up
ara

Boğulmak İle İlgili Sözler ve Kitap Alıntıları

İçerisinde Boğulmak geçen, Boğulmak temalı, Boğulmak tarafından söylenmiş veya Boğulmak hakkında sözler ve kitap alıntıları listelenmektedir.
Tamer Öztürk

Tamer Öztürk

@tamerozturk38

Hizmet etmek boğulmaktı onun için. Huzurlu bir köleliğin mutluluğundansa özgürlük içinde sıkıntı çekmeyi yeğlerdi.
SF:248
ataç ikon Deniz Kurdu
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
esracan

esracan

@esracan

*Eğer birisi sizi boğulmaktan kurtarıyorsa,mücadele etmeyin.

*İnsan, sadece kendisi gördüğü için diğerlerinin anlayamayacağı şeyleri onlara nasıl anlatabilir ki?

*Koridorda ilerlerken art arda duyulan çığlıkların, insanın kendi 'iyiliği' için katlanması gereken bir kabus olduğunu öğreniyordum. 'Kendi iyiliği için' er ya da geç bir insana kendi mahvoluşunu kabul ettirecek ikna edici bir ifadedir.

*Mary-Margaret Hanımefendinin yakınındayken insan kendini fazlalık gibi hissederdi. Kimseye ihtiyacı yok gibiydi.

*Etrafımdaki mutsuzluktan başka gidebileceğim bir yer yoktu.

*Yaşamak, insanın gözlerini kapalı tuttuğu ve açınca her şeyin değişmiş olacağını umduğu çocukluk oyunlarına öylesine benziyor ki...
ataç ikon Sudaki Yüzler
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Sıradan Biri

Sıradan Biri

@mrcyldz41

Sonsöz Kısmından;
1- "Yöneticilerin ve ritüellerin gücü, yavaşça, çok yavaşça istediğimiz gibi yaşama özgürlüğümüzü öldürecektir."

2- "Otorite ve merasimlerle çevrili yirmi birinci yüzyılında, özgürlük boğulmak isteniyor. Görmüyor musun? Dünyamız güvenli hale getirilmek isteniyor, özgür değil."
ataç ikon Martı Jonathan Livingston
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Sıradan Biri

Sıradan Biri

@mrcyldz41

"Bir akşamüstü, Anthony denizin üzerinde kanat çırpıp dalgınlıkla hayatın boş olduğunu düşünüyordu. Boş demek anlamsız demek olduğundan. yapılabilecek tek doğru hareket okyanusa doğru pike yapıp boğulmaktı. Bir yosun gibi anlam ve neşeden yoksun bir şekilde var olmaktansa, hiç olmamak daha iyiydi."
ataç ikon Martı Jonathan Livingston
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Barış Altınbıçak

Barış Altınbıçak

@barisaltinbicak

Elbette ki birinin bir diğerini boğulmaktan kurtarması küçümsenemez fakat ardından o kişiye yüzme dersleri için üyelik kartı hediye etmek de ne anlama geliyor?
ataç ikon Milena'ya Mektuplar
kitaba 3 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Red Red

Red Red

@khaos

Elinde anahtar
Kapıyı açmak istiyorsun kapı yok
Denizde boğulmak istiyorsun,
Deniz kurumuş;
Minas'a gitmek istiyorsun,
Artık Minas yok
ataç ikon Dünyayı Taşıyor Omuzların
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
serkan gündem

serkan gündem

@serkangundem

Daha bir gün önce her şey iyiydi ve sonrasında boğulmakta olduğumu biliyorum.Bir insan kaç kez yıkılıp hala sağ kalabilir ?
ataç ikon Fahrenheit 451
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
ASLI

ASLI

@bluevalentine

... yüzümü onunkine yaklaştırıp kitaplardan söz etmiştim ve o da yüzünü benimkine yaklaştırmıştı. Eriyen şeylerden bir okyanustu halimiz, boğulmaktı, içinde yüzebilirdim; bütün o zenginlikten korktum ve bakışlarımı çevirdim
ataç ikon Yeraltı Sakinleri
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ela koukla mou

Ela koukla mou

@pisipisine

(Cehennemde Bir Mevsim)

Anımsayabildiğim kadarıyla, eskiden, bir şölendi yaşantım, açtığı tüm çiçeklerin, tüm şarapların aktığı.
Bir akşam Güzelliği dizlerime oturttum. - Ve acı buldum onu. - Sövdüm.
Silahlandım tüzeye karşı.
Kaçtım. Ey büyücü kadınlar, ey mutsuzluk, ey kin, size emanet edildi hazinem. Her insancıl umudu usumdan silip atmayı başardım. boğazlamak için onu yırtıcı bir hayvan sessizliğiyle her kıvanca saldırdım.
Cellatları çağırdım ölürken tüfeklerinin dipçiğini dişlemek için. Afetleri çağırdım kumla, kanla boğulmak için. Tek tanrımdı mutsuzluk. Çamurlara uzandım. Suç güneşinde kurulandım. Deliliğe yaman bir oyun oynadım.
Budalanın o korkunç gülüşünü taşıdı bana ilkyaz.
Ve son falso'mu da yapmak üzereyken, iştahımı belki de yeniden kabartabilecek olan eski şölenin anahtarını aramayı düşündüm.
İyiliktir bu anahtar. - Belli ki düş görmüşüm, bu düşünce onu gösteriyor.
Alnımı o canım haşhaş çiçekleriyle defneleyen iblisim haykırıyor: "Sen hep sırtlan kalacaksın...", "Tüm iştahlarınla, bencilliğinle ve büyük günahlarınla ölümü hak etmeye bak."
Ah! Ölümden fazlasıyla aldım payımı: - Ama, sevgili Şeytan, senden tek dileğim, daha az öfkeli bir göz ve bu arada birkaç da gecikmiş küçük alçaklık. Yazarın öğretim ve eğitim yetilerinden yoksun olmasını bilirim pek seversin, işte koparıyorum senin için şu birkaç iğrenç sayfayı lanetli defterimden.
ataç ikon Bütün Şiirleri - Arthur Rimbaud
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
EL_NINO

EL_NINO

@elnino

Deniz bugün ne kadar sakindi... Bazen ne kadar zalim olurdu... insanı derinliklerine çekerdi. Boğulmak... Boğulmuş olarak bulunmak... Denizde boğulmak... Boğulmak... Boğulmak... Boğulmak...
ataç ikon On Küçük Zenci
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Deniz Ulker

Deniz Ulker

@denizulker

Bir insanın yalnızlığı üzerine söylenecek o kadar söz vardır ki! O kadar büyüktür ki yalnızlık . O kadar kalabalıktır ki. Dünyayı dolduran canlılardan uzak bir hayat yaşamak ya da binlerce bedenin arasında olup hiçbirini dinlemeden ilerlemek. Hepsi de yalnızlığın türleridir. Hapishanelerdeki tek kişilik hücreler bazılarını delirtip kendi isimlerini bile unuttururken, bazılarını da tanrıya dönüştürür...Ama ne olursa olsun, önemli olan tek şey pişmanlıktan arınmaktır. Kendini yalnizlik okyanusuna can simidi olmadan, boğulmak üzere bırakmış bir insan içindeki dibe sürüklenirken devirdiği her metrede sonsuz huzuru hissetmeye başlamışken,eğer tek bir salise pişmanlık duyarsa yalnızlığından, tek bir salise tereddüt ederse tercihinden, işte o an kişinin felaketi başlar. Panik acıyı getirir. Bir kuş gibi suyun içinde süzülen vücudu çirkinleşir, gerilir, kıvrılır, kontrolsüzce kasılır. Ve tercih ettiği yalnızlığın içinde kaybolmaktan korkan insanın en büyük acısı olan deliliğin başladığı noktadır. Daracık, nefesin bile zor alındığı, yerin metrelerce altındaki bir dehlizde, tonlarca havayı hatırlayıp nefes almamaya ve kalp krizi gecirecek kadar büyük bir panik yaşamaya benzer...
ataç ikon Kinyas ve Kayra
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Uzel

Uzel

@uzel

İnanç, belli insanlara, hikayelere, ritüellere ve
değerlere duyulan bağlılıktan çıkar. Emniyet, otorite ve ait olma arzusu gibi duygusal ihtiyaçları karşılar. İlahiyat ikinci, kanıtsa üçüncü sırada gelir.

Müminlerin inanması beklenen şeylerin biraz akıl almaz olabildiğine katılıyorum ama ateistler, kutsal kitaplarının gerçekliğiyle dalga geçerek ya da onların Tanrılarını, Uçan Spagetti Canavarı'yla kıyaslayarak insanları inançlarından vazgeçmeye ikna edemezler. Asıl büyük hedef toplumsal ve ahlaki ortaklık hissi olduğunda inancın içeriği pek bir anlam ifade etmez.

Romancı Amy Tan'in bir başlığından alıntı yaparsam, inancı eleştirmek balığı boğulmaktan kurtarmaya çalışmak gibidir. İnananları gölden çıkarıp karaya koyarak onlar için neyin en iyi olduğunu anlatmanın, bir taraftan da çırpınarak ölmelerini seyretmenin manası yoktur.

(...)

Biyolog Jerry Coyne, inanç ve bilimin kesinlikle uzlaşmaz olduğunu yazmış, "irrasyonellikle rasyonellik neden uzlaşmazsa o yüzden". Sonra da bilim insanlarının başları üzerine birer hale oturtmuş: "Bilim verileri ve aklı kullanır. Şüpheye kıymet verir, otoriteyi reddeder. Başkaları tarafından sınanmadan ve doğrulanmadan hiçbir bulgu "doğru" kabul edilmez -doğru kavramı daima geçicidir. Biz bilim insanları daima kendimize "Yanılıp yanılmadığımı nasıl anlayabilirim?" diye sorarız. "

Coyne gibi meslektaşlarım olmasını nasıl da isterdim! Bütün hayatını akademisyenler arasında geçirmiş biri olarak, ne kadar yanıldıklarını öğrenmenin, onların öncelik listesinde kahvelerinde hamamböceği bulmakla aynı sırada yer aldığını söyleyebilirim.

Kariyerinin başlarında ilginç bir keşifte bulunmuş tipik bir bilim insanı, hayatının geri kalanını, herkesin katkısını takdir etmesini ve kimsenin sorgulamamasını sağlamaya vakfeder. Bu maksada nail olamamış ihtiyar bir bilim insanıyla sohbet etmek korkunçtur. Akademisyenlerin gülünç kıskançlıkları vardır, hükümsüz kaldığında bile fikirlerine dört elle sarılırlar ve kendilerinin önceden tahmin edemediği her yenilik keyiflerini kaçırır. Özgün fikirlerle ya dalga geçerler ya da iyi geliştirilmediğini söyleyerek reddederler
ataç ikon Bonobo ve Ateist
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Lalena

Lalena

@siyahkugu0

"Söz vermiştin!" dedim ona bağırarak. Yeniden bir çığlık attım, ve bir daha... Hıçkırıklarımın arasında boğulmak üzereydim. Varsın olsun, onun yanına gitmeye razıydım.

"Söz vermiştin sevgilim... Hani beni sonsuza kadar bırakmayacaktın?"

Son defa saçLarını okşadım ve kokusunu içime çektim. GözLerim bir şeyde takıLdı. KoL saati... Saat tam 13:50'yi gösteriyordu. Bu sefer daha çok ağLadım. IsrarLa bu saati bekLemişti, öLümüne koşmuştu adeta. Ve ben de ona eşLik etmiştim. EğiLdim ve aLnından defaLarca öptüm.
ataç ikon Hatıralar
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
KEVOK

KEVOK

@elifaydogan

Umudu aramaktır; umutsuzluk denizinde boğulmaktan kurtulmanın can simidi.
ataç ikon Hoşça Kallar Senin Olsun
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
ekstra_okur

ekstra_okur

@yyyaassinnn

Yaşamak, başkaları tarafından muhasara altına alınmak, yavaş yavaş boğulmaktı. Yaşamak...
ataç ikon Huzur
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Nyx Styx

Nyx Styx

@nyxstyx

''Benim nehre atılan bir taş gibi hızla battığımı biliyordu.O da benimle boğulmak istiyor.''
ataç ikon Kızıl Kraliçe
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Dilek Öz

Dilek Öz

@lostris

Demir Zafer, mahmuzuyla yeşil suları yararak ilerlerken davullar savaş ritmi vuruyordu. İlerideki küçük gemi dönüyordu, kürekleri denizi dövüyordu. Geminin sancaklarında güller dalgalanıyordu. Baştaki ve kıçtaki sancaklarda, kırmızı bir kalkanın üstünde beyaz bir gül vardı. Geminin direğindeki gül altındı, çimen kadar yeşil bir zeminin üstündeydi. Demir Zafer küçük geminin bordasına öyle sert bir şekilde sürtündü ki, gemiyi ele geçirmek üzere güverteye çıkacak olan denizcilerin yarısı yere devrildi. Kürekler çarpışıp kıymıklara ayrıldı, küreklerden çıkan sesler kaptanın kulağında tatlı bir müzik gibi çınladı.

Kaptan, küpeştenin üstünden atladı ve aşağıdaki güverteye indi, arkasında altın bir pelerin dalgalanıyordu. Beyaz güller geri çekildi; Victarion Greyjoy ’u silahlı, zırhlı ve deniz canavarı miğferini takmış halde gören her adam aynı şeyi yapardı. Adamlar; kılıç, mızrak ve balta taşıyordu ama on adamdan dokuzu zırh kuşanmamıştı ve onuncu adamın üstünde sadece pullu bir yelek vardı. "Bunlar demir adamlar", diye düşündü Victarion. Buna rağmen boğulmaktan korkuyorlar.

“Onu yakalayın!” diye bağırdı bir adam. “Tek başına!”
"GELİN!" diye kükredi Victarion. "Becerebiliyorsanız gelin ve beni öldürün!"

Sayfa: 109
0 yorum
Melih

Melih

@melihh

Aşk, bileklere jilet atıp küvete uzanmak, kıskançlık krizine girip sevdiğine zulüm etmek, acılar denizinde boğulmak demek değildir! Yanılsamalardan kurtulun. Aşkın maddi boyutu zaten ekranlarda gün boyunca yeterince gösteriliyor. Bir insan neden sürekli acı çekmek ister ki? Hem, burada farklılık nerede, aşk monoton olmak mıdır yani? Sıkıcı? Acı verici? Mazoşist? Sadist? Nevrotik? Halbuki aşk güzellik değil midir? Elinizdeki güzelliklere güzellikle yaklaşın. Yeri geldi mi sessiz olun, yalnızca dinleyin. Hem sevdiğinizi hem de kendinizi hissedin. Ama en önemlisi geçmişte ne olduğunu, o an ne yaşadığınızı ve gelecekte ne olmak istemediğinizi çözümleyin.”
ataç ikon Beni Sessiz de Sevebilir misin?
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Başak Yılmaz

Başak Yılmaz

@theabignovaa

Karşımda duran bu dağın üzerime serpiştirdiği hüzünleri, çıkışsızlıkları ne yapacağım. Onları biriktirmek, biriken yığında boğulmaktan öte ne işe yarar? Yoksa, onların bedenime bedenime sızmalarına engel mi olmalıyım? Evet belki de yapılması gereken tek şey belki de bu!

Nal, Cemal Dindar
ataç ikon Nal - Bir Akıl Hastanesinin Hatıra Defte...
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Mustafa Barış Budak

Mustafa Barış Budak

@mustafabarisbudak

Ben ikiyüzlülük yapacak bir adam değilim. Boğulmakta olan düşmanımı kurtarmak için kendimi suya atabilirim, sudan çıktıktan sonra ona ısınması için paltomu da çıkarıp verebilirim, hatta onu bağışlayabilirim de ama bana yapılmış hakareti unutmadan...
ataç ikon Vadideki Zambak
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
/ 2