up
ara
ÜYELER
DİĞER

Babalar Hakkında Sözler ve Kitap Alıntıları

İçerisinde Babalar geçen, Babalar temalı, Babalar tarafından söylenmiş veya Babalar hakkında sözler ve kitap alıntıları listelenmektedir.
Büşranur Koç

Büşranur Koç

@busranurkoc

insan babasından nefret etti mi, büyün dünyaya posta atabilir.
ataç ikon Behzat Ç. - Her Temas İz Bırakır
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Seyda Özmen

Seyda Özmen

@seydaozmen

İnsan doğumundan önce babasını seçemez. Ama seçmek elimde olsaydı seni isterdim.

Doğru mu bu, sivrisinek?

Yemin edebilirim. Hem sonra, evden de bir boğaz eksilir. Bir daha sövmeyeceğime, kıç bile demeyeceğime söz veriyorum. Pabuçlarını boyarım, kuşlarına bakarım. Her zaman uslu otururum. Okulun en iyi öğrencisi olurum. Her şeyi çok iyi yaparım.
Ne diyeceğini bilemiyordu.
Beni alabilirsen, evde herkes sevinçten çılgına dönerdi. Onlar için büyük bir rahatlık olurdu bu. Antonio ve Gloria'nın arasında bir kızkardeşim var, Kuzey'de bir yere verdiler. Okumak ve önemli biri olmak için çok zengin bir kuzenimizin yanına gitti...

Sessizlik sürüp gidiyordu. Gözleri yaşlarla dolmuştu.

Beni vermek istemezlerse satın alabilirsin. Babamın hiç parası yok. Beni satacağından eminim. Çok para isterse, Bay Jacob'un dükkanında müşterilerine yaptığı gibi birkaç taksitte ödersin...
ataç ikon Şeker Portakalı
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 beğen · 0 yorum
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

"Günün birinde baban öyle bir şey yaptı ki, Snape onu bir daha hiç bağışlamadı."
"Ne yaptı..?"
"Onun hayatını kurtardı..."
ataç ikon Harry Potter ve Felsefe Taşı - 1.Kitap
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
10 beğen · 0 yorum
Lotus

Lotus

@lotus

...insanoğlu doğanın gerçek gizemlerini çözmüş değildir henüz. Üç bin yıl boyunca bilgileri toplar ama bunları birbiri üzerine yığmaktan başka şey yapmaz. Hekimler ilaçları, astronomlar yıldızların doğma saatlerini, yazıcılar hesap çizelgelerini babadan oğula, hocadan öğrenciye aktarırlar...
ataç ikon Dünyamızı Kuranlar
kitaba 3 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
Lotus

Lotus

@lotus

HİPOKRAT ANDI

Hekim Apollon Aesculapions, hygia panacea ve bütün Tanrı ve Tanrıçalar adına.
And içerim, onları tanık ve şahit tutarım ki, bu andımı ve verdiğim sözü gücüm kuvvetim yettiği kadar yerine getireceğim.
Bu san’atta hocamı, babam gibi tanıyacağım, rızkımı onunla paylaşacağım. Paraya ihtiyacı olursa kesemi onunla bölüşeceğim. Öğrenmek istedikleri takdirde onun çocuklarına bu san’atı bir ücret veya senet almaksızın öğreteceğim.
Reçetelerin örneklerini, ağızdan bilgileri şifahi malumatı ve başka dersleri evlatlarıma, hocamın çocuklarına ve hekim andı içenlere öğreteceğim. Bunlardan başka bir kimseye öğretmeyeceğim.
Gücüm yettiği kadar tedavimi hiç bir vakit kötülük için değil yardım için kullanacağım.
Benden ağı (zehir) isteyene onu vermeyeceğim gibi, böyle bir hareket tarzını bile tavsiye etmeyeceğim.
Bunun gibi bir gebe kadına çocuk düşürmesi için ilaç vermeyeceğim. Fakat hayatımı, san’atımı tertemiz bir şekilde kullanacağım.
Bıçağımı mesanesinde taş olan muzdariplerde bile kullanmayacağım. Bunun için yerimi ehline terk edeceğim.
Hangi eve girersem gireyim, hastaya yardım için gireceğim. Kasıtlı olan bütün kötülüklerden kaçınacağım.
İster hür ister köle olsun, erkek ve kadınların vücudunu kötüye kullanmaktan sakınacağım. Gerek san’atımın icrası sırasında, gerek san’atımın dışında insanlarla ilişkideyken etrafımda olup bitenleri, görüp işittiklerimi bir sır olarak saklayacağım ve kimseye açmayacağım.
Bu andımı tuttuğum sürece, hayatım ve san’atımın icraası bana mutluluk versin, tüm insanlar tarafından her zaman saygı göreyim, eğer yeminimden dönersem bunun zıddı bana az gelsin.
ataç ikon Dünyamızı Kuranlar
kitaba 3 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Anka Diana.

Anka Diana.

@zumruduanka

Ama ne olursa olsun bir çocuk için dünyanın en güven veren ve kendini en güçlü hissettiren hissi babanın bir şekilde eve gelmesidir.
Babaları eve gel-e-meyen tüm oğullar ne demek istediğimi çok iyi bilir!
ataç ikon Z Raporu
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum
Engin Şahinşah

Engin Şahinşah

@enginsahinsah

Çünkü o babamdı. O bendim. O ço-cukluğumdu. O her seyimdi. Küçükken onun
dibinde oynardım. Ona yaslanır, bulutları seyrederdim. Gölgesine sığınırdım. O benim dadımdı. O
senden sonra en sevdiğim seydi. En sevdiğim seyden en büyük fenalığı gördüm. Babam kendisini
ona astı. O benim yine en bağlı olduğum sey kaldı. Simdi onu kestiniz. Ta dibinden, toprak
hizasından kestiniz. Böylece dünyamı kesmis oldunuz. Artık anlıyorum ki, dünyam, ta dibinden ve
toprak hizasından kayboldu.
ataç ikon Bir Adam Yaratmak
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Engin Şahinşah

Engin Şahinşah

@enginsahinsah

Evet, niçin sadece ağaç değil de incir ağacı! Bunu bana değil, fikri
sabitlerimize sorun! Çocuk, babam kendisini bir incir ağacına astı diye diye aynı akıbete
sürükleniyor. Bu fikri sabiti sadece ağaç diyerek canlandırabilir miyiz? Fikri sabitlerimiz, bir şeye .
takıldığı zaman, o şeyin basit, fakat çok esrarlı hususiyetlerine aşık olur.
ataç ikon Bir Adam Yaratmak
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Mustafa Başaran

Mustafa Başaran

@basaran

Şüphe mi dediniz? Bu bana göklerin cezası. Bir aralık öyle sandım ki gözlerime akrep kuyruğu gibi sivri bir mil sokuldu. Zehirden bir damla akıtıldı. Bir de baktım ki hiç bir şey eski heyetinde değil. Bir de baktım ki eskiye ait her şey yanlış. Ana, baba, dost, kadın hakkında bildiklerim yanlış. Su yüzüne çıkan bir leş sırtı gibi bambaşka bir dünya, bambaşka iklimleri, bambaşka insanlarıyla dünyamın yerini aldı. Bir de baktım ki her şey, yeniden muayeneye, yeniden tahkike muhtaç! Doğrusu bu muydu? Ne bileyim? Soğan gibi iç içe, gömlek üstüne gömlek giyinmiş sayısız dünyalar görüyorum. Hangisi doğru? Ne bileyim? Tek bir şey mi doğru! Bana bu dünyayı, bu deliler dünyasını bir doğru emniyeti içinde gösteren ceza, göklerin cezası.
ataç ikon Bir Adam Yaratmak
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
Fatih V.

Fatih V.

@fatihvurak

Dünyamızdaki gelişme, acıya doğru ilerleyen bir gelişme olacaktır. Eski uygarlıklar, sevgi ve adalet üzerine kurulduklarını ileri sürerlerdi. Bizimki nefret üzerine kurulu. Bizim dünyamızda korku, kin ve övünmeden başka duygulara yer yok. Bunun dışında her şeyi yok edeceğiz - her şeyi. Şimdiden. Devrimden önceki düşünce alışkanlıklarını parçalamaya başladık bile. Ana-babayla çocuk, insanla insan, kadınla erkek arasındaki bağları kopardık. Kimse eşine ya da çocuğuna ya da arkadaşına güvenmiyor artık. Gelecekte, eşler ve arkadaşlar da ortadan kalkacak. Çocuklar, doğar doğmaz annelerinden alınacaklar. Yumurtanın kuluçkadan alınması gibi. Cinsel içgüdü ortadan kalkacak. Üreme, tayın kağıdı yenileme gibi yıllık bir formalite olacak. Orgazmı ortadan kaldıracağız. Büyük Birader'e karşı duyulandan başka sevgi duyulmayacak.
ataç ikon 1984
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Adem ŞEN

Adem ŞEN

@ultradem

Tavsiye:Kızım,siz günlük filan tutmayın;direkt çocuğun adını soyadını,adresini telefonunu bir kağıda yazın ve doğrudan babanızın cebine koyun.Valla bu daha az riskli çünkü adamın aklına asla onun o çocuk olduğu gelmez 'Bu ne ya?'der yırtar atar kağıdı ama sen riske girme;o yırttıkça yenisini koy babanın cebine,e mi '?
ataç ikon Bütün Kadınlar Aptal Sen Hariç
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
2 beğen · 0 yorum
Özgür Koçak

Özgür Koçak

@inziva05

kız çocuklarından biri öldüğü zaman babam her zamanki gibi yemeğini yer, anneme ayaklarını yıkatır, sonra yatmaya giderdi. Ölen çocuk erkekse babam annemi dövdükten sonra yemeğini yiyip gene yatağa yollanırdı.
ataç ikon Sıfır Noktasındaki Kadın
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

Kuvvetli, kararlı bir babamız olsun, bize neyi yapıp neyi yapamayacağımızı söylesin isteriz. Niye? Neyi yapıp, neyi yapamayacağımıza, neyin ahlaklı ve doğru, neyin ise günah ve yanlış olduğuna karar vermek zor olduğu için mi? Yoksa suçlu be günahkar olmadığımızı işitmeye her zaman ihtiyaç duyduğumuz için mi? Bir baba ihtiyacı her zaman var mıdır, yoksa, kafamız karıştığı, dünyamız dağıldığı, ruhumuz daraldığı vakit mi isteriz babayı?
ataç ikon Kırmızı Saçlı Kadın
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
Betül Ask

Betül Ask

@betulaskeroglu

"Bir oğlan çocuğundan erkek çıkaracak iki şey vardır bu dünyada. Unutma! Birincisi bir kadının aşkıdır. İkincisi de başka bir adamın nefreti."
Babası, bunlardan yalnızca ilkini bilenlerin yumuşayıp hanım evladı olduklarını, yalnızca ikincisini bilenlerinse katılaşıp taş kestiklerini, adam gibi adam olabilmek içinse her ikisini de öğrenmek gerektiğini anlatmış.
ataç ikon İskender
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 beğen · 0 yorum
Filozofun Güncesi

Filozofun Güncesi

@filozof16

Oğlumun ismi Tom.Beni hiç görmedi, ben de onu.Bugün bir başka adama "baba" diyor oluşuna üzülmüyorum.Benden feci bir baba olurdu zaten.Feci baba insanın boğazına takılı kılçık gibidir.Ne tükürüp atabilirsin,ne yutup sindirebilirsin.Bir şekilde kurtulsan bile geride bir iz kalır mutlaka,dışarıdan bakanların göremediği ama senin hep hissettiğin bir çentik etinde.Feci baban olacağına hiç olmasın daha iyi.
ataç ikon İskender
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
1 beğen · 0 yorum
Derya Y.

Derya Y.

@deryasin

... Mahmut Usta, Yusuf Peygamber ile kardeşlerinin hikayesini anlattı. Babaları Yakup'un oğulları içinde en çok Yusuf'u sevmesini, diğer kardeşlerin kıskançlığını ve Yusuf'u yalan dolan ike kandırıp karanlık bir kuyuya atmalarını dikkatle dinledim. Aklımda en çok Mahmut Usta yüzüme bakıp "Evet, Yusuf güzel ve çok akıllıydı, ama bir babanın oğulları arasında ayrım yapmaması gerekirdi" demesi kalmış. "Bir baba adil olmalıdır," diye de eklemişti sonra, "adil olmayan baba evladını kör eder."
ataç ikon Kırmızı Saçlı Kadın
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
0 beğen · 0 yorum
Derya Y.

Derya Y.

@deryasin

"Sende kendine başka bir baba bul. Herkesin babası çoktur bu ülkede. Devlet baba, Allah baba, Paşa baba, Mafya babası... Burada kimse babasız yaşayamaz."
ataç ikon Kırmızı Saçlı Kadın
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
2 beğen · 0 yorum
Osman Nuri Gemici

Osman Nuri Gemici

@osmannurigemici6

Gerçi babamı gerçek bir muhabbetle sevmem için de ortada bir sebep yoktu;onunla aramızda daima bir yabancılık mevcut kalmıştı ve birisi bana: "senin baban iyi bir adam mıydı?" diye sorsa, verecek cevap bulamazdım.Çünkü iyiliği ve fenalığı hakkında bir fikir sahibi olacak kadar onu tanımıyordum.
ataç ikon Kürk Mantolu Madonna
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
5 beğen · 0 yorum
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

Babam benim için insan olarak hemen hemen hiç mevcut değildi; yalnız ''Baba'' dedikleri mücerret bir mefhumun insan şeklinde görünüşüydü. akşamları kaşlarını çatarak sessiz sedasız eve giren ve ne bizi ne de annemizi hitaba layık görmeyen, saçsız başlı ve kır sakallı adamla, havuzlu kahvede göğsünü bağrını ayran içtiğini ve küfür savurarak tavla oynadığını gördüğüm kimse bence birbiriyle tamamen aynıydı. (...) Onun boşluğunu değil, fakat yokluğunu hissedecektim.
ataç ikon Kürk Mantolu Madonna
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum
S.E.Ç

S.E.Ç

@sec

Babam benim için "insan" olarak hemen hemen hiç mevcut değildi; yalnız "Baba" dedikleri mücerret bir kavramın insan şeklinde görünüşüydü. Akşamları kaşlarını çatarak sessiz sedasız eve giren ve ne bizi ne annemizi hitaba layık görmeyen, saçsız başlı, değirmi(eni boyuna eşit olan), kır sakallı adamla, Havuzlu kahvede göğsünü bağrını açıp gülüşerek ayran içen ve küfür savururak tavla oynayan adam bence birbirinden tamamıyla ayrıydı... Bu ikincisinin babam olmasını ne kadar isterdim...
ataç ikon Kürk Mantolu Madonna
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
3 beğen · 0 yorum
/ 5