up
ara
ÜYELER
DİĞER

Atatürk Sözleri ve Kitap Alıntıları

İçerisinde Atatürk geçen, Atatürk temalı, Atatürk tarafından söylenmiş veya Atatürk hakkında sözler ve kitap alıntıları listelenmektedir.
thebookthief

thebookthief

@tcbasakgurel

Birinci Dünya Savaşı’nda biz bir vatan ve millet olduğumuzu ispat ettik. Vatan için savaşan, millet için ölen insanlar başka yerde yoktur. Uzun savaşlarda gençlerimiz, zanaatkârlarımız, çiftçilerimiz, eli ayağı tutan herkes şehit oldu. Dört yıllık bu savaş, bize milli bir bilinç kazandırdı ve Cumhuriyet’i de işte bu bilinçle kurduk.
(s.123)
ataç ikon Gazi Mustafa Kemal Atatürk
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Mustafa Kemal'in Askeri

Mustafa Kemal'in Askeri

@mustafakemalinaskeri

"Zaferin sırrı (...) ordularımızın sevk ve idaresinde ilim ve fen düsturlarını rehber kabul etmektedir."
Atatürk
27 Ekim 1922
ataç ikon 1923 Kuruluş Ayarlarına Dönmek
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
Dilek Öz

Dilek Öz

@lostris

Mustafa Kemal'in Askerleriyiz

Mustafa Kemal'in askerleriyiz.
Hiç düşündünüz mü...
Nereden çıktı bu slogan?
İlk kim söyledi?

Sene 2006.
Aylardan Haziran.
Yer, Danıştay.
Mustafa Kemal'in doğumunun 125'inci yılı dolayısıyla konferans düzenleniyor, ayakta alkışlanan konuşmacı anlatıyor: "Atatürk Türkiye’sinden rahatsız olanların yapması gereken, Atatürk'ü unutturmaktı. Onu yapıyorlar. Cumhuriyet'in nasıl kurulduğunu, milli mücadeleyi çocuklarımıza iyi anlatmak zorundayız. 1948'den beri Mustafa Kemal'in askeriyim, terhis olmak istemiyorum".

Turgut Özakman'dı o.
Mucidi odur.

Peki, 1948'den beri askeriyim diyen, terhis olmak istemiyorum diyen Turgut Özakman, 1948'de yedek subay falan mıdır? Alakası yoktur.

İçinde "asker" kelimesi geçiyor ya. Dincileri-liboşları boş verdim, bazı CHP yöneticileri bile bu sloganı "militarist" zannediyor. Halbuki tam tersine, sivil'dir, hukuki'dir.

Turgut Özakman, 1948'de henüz 18 yaşındadır, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisidir. Milli Mücadelenin izini sürebilmek için Ankara'dan Afyon'a kadar yürür. Mecazi anlamda söylemiyorum, otomobil veya trene binmeden, tabana kuvvet, yürür. Güzergâh üzerinde yaşayan, Kurtuluş Savaşı'na şahit olmuş ve 1948'de hala hayatta olanları bulur. Hatıraları dinler, defterler dolusu notlar alır, fotoğraflar toplar. Bıyıkları yeni yeni terlemeye başlamış bu delikanlının yaya olarak gerçekleştirdiği tarihi seyahat, 10 gün sürer... Ve bu attığı adımlar, Şu Çılgın Türkler fikrinin çıkış noktasıdır.

1948'den beri askeriyim dediği, işte budur.
Bireysel şuurdur.

Cumhuriyet tarihinin en çarpıcı sloganı Mustafa Kemal'in askerleriyiz. Cumhuriyet tarihinin en çarpıcı kitabı Şu Çılgın Türkler'in özetidir. Terhis olmak istemiyorumdan kastı ise, bıkmadan usanmadan, anlatmaya devam etme azmidir.

"Hakikate ihanet etmeyelim" derdi.
Buna didindi, son nefesine kadar.
Huzur içinde yat hocam.
Vatan sana minnettar.

Sayfa:18-19
ataç ikon İsim, Şehir, Artist
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
7 beğen · 0 yorum
Dilek Öz

Dilek Öz

@lostris

...Naakal öğretisine göre Tanrı, sevginin ta kendisidir ve tüm evreni de sevgi üzerine kurulmuştur....Naakal inancının bir diğer temel dayanağı, tanrısal nurdan çıkmış olan dört temel gücün kainatı kaostan düzene geçirmiş oldukları teorisiydi. ... Bu dört temel güç,"dört büyük inşaatçı, mimar, geometri üstadı olarak adlandırılır. Bu dört temel elaman ateş, yel, su ve topraktır. Naakallar bu dört temel gücü gamalı haç ile sembolize etmişlerdir.

Sayfa:67
ataç ikon Atatürk ve Kayıp Kıta Mu
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

"6 Kaan yılı, Zak ayı 2 Maluk günü başlayan korkunç yer sarsıntısı, 13 Şuen'e kadar devam etti. Mu Kıtası felakete kurban gitti. Mu ülkesi iki kere kalktıktan sonra bir gece çöktü, üstünü sular kapladı. Toprak birkaç defa havaya kalktı ve oturdu. Felaket, 64 Milyon insanın ölümüne sebep oldu. "

Mu, Zak ayının 13. cuma günü batmıştı. O günden sonra insanlar 13'ün uğursuzluğuna inandı.

(Theotihuacan Palenk Mabedi Piramidi, Meksika...)
ataç ikon Atatürk ve Kayıp Kıta Mu
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
0 beğen · 0 yorum
Dilek Öz

Dilek Öz

@lostris

'Bu yatı (savanora), bir çocuğun oyuncağını beklemesi gibi beklemiştim. Meğer bana bir hastane olacakmış..'

Sayfa: 131
ataç ikon Sarı Zeybek
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Dilek Öz

Dilek Öz

@lostris

Abartmıyorum, dünyanın hiçbir yerinde İzmir'deki gibi güzel batmaz güneş... Alt tarafı 8-9 saat sonra geri gelecek olmasına rağmen, gitmek istemez adeta İzmir'den... Tren garlarındaki duygusal vedalaşmalar gibi ağırdan alır. Ve, o veda anı, rakının dibine vurma mekanıdır.

O nedenle, "rakıyı alkol zannedip" Mustafa Kemal'e "sarhoş" diyenlere güleriz biz İzmirliler... "Allah'ın geri zekalıları, adam sarhoş kafayla kurmuş memleketi, siz ayık kafayla batırıyorsunuz!" deriz.

Sayfa:261
ataç ikon İsim, Şehir, Hayvan
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
2 beğen · 0 yorum
Dilek Öz

Dilek Öz

@lostris

2007...
Isparta'da bir öğretmen, öğrencilerine "Atatürk portreli" tişörtler giydirip, Cumhuriyet mitingine götürdüğü için suçlu bulundu maaşı kesildi.

2008...
İzmir Atatürk Lisesi'ne yapılan baskında, 3 Atatürk büstü, 2 Gençliğe Hitabe, 8 Nutuk ele geçirildi. Öğrencilerin beynini yıkamaya çalışan 9 "Atatürkçü yobaz" öğretmen derhal açığa alındı.
....
2012...
Gece saat 04.00 sularında ellerinde çiceklerle duvardan atlayarak Anıtkabir'e girmeye çalışan 3 öğretmen ve 14 öğrenci, belediye zabıtaları tarafından coplandı. Zabıtaları protesto için toplanan Gazi Üniversitesi öğrencileri, tazyikli su ve göz yaşartıcı bombayla dağıtıldı.
.....
2015...
Florya sahilinde "Atatürk yuvası" ortaya çıkarıldı. İzinsiz kamp kuran ve çadırlarında "Atatürk ilkeleri" eğitimi vermeye çalışan 5 öğretmen ve 78 öğrenci, "kıyı kanununa muhalefet" ve "fuhuş"tan savcılığa çıkarıldı. Çadırlar yıkıldı.
....
2019...
Birleşmiş Milletler, Atatürkçülerin "mülteci" kapsamına alınamayacağını açıkladı. Bu arada Türkiye, Almanya'da tutuklu bulunan eski başsavcı Vural Savaş'ın yargılanmak üzere iadesini istedi.
2020...
Atatürkçüler, Toroslarda kıskaca alındı. Stratejik ortağımız ABD, Atatürkçülerin imhası için, insansız uçaklarla anında istihbarat vereceğini açıkladı.

Sayfa:55
ataç ikon İsim, Şehir, Hayvan
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
0 beğen · 0 yorum
Dilek Öz

Dilek Öz

@lostris

Ekim 2007, İzmir...
Alsancak'ın en meşhur dövmecisi Köprüaltı'na gençten biri girer, kolunu sıyırır, dirseğine doğru Mustafa Kemal'in imzası vardır, bankada çalıştığını, bu dövme yüzünden işten atılmakla tehdit edildiğini anlatır, tırsmıştır, ekmek parası filan diye ağlar, "silin" der.
.....
Adeta bomba düşer dövmeci dükkanına... "Bu gördüğün eller Atatürk'ü yazar, Atatürk'ü silmez" deyip, kapı dışarı ederler.... Ve internet sitelerinden alenen duyururlar:" Ey ahali, madem öyle işte böyle, bugünden itibaren burada, Atatürk'ün imzası bedava!"

Sayfa:45
ataç ikon İsim, Şehir, Hayvan
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
0 beğen · 0 yorum
Dilek Öz

Dilek Öz

@lostris

Mustafa Kemal'e rakı içiyor diye "sarhoş" demeye getiriyorsan eğer "sarhoş kafayla kurup yücelttiği memleketi, ayık kafayla niye yönetemiyorsun? " diye sorarlar adama...

Sayfa:388
ataç ikon İsim, Şehir, Hayvan
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
2 beğen · 0 yorum
Promiyer

Promiyer

@pronuyer

O böyle yapar da Ruslar bundan geri mi kalır, hayır:
1920 Ağustosu’nda, Londra’daki Fransız Askeri Ataşesi,
İngiliz Harbiye Nezareti’nin İstanbul’dan aldığı bir
haberi Paris’e geçer. Haber de haberdir hani, çünkü
30.000 kişilik bir Bolşevik kuvvetinin, Tıflis/Alekssandropal
demiryolunu tutarak, Ermenistan’a karşı Kuva-yı
Milliye’yi desteklemek, Tiflis/Erzurum bağlantısını sağlamak
için harekete geçtiğini bildirmektedir. Evet, Ermenilere
karşı Türkleri desteklemek için! Bunu da sinek
pislemedik bir yere yazıverin bakalım.
ataç ikon Hangi Atatürk
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
kent aylağı

kent aylağı

@frost

İnsanlar önce, kurtçuklar gibi sulardan çıktıkları için ilk atalarımız balıktır. İşler daha ilerledikçe o insanlar, primat (memeli türü) topluluğundan türediler; biz maymunuz, düşüncelerimiz insandır. İnsanlar büyük doğa olayları önünde göç ve akın yollarıyla bu arz (genişlik) dediğimiz yıldızın her anakarasına (kıta) dağılmışlardır.
ataç ikon Atatürk'ten Düşünceler
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

VIII. Edward, İstanbul'da üç gün kaldı ve Atatürk'le birkaç kez buluştu. Dolmabahçe'deki bir yemek sırasında şöyle bir olay gerçekleşmişti: "Garsonlardan biri kazara bir tabağı elinden düşürdü. Atatürk bu durumdan dolayı özür dileyerek, "Bu millete her şeyi öğrettim, fakat uşaklığı öğretemedim" demiştir.
ataç ikon Atatürk
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Atatürk’ü yakından inceleyen siyasal bilgiler ve sosyoloji profesörü Dankwart Alexander Rustow, Mustafa Kemal’in mezar başındaki konuşmasının nasıl bu kadar çabuk politik bir içerik kazandığını ele alır. Rustow’a göre bu konuşmada,
“Otorite figürü Padişah, önce I. Abdülhamit, sonra Vahdettin’dir. İkisinin azlinde de Kemal aracı olmuştur. Dolayısıyla bu üç kişi -anne, oğul, Padişah- arasında yakın bir ilişki vardır. Padişah kolayca çıkarılabileceği gibi kötü baba figürünü temsil eder: Temsilcileri cellatlardır, ana Zübeyde ve ana vatanın maddi yok oluşundan suçludur. Kemal sadık oğul olarak ortaya çıkar. Herhangi bir padişahın otoritesinin kofluğunu ortaya çıkararak, onu “unutulmuşluk mezarı”na bırakarak ve padişahlığın yerine kendi denetiminde daha meşru bir rejim koyarak annenin ve ülkenin öcünü alır.”
ataç ikon Atatürk
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

İtilaf Devletlerinin desteğine güvenen Damat Ferit, daha sonra Mustafa Kemal ve milliyetçilere karşı elindeki bütün olanaklarla, bir iç savaş niteliği alacak olan hareket hazırlıklarına girişti. Bu savaşın ilk top ateşi, Mustafa Kemal ve yandaşlarının Osmanlı dini liderleri tarafından görüldükleri yerde vurulması gereken kafirler olarak ilan edilmesiydi. Dinin siyasete alet edilmesi bugünkü Türkiye'de de yaşanmaktadır. Türkiye'de Atatürk'ün inşa ettiği Türk kimliğini yıpratmaya çalışan ve pek çok takipçisi bulunan bazı gruplar, Atatürk'ü ve bu Türk kimliğini takip edenlerin kafir olduklarını ima etmektedirler.
ataç ikon Atatürk
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Volkan Türkiye'deki araştırması sırasında çocukluğunda veya gençliğinde Ankara'da Mustafa Kemal'i gören insanlarla konuştuğunda, çoğu Atatürk'ün gözlerine doğrudan bakamadıklarını söylemişlerdir. Onun mavi gözlerine bakamamayı güneşe bakamama metaforu ile anlatmışlardı. Volkan'ın bu konuyu paylaştığı ve o dönem Ankara Üniversitesi'nde bir psikiyatri profesörü ve Atatürk'ün yaşamı hakkında derin bilgi sahibi olan Dr. Fuat Göksel, Mustafa Kemal'de muhtemelen hafif bir şaşılık olduğu teorisini öne sürmüştür. Bu, gözlerine bakınca insanın tuhaf bir hisse kapıldığına yönelik efsaneye "gerçek bir temel" vermektedir. Profesör Göksel'in teorisinin doğru olma ihtimali büyüktür çünkü Mustafa Kemal bu bozukluğun farkında olmuş olmalıdır ki çektirdiği fotoğraflarda her zaman "iyi" taraftan profil vermekte ısrar etmiştir.
ataç ikon Atatürk
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Harbiye Mektebi'nden başarıyla mezun olan Mustafa Kemal, yine İstanbul'da bulunan Erkan-ı Harbiye'ye girmeye hak kazandı. Artık üstün bir öğrenci olduğu kabul ediliyordu fakat henüz en iyi değildi. En iyiler arasından seçilmiş öğrenciler arasında bir başka öğrenciydi yalnızca. Harbiye Mektebi'ndeki ilk yılında eskiden yaşadığı depresif dönemleri arada sırada yine yaşıyordu. Etrafındakilere somurtkan davrandığı zamanlar oluyordu. Bazen sabahları zor uyanıyordu. Sonradan bulunun nedenini anlayamadığını söyleyecektir. İsyan duygusu hissettiğini anımsasa da bunun neden kaynaklandığını kestiremiyordu. Atatürk bu dönemde sabahları uyanmakta güçlük çektiğini ve kendisinden "daha mutlu ve şen" sınıf arkadaşlarına gıptayla baktığını anlatır.

Bu depresif belirtilerle birlikte kurtarıcı/onarıcı fantezileri devam etti; o, zor günler geçirmekte olan ülkenin kurtarıcısıydı. Gerçekte çevresine yalnızca, görünüşe göre hayranı ya da uzantısı olan kişileri topluyordu. Bir keresinde arkadaşlarıyla devlet için nasıl bir gelecek istediklerini hayal ederken Mustafa Kemal ilerideki hükümetindeki bakanlık ve liderlik konumlarını paylaştırmış, kendi rolü sorulduğundaysa, bu görevleri verenin kendisi olduğunu söylemişti.
ataç ikon Atatürk
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Harbiye Mektebi'nden başarıyla mezun olan Mustafa Kemal, yine İstanbul'da bulunan Erkan-ı Harbiye'ye girmeye hak kazandı. Artık üstün bir öğrenci olduğu kabul ediliyordu fakat henüz en iyi değildi. En iyiler arasından seçilmiş öğrenciler arasında bir başka öğrenciydi yalnızca. Harbiye Mektebi'ndeki ilk yılında eskiden yaşadığı depresif dönemleri arada sırada yine yaşıyordu. Etrafındakilere somurtkan davrandığı zamanlar oluyordu. Bazen sabahları zor uyanıyordu. Sonradan bulunun nedenini anlayamadığını söyleyecektir. İsyan duygusu hissettiğini anımsasa da bunun neden kaynaklandığını kestiremiyordu. Atatürk bu dönemde sabahları uyanmakta güçlük çektiğini ve kendisinden "daha mutlu ve şen" sınıf arkadaşlarına gıptayla baktığını anlatır.

Bu depresif belirtilerle birlikte kurtarıcı/onarıcı fantezileri devam etti; o, zor günler geçirmekte olan ülkenin kurtarıcısıydı. Gerçekte çevresine yalnızca, görünüşe göre hayranı ya da uzantısı olan kişileri topluyordu. Bir keresinde arkadaşlarıyla devlet için nasıl bir gelecek istediklerini hayal ederken Mustafa Kemal ilerideki hükümetindeki bakanlık ve liderlik konumlarını paylaştırmış, kendi rolü sorulduğundaysa, bu görevleri verenin kendisi olduğunu söylemişti.
ataç ikon Atatürk
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Selanik ve Manastır günlerinden arkadaş kaldığı diğer kişiler arasında Fuat (Bulca) ve İsmail Hakkı (Kavalalı) da vardır. Fakat o günlerde görüştüğü akrabalarının büyük kısmı ile ilişkilerini devam ettirmemiştir. 1975 yılında Volkan'ın konuştuğu Atatürk'ün akrabalarından olan bir kişi, Atatürk'ün Cumhurbaşkanı olduğu dönemde akrabalarından bazılarının İstanbul sokaklarında süt satarak geçinmekte olduğunu anlatmıştır.
ataç ikon Atatürk
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Ahmet Emin’le yaptığı röportajda Atatürk, kendisine “olgunluk, tamlık, erginlik” anlamına gelen Kemal adını da matematik öğretmeninin verdiğini anımsar. “Bir gün bana dedi ki ‘Oğlum senin de ismin Mustafa benim de. Bu böyle olmayacak. Arada bir fark olmalı. Bundan sonra adın Mustafa Kemal olsun…’. O zamandan beri ismim filhakika ‘Mustafa Kemal’ kaldı.

Şevket Süreyya Aydemir, Volkan’la 1974’te yaptığı bir görüşmede Atatürk’ün Kemal adını alışının farklı bir hikayesi olduğunu aktarmıştır. Görünüşe göre sınıfta Mustafa adında bir başka öğrenci vardır, yetişkinliğinde armatör olmuş ve İstanbul’da yaşamıştır. Öğretmen Mustafa’ya, kendisiyle değil diğer öğrenciyle karışmaması için Kemal adını vermiştir. Bu hali doğruysa Atatürk’ün abartılı kendilik kavramı, kendisini olumlu bir ışıkta öğretmenle karşılaştıracak şekilde olayı farklı bir şekilde hatırlamasına yol açmış olmalıdır. Kemal adı Mustafa’nın kendilik algısına uygun düşüyordu. Bu adı kabul etti, “kusursuz” kişi olarak askeri bir kariyer sahibi olmaya girişti ve kendi tarihinin, anavatanının tarihiyle birleşmesinin yolunu açtı.
ataç ikon Atatürk
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
/ 4