sondur. Beş dakikalık bir sızma yetecektir. Bazen daha fazlasını isteyeceksindir. Neyse... Kitap okurken yapılan her eylem güzel aslında. Dileğim odur ki güzel insanlara ve güzel kitaplara denk gelesiniz. İkisinin de değeri ölçülmez.
Örn: X kişisi: Yine kitap okurken sızıp kaldın, kalk git odanda uyu!
yorum
Reyhan Kurt

Reyhan Kurt

@reyhankurt - Gaziantep

25.08.17

Gece heyecanlanmak nedir?

Bazı geceler uyanılacak sabah için heyecanlanmak...Bu tam olarak bayram gecesi bayram sabahı için heyecanlanmaya benzer. Aynı his, aynı mutluluk. Muhtemelen ertesi gün güzel bir şey olacaktır ve bunun için geceden heyecanlanmaya başlanır. Hatta heyecandan uyunmaz. Karında tuhaf bir his olur böyle zamanlarda. Ara ara yoklar gider. Mükemmel bir histir. Çocukluğun bayram gecelerinin tadı vardır onda. Sanki sabah erkenden uyanıp bayramlık giyecekmişim gibi. Sanki evin bayan sakinleri bayram yemeği yaparken erkekler hutbe yapan imamın çağrısı için camide toplanacakmış gibi. Sanki pamuk pamuk insanların eli öpülecekmiş, yepyeni misafirler gelecekmiş gibi. Böyle heyecanlı geceler eksik olmasın hayatımızdan. Uyutmuyor mübarek.:))
yorum
Reyhan Kurt

Reyhan Kurt

@reyhankurt - Gaziantep

05.08.17

ney nedir?

Kamıştan yapılan, ayrılıktan şikayet eden, bağrı delik, hicranlı, enstürman olmanın ötesinde anlam taşıdığını bildiğim tasavvufun dev sembolü. İnsana çok benziyor. Uzun süre üflenmeyince küsüyor ve kötü sesler çıkarıyor. Uzun süre üflenmeyen ney nasıl küsmüşse, öyle küsüyor insan da onu anlamayanlara. İnsan da bağrı delikliği oynuyor dünya serüveninde. Adeta ötelerden bir ses gibi. Hani başınızı yaslar, gözlerinizi kapar, ve çok güçsüz olduğunuzu farkedersiniz ya, öyle işte. Kamıştan kopup da inlediği, Rûmi'nin kalemine düştüğü ilk anı seslendirir her üflendiğinde. Ve bağrı yanandan dinlemelisin neyi. Ayrılıktan şikayet edeni, ayrılıktan şikayet eden biri uslandırır ancak.
Örn: Dinle neyden kim hikâyet itmede
Ayrılıklardan şikâyet itmede

Dir kamışlıkdan kopardılar beni
Nâlişim zâreyledi merd ü zeni

Şerha şerha eylesin sinem firâk
Eyleyem tâ şerh-i derd-i iştiyâk

...
Mevlâna Celâleddin Rûmi
yorum
Reyhan Kurt

Reyhan Kurt

@reyhankurt - Gaziantep

17.06.17

kalmak nedir?

Her insanın ömründe en az bir defa yaşadığı uçurum. İnsanın böyle bir durumda yapması gereken gidenin ardından görünmez gözlerle bakması, ve görünmez ellerle el sallamasıdır. En iyi bildiği ilim ''beklemek'' ilmidir. Yapmayı en sevdiği şey giden ve gelen muhacir kuşları izlemektir. Uzaklara bakışından ele verir kendini, bellidir bir gideni gözlediği. Gitmenin değil de kalmanın çok kötü olduğunu en iyi ''kalmak'' fiilini yaşayanlar bilir. Sessizce hayatından çıkanlardan muzdariptir kalan; bir dost, bir yar, bir yakın. En büyük umuduysa bir gün mutlaka gidecek olmasıdır.
yorum
Reyhan Kurt

Reyhan Kurt

@reyhankurt - Gaziantep

07.06.17

terlik nedir?

Samimiyettir, çıplak ayacıkları çok seven ama çoraplı ayakla da kafası uyuşan rahatlık abidesi. Spor ayakkabı kadar az acıtan bir tür değil belki, belki uzun yürüyüşler yapamazsın onunla. Spor ayakkabı kadar ciddiliği yoktur, hele kunduralarla hiç benzerliği yoktur bu konuda. Onu giydiğinizde çıkarıp, ayacıklarınızı toprağa değdirmeye meyyalsinizdir. Komşuya uğramaların, bakkala gitmelerin, gezintiye çıkmaların, sahil yürüyüşlerinin, balkona çıkmaların olmazsa olmazıdır. Bence ayaklarımız en çok onu seviyor.Bir gün terliklerimi alıp kilometrelerce yol yürümeyi planlıyorum. Bağışlayın saçmalayışlarımı. Terlikle ilgili tüm övgülerimin altında yatan sebep bir Hüsnü Arkan şarkısı. Örnek cümleye bakın.
Örn: Kalksam duraktan dolmuş gibi
Arka koltukta unutulmuş gibi
Terliklerimle gelsem sana
Sonunda aşkı bulmuş gibi

-Hüsnü Arkan, Eksik Bir Şey Mi Var
yorum
Reyhan Kurt

Reyhan Kurt

@reyhankurt - Gaziantep

06.06.17

İmtina Etmek nedir?

Bir şeyden kaçınmak, çekinmek, yapamamak.Bir de olumsuzu var ki o şöyle oluyor: İmtina edememek. Yani bir şeyi kaçınılmaz bir şekilde yapmak, yapmaktan kendini alıkoyamamak.
Örn: Her ne kadar gözlerine bakmaktan imtina ettiysem de, yüreğimi ele geçiren bakma ve bakıp kaybolma isteğinden imtina edemedim.
yorum
Reyhan Kurt

Reyhan Kurt

@reyhankurt - Gaziantep

27.05.17

iftar nedir?

Tüm gün oruç tutarak nefsimize yaptığımız terbiye sürecini akşam ezanıyla tamamladığımız zaman dilimi. Ezan okunmadan evvel Rabbimizin oruçlunun duasını geri çevirmeyeceğine olan inancımızı kalbimize süs edinerek içten bir dua ederiz. Evet, sevdiklerimiz iftarda da düşer aklımıza. Ezan okunur ve bir bardak su elimize tutunur. Suya kavuşturana hamdolsun.
Örn: İftara beş dakika kaldı, önce aileme, sonra sana,sonra tüm sevdiklerime, sonra kendime dua edeceğim. Sonra da su içeceğim.
yorum
/ 3