up
ara

Bitkinlik Sözleri ve Kitap Alıntıları

İçerisinde Bitkinlik geçen, Bitkinlik temalı, Bitkinlik tarafından söylenmiş veya Bitkinlik hakkında sözler ve kitap alıntıları listelenmektedir.
Misafir2

Misafir2

@misafir001

Sen tırnaklarınla kazıyarak bu konuma geldin, bizse hazıra konduk. Senin çocukken tecrübe ettiğin bu zorlukları biz ancak yetişkinlik dönemimizde, çocuksu bir güçle öğrendik. Bizim durumumuzun seninkinden kötü olduğunu söylemiyorum, muhtemelen aynıdır (temel olguları karıştırmadan) fakat biz çektiğimiz bu çilelerle böbürlenmeyip kimseyi bunun altında ezmeyeceğimiz için birkaç adım gerideyiz. Senin büyük başarılarından, tecrübelerinden yararlanabileceğimi ve senin de istediğin gibi bunları kullanarak çalışmaya devam edebileceğimi kabul ediyorum fakat birbirimize olan mesafemiz buna engeldi. Belki senden aldıklarımdan tatmin oldum fakat utanç, bitkinlik ve suçlu olduğumu bilmek de bunun içinde. O yüzden ancak senin bir kölen gibi bana lütfettiğin şeylere teşekkür edebilirim.
ataç ikon Babaya Mektup
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Mesut Serdar

Mesut Serdar

@mesutserdar

Sıkıntı ve isteksizlik Werther'in ruhunda gittikçe derinlere kök salmış, iç içe geçmiş ve zamanla tüm varlığını ele geçirmiş. Ruhundaki ahenk tamamen bozulmuş, doğasında var olan tüm yetenekleri alt üst eden içsel heyecan ve öfkesi çok aykırı etkiler doğurmuş ve o zamana kadar mücadele ettiği kötülüklerden daha ürkekçe kurtulmaya çalışırken sonunda bir bitkinlik içinde bulmuş kendini. Yüreğindeki endişe, ruhundaki diğer bütün güçleri, neşesini, keskin zekasını kemirmiş, insanların arasında hüzünlü biri haline gelmiş, gittikçe daha mutsuz bir insan olmuş, mutsuzluğu arttıkça başkalarına karşı haksız tavırlar sergilemiş.
ataç ikon Genç Werther'in Acıları
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Büşra★

Büşra★

@aylakbirb

"Gel gelelim şehirleri inşa edilmiş bir dünya olarak tanımlamamın tek nedeni bu değil; aynı zamanda orada bu ağaçlar gibi, yaşadığını bilmeden ve yalnızca yaşıyor olmak için yaşamanın artık mümkün olmayışı. Nitekim sürekli aslında var olmayan ve hayata anlam ve değer kattığına inandığımız için bizzat kendi kendimize icat ettiğimiz bir şeyler için yaşıyoruz; burada ise peşinden koştuğunuz bu anlam ve değere kısmen de olsa boş verebiliyor ya da sizi kederlendiren beyhudeliğinin farkına varabiliyorsunuz. Ve işte bu anda üzerinize bir bitkinlik, bir hüzün çöküveriyor." (S: 55)
ataç ikon Biri, Hiçbiri, Binlercesi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ebru G.

Ebru G.

@ebrug

"Aydınık bir erinç bu, ne sayrılık ateşi, ne de bitkinlik, yatakta ya da çayırda.
Dost bu, ne ateşli ne de güçsüz. Dost.
Sevgili bu, ne acı çektiren ne de acılı. Sevgili.
Gök ve yeryüzü, hiç aranmayan. Yaşam.
- Gerçekten bu mu?
- Ve soğuyor düş. "
(Sf: 155, Kırmızı Yayınları)
ataç ikon Ben Bir Başkasıdır
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ela koukla mou

Ela koukla mou

@pisipisine

Musil'in toplumsal değişimin gerekliliği üzerine bütün bu söylediklerinden, onun bir sosyalist olduğunu gibi bir izlenim doğmamalıdır; Musil, kapitalizmin övücüsü olmadı gibi, sosyalist de değildi. Onun düşünce dünyasında ve edebiyatında en güçlü bir biçimde dile gelen şey, tüm benliğiyle aklının ve ahlâkının olumlayamadığı bir dünyaya kök salmış olan, kendi yaşama biçimi ve duygularıyla uç noktada bir bireyci iken bireyciliğe artık dalından kopup yıkıma sürüklenecek kadar olgunlaşmış gözüyle bakan, kolektivizmin kaçınılmazlığına inanmasına karşın yine de ondan ürken bir insanın ikilemiydi. Bu nedenle Bolşevizm olgusu, Musil'e hem çekici, hem de itici gelmiştir. Şöyle yazar: ''Muhazakâr tutumun dünyayı bir utanç, budalalık, bitkinlik ve mutsuzluk tufanına boğduğu söylenebilir. Ama bunun karşıtı olan tutum da aynı suçlamadan esirgenemez. (Bolşevizm hariç olmak üzere, çünkü Bolşevizme çok fazla kara çalınıyor ve bizim suçumuz, bu konuda kendimizi aydınlatmamış oluşumuz).''
ataç ikon Niteliksiz Adam 1
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

Leyleklerin Uçuşu
Burada çelişkili bir hava esiyordu; bir umut ve umutsuzluk, sabırsızlık ve aldırmazlık, bitkinlik ve heyecan karışımı. Tüm bu insanlar aynı kayıp düşe aitti...
ataç ikon Leyleklerin Uçuşu
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

Çok uğraşarak, birbirimizle çekişerek, bin türlü zorluklarla elde ettiğimiz servet,
mal, mülk meğer bize birer bela tuzağıymış.
Dünya işlerinden, hayat mücadelesinden, senelerin getirdiği bitkinlikten artık bıktık ve usandık! Kanadı kırık, bedeni yorgun bir halde;
Allahım sana doğru uçuyoruz, sana geliyoruz.
Bize acı, merhamet et.!
ataç ikon Divan-ı Kebir
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Hülya Özenç

Hülya Özenç

@hulyaozenc

Burada çelişkili bir hava esiyordu; bir umut ve umutsuzluk, sabırsızlık ve aldırmazlık, bitkinlik ve heyecan karışımı. Tüm bu insanlar aynı kayıp düşe aitti.
ataç ikon Leyleklerin Uçuşu
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
euthanasia

euthanasia

@otenazi

Ruhu, varlığının kendine özgü yükü, bir ağırlık, eklenti, kambur gibi üstüne çökmüştü. Sessizliğin hakim olduğu anlarda, bitkinlikten mücadele edeceği gücü kalmadığında, hayatı boyunca bir görev gibi taşıdığı bu gizemli ağırlık, adsız şeylerden oluşan bu kütle ya da birikim kendini hissettiriyordu. İnsan denen varlık bundan ibaretti heralde.
Saul Bellow - Günü Yaşa
ataç ikon Günü Yaşa
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Broomhilda

Broomhilda

@broomhilda

Işıklı bir dinleniş bu, ne hararet ne bitkinlik, yatakta ya da çayırda.
Dost bu, ne ateşli, ne zayıf. Dost.
Sevgili bu, ne acı veren ne acı çeken. Sevgili.
Hiç aranmamış hava ve dünya. Hayat.
– Bu muydu demek?
– Ve rüya şiddetleniyor..
ataç ikon Cehennemde Bir Mevsim / Aydınlanışlar
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ömer Aydemir.

Ömer Aydemir.

@seyyah73

"Dönüşün bir noktasında bazı atomlar, kapıldıkları anafordan bağımsız hareket etmeye başlarlar. Çünkü bazı atomlar diğerlerine göre daha çabuk yorulur, yavaşlar. Düzen dediğimiz şey, bu yorgun atomla kurulur. Dönmeye, hareket etmeye devam edenler çekirdeği oluşturur, yorgun atomlarsa kabuğu. İşte binalar, hayat, köprüler, sistemler, bankalar, evlilikler, aklına ne geliyorsa işte, bu kabuk üzerine kurulur. Düzen, ölüme yakın bir bitkinlik üzerine kurulur.
ataç ikon Devir
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Canan Topaloğlu

Canan Topaloğlu

@canantopaloglu

Kilo vermek ve verdiğiniz kiloda kalmak istiyorsanız; kilo verirken halsizlik, bitkinlik, isteksizlik ve yorgunluk hissetmeden, mutlu ve enerjik bir şekilde yaşamayı arzuluyorsanız; unutkanlık şikayetlerinden kurtulmayı, düşüncelerinizin berraklaşmasını ve yaptığınız işe kolaylıkla konsantre olmayı hedefliyorsanız bu kitap tam size göre.
ataç ikon Karatay Diyeti
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Olurundan fazla alçakgönüllü dostum Kafka, kendi kendisine «evet» diyemeyen biriydi; Şato’da ise kendini onayladığına ilişkin alabildiğine güçlü başlangıçlar bulunuyor; hastalık, bitkinlik ve ölüm Kafka’daki yükselişin sürüp gitmesini önlemeseydi (bir kez, bütün romanda ancak bir kez inayet eli uzanır K.’ya ve K. bu eli uzatan şato memuru Bürgel’in önünde bilmecemsi bir şekilde uyuyakalır), belki de bu başlangıçlar filizlenip yeşererek daha başka sanat yapıtları ya da kutsal bir yaşayışın son derece önemli anıtları halinde kendini açığa vuracaktı.
ataç ikon Kafka'da İnanç ve Umutsuzluk
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Erkin Çoban

Erkin Çoban

@erkincoban

Yöntemli bir biçimde düzenli çalışmaların her türlüsüne başkaldıran ozan, bir yapıt üretmek için, işini bitirinceye dek dinlenmeye, uyumaya, beslenmeye boşverir, hep yoğun ve kısa süreli çabalar harcardı; bundan sonra, korkunç bir bitkinlik kendisini uzun süre en ufak yaratıcı düşünceden uzak durmak zorunda bırakırdı. Şaşmaz bir belleği bulunduğundan, her şeyi daha kalemi eline almadan, kafadan bitirmiş olurdu.
ataç ikon Locus Solus
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum