up
ara
ÜYELER
DİĞER

Ağaçlar Hakkında Sözler ve Kitap Alıntıları

İçerisinde Ağaçlar geçen, Ağaçlar temalı, Ağaçlar tarafından söylenmiş veya Ağaçlar hakkında sözler ve kitap alıntıları listelenmektedir.
Karartı

Karartı

@kararti

Diyet kitapları tamamen saçmalıktır, ağaçların boşu boşuna tüketimidir. Bu yüzden bütün diyet kitaplarını çöp tenekelerine atın ve bir ağaç dikin. Aslında bir meyve ağacı dikip meyvelerini yiyebilirsiniz. Hem kilo vermiş olursunuz hem de dünyaya bir katkınız olur.
ataç ikon S*ktir Et
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 beğen · 0 yorum
Mehtap Ç.

Mehtap Ç.

@fulya68

Ben bir öğrenme meraklısıyım. Öte yandan ne kırların bana öğretebileceği bir şey vardır ne de ağaçların; bunu yapsa yapsa şehirdeki insanlar yapar.
ataç ikon Phaidros ya da Güzellik Üzerine
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

Sen, ağaca bakmaktan ormanı göremeyen o küçük insanlardan birisin...
ataç ikon Brooklyn Çılgınlıkları
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
AHMET AKYILDIZ

AHMET AKYILDIZ

@ahmetakyildiz

Bak, dedi, bana Tanrıkulu, şu ağaca bak! Ve üzerinde düşün!
Ağaç bir plandır; bir insanın, bir ailenin, bir zümrenin, bir cemiyetin ve bütün varlığın iç ve nizam davasını, madde üzerinde düğüm düğüm örgüleştirmiş, şekilleştirmiş bir plan...
Tohum, kök, gövde, dal, yaprak, tomurcuk ve yemiş...
Herşey bunlar arasındaki ahengi anlamak ve kurmağa bağlıdır.
s.55
ataç ikon Tanrı Kulundan Dinlediklerim
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Engin Şahinşah

Engin Şahinşah

@enginsahinsah

Evet, niçin sadece ağaç değil de incir ağacı! Bunu bana değil, fikri
sabitlerimize sorun! Çocuk, babam kendisini bir incir ağacına astı diye diye aynı akıbete
sürükleniyor. Bu fikri sabiti sadece ağaç diyerek canlandırabilir miyiz? Fikri sabitlerimiz, bir şeye .
takıldığı zaman, o şeyin basit, fakat çok esrarlı hususiyetlerine aşık olur.
ataç ikon Bir Adam Yaratmak
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Mustafa Başaran

Mustafa Başaran

@basaran

Razı değilim Allahım! Yok olmaya, kalmamaya, gelmemiş olmaya, mevcut olmamaya razı değilim.Bu dünyada bırakamayacağım hiçbir şey yok. Ne deniz, ne ağaç, ne şehir, ne ev, ne kadın, ne de ben. Bu kalıbım, bu zarfım, bu kafesimle ben. Onların hepsini bırakabilirim. Fakat şuurumu, bilmek, duymak, var olmak şuurumu bırakamam. Razıyım bir toz parçası olayım. İnsanlar üzerime basarak geçsin. Canım acısın, duyayım. Canımın acıdığını duyayım. Razıyım bir kertenkele olayım. Kızgın yaz günlerinde bir bahçe duvarına tırmanayım. Tırnaklarımı tuğlalara geçireyim. Yeşil ve ıslak sırtımı güneşe vereyim. Fakat güneşle sırtım arasındaki öpüşmeyi duyayım. Tuğlaların incecik zerrelerini sayayım. Kovuklardaki böceklerin, bir boru içinden bakar gibi bana baktıklarını göreyim ve düşüneyim. Razıyım bir nokta olayım. Fakat o noktaya bütün kâinat, bütün mevcudiyle dolsun. Ben yok olamam. Ağlarım, tepinirim, çatlarım, çıldırırım, ölürüm, fakat yok olamam. Her şey benim olsun, vereyim, gökler, yıldızlar, gökteki samanyolu, ay, dünya vereyim. Fakat aklım bana kalsın! Aklım bana kalsın! Aklım!..
ataç ikon Bir Adam Yaratmak
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
Mehmet Ali Nalbant

Mehmet Ali Nalbant

@mehmetalinalbant

Razı değilim Allahım! Yok olmaya, kalmamaya, gelmemiş olmaya, mevcut olmamaya razı değilim.Bu dünyada bırakamayacağım hiçbir şey yok. Ne deniz, ne ağaç, ne şehir, ne ev, ne kadın, ne de ben. Bu kalıbım, bu zarfım, bu kafesimle ben. Onların hepsini bırakabilirim. Fakat şuurumu, bilmek, duymak, var olmak şuurumu bırakamam. Razıyım bir toz parçası olayım. İnsanlar üzerime basarak geçsin. Canım acısın, duyayım. Canımın acıdığını duyayım. Razıyım bir kertenkele olayım. Kızgın yaz günlerinde bir bahçe duvarına tırmanayım. Tırnaklarımı tuğlalara geçireyim. Yeşil ve ıslak sırtımı güneşe vereyim. Fakat güneşle sırtım arasındaki öpüşmeyi duyayım. Tuğlaların incecik zerrelerini sayayım. Kovuklardaki böceklerin, bir boru içinden bakar gibi bana baktıklarını göreyim ve düşüneyim. Razıyım bir nokta olayım. Fakat o noktaya bütün kâinat, bütün mevcudiyle dolsun. Ben yok olamam. Ağlarım, tepinirim, çatlarım, çıldırırım, ölürüm, fakat yok olamam. Her seş benim olsun, vereyim, gökler, yıldızlar, gökteki samanyolu, ay, dünya vereyim. Fakat aklım bana kalsın! Aklım bana kalsın! Aklım!..
ataç ikon Bir Adam Yaratmak
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
8 beğen · 0 yorum
serpil çakır

serpil çakır

@serpilcakir

Ağaçların bir haftada meyve verdiğini düşünürsek yanılırız.Çünkü onlar bir sene boyunca nice fırtınalara,kışlara göğüs gererler.İnsanın düşünce üretiminde de aynı şey geçerlidir.
ataç ikon Mesnevi Terapi
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
Başak Yılmaz

Başak Yılmaz

@theabignovaa

Ben neydim? Ruhum bir ağaç kurdu gibi beni kemirmekten başka ne yapıyordu?

|Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali
ataç ikon Kürk Mantolu Madonna
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
5 beğen · 0 yorum
homoviator

homoviator

@homoviator

Ruhum, bir ağaç kurdu gibi beni kemirmekten başka ne yapıyordu?
ataç ikon Kürk Mantolu Madonna
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

Allah der ki: ''Kimi benden çok seversen,onu senden alırım ''
Ve ekler:''Onsuz yaşayamam deme,seni onsuzda yaşatırım.''
Ve mevsim geçer,gölge veren ağaçların dalları kurur,
sabır taşar,canından saydığın yar bile birgün el olur...
Aklın şaşar,dostun düşmana dönüşür,
düşman kalkar dost olur,öyle garip bir dünya...
Olmaz dediğin ne varsa hepsi olur... ...
Düşmem dersin düşersin,şaşmam dersin şaşarsın.
En garibide budur ya...
Öldüm der durur,yine de yaşarsın.
ataç ikon Mesnevi'den Seçmeler
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
homoviator

homoviator

@homoviator

Boğulmak üzere olan bir adamın sudaki bir saman çöpüne tutunmaya çalışması gibi. Siz de takdir edersiniz ki adam boğuluyor olmasa, bir çöp parçasını koca bir ağaç dalı gibi görmez.
ataç ikon Kumarbaz
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Eduşka

Eduşka

@edaa

Ne bir çiçekle bahar gelir ne de bir meyvenin düşmesiyle ağaç kurur.
ataç ikon Kıblegah Evler
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
2 beğen · 0 yorum
Gül Rana Soydan

Gül Rana Soydan

@glranasoydan

Kimi zaman insanın kafasında bir ışıklar birden yanıverir. Hemen herkese olur bu. Aydınlığın gittikçe büyüdüğünü, dinamite yaklaşan tutuşturulmuş bir fitil gibi ilerlediğini duyarsınız. İnsanın karnını ağ gibi saran bir duygu, sinirlere, kollara yayılan bir sevinçtir bu. Teninizde, havanın dokunuşunu duyarsınız. Derin derin aldığınız her soluk, size büyük bir tat verir. Başlangıçta, gerine gerine esnemenin hazzını verir insana.Beyninizde bir şimşek çakar, gözlerinizin ötesinde bütün dünya ışıl ışıldır. Yaşantınız kurşun gibi geçmiş, topraklarınız, ağaçlarınız karanlık ve sıkıntılı olabilir. Olayların en önemli olanı bile silik ve renksiz gelebilir, ama sonra birden o ışık. Bir ağustos böceğinin şarkısı kulağınızı okşamaya başlar,toprak kokusu bir türkü gibi genzinize dolar, gözünüz bir ağacın altında titreşen ışıklarla okşanır.O zaman insan ileri atılır, bir sel gibi boşanır,ne kadar aksa tükenmez. Bana göre, bir adamın yeryüzündeki önemi, kafasında çakan bu şimşeklerin gücü ve sayısıyla orantılıdır. Gerçi öznel bir şeydir bu, ama bizi dünyaya bağlayan da budur.Bütün yaratıcılıkların anasıdır. Ve insanlar arasındaki farklılığın da ölçüsüdür.
ataç ikon Cennetin Doğusu
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

Duyu ötesinden bütün ilgilerini kesen (Duyumcul), gökyüzüne saygıyla bakmak yerine yeryüzüne, aşağıya kıskanç gözlerle ve erk tutkusuyla bakan ''kendisi-için'' ve ''özgür'' Kahraman insanın, Hannah Arendt'in isimlendirmesiyle bu ''Homo faber''in yeni ''insanlık durumu'' nasıldır? Şimdi onu dinleyelim:
''Sürekli büyüyen üretkenliğinin yarattığı bollukla gözleri kamaştıran, asla bitmeyen bir sürecin pürüzsüz işleyişine kapılmış böyle bir toplum, artık kendi beyhudeliğini bile tanımayacaktır. Bütün dünyanın ve yeryüzünün araçsallaşması, verili olan her şeyin bu sınırsız değer kaybı, her amacın bir araca dönüştüğü ve sadece insanın kendini bütün şeylerin Tanrısı ve efendisi yapmak suretiyle durdurabildiği gittikçe bu ''anlamsızlık'' süreci doğrudan imalat sürecinden doğmaz; zira nasıl ki Kant'ın siyaset felsefesinde insan kendinde bir amaçtır, aynı şekilde imalat açısından bakıldığında da bitmiş ürün kendinde bir amaç, mevcudiyeti kendine olan bağımsız, daimi bir kendiliktir... Böylece yaşam süreci (hayat, ömür), şeylere el koyup onları kendi hedefleri için kullandığı ölçüde, imalatın üretkenliği ve sınırsız araçsallığı, mevcut her şeyin sınırsız araçsallaştırılmasına dönüşür... Artık insan konuşan, eyleyen ve düşünen (politik) biri değil; kullanan ve araçlaştıran bir varlıktır. Artık ağaç, ağaç olmaktan çıkıp 'odun' olarak görülür.(Arent,Hannah, İnsanlık Durumu,çev.:B.S.Şener,İstanbul 1994,s.232-233).

Güler, Direniş Teolojisi,'İktisat İtikattır:Çağdaş Ekonominin Metafizik Kritiğine Giriş', Ankara 2011,s.55-56.
ataç ikon Direniş Teolojisi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Black Garden

Black Garden

@blackgarden

Roma'da Juppiter'in büyük rahibi Diabis şaşılacak kadar çok tabu kuralına bağlıydı. Ata binemez; bakamaz, silahlı bir adama bakamaz; kırılmamış bir yüzük takamaz; giysilerinde bir düğüm yapamaz; buğday ununa veya hamura dokunamaz ; keçinin, köpeğin, çiğ etin, bakla ve sarmaşığın adını anamaz; saçlarını ancak özgür bir adam, o da yalnızca bronz bir bıçakla kesebilir, saçı ve tırnak parçaları tekin bir ağacın altına gömülür; ölüye dokunamaz, dışarı ancak başı açık çıkabilirdi ve bunun gibi birçok yasak altındaydı.
ataç ikon Totem ve Tabu
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

"...çölde hiçlik ve ...güzellik hüküm sürüyordu:
Ne canlı kumları güneşin ve ayın bakışlarından saklayan münasebetsiz bir ağaç , ne durmadan sızan bir yara gibi etrafı kirleten bir su ,ne de üzerinde şairlerin zevzeklik edebilecekleri bir çiçek görülüyordu. "
ataç ikon Değirmen
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
2 beğen · 0 yorum
Burcu S.

Burcu S.

@bs

Gerçeklik insanın şu ya da bu şekilde içinde bir bitki gibi yaşadığı ve yaşayacağı bir zindandır. Bunun dışındaki her şey -düşünce, eylem- sadece düşünsel ya da fiziksel bir oyalanmadır. Öyleyse önemli olan, bu gerçeklikle yüz yüze gelebilmektir. Bundan ötesi önemsizdir. Bir zamanlar olduğun gibi yalnızsan, yüksek sesle düşünerek oyalanmanın keyfini bile süremezsin, sadece bir ağaç gibi yaşamanın dışında bir şey yapamazsın. (Bir daha söylüyorum) dram burada işte: Yüksek sesle düşünmekten kaçın; hayata bir oyalanma gözüyle bakmaktan vazgeç; bunun ötesindeki her şeyin acısını çek sessizce; ve gerçekliğe karşı öfkelenerek yücel. Herkesten kopup ayrılmak her insanın elinde olan bir şeydir.
ataç ikon Yaşama Uğraşı - Günlükler (1935-1950)
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Zaman zaman kendimi tüm insanlıktan daha güçlü duyuyorum, ama kendimi aynı anda çıplaklıklarından sıyrılmaya çalışan ağaçlar kadar da bırakılmış duyuyorum. Özellikle ben'in, ben'i bıraktığı anlarda. Ya da ikisi bütünleştiğinde. Ve birdenbire, şimdiye dek hiç algılamadığım bir duygu gelip beni buluyor: Bırakılmışlığın Tadı.
ataç ikon Yaşamın Ucuna Yolculuk
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
1 beğen · 0 yorum
Gamze Züleyha Üredi

Gamze Züleyha Üredi

@gzuleyhauredi

Böylece tüm felsefe bir ağaç gibidir: Kök, gövde ve dallar. Kökleri fizikötesi, gövdesi fizik ve dalları da diğer bilimlerdir.
ataç ikon Felsefenin İlkeleri
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
/ 2