up
ara

Anlatmak Hakkında Sözler ve Kitap Alıntıları

İçerisinde Anlatmak geçen, Anlatmak temalı, Anlatmak tarafından söylenmiş veya Anlatmak hakkında sözler ve kitap alıntıları listelenmektedir.
Eseflal

Eseflal

@eseflal

Anlamayabilirim; bu dogru. Ama sen de anlatmayı denemeden bunu bilemezsin.

574
0 yorum
S.E.Ç

S.E.Ç

@sec

İnsanın kendini anlatmasından daha zor ve daha yararlı hiçbir şey yoktur. Üstelik, meydana çıkmak için insanın süslenmesi, kendine çekidüzen vermesi gerekiyor. Ben durmadan kendimi düzenliyorum, çünkü durmadan anlatıyorum.
ataç ikon Denemeler
8.5 (702 oy)
0 yorum
KEVOK

KEVOK

@elifaydogan

"sİZE HER ŞEYİ ANLATIRSAM KIZAR MISINIZ?
"Haır dostlar arasında gizli saklı olmamalı zaten."
"Buraya ayakkabı boyamaya gelmemiştim ."
"Biliyorum"
"Ama canım öyle çekiyrdu ki gelmeyi..."
ataç ikon Şeker Portakalı
9.1 (2437 oy)
0 yorum
Elif

Elif

@hayatkitapta

"Biri ötekine anlatıp durur, ötekinin duyup duymadığının ya da anlayıp anlayamadığının hiç bir önemi yoktur. Konuşuyorlar ya da hiç konuşmadan karşılıklı oturuyorlardır ya, önemli olan budur işte. Karşındakinin dinleyip dinlememesinin hiç ama hiç önemi yoktur."
ataç ikon Fareler ve İnsanlar
8.7 (2163 oy)
0 yorum
Emine Kenkeş

Emine Kenkeş

@eminekenkes

Benim için anlatmak, açıklamak, ancak kelimelerin anlamını değiştirmekle mümkün olacak galiba. Ben o yıllarda kelimelerin anlamlarını doğru dürüst bilmiyordum bile. Zaten hiçbir zaman da kelimelerin anlamını doğru dürüst bilemedim. Her zaman kelimelerin, cümlelerin, insanın üstüne bir mızrak gibi saldıran düşüncelerin bunaltıcı baskısını duydum. En iyisi kendinle konuşacaksın, kendine yorumlayacaksın okuduklarını.
ataç ikon Tutunamayanlar
9 (1263 oy)
0 yorum
Sevgi Helin

Sevgi Helin

@sevgihelin

(...) Genç olmak, bu minik makinelerden biri olmak gibidir.
Oğlum,oğlum. Oğlum olunca, yeterince büyüyünce ona bütün bunları açıklayacaktım. Ama sonra anlamayacağını veya hiç anlamak istemeyeceğini ve yapmış olduğum şeyleri yapacağını , evet hatta belki miyavlayan tekirlerle ve sarmanlarla çevrili zavallı bir moruk sazanı öldüreceğini ve ona cidden engel olamayacağımı anladım. O da kendi oğluna engel olamayacaktı kardeşlerim. Dünyanın sonuna kadar da böyle gidecekti, durmadan, durmadan, durmadan, kocaman dev bir herif filan gibi, belki dev ellerinde leş kokulu pis bir portakalı döndürüp duran bizim Tanrı'nın kendisi gibi.
ataç ikon Otomatik Portakal
8.3 (660 oy)
0 yorum
dilara ekim

dilara ekim

@dilaraekim

Okuruz; çünkü okumak yoluyla, daha önce farkında olmadığımız bir gerçeği bilinçli hale getirir, okumak yoluyla kendi kendimizle irtibat kurarız. Esasında kendimizde olmayan hiçbir şeyi başkasından öğrenemeyiz. Okumak, gerçeği yaratmak, yani kendi gerçeğimizi yaratmak, kendi içimizde zaten bulunan bir şeyi bilinç yüzeyine çıkarmaktır.
ataç ikon Yazma Cesareti
10 (1 oy)
0 yorum
Karartı

Karartı

@kararti

Size artık hiçbir şey anlatmayacağım. Ne kadar pisliği açığa çıkarsam, daha o kadarı geride kalıyor. Artık beni terk edip arkadaşlarınıza gidebilir ya da bir başka tez daha yazıp ününüze ün katabilirsiniz. Ben kendimi terk edemeyeceğime göre, savaşı terk ediyorum ve hiç tasalanmayın – iyi ve uslu olacağım, duvarlara da hiçbir şey yazmayacağım.
0 yorum
Hümeyra Rüveyde

Hümeyra Rüveyde

@humeyraundar

Şeker Portakalı
"Daha çok anlat” dedim.
“Hoşuna gidiyor mu?”
“Çok. Elimden gelse seninle sekiz yüz elli iki bin kilometre hiç durmadan konuşurdum.”
“Bu kadar yola nasıl benzin yetiştiririz?”
“Gider gibi yaparız."
ataç ikon Şeker Portakalı
9.1 (2437 oy)
0 yorum
Erdem Akkaya

Erdem Akkaya

@erdemakkaya

İnsanlara bir şeyler anlatmaya çalışmak buharlı bir cama yazı yazmaya benziyor. Özenle yazıyorsun, apaçık belli oluyor anlattıkların. Sonra silinip gidiyor.
0 yorum
gulbin

gulbin

@gulbin

seni bir yabancı gibi karşıma alıp
bunun dayanıklı bir şey olmadığını
sürekli kılınamadığını, çünkü aşkın
yapılan bir şey olmadığını,
başlangıçta bir melek konduğunu
sonunda bir kelebek öldüğünü,
yani kısacık sürdüğünü, oysa hayatın
bir korkular ve alışkanlıklar bütünü
olduğunu,
bütün bunları sana
nasıl anlatacağım ?
0 yorum
Kıymet Ceviz

Kıymet Ceviz

@kiymetceviz

Ama en fenası, hayatı hep başkalarına (bana) anlatacakmış gibi yaşarsınız. Mezuniyet balosu şapkalarını bu yüzden saklarsınız, okul yıllıklarını da. Diplomayı duvara asmanın başka anlamı varsa, söyleyin lütfen.
0 yorum
Freedom

Freedom

@freedom

O hikaye yüzünden kazımıştı derisini. Açtığı her et çukuruna doldurmuştu mezar taşı boyasıyla. Hep o hikaye yüzünden. Ama ne önemi vardı artık? Herkesin öyle bir hikayesi yok muydu? Başlayıp da bitiremediği. Çünkü kimsenin dinlemediği. İçine atmak, diye birşey varken, anlatmaya ne gerek vardı? İçine atıp sifonu çekmek varken. Alkolle dolu bir sifonu.
ataç ikon Az
8.6 (563 oy)
0 yorum
Tayfun Köksal

Tayfun Köksal

@tyfnkksl

"Haklısınız albayım." Oturdu. "Fakat, Allah kahretsin, insan anlatmak istiyor albayım; böyle budalaca bir özleme kapılıyor. Bir yandan da hiç konuşmak istemiyor. Tıpkı oyunlardaki gibi çelişik duyguların altında eziliyor. Fakat benim de sevmeye hakkım yok mu albayım? Yok. Peki albayım. Ben de susarım o zaman. Gecekondumda oturur, anlaşılmayı beklerim. Fakat albayım, adresimi bilmeden beni nasıl bulup anlayacaklar? Sorarım size: Nasıl? Kim bilecek benim insanlardan kaçtığımı? Ben ölmek istiyorum sayın albayım, ölmek. Bir yandan da göz ucuyla ölümümün nasıl karşılanacağını seyretmek istiyorum. Tehlikeli oyunlar oynamak istiyor insan; bir yandan da kılına zarar gelsin istemiyor."
ataç ikon Tehlikeli Oyunlar
9.3 (416 oy)
0 yorum
Mustafa Başaran

Mustafa Başaran

@basaran

Ben her şeyin (ardında değişik, başka) bir şey gizlediği bir dünya yaratmaya çalıştıkça, herkese dünyanın öyle olması gerektiğini anlatmaya, herkesi buna inandırmaya çalıştıkça o, insanların da, eylemlerin de, ancak gerçek yüzleriyle görünmesi gerekiğini savunuyor. Ne var ki, insanlar, ancak gizliden, gerçek yüzü bilinmeyenden korkar daha çok. İnsanlar, korkmalı üstelik.
ataç ikon Gece
8.6 (22 oy)
0 yorum
umhn

umhn

@umhn

Aşk kitapta olsa ne olurdu. Aşkı kitaplardan öğrenemezsin, satırlara sığmayacak kadar bal kahrıdır o, gel anlatayım sana aşkı. Önce yak kitapları. Aşkı aşıklarda arama. Aşk, aşığın aynası değildir, bu nedenle körler çarşısında ayna satılmaz. Aşk kelime değil ki deftere kaydedesin, aşk paragrafları talan eder. Aşkın kitaba sığınmayışı bundandır. Kitap yorum işidir, aşk yorumlarda yormaz yolunu. Aşkın kendisi başlı başına ucu bucağı gözükmeyen yoldur. Yola girenin geri dönüş hakkı yoktur. Yolun çukurundan, çamurundan şikayet etme. Aşk çamuru nurlaştırandır. Unutma! Sen ruh denen nurun ile çamur denen bedenle buluşmasından doğdun.
0 yorum
Nakun

Nakun

@nurdan

Başkalarından ayrılmış, bağımsız bir varlık mıyım? Bilmiyorum. Fakat şimdi aynaya baktım, tanıdım kendimi: Hayır o eski "ben" ölmüştür, çürümüş, dağılmıştır, ama işte aramızda hiçbir set hiçbir engel yok. Hikayemi anlatmalıyım, ama nereden başlasam? Hayat baştan başa kıssadır, hikayedir. Üzüm salkımını sıkmalı, ve şırasını kaşık kaşık, bu ihtiyar gölgenin boğazına akıtmalıyım.
ataç ikon Kör Baykuş
8.5 (467 oy)
0 yorum
Jagermeister Chrysalis

Jagermeister Chrysalis

@jagermeisterchrysalis

Ayrıntıları anlatmak öykünün kendisini anlatmak olurdu ve ben henüz buna hazır değildim. Ne kendime, ne başkalarına, gerçeğin kaba, anlamsız bir özetini sunmaktan öteye geçememiştim bugüne kadar.
ataç ikon Kabuk Adam
8.1 (87 oy)
0 yorum
fethiye

fethiye

@fethiye

Dereyi seyre koyuldum. Suyun akışı ve üstündeki kabarcıklar ibret doluydu. Dünya da insan varlığı da ne kadar geçici. Her şeyin bir sonu var. Ömür dediğin şey de bu suyun akışı gibi akıp gitmiyor mu. Ya sular üzerinde bir an görünüp kaybolan kabarcıklar. Hayatın ne kadar kısa olduğunu ne güzel anlatıyor.

Beni candan ayırma demiyorum. Son günümde senin bağlılığından ayırma.
ataç ikon Zamanın Oğlu
8.7 (3 oy)
0 yorum
Mihrimah Özlem K

Mihrimah Özlem K

@mihrimahozlemk

Müzik, edebiyat gibi duyguları anlatmıyor, bizzat yaşatmak amacını güdüyordu. Bu da işe yaramaz bir şeydi, çünkü benim duyguları yaşamaya değil öğrenmeye ihtiyacım vardı.
ataç ikon Kardeşimin Hikayesi
8.6 (1533 oy)
0 yorum
/ 2