up
ara

Asosyal Sözleri ve Kitap Alıntıları

İçerisinde Asosyal geçen, Asosyal temalı, Asosyal tarafından söylenmiş veya Asosyal hakkında sözler ve kitap alıntıları listelenmektedir.
Merve

Merve

@hempa

Kimsenin kimseye ayıracak vakti yok artık.
ataç ikon Fahrenheit 451
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Merve

Merve

@hempa

Kimsenin kimseye ayıracak vakti yok artık.
ataç ikon Fahrenheit 451
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
tabula rasa

tabula rasa

@tabularasa

Kaynağına en yakın noktasındaki gülünç, gülünçlü­ğün ta kendisidir. Herhangi bir gülünç karakteri örnek alın. Söylediklerinin ve yaptıklarının ne kadar bilincinde olursa olsun, eğer gülünçse şahsiyetinde farkında olmadığı bir bo­yut, kendi kendinden gizlediği bir taraf var demektir çünkü bizi sadece böylelikle güldürebilir. Çokça güldüren sözler bir kusurun kendini tüm çıplaklığıyla göz önüne serdiği naif sözlerdir: Kendini görme ve yargılama kabiliyeti olsa kendi­ni teşhir eder miydi hiç? Gülünç bir karakterin belli bir tu­tumu yuvarlak ifadelerle kınayıp sonra hemen bu tutumun bir örneğini sergilediği durumlar az değildir: Örneğin M. Jourdain’in felsefe öğretmeninin öfkeyi uzun uzadıya tenkit ettikten sonra küplere binmesi; Vadius’un şiir okuyucula­rını alaya aldıktan sonra cebinden bir şiir çıkarması vs. Bu çelişkilerin insanlardaki bilinçsiz tarafı gözle görülür hale ge­tirmek dışında bir amacı olabilir mi? Kendine ve dolayısıyla başkalarma karşı dikkatsizlik, işte sürekli karşımıza çıkan şey. Ve daha yakından bakılacak olursa, bu noktada dik­katsizliğin tam da bizim asosyallik dediğimiz şeyle tamamen örtüştüğü görülecektir. Katılığın temel sebebi etrafımıza ve özellikle de kendimize bakmayı ihmal etmemizdir: Başkala­rını ve aynı zamanda da kendini tanıyarak işe başlamayan kişi, şahsiyetini nasıl başkalarının şahsiyetiyle uyumlu hale getirebilir?
ataç ikon Gülme
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Perizan

Perizan

@perizan

Sosyallikten uzak durduk diye bizi asosyal olarak adlandıranlara sesleniyorum. Biz sahteliği, daha doğrusu sahte insanlara sabredemediğimiz için sosyalleşmeyi tercih etmiyoruz. Bu, bilinçli bir tercihtir. Uçmak için yaratılmış kanatlara sahip bir kuşun arkadaşları kümesten çıkmıyorlarsa ve bu kuş kümeste arkadaşlarıyla takılmak yerine özgürlüğe ve yalnızlığa, gökyüzüne kanat çırpıyorsa, bu kuş asosyal mi olur?

Bu hayatta yalnız olduğumuz gerçeğini kabul edip, aile ve mahallenin bizi diğerlerine benzetme uğruna hakiki değerlerimizi arayışımıza mani olmalarından kurtulduğumuz gün olacak. Ve sımsıkı bağlayacağız uçurtmanın iplerini elimize, bir ömür savaşını verdiğimiz özgürlüğümüzü kaybetmeyelim diye. (SF. 84)
ataç ikon Fesleğen
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
İlkin

İlkin

@ilkink

Aynı işi iki kişi yapınca komik ve kurnazca sayılırken, bir kişi tek başına yaparsa asice ve asosyalce oluyordu.
ataç ikon Kötü Kızlar Ölmez
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Başka şeçeneği olmayan ve sürekli dayak yiyen kadın, dayağı, kadın olmanın kaderi olarak kanıksıyor aile yaşamında. Öz güvenini yitirip asosyal bir yapıya bürünerek, psikolojik ve bedensel bozuklukları yaşamak zorunda kalıyor. Erkek ise karısının kaçıp gidebileceği bir yerin olmadığının rahatlığını yaşıyor. Yasalar ve gelenekler ondan yana olduğu gibi, kadına vurduğu yerde gül biteceği atasözünü de kendine ilke edinmiş durumda. Ama ne yazık ki, kadına vurulan yerde gül bitmiyor, MORARIYOR...
ataç ikon Kadın evi
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Gül Rana Soydan

Gül Rana Soydan

@glranasoydan

Pekâlâ, buna bir diyeceğim yok; ama herkes zaten birbiriyle yarışırcasına rol yapıyor. Cezayirli bir tanıdığım var, kırk yıldır çöpçü rolü oynuyor; bir başkası, metroda bilet zımbalama görevlisi, o da günde üç bin kez aynı hareketi yapıyor; rol yapmazsanız asosyal, uyumsuz ya da sinir hastası damgası yersiniz. Hatta daha da ileri gidip size bütünüyle düzmece bir dünya da, oynayarak yaşadığımızı söyleyebilirim, ama o zaman da olgunlaşamadığımı düşünürsünüz.
ataç ikon Yalan-Roman
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum