up
ara

Aldanmak Hakkında Sözler ve Kitap Alıntıları

İçerisinde Aldanmak geçen, Aldanmak temalı, Aldanmak tarafından söylenmiş veya Aldanmak hakkında sözler ve kitap alıntıları listelenmektedir.
Ruh Hassası

Ruh Hassası

@ruhhassasi

Ştolts-4
Ruhunda rüyalara, muammalara, sırlara yer yoktu. Deneyim süzgecinden geçmeyen her şey onun için yanlış görme, bir göz boyanması ya da henüz kanıtlanmamış bir gerçekti.
ataç ikon Oblomov
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
aylin doğanç

aylin doğanç

@aylindogancaysan

Aşkın özelliği aldanmaktır. Sevgi, dizlerinde nasır peydahlanmış İngiliz hizmetçi kız gibi aptallaşarak çömelip kalmak değildir. Bunun için yaratılmamıştır tatlı aşk, seve seve aldanır! Derler ki, aldanmak insanın yaradılışında vardır. Ben diyorum ki: Yanılgı aşktır.
ataç ikon Sefiller
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Mustafa İlhan Genç

Mustafa İlhan Genç

@asilombard

Aşka Dair Nesirler
Kalabalığın arasında bir Robenson gibiyim. Oysa çevrem her çeşit insanla dolu. Kimi gösterişli, alabildiğine mağrur, kimi ezik ve yılgın. Kimi de boş vermiş her şeye, gününü gün etmekten başka düşündüğü yok.

Şu adamı geçen yıl tanıdım; söylediğine bakılırsa, beni hiç kimse ondan fazla sevemezmiş. Oysa ki istediği fiyat verilirse dostluğunu derhal satmaya hazır olduğunu biliyorum. Fakat bile bile aldanmak da güzel. En feci şey insanın artık aldanmayacağı yere gelmesi. işte ilk ölümümüz orada başlıyor.

Ya öteki adam? O da dediğine göre en sadık ve vefalı dostlarımdan birisidir. Yanındayken bana iltifatlar yağdırdığına falan bakmayın. Ben gider gitmez arkamdan atıp tuttuğunu biliyorum. Fakat derim ya bile bile aldanmak güzel.

işte bir başkası daha; Her halinden, samimiyet fışkıran bir adam. Karşılaştığımız yerde en gürültülü bir şekilde sevgisini açığa vurmaktan hoşlanır. En büyük zevklerinden birisi de beni dostlarıyla tanıştırmaktır. Bundan aşırı bir gurur duyar. Fakat söylemediğim sözleri, yapmadığım şeyleri uydurup yaymakta da bir eşi yoktur bay Samimiyetin.

Ve daha niceleri bay Canayakın, bay Hüsnüniyet, bayan Şiir Sevgisi, bayan Hayranlık, hepsi hepsi benim dostlarımdır. Bir dediğimi iki etmezler görünüşe bakılırsa. Oysa ki ben her zaman her yerde yalnızımdır. Bir çok şölenlerde benim yerime adım oturur sandalyeye. Bütün ilgi adıma karşıdır. Adım sevilir adım övülür, adım alkışlanır.

Sen yalnızlığın bu türlüsünü bilmezsin. Çepçevre bir ilgi çemberi ile sarıldığı anda kişinin aslında nasıl bir yalnızlık kuyusuna düştüğünü göremezsin. Ün yapışık kardeş gibidir. Kurtulamazsın kaçamazsın ondan. Kendi hayatını yaşayamazsın. Sen bile beni yalnız ben olduğum için sevemezsin artık. Adımı benden ayıramazsın. Çevremdeki bütün insanlar aslında büyük yalnızlığımın şahitleri bence. Ya da oynadığım yalnızlık dramının seyircileri. Gözlerinden anlıyorum, biraz sonra hepsi sıkılmaya başlayacak, birer birer terk edecekler salonu. Perde indiği zaman birkaç meraklıdan başka kimse kalmayacak.

Sen yalnızlığın bu türlüsünü bilmezsin işte. Ve asıl bilmediğin en büyük yalnızlık da senin verdiğin yalnızlıktan başka bir şey değil. Senin yokluğundan gelen o yalnızlık olmasa, öbür yalnızlıklar bana bu kadar koymazdı.
ataç ikon Aşka Dair Nesirler
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Esm.

Esm.

@kaplumbagist

fransa'da bulaşıcı olan tek şey zihin açıklığıdır; aldanmaktan, ne olursa olsun bir şeye kurban olmaktan nefret etmedir.
(sf.34)
ataç ikon Çürümenin Kitabı
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

Tanrılar Susamışlardı
Hakikat ile hatayı birbirinden ayıracak değilsiniz. Onun ayrımı insanların zayıf düşünceleri için imkansız bir iştir. Kalbinize göre hüküm vereceğiniz için aldanmak tehlikesiyle çok karşı karşıya kalacaksınız...
ataç ikon Tanrılar Susamışlardı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ravza

Ravza

@ravza

"İnsanlar hem doğruyu bulmak, hem de aldanmak için yaratılmıştır."
ataç ikon Ruh Adam
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Mesut Serdar

Mesut Serdar

@mesutserdar

... ömründe ilk defa kin nedir ve nasıl duyulur anlar gibi oldu. Canevine saplanmıştı hançer. Ölümü tattım, öğrendim, diyordu: Ölüm kadında aldanmak ve canından çok sevdiği -çocuklarını ve evini- kaybetmekti.
ataç ikon İbiş'in Rüyası
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
zeyrek

zeyrek

@zeyrek

Tanıdığım bütün insanlar bana yalansız yaşanmayacağını söylüyorlar. Aldatmak ve aldanmak şartmış. Bazı kere buna isyan ediyorum. Bazı kere hissediyorum ki, bütün felaketlerimiz, hakikati söyleyeceğimiz yerde yalanı tercih ettiğimiz içindir. Bu bana en büyük budalalık gibi geliyor, budala insanlar bunu marifet sanıyorlar, asıl aldatırken aldanıyorlar, başkalarını aldatırken kendilerini aldattıklarını bilmiyorlar.
ataç ikon Biz İnsanlar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil

Casanova, bir maceracı olduğunu hiçbir zaman inkâr etmemiştir. Aldanmaktan hoşlanan bir dünya içerisinde aldanan biri olmaktansa aldatan biri olmayı, kırpılmaktansa kırpmayı tercih ettiğini söyleyerek övünmüştür.
0 yorum
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

Artık aldanmak istemiyorum. Seni aldatmak zevkinden sonuna kadar mahrum edeceğim. Beni aldatmanın acısını da sevincini de hiç tattırmayacağım sana. Çünkü,aldattığın zaman;yemin ediyorum yeryüzünde olmayacağım. İnanmışlığım ölüme kadar sürsün,bırak.
Zarımı son defa senin için atıyorum.
ataç ikon İki Kişiye Bir Dünya - Sahibini Arayan M...
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

Aldanmak...En büyük yıkıntısı iç dünyamızın. Aldanmak...Ses veren üç telimizden birinin kopması.
Aldanmak o en son,fakat en keskin kabullendiğimiz gerçek.Sen hiç aldatma ne olur..?Yıkılışım da sevgim kadar büyüktür benim. Bırak,kalbimden ses veren bütün teller ben yaşadıkça sana inanmayı söylesin.
Sana kayıtsız,şartsız inanmak olsun;bütün kazancım yaşamaktan. O zaman her şeye katlanırım. Korkulardan,endişelerden uzakta her saniye yaşadığımı bilirim. Çaresizlikler beni korkutmaz.
Şu aşağılık dünyanın hiç bir acısı seni sevmeyi unutturamaz bana artık.
ataç ikon İki Kişiye Bir Dünya - Sahibini Arayan M...
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Gül Rana Soydan

Gül Rana Soydan

@glranasoydan

Casanova, bir maceracı olduğunu hiç bir zaman inkar etmemiştir; tam tersine, Romalıların daha o zaman fark etmiş oldukları gibi, her zaman aldanmaktan hoşlanan bir dünya içerisinde aldanan biri olmaktansa aldatan biri olmayı, kırpılmak-tansa kırpmayı tercih ettiğini söyleyerek övünmüştür. Karşı çıktığı tek bir şey vardır: Meyhanelerde rastlanan dolandırıcılar güruhundan biriyle, sıradan bir bayağı adamla karıştırılmak; birtakım budalalardan ince ve zarif bir şekilde ve ustalıkla para sızdıracak yerde, insanların ceplerini kaba saba bir şekilde ve açıkça soymaya kalkan kürek mahkumları ve darağacını boylayacak kişilerle karıştırılmak.
ataç ikon Kendi Hayatının Şiirini Yazanlar: Casano...
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
E.D

E.D

@yabanci

İnsanlar hem doğruyu bulmak, hem de aldanmak için yaratılmıştır. Hadiselerin kırk veçhesi bulundukça ve insanlar kırkına birden nüfus imkanından mahrum kaldıkça gelip geçen şeyleri kendi dar çerçevelerinden görmekte devam edeceklerdir.
ataç ikon Ruh Adam
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Emrullah Uzun

Emrullah Uzun

@emrullah

Az
Ve herkes görünene aldanmaya hazırdı. Çünkü görünene aldanmak, hayatı dayanılır kılmanın ilk şartıydı...
ataç ikon Az
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum