up
ara
ÜYELER
DİĞER

Ceza Sözleri ve Kitap Alıntıları

İçerisinde Ceza geçen, Ceza temalı, Ceza tarafından söylenmiş veya Ceza hakkında sözler ve kitap alıntıları listelenmektedir.
Barış Altınbıçak

Barış Altınbıçak

@barisaltinbicak

Tutuklandık
Ödül ve Ceza
ataç ikon Tutuklandık
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
0 beğen · 0 yorum
Mustafa Başaran

Mustafa Başaran

@basaran

Şüphe mi dediniz? Bu bana göklerin cezası. Bir aralık öyle sandım ki gözlerime akrep kuyruğu gibi sivri bir mil sokuldu. Zehirden bir damla akıtıldı. Bir de baktım ki hiç bir şey eski heyetinde değil. Bir de baktım ki eskiye ait her şey yanlış. Ana, baba, dost, kadın hakkında bildiklerim yanlış. Su yüzüne çıkan bir leş sırtı gibi bambaşka bir dünya, bambaşka iklimleri, bambaşka insanlarıyla dünyamın yerini aldı. Bir de baktım ki her şey, yeniden muayeneye, yeniden tahkike muhtaç! Doğrusu bu muydu? Ne bileyim? Soğan gibi iç içe, gömlek üstüne gömlek giyinmiş sayısız dünyalar görüyorum. Hangisi doğru? Ne bileyim? Tek bir şey mi doğru! Bana bu dünyayı, bu deliler dünyasını bir doğru emniyeti içinde gösteren ceza, göklerin cezası.
ataç ikon Bir Adam Yaratmak
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
Sezgin Taşcı

Sezgin Taşcı

@sezgintasci

Korku cezadan çok daha beterdir, çünkü ceza bellidir, ağır da olsa, hafif de, hiçbir zaman belirsizliğin dehşeti kadar, o sonsuz gerilimin ürkünçlüğü kadar kötü değildir
ataç ikon Korku
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
13 beğen · 0 yorum
Nvn

Nvn

@birokuyucununnotlari

"Korku cezadan daha beterdir, çünkü ceza bellidir, ağır da olsa, hafif de, hiçbir zaman belirsizliğin dehşeti kadar, o sonsuz gerilimin ürkünçlüğü kadar kötü değildir."
ataç ikon Korku
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
5 beğen · 0 yorum
ahraz

ahraz

@ahraz

Peygamber (s.a.v.) sürekli olarak kendisiyle birlikte yaşama ayrıcalığına sahip olan sahabeyi bu ayrıcalığın bazı büyük sorumlulukları da beraberinde getirdiği konusunda uyardı.Çünkü Allah adildir ve onları, kötülüğe karşı koymanın çok zorlaşacağı çağlardan daha şiddetli cezalandıracaktır.Peygamber (s.a.v.) şöyle dedi: ''Siz öyle bir çağda yaşıyorsunuz ki şeriatın onda birine uymazsanız mahkum olursunuz.Fakat öyle bir çağ gelecek ki o zaman şeriatın onda birine uyan kurtulacak.''
ataç ikon Hz. Muhammed'in Hayatı
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
2 beğen · 0 yorum
FULYA GÜN

FULYA GÜN

@fulyagun

Penceredeki aralıktan bakarken yakalansam ağır bir cezaya çarptırılabilirim.Aslında hakları da pek yok değil,nasılsa onların gözünde yaşayan bir ölüyüm.Ne hakla bir doğa görüntüsüne bakıp kendimi oyalayabilirim ? (39)
ataç ikon Kelebek
kitaba 4 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
gülsüm

gülsüm

@gulsum4

Bir ulus,toplumun başını ağrıtan kişileri çok çabuk yok etmek ve onlardan hemen öc almak hakkına sahip değildir.Bu adamlar,insanlık dışı cezalara çarptırılmaktan çok tedavi edilmesi gereken kişilerdir....
ataç ikon Kelebek
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
E.D

E.D

@yabanci

Hapisteki şairin dediği gibi, her insan sevdiği şeyi öldürür. Ceza öğesi budur belki de.
ataç ikon Otomatik Portakal
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
7 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Sıradan Türk vatandaşı ceza yazan bir polis memuru görmediği sürece trafik kurallarına uymaz. Polis memurunun temsil ettiği dış yetke, uydu durumundaki kişilerin hiçbir zaman fark etmediği dış süperego yerine geçer. Türk sürücü kırmızı ve yeşil ışıkları birbirinden ayırmaz, sarı ışık onun için yoktur. Yine de felaket kılpayı da olsa önlenir, her sürücü diğerinin hareketlerini ve ruh halini ürkütücü bir biçimde sezme yeteneğine sahiptir. Türkiye’de trafik empatiye dayanan bir tür kareografidir. Kalabalık caddeler, birlikte olmaktan doğan saldırgan duyguların boşaltılması için bir oyun alanı haline gelir. Sürücü eğitiminin ciddiye alındığı ve trafik kurallarının izlendiği yerlerde bu sezgisel sürüş tarzı değişmeye başlar. Batı Avrupa’da otomobil kullanan Türk, alıştığı senkronu kaçırınca, trafik denetiminin kesinliği karşısında kafası o kadar karışır ki, istatistiklerin gösterdiği gibi bütün milletlerden daha çok trafik kazasına karışır.
ataç ikon Kıbrıs: Savaş ve Uyum
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Black Garden

Black Garden

@blackgarden

Annesinin sevgiden kaynaklanan katı disiplini olmasa, Simon umutsuz bir günahkar olabilirdi. Günahlarını affettirmek için o karanlık, klostofobik hücrede kim bilir kaç saat cezalı kalmıştı.
ataç ikon Sosyopat
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Gül Rana Soydan

Gül Rana Soydan

@glranasoydan

İnsanların bazen canavarlar dünyaya getirdiklerine inanıyorum. Bunların bazıları biçimsiz, korkunç görünüşlü, kocaman kafalı ya da küçücük gövdeli olurlar; bazılarının ne ayakları, ne de kolları vardır; bazıları üç kolludur, bazılarının da olmayacak yerlerde kuyrukları ya da ağızları bulunur. Bunların hepsi birer rastlantıdır ve eskiden düşünüldüğünün tersine, böyle yaratıkların dünyaya gelmesinde kimsenin suçu yoktur.Bir zamanlar,bunların, gizli günahların açık birer cezası olduğu düşünülürdü.

Fizik yapı bakımında canavarlar bulunduğu gibi, akıl ve ruh yapısı bakımından da canavar olanlar bulunamaz mı?
Yüz ve beden kusursuz olabilir, ama bozuk bir gen ya da yumurta, fizik canavarların doğmasına yol açtığı gibi, aynı nedenler bozuk bir ruhun oluşmasına da yol açamazlar mı?

Canavarlar, olağan kabul edilen ölçülerden az ya da çok sapmış, uzaklaşmış olanlardır. Bir çocuk, kolsuz doğabildiği gibi, acıma duygusundan ya da vicdandan yoksun olarak da doğabilir. Bir kaza sonucu kollarını yitiren birinin bu eksikliğe kendini alıştırması büyük çaba ister. Ama kolsuz doğan biri, onu garip bulan kişiler yüzünden acı çeker. Hiç bir zaman bir kola sahip olmadığı için, onun eksikliğinden acı çekemez. Küçükken, kimi zaman,kanatlarımız olsa nasıl olur diye düşünürüz. Ama bu, kuşların duyduklarının aynısını duyduğumuzu göstermez. Hayır. Herkes kendini olağan gördüğüne göre, canavar için de kendi gibi olmayanlar canavardır. Ama ruh bakımından canavar olan biri için, durum daha da belirsizdir,çünkü başkalarıyla karşılaştıracak, elle tutulur bir özelliği yoktur. Vicdansız olarak dünyaya gelmiş birine, vicdan azabından perişan olmuş biri gülünç görünecektir. Dürüst olmak, bir suçluya saçma gelir. Canavarın yalnızca bir sapma olduğunu unutmamalısınız. Kusursuzluk, canavara canavarca görünecektir.
ataç ikon Cennetin Doğusu
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
madison

madison

@madison

Biliyorsun ki yol vermek gerekir.
İnsanı ezip geçemezsin, insanların yaşamını yok edemezsin; eğer yaşamlarını yok ettiysen, eğer birinin yaşamını mahvettiysen kendini cezalandır, kendini ölümle cezalandır ve çek git…
ataç ikon Karamazov Kardeşler
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
5 beğen · 0 yorum
Black Garden

Black Garden

@blackgarden

Nevrozlulardaki zorlanma yasaklarıyla tabular arasındaki ilk ve göze çarpar benzerlik, bu yasakların kaynaklarının da tıpkı tabularda olduğu gibi nedensiz ve anlaşılmaz görünmesidir. Günün birinde ortaya çıkan bu yasakların etkisiyle birey yenilmez bir korku altında, onların baskısını duymak zorunda kalır, bireyin üzerine dışarıdan gelen bir ceza tehdidi olması şart değildir; çünkü yasağın çiğnenmesi durumunda arkasından kesinlikle dayanılmaz bir yıkım geleceğine hasta içinden (vicdanından) gelen bir kanıyla inanmaktadır.
ataç ikon Totem ve Tabu
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
ÇölKelebeği

ÇölKelebeği

@colkelebegi

Bir kardeşinin seni kötülediğini işitirsen asla üzülme. Çünkü onun, söyledikleri doğru ise bu, senin başına gelen çabuk bir cezadır. Eğer dedikleri doğru değilse, bu da senin işlemediğin bir iyiliktir ki o da sana sevaba dönüşür.
ataç ikon Aşkın Gözyaşları 4 - Hamuş
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
1 beğen · 0 yorum
zerya

zerya

@zerya

Vergiler, cezalar, adalet hizmetleri masrafları; baskı altındakilere toplumun genel giderlerine katılma payı adı altında, onları baskı altında tutmanın gerektirdiği masrafları ödetmenin birer yoludur.
ataç ikon Felsefenin Temel İlkeleri
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Halk yasalarla yönetilip cezalarla yola getirilmek istenirse, kendilerini cezadan aklamaya çalışanlar utanç duymayacaklardır. Erdemle yönetilip terbiye gerekleriyle yola getirilmek istenirse, utanç duyacaklar ve "iyi" olmaya çalışacaklardır. Ülkede doğru ilkeler egemen olduğu zaman, ülke büyük memurların elinde kalmaz
ataç ikon Konuşmalar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
kent aylağı

kent aylağı

@frost

Nitekim Kilise kendi kendine sordu: Ceza olmadan mükâfat olur mu? Korku olmadan boyun eğme olur mu? Yine sordu: Şeytan olmadan Tanrı olur mu? Kötülük olmadan iyilik olur mu? Ve kilise, Cehennem tehdidinin Cennet vaadinden daha etkili bir yöntem olduğuna karar verdi. O günden beri âlim ve kutsanmış papazları kötülüğün hüküm sürdüğü dipsiz uçurumdaki ateş işkencesini haber vererek bizleri korkutuyorlar.
ataç ikon Aynalar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Tobolsk’ta dört yıl boyunca ayağına zincir vurulmuş olan «suçlu»; bir Sibirya askerî birliğinde dört yıl mecburî hizmet yapmak zorunda kalmış olan sabıkalı; acı çeken bu asil ve mâsum insan, mahpusluğunu bitirdiği zaman, kendi kendine şöyle der: «Verilen cezayı hak etmiştim, çünkü hükümete karşı yüreğimde kötü niyetler besliyordum. Ama şimdi, teoriler ve artık benimsemediğim bir dava için acı çekmem çok kötü.»
2 beğen · 0 yorum
Karartı

Karartı

@kararti

Hırsızlık yapana ağır ve korkunç cezalar vermeden önce, insanlara yaşamını idame ettireceği imkanlar sunarsanız, hiç kimseyi ölümü bile göze almak pahasına hırsızlık yapmak zorunda bırakmazsınız, üstelik sonuçta kazançlı çıkan yine siz olursunuz.
ataç ikon Utopia
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
kevser kaçar

kevser kaçar

@kkacar

Suçun cezasından kaçabilirsin, ama vicdanın azabından kaçamazsın.
ataç ikon Hikayem Paramparça
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
/ 2