up
ara

Aile Hakkında Sözler ve Kitap Alıntıları

İçerisinde Aile geçen, Aile temalı, Aile tarafından söylenmiş veya Aile hakkında sözler ve kitap alıntıları listelenmektedir.
Firzan Üstün

Firzan Üstün

@firzanustun

Devlet Çeri
Geldiğinde itin kuyruğu kadardı
Rengine kar beyazı baĝışlanmış
olan Pamuk ' un asıl adı ise şuydu ;
" Devletkeri'nin derin kaçışı"
ataç ikon Devlet Çeri
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Sude Korkmaz

Sude Korkmaz

@sudekorkmaz

“Sevilmek hediyelerin en güzelidir. Ama sevilmenin en zorlu kısmı ne biliyor musun? Kendini sevilmeye teslim etmek.”
ataç ikon Umuda Uyanmak
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Onlara göre, mülkiyet insanların eş ve çocuklarıyla birlikte aynı evde yaşamasından doğmuştur; bu bencillik yaratır. İnsan, çocuğuna zenginlik ya da saygınlık kazandırmak ya da onlara miras bırakmak için, gücüne güvenerek bir şeyden çekinmezse, açıkca saldırgan bir hale gelir veya gücü yoksa cimri ve ikiyüzlü olur. Ama bencilliği ortadan kaldırırsanız geriye evrensel sevgi kalır.
ataç ikon Güneş Ülkesi
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
AHMET AKYILDIZ

AHMET AKYILDIZ

@ahmetakyildiz - Bursa

Bak, dedi, bana Tanrıkulu, şu ağaca bak! Ve üzerinde düşün!
Ağaç bir plandır; bir insanın, bir ailenin, bir zümrenin, bir cemiyetin ve bütün varlığın iç ve nizam davasını, madde üzerinde düğüm düğüm örgüleştirmiş, şekilleştirmiş bir plan...
Tohum, kök, gövde, dal, yaprak, tomurcuk ve yemiş...
Herşey bunlar arasındaki ahengi anlamak ve kurmağa bağlıdır.
s.55
ataç ikon Tanrı Kulundan Dinlediklerim
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil - Bursa

Sevdiği adam uğruna, kara çarşafa bile girdi İngiliz gelin, Müslüman oldu, Olga Cynthia’ydı, “Nadide” adını aldı. Kaderin cilvesi mi desek, ne desek. Mustafa Kemal Bandırma’ya binerken İstanbul’a inen bu genç kadının nüfus kâğıdına, doğum yeri olarak Bandırma yazıldı. Çünkü nüfus memuru doğum yerinin Londra Mondra olmaz, olsa, olsa Bandırma’dır diye kaydetti.
Memlekte kurtuldu, cumhuriyet kuruldu. Hariciye’ye giren delikanlı, Lozan’da İsmet İnönü’nün özel kalem müdürü oldu. Şak kanun çıktı, hariciyecilerin eşi ecnebi olamaz. İnönü pek beğendiği delikanlıya kıyamadı, boşan, birlikte yaşa, mesleğine devam et dedi. Delikanlı, bu teklifi hakaret olarak kabul etti. Benim için ailesini, memleketini, dinini terk eden eşime bunu yapamam, mesleğimden vazgeçerim, aşkımdan asla dedi.
Bastı istifayı, ıvır zıvır işler yaparak, evini geçindirmeye çalıştı. O zamanlar memur değilsen, ayvayı yiyordun. Ayvayı yedi hayatları kaydı.
İki millet, iki devlet, iki din arasında perişan olmuşlardı ama aşkları sapasağlamdı.
Üstelik Cumhuriyet de sapasağlamdı o dönem.
Cumhuriyeti şimdiki gibi sadece parası olanlara değil, gariban ailelerin çocuklarına da fırsat eşitliği sağlıyor, okumaya niyetleri varsa okutuyor. Üniversiteyse üniversite, konservatuvarsa konservatuvar, yeteneğin önünü açıyordu.
Delikanlı, delikanlı gibi yaşadı ve öldü. Nadide zatürreeden vefat etti. En çok kızına güvenir, en çok küçük oğlunu severdi. Bu koca yürekli kadının küllerinden doğan kızı, Yıldız, Oğlu Müşfik Kenter’di.
ataç ikon Kadın
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Rabia

Rabia

@rabia3 - Ankara

"Bizdeyse aile ortamı hayatın kendisinden fırtınalıydı."
ataç ikon İskender
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize - Balıkesir

Şu hayatta insan en çok sevdiklerini acıtır...

En derin yaralar ailede açılır, kabuk tutsa bile kanar hikâye, içten içe...

Aşkı aramadan evvel, düşün bir, ya benden nasıl bir âşık olur? İnsanın sevdası karakterinin yansımasıdır. Sen kavgacı isen, ha bire öfkeli, aşkı da bir cenk gibi yaşarsın. Gönlü pak olanın sevgisi de saf olur. Şu hayatta insan en çok sevdiklerini acıtır. En derin yaralar ailede açılır, kabuk tutsa bile kanar hikâye, içten içe...

Attığımız her adım, yaptığımız her işte kendimizi yansıtırız. Budur çözülmesi gereken bilmece...
ataç ikon İskender
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
CEREN

CEREN

@cerensahbaz0 - Mersin

İnsanlar birbirinin maddi yardımlarına ve paralarına değil,sevgilerine ve alakalarına muhtaçtılar.Bu olmadıktan sonra,aile sahibi olmanın hakiki ismi,"birtakım yabancılar beslemek"ti. (sf.149)
ataç ikon Kürk Mantolu Madonna
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Quaf

Quaf

@quaf

İnsanlar birbirinin maddi yardımlarına ve paralarına değil, sevgilerine ve alakalarına muhtaçtılar. Bu olmadıktan sonra, aile sahibi olmanın hakiki ismi, "birtakım yabancılar beslemek" ti. (149)
ataç ikon Kürk Mantolu Madonna
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
İnsanlar birbirinin maddi yardımlarına ve paralarına değil,sevgilerine ve alakalarına muhtaçtılar.Bu olmadıktan sonra,aile sahibi olmanın hakiki ismi,"birtakım yabancılar beslemek"ti.
ataç ikon Kürk Mantolu Madonna
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Mehmet Zeki Korkusuz

Mehmet Zeki Korkusuz

@mehmetzekikorkusuz - İstanbul

Benim bu insanlara ne lüzumum vardı? Beş on kuruş ekmek parası için bana tahammül edilebilir miydi? İnsanlar birbirinin maddi yardımlarına ve paralarına değil, sevgilerine ve alakalarına muhtaçtılar. Bu olmadıktan sonra, aile sahibi olmanın hakiki ismi, "birtakım yabancılar beslemek"ti. (Sayfa 149 - 150)
ataç ikon Kürk Mantolu Madonna
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Erdem Akkaya

Erdem Akkaya

@erdemakkaya

.. Oysa ihaneti içselleştirmiş ve adeta üzerinde şık duran bir aksesuar gibi taşıyan insanların yaşadığı bir kent burası. İhanetin sınırlarını zorlayan insanlarla dolu ortalık. Ailesine, sevgilisine, arkadaşlarına, kendisine, dünyaya, kelimelere, kuşlara ve etrafında, zihninde ne varsa ihanet edebilmeyi doğal bir yaşam alışkanlığına dönüştürmüş insanlar topluluğu. İhanet edilmemiş ne kaldı ki?
ataç ikon Ve Sen Kuş Olur Gidersin
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez - Bursa

Köy kültüründe kadın çok üretkendir. Hatta Anadolu tipi ailelerimizde ona gereğinden fazla yüklenildiğini ve bu sebeple çabuk yıprandığını da söyleyebiliriz. Kırsaldaki kadın hem tarlada işçidir, hem annedir, hem eştir. Kısacası erkekten daha ön plandadır ve evin direği hükmündedir.
ataç ikon Kadın Psikolojisi
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Red

Red

@red

"Ailem nasıl da sessiz bir yaşam sürüyormuş" dedi Gregor kendi kendine ve gözlerini önündeki karanlığa dikerken anne ve babasıyla kız kardeşine böyle güzel bir evde yaşam sağlayabildiği için gururlandığını hissetti. Fakat ya şimdi bütün bu huzur, bütün bu rahatlık ve memnuniyet korkunç bir şekilde sona erecek olursa? Bu tür düşünceler içinde kendini kaybetmemek için harekete geçti ve odada bir aşağı bir yukarı sürünmeye başladı.
ataç ikon Dönüşüm
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ahmet ÖZAYSIN

Ahmet ÖZAYSIN

@ahmetozaysin

“Bizim gibilerin ailesi yoktur. Biraz para kazandılar mı, son kuruşuna kadar yerler. Yaşayıp yaşamadıkları kimsenin umurunda değildir.” (S. 106)
ataç ikon Fareler ve İnsanlar
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
büşra

büşra

@busrace - Diyarbakır

Bizim gibilerin ailesi yoktur.
Biraz paraları olduğunda hemen harcayıp bitirirler.
Onları düşünen tek bir kişi bile yoktur bu dünyada...
Ama biz öyle değiliz.
Çünkü sen varsın benim yanımda ve ben varım senin yanında.
Biz ikimiz hep birbirimizin yanındayız, işte böylece bizi düşünen biri var bu dünyada.
ataç ikon Fareler ve İnsanlar
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Bennu Akay

Bennu Akay

@mebruresuskun - İstanbul

İkimizin Melodisi
"Dün var, yarın yok; biliyorum."
ataç ikon İkimizin Melodisi
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Evler okul olmalıdır. Çocuğun eğitiminden dinimize göre direkt olarak ebeveyn sorumlu olduğundan esas muallim ve mürebbi (öğretmen ve eğitici) anne ve baba olmalı, evler de esas okul haline gelmelidir. Kişilik/karakter eğitimi esas olarak ancak evde ve aile ortamında verilip inşâ edilebileceği gibi; müslümanlık da, ahlâk, sevgi ve samimiyet gibi erdemler de çocuğa mükemmel olarak ancak evde kazandırılabilir. "Koca", aynı zamanda "hoca" olmalı; evin reisi, liderliğini evde imamlık, muallimlik ve muhtesiblik yaparak da yerine getirmelidir. Çocuğunu canından fazla seven anne, onun cehennemde yanmasına rızâ göstermediğini davranış ve fedâkârlığıyla ispat etmelidir. Çocuğunu cehenneme götüren inanç, düşünce ve eylemlerden koruyacak şekilde onu eğitmenin yollarını bulabilmelidir.

İnançlar, değerler, gelenekler ve iyi alışkanlıklar, daha çok aile içinde kazanılır. Çünkü çocuğun şahsiyetini kazandığı devre, aile içinde geçer. Çağdaş tüm pedagoglar, "altı yaşa kadar çocuğun karakteri nasılsa, ondan sonraki yaşantısında fazla ekleme yapılmadan aynı izler devam eder" görüşünde birleşirler. Bu sebeple, ilk yıllardaki eğitim ve terbiye, hayâtî ve hayat boyu önem taşır.

Evlerde müfredâtı önceden tesbit edilmiş, planlı programlı dersler yapılabilir, kitap okuma saatleri düzenlenebilir. Bu derslerde, çocukların yaş ve seviyelerine göre, öncelikle inanç ve ahlâk eğitimleri, rûhî/psikolojik eğitimleri, zihnî eğitimleri, beden ve sağlık eğitimleri ve giderek cinsî eğitimleri, insan ilişkileri ve iktisâdî eğitimleri verilebilir. Hiç değilse, bu konularda ehil ve güvenilir kişilerin eserleri tâkip edilebilir. Çocuğa fazla bilgi yüklemekten çok, onu kişilikli bir müslüman olarak yetiştirip sevgiye dayalı eğitmek daha önemlidir. Kur'an öğrensin, hâfızlık yapsın diye dinden,Kur'an'dan nefret ettirmek yerine; dinini öncelikle sevsin, Allah,Kur'an ve peygamber sevgisi alsın, âhiret bilincine ve köklü bir imana sahip olsun denmelidir. Temizlik ve âdâb-ı muâşeret, terbiye ve nezâket de ihmal edilmemelidir.
ataç ikon Müslümanın Evliliği ve Aile Hayatı
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
0 yorum
Engin Şahinşah

Engin Şahinşah

@enginsahinsah - Düzce

Göğüs geçiren Matriyona, "Atasözü ne güzel söylemiş; 'insan ailesiz yaşayabilir ama Tanrısız asla!"
ataç ikon İnsan Ne ile Yaşar?
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Black Garden

Black Garden

@blackgarden - Tokat

Timor Adası'nda seferin önderi kendi evine dönemez. Kendisine özel bir kulübe yapılır. Burada çeşit çeşit temizlenme kurallarına uyarak iki ay kalır. Bu iki ay içinde karısının yüzünü göremez, kendi kendine yiyemez, yemeğini ağzına başkası koyar.
ataç ikon Totem ve Tabu
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
/ 3