up
ara

Bağımsızlık Hakkında Sözler ve Kitap Alıntıları

İçerisinde Bağımsızlık geçen, Bağımsızlık temalı, Bağımsızlık tarafından söylenmiş veya Bağımsızlık hakkında sözler ve kitap alıntıları listelenmektedir.
Mehmet Emin Eren

Mehmet Emin Eren

@memin - Batman

şizofreni de salata gibidir. her şey kopuk ve bağımsız çalışır, birbiriyle anlam bağı yotur.
ataç ikon Toplum Psikolojisi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Mustafa Kerem

Mustafa Kerem

@mustafakerem - Gaziantep

''Kapıyı kapattı. Sesleri duymaz, görüntüleri görmez oldu. Yemek yemez, içki içmez oldu. Dostundan kaçar, düşmanını bilmez oldu. sığındığı son yerde de onu buldular.Yerini tespit ettiler. Bütün tanıklar dinlendi. Savunmalar alındı. Gereği düşünüldü. Hiç bir etki altında kalmadan bağımsız olarak karar verildi. Adam kapıyı açtı, içeri girdi ve tabancasını çıkararak ateş etti.''

(Sayfa: 708)
ataç ikon Tutunamayanlar
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

İngiliz albayı Toby Rawlinson bağımsız bir Ermenistan kurulması olanaklarını araştırmak ve Türklerin silahlarını teslim etmelerini sağlamakla görevli olarak Erzurum'a geldiğinde, karşısında silahını teslim etmemeye kararlı bir Kazım bulmuştu. Rawlinson Kazım'ı, "Şimdiye kadar rastlamak mutluluğuna eriştiğim birinci sınıf Türk subayının tam bir örneği" diyerek anlatmıştı.
ataç ikon Atatürk
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil - Bursa

Yaratıcının temel ihtiyacı, bağımsızlıktır. Mantık yürüten zihin, herhangi bir türlü zorlama altında çalışamaz. Kısıtlanamaz, feda edilemez, başka amaç ve düşüncelere boyun eğmez. Gerek işlerlikte, gerekse amaçta tam bir bağımsızlık ister. Bir yaratıcı için insanlarla olan ilişkilerin tümü ikinci plandadır.

Elden düşmecinin temel ihtiyacı, beslenebilmek için diğer insanlarla olan bağlarını sağlamlaştırmaktır. İlişkileri birinci sıraya koyar. İnsanoğlunun başkalarına hizmet etmek için var olduğunu söyler. Kendini feda etmekten, hizmet ve yardım etmekten söz eder.
ataç ikon Hayatın Kaynağı
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
deriN

deriN

@derinnn - Ankara

Bağlanabilmek için önce bağımsız olmak gerekir.
ataç ikon Kayıp Gül
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

Duyu ötesinden bütün ilgilerini kesen (Duyumcul), gökyüzüne saygıyla bakmak yerine yeryüzüne, aşağıya kıskanç gözlerle ve erk tutkusuyla bakan ''kendisi-için'' ve ''özgür'' Kahraman insanın, Hannah Arendt'in isimlendirmesiyle bu ''Homo faber''in yeni ''insanlık durumu'' nasıldır? Şimdi onu dinleyelim:
''Sürekli büyüyen üretkenliğinin yarattığı bollukla gözleri kamaştıran, asla bitmeyen bir sürecin pürüzsüz işleyişine kapılmış böyle bir toplum, artık kendi beyhudeliğini bile tanımayacaktır. Bütün dünyanın ve yeryüzünün araçsallaşması, verili olan her şeyin bu sınırsız değer kaybı, her amacın bir araca dönüştüğü ve sadece insanın kendini bütün şeylerin Tanrısı ve efendisi yapmak suretiyle durdurabildiği gittikçe bu ''anlamsızlık'' süreci doğrudan imalat sürecinden doğmaz; zira nasıl ki Kant'ın siyaset felsefesinde insan kendinde bir amaçtır, aynı şekilde imalat açısından bakıldığında da bitmiş ürün kendinde bir amaç, mevcudiyeti kendine olan bağımsız, daimi bir kendiliktir... Böylece yaşam süreci (hayat, ömür), şeylere el koyup onları kendi hedefleri için kullandığı ölçüde, imalatın üretkenliği ve sınırsız araçsallığı, mevcut her şeyin sınırsız araçsallaştırılmasına dönüşür... Artık insan konuşan, eyleyen ve düşünen (politik) biri değil; kullanan ve araçlaştıran bir varlıktır. Artık ağaç, ağaç olmaktan çıkıp 'odun' olarak görülür.(Arent,Hannah, İnsanlık Durumu,çev.:B.S.Şener,İstanbul 1994,s.232-233).

Güler, Direniş Teolojisi,'İktisat İtikattır:Çağdaş Ekonominin Metafizik Kritiğine Giriş', Ankara 2011,s.55-56.
ataç ikon Direniş Teolojisi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Sezgin Taşcı

Sezgin Taşcı

@sezgintasci - İstanbul

Bugüne kadar hep tam bağımsızlığı önceleyen bir milletin; bugün, sadece ekonomik bağımsızlıktan bahsetmesi; insanların ülkesini değil de, sadece cebini ve nefsini düşünmesi, bizi gerçekten üzüyor.
ataç ikon Tüfeksiz Hareketler
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Karartı

Karartı

@kararti

Doğa bizi özgür ve bağımsız yaratmış; bizse tutup kendimizi birtakım kalıplar içine hapsediyoruz.
ataç ikon Mutluluk ve Yaşama Sanatı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Burcu S.

Burcu S.

@bs - İstanbul

İnsanların çoğu, nispeten bağımsız yaşanan bu ülkede bile, yalnızca cehalet ve yanılgıları yüzünden, hayatın ilgi gösterilecek sahte alanları ve aşırı ağır işleriyle o denli meşguller ki, daha güzel meyvelerini toplayamıyorlar.
ataç ikon Doğal Yaşam ve Başkaldırı
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Burcu S.

Burcu S.

@bs - İstanbul

McCandless otobüsü bulduğunda çok sevinmişti. Kırık camlardan birini örten sararıp solmuş kontrplağın üzerine coşkulu bağımsızlık bildirgesini kazıdı:
İki yıldır dünyayı dolaşıyor, telefon yok, havuz yok, evcil hayvan yok, sigara yok. En üst düzeyde özgürlük. Aşırı uçlarda birisi. Evi yollar olan güzellik düşkünü bir gezgin. Bir daha geri dönmemek üzere Atlanta'dan kaçtı, çünkü 'batı en iyisi'. ve şimdi, iki başıboş yılın ardından, son ve en büyük macera geldi çattı. İçindeki sahte benliği öldürmek ve ruhsal devrimini zaferle sonuçlandırmak için son çarpışması. Yük trenlerinde ve otostopla on gün on gece süren yolculuğu onu kuzeyin en görkemli beyazlığına getirdi. Yakasını kurtardığı medeniyet onu daha fazla zehirleyemeyecek. Artık yabanda yitmek için yürüyor.
Alexander Süperberduş
Mayıs 1992
ataç ikon Yabana Doğru
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Tren raylarını severim. Bağımsızlığı, gidebilmeyi, kalmak zorunda olmamayı, uymak zorunda olmamayı anımsatır. Tren rayları bir tür bağımsızlıktır benim için.
ataç ikon Yaşamın Ucuna Yolculuk
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Mehtap Ç.

Mehtap Ç.

@fulya68 - İstanbul

Bazı kadınların erkeklere karşı duyduğu bağlılıkta, sevgiden, aşktan önce, hatta bunlardan bağımsız olarak köklü bir kölelik duygusunun yattığını düşündü. Belki bu, aşk değildi. Bazı kadınlar, bazı erkeklerdeki tahakküm edebilme gücüne bağlanıyor ve bunu aşk sanabiliyorlardı.
ataç ikon Beşpeşe
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

Özgürlük, canı ne isterse onu yapıp, dilediği yere gitmek, dilediğini düşünmek midir? Bunları zaten yapıyorsunuz. Bağımsızlık özgür olmak için yeterli midir? Dünyada pek çok bağımsız insan var ama gerçekten özgür olanlar çok az.
ataç ikon İç Özgürlük
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Hümaa .

Hümaa .

@humaa81

Bağımsızlığın mimarı olan Cumhurbaşkanı Aliya öngörüleri kuvvetli bir lider olarak, olası bir savaş endişesi ile BM'den gözlemci talebinde bulunmuş ancak dikkate alınmamıştı.
ataç ikon Savaşın Masumları Bosna
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Feministlerin neyi amaçladıklarını anlıyorum: Artık sorumluluklarını istemiyorlar. Her zaman ezildiklerini ve eşit haklar kazanarak bu durumdan kurtulacaklarını sanıyorlar. Kavrayamadıkları durum şu: İnsan, kadın ya da erkek, gerçekten yürekten bağımsız olmak istiyorsa, zaten bağımsızdır, özgürdür; özgürlüğü kendisi seçtiği için özgürdür, özgürlükçü bir ülkede yaşadığı için değil.
Tarkovski
ataç ikon Yeryüzüne Dayanabilmek İçin
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
ayşen canberg

ayşen canberg

@aysencanberg

İnsanları yönetme sanatını düşünmüş olan herkes, devletlerin, milletlerin, toplumların kaderinin gençlerinin eğitimine bağlı olduğunu bilir. Eğitim taklitçi, ezberci, kopyacı kullar yerine yaratıcı, uygulayıcı, bağımsız düşünebilen yurttaşlar yetiştirmelidir. Eğitimsizlik bireyi de toplumu da yarım ve sakat bırakmaktadır. Eğitimin temel hedeflerinden biri yurt sevgisi olmalıdır. Yurt düşüncesi ve sevgisi her türlü bayağılaşmaya karşı en korunaklı kaledir.
ataç ikon Akıllı Ol!
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Burcu S.

Burcu S.

@bs - İstanbul

Sadece burada ıstırap ıstıraptır. Bu demek değildir ki, burada ıstırap çekenler bir başka yerde çektikleri ıstıraptan ötürü ödüllendirilecek; bunun anlamı, bu dünyada ıstırap denen şeyin bir başka dünyada değişmeyip, yalnız karşıtından bağımsız kılınacağı ve mutluluğa dönüşeceğidir.
ataç ikon Aforizmalar
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Uzel

Uzel

@uzel

Kavuştuğu özgürlüğün ortasında birden şunu fark etmişti ki özgürlüğü ölümdü.

Tek başına kalmıştı, dünya onu korkunç bir şekilde kendi haline bırakmıştı; insanlar onu ilgilendirmemeye başlamış, hatta kendisi bile kendisini ilgilendirmez olmuştu.

Dış dünyayla ilintisizliğin ve yalnızlaşmanın giderek büyüyen havasızlığında yavaş yavaş boğulmaya başlamıştı.

Çünkü artık ortada öyle bir durum vardı ki, yalnızlık ve bağımsızlık, istek ve amacı olma özelliğini yitirmiş, onun yazgısına ve mahkumiyetine dönüşmüştü.

İçi özlem ve iyi niyetle dolup taşarak kollarını uzatıp bağlanmalara ve birlikteliklere hazır olduğunu açıklaması boşunaydı, artık tek başına bırakılmıştı.

Davetler, armağanlar, sevimli mektuplar alıyorsa da kimse onun yanına fazla yaklaşayım demiyor, kimseyle bağlantı kuramıyor, yaşamını paylaşmaya istekli ve yetenekli biri çıkmıyordu.

Yalnızlık atmosferiyle, sessiz bir atmosferle sarılıp kuşatılmıştı; çevre elinden kayıp gitmiş, başkalarıyla ilişki kurmasını önleyen ve hiç bir istem, hiç bir özlemle giderilemeyen bir güçsüzlük üzerine çullanmıştı.
ataç ikon Bozkırkurdu
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
/ 2