up
ara
ÜYELER
DİĞER

Bilgelik İle İlgili Sözler ve Kitap Alıntıları

İçerisinde Bilgelik geçen, Bilgelik temalı, Bilgelik tarafından söylenmiş veya Bilgelik hakkında sözler ve kitap alıntıları listelenmektedir.
Bikotti

Bikotti

@bikotti

Kılıçlar kalkanlarla engellenir, fakat bilgeliğin gözleri her savunmayı deler!
ataç ikon At ve Çocuk - Narnia Günlükleri 3. Kitap...
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Jagermeister Chrysalis

Jagermeister Chrysalis

@jagermeisterchrysalis

Öyleyse insanın kendi kabuğuna çekilmesi, kendi üzerine kapanması bilgelik değildir.. Çömezlerine dinlenişteki durgunluğu salık veren bilge bile, bu öğüdüyle kendini yalanlamış olur: Böyle bir öğüt vermek, konuşmak da bir harekettir çünkü. Durgun kalması için hiç konuşmaması, hattâ kendine çömezler aramaması gerekirdi. Epikür tam durgunluğu öğretir. Ama öğretmek de bir harekettir aslında. Öğretmesi gerektiği için öğretir, dostlar arar. Stoa’cı filozof bile, ilgisiz bir özgürlük içinde kapanıp kalamaz. Hareketsiz duramaz: Kalkar, bütün insanlara özgürlüklerinin gücünü anlatmaya koyulur. Sözün gümüş, susmanın altın olduğunu haykırmaktan kaçınsa bile, gene de kendini ve çevresini aynı ilgisizlik içinde kapalı tutamaz.
ataç ikon Denemeler
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Mehtap Ç.

Mehtap Ç.

@fulya68

Dünya yuvarlaktır; ve ne kadar ilerlersen ilerle yine başladığın yere dönersin. Ama aslında bu döngüsel devir, bize bir tür bilgelik de kazandırmıyor mu? Hiçbir yolun sonunda ulaşılacak ve ele geçirilecek bir hedef yoktur. Bizi bekleyen bir armağan yoktur. Sürecin kendisi, bu döngüsel hareket, Varoluşun, demek Armağan'ın kendisidir.
ataç ikon Konuşmanın İmkansızlığı Üzerine Bir Diya...
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Lotus

Lotus

@lotus

Thales sorular ve cevabı
En eski olan nedir?
- Tanrıdır. Başlangıcı yoktur çünkü.
Ya en güzel şey?
- Dünya. Tanrının işidir o çünkü.
Ya en büyük şey?
- Uzay. her şeyi içerir çünkü.
Ya en hızlı şey?
- Düşünce. Her yere atılır çünkü.
Ya en güçlü şey?
- Zorunluk. Her şeye boyun eğdirir çünkü.
Ya en bilge şey?
- Zaman. Her şeyi öğrenip meydana çıkarır çünkü.
Ya en yaygın şey?
- Umut. Hiç bir şeyi olmayan kimselerde bile kalır çünkü.
Ya en yararlı şey?
- Erdem. Her şeyi iyi kullandırır çünkü.
Ya en zararlı şey?
- Kötülük. Her şeyi bozar çünkü.
Ya en kolay şey?
- Doğaya uygun olan şey; her şeyden hatta zevkten bile usanır çünkü.
ataç ikon Dünyamızı Kuranlar
kitaba 3 verdi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
SK

SK

@sedabaydar

Güvendeydi, her şey yolundaydı. “Akıllılık çoğunluğa bakılarak ölçülmez,” diye mırıldanırken, bu sözün derin bilgelik içerdiğini düşünerek uykuya daldı.
ataç ikon 1984
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
İnan Yüce

İnan Yüce

@inanyuce

Batmakta olan güneşin sarı ışığı pencereden girdi, yastığa düştü. Winston gözlerini kapadı. Yüzüne vuran güneş ve genç kızın onun bedenine değen yumuşak bedeni güçlü, güvenli bir duygu uyandırdı, gevşediğini duyumsadı. Güvendeydi, her şey yolundaydı. " Akıllılık çoğunluğa bakılarak ölçülmez," diye mırıldanırken, bu sözün derin bir bilgelik içerdiğini düşünerek uykuya daldı.
ataç ikon 1984
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
5 beğen · 0 yorum
Kemal DEMİRKOL

Kemal DEMİRKOL

@kemaldemirkol

Peki bu sizi sinirlendirmeli mi illa ? İnsanlar boş şöhretler, boş mevkiler için kavga etmemeli. Bizi birbirimizden ayıran, bilgelik ve erdemdir.
ataç ikon Kibarlık Budalası
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
2 beğen · 0 yorum
Menekşe Çakmak

Menekşe Çakmak

@menekseeckmk

Bilge,seni anlıyorum Hikmet,diyebilirdi. Hikmet,seni seviyorum Bilge, diyebilseydi.
ataç ikon Tehlikeli Oyunlar
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
7 beğen · 0 yorum
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

"Ama ışık saçmayan bir mum ne işe yarar?"
"Bir derstir, "dedi Armenian, " üstat zincirimizi takmadan önce öğrenmemiz gereken son ders. Cam mum, gerçekleri ve irfanı temsil eder; nadir, güzel ve hassas şeyleri. Bize, bir üstadın, nereye giderse gitsin ışık saçmak zorunda olduğunu hatırlatmak için yapılmıştır ve bilginin tehlikeli olabileceğini hatırlatmak için keskindir. Bilge adamlar, bilgelikleri yüzünden kibir sahibi olabilir ama bir üstat daima mütevazı kalmalıdır. Cam mum bize bunu da hatırlatır. "
ataç ikon A Game Of Thrones: Kargaların Ziyafeti -...
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Büşra★

Büşra★

@aylakbirb

(..) ona, gözlerini kapattığında gördüğü karanlığın ne olduğunu sordu. Doğru ya da yanlış bilge ona şunları söyledi: (..) Üzerindeki cübbe nasıl ki yünden meydana geliyorsa, müzik de aynı şekilde sessizlikten meydana gelir. İşte, içinde yaşadığın dünya da, bu şekilde hiçlikten yaratıldı. Ama hiçliğin öteki adı olan boşluğun bir parçası artmıştı. Bu parça ikiye bölündü ve birisi, boş bir levha olarak sana verildi. Senin gördüğün karanlık işte bu levhadır. Boş olduğu için elbette ki ışık yok, böylece sen levhada karanlığı görüyorsun. Ama dünyanın yaratıldığı boşluğun bir parçası olan bu karanlıktan sen, düşler yaratıyorsun. (..) İkinci parça, düşmanına bağışlanan hediyeyi kıskanan Sabahın Oğlu’na verildi. Fakat o, düşler yaratmak yerine, kendine verilen boşluktan bir para yaptı ve üzerine kendi suretini darbetti. Tuğrasını böylece bastığı parayı Dünyaya saldıktan sonra, yaratılmamış boşluğun ta kendisi olan bu paranın dünyada ne var ne yoksa hepsini, evet hepsini satın almasını beklemeye başladı. Zaten sonunda beklediği şey gerçekleşmeye başlamıştı. Parayı gören Ademoğulları, altından ve gümüşten onun sayısız benzerini yaptılar ve bu paraların üzerine padişahların, sultanların ve kralların suretlerini ve tuğralarını darbettiklerini sandılar. Oysa bu tuğraların ve suretlerin aslında Sabahın Oğlu’na ait olduğunu bilemediler. Böylece, onun suretini taşıyan para, dünyayı ve içindekileri satın almaya başladı. Sabahın Oğlu’nun kurabildiği tek düş, boşluktan yaratılan ve onun bizzat kendisi olan paranın, bir düş olan dünyanın fiyatı ve değeri olmasıydı. Böylece, Ademoğulları’nın o güne kadar zevkle seyrettiği dünyayı ve onun içindekileri bu para karşılığı tek tek satmalarını bekledi.
ataç ikon Puslu Kıtalar Atlası
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
homoviator

homoviator

@homoviator

Gelmeyeceğini bildiğini beklemen, 'bilgelik sevgin' idiyse, ve,
geleceğini bildiğini beklemen, 'sevginin kendisi' idiyse; işte,
gelmek üzere yolda olduğunu söylemek için arayanı beklemen
de, 'mutluluk'tur . . .
ataç ikon Tümceler
kitaba 5 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Zeynep Haskırış

Zeynep Haskırış

@zeynephaskiris

Sevgili Bilge,
Bana bir mektup yazmış olsaydın, ben de sana cevap vermiş olsaydım. Ya da son buluşmamızda büyük bir fırtına kopmuş olsaydı aramızda ve birçok söz yarım kalsaydı, birçok mesele çözüme bağlanmadan büyük bir öfke ve şiddet içinde ayrılmış olsaydık da yazmak, anlatmak birbirini seven iki insan olarak konuşmak kaçınılmaz olsaydı. Sana, durup dururken yazmak zorunda kalmasaydım. Bütün meselelerden kaçtığım gibi uzaklaşmasaydım senden de. İnsanları, eski karıma yapmış olduğum gibi, büyük bir boşluk içinde bırakmasaydım. Kendimden de kaçıyorum gibi beylik bir ifadenin içine düşmeseydim. Bu mektubu çok karışık hisler içinde yazıyorum gibi basmakalıp sözlere başvurmak zorunda kalmasaydım. Ne olurdu, bazı sözleri hiç söylememiş olsaydım; ya da bazı sözleri hiç söylememek için bazı kararlar almamış olsaydım. Sana diyebilseydim ki, durum çok ciddi Bilge, aklını başına topla. Ben iyi değilim Bilge, seni son gördüğüm günden beri gözüme uyku girmiyor diyebilseydim. Gerçekten de o günden beri gözüme uyku girmeseydi. Hiç olmazsa, arkamda kalan bütün köprüleri yıktım ve şimdi geri dönmek istiyorum, ya da dönüyorum cinsinden bir yenilgiye sığınabilseydim. Kendime, söyleyecek söz bırakmadım. Kuvvetimi büyütmüşüm gözümde.
ataç ikon Tehlikeli Oyunlar
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
Gole Gandom

Gole Gandom

@buseozlu

Lao Tzu der ki: "Eğer çoğunluk sana gülmezse, dikkatli ol yanlış bir şey söylüyor olabilirsin. Şayet çoğunluk gülüyorsa, ancak o zaman gerçek bir şey söylüyorsundur. Ne zaman ki çoğunluk senin bir aptal olduğunu düşünür, ancak o zaman bilge bir adam olma olasılığın biraz vardır; aksi takdirde hiçbir olasılık yoktur
ataç ikon Farkındalık
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Gole Gandom

Gole Gandom

@buseozlu

Bilge yaşlı adamla karşılaştığında ilk sorusu 'Senin kadar akıllı olmam ne kadar sürecek?' olmuş. Yanıt çabuk gelmiş; beş yıl. Bunun çok uzun bir süre olduğunu söylemiş genç adam. 'Ya iki kat çok çalışırsam?' demiş. O halde on yıl' demiş usta. 'On! Bu çok daha uzun. Ya her gün ve gece çalışırsam, her saat?' diye üsteleyince genç, 'On beş yıl' demiş bilge. 'Anlamıyorum' diye yanıtlamış genç. 'Her seferinde amacıma ulaşmak için daha fazla enerji harcayacağıma söz verdim ve sen daha da uzun süreceğini söyledin; neden?' diye sormuş. 'Cevabı basit', demiş bilge. 'Bir gözünü hedefe sabitlersen, sana yolculuğunda kılavuzluk edecek yalnızca bir gözün kalır.
ataç ikon Ferrari'sini Satan Bilge
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Promiyer

Promiyer

@pronuyer

"Şaka etmiyorum. Keşfettiğim bir şeyi söylüyorum sana. Bilgi bir başkasına aktarılabilir, bilgelikse hayır. Bilgelik keşfedilebilir, bilgelik yaşanabilir, bilgelik el üstünde taşıyabilir insanı, bilgelikle mucizeler yaratılabilir, ama bilgelik anlatılamaz ve öğretilemez."
ataç ikon Siddhartha
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
10 beğen · 0 yorum
Burcu S.

Burcu S.

@bs

…dünyaya biraz daha bilgece bakmaya, her insanı kendi koşulları içinde düşünmeye zorluyordu. Ne de olsa gözünün önünde böyle bir örnek vardı: Her şeyi ve herkesi anlamaya çalışan, dünyayı değiştirmeye kalkmadan önce kendisini değiştirmeye gayret eden, ‘eğer bir kavga varsa kusur iki taraftadır’ diyerek hayatı ılımlılık olarak anlayan, yani gerçek olamayacak kadar bilgeleşen işçi emeklisi babası.
ataç ikon Konstantiniyye Oteli
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
12 beğen · 0 yorum
Beyhude

Beyhude

@mamafih

Bilgelik bir başkasına anlatılamaz; bir bilgenin başkalarına anlatmaya çalıştığı bilgelik aptalca bir şey gibi gelir kulağa.
ataç ikon Siddhartha
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
6 beğen · 0 yorum
Karartı

Karartı

@kararti

Söylediğim hiçbir şeye inanma. Ne söylediğimi dinle, sonra da yüreğinin sana söylediği doğruya inan. Bilgelik yüreğindedir. Tanrı seninle en yakın ilişkiye yüreğinle girer.
ataç ikon Tanrı ile Sohbet Ölümden Sonra 4
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

-Ama yeter, daha fazla konuşmayayım. Sözcükler gizli saklı anlamı zedeliyor, dile getirilen her şey o an değişiyor biraz, biraz çirkin, biraz aptalca niteliğe bürünüyor- evet, bu da çok iyi bir şey bu da çok hoşuma gidiyor, bir insanın hâzinesini ve bilgeliğini oluşturan şeyin bir başkasının kulağına her zaman aptalca gelmesine de hiç diyeceğim yok.
ataç ikon Siddhartha
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 beğen · 0 yorum
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

Benim bu adamdan daha bilge olduğum kesin. Çünkü ikimizin de kendimizle övünebileceğimiz bir bilgimiz yok. Ancak o bilmediği şeyleri bildiğini sanırken, ben bilmediğimin farkındayım. Bu nedenle ben bilmediğimi bilmek noktasında biraz daha fazla bilge görünüyorum.
ataç ikon Sokrates'in Savunması
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
/ 2