up
ara
ÜYELER
DİĞER

Derin Sözler ve Kitap Alıntıları

İçerisinde Derin geçen, Derin temalı, Derin tarafından söylenmiş veya Derin hakkında sözler ve kitap alıntıları listelenmektedir.
Meral Meri

Meral Meri

@meralmeri

Fakir Kene
'Anne bak, ben kime yazılmış çok eski bir mektubum
Böyle, derine derine saklanmış kalmış...'

Birhan Keskin~ Fakir Kene ❤❤❤
ataç ikon Fakir Kene
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
Aslı

Aslı

@asli98

Ruhunun derinliğinde acı çektiğine inanmıyorsun, hem de en hakikisinden, katıksızından, kıskanarak, kkendinden geçerek... Hepsi can sıkıntısından baylar, hepsi can sıkıntısından.
ataç ikon Yeraltından Notlar
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Halkımızın diğer kitlelerden hiçbir farkı yok. İçgüdüleri iyi ama zevkten yoksunlar. Bir kimsenin nasıl olup da bu tarzda yazabileceğini anlayamıyorlar. Her eserde yazarın kendi fikir ve tuhaflıklarıyla üstelenmeye alışmışlar. Ben ise kendi yönlerimi göstermemek kararına vardım. ... Gogol daima geniş alanlarda çalışmış ve hiçbir zaman benim gibi derinliklere inememiştir.
ataç ikon Dostoyevski'nin Mektupları
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
Bedrozan

Bedrozan

@bedrozan

"Müzeyyen'deki tuhaflığın ne olduğunu sonunda anlamıştım.

Müzeyyen hiç flört etmiyordu. Gözlerini kaçırmıyor, heyecanlanmıyor, dili sürçmüyor, dudaklarını ısırmıyor, kendinden bahsetme konusunda en küçük bir heves göstermiyordu.

Ya beni etkilemek gibi bir derdi yoktu, ya da beğenilmeye çok alışkındı."
ataç ikon Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
1 beğen · 0 yorum
Türkan Fulya

Türkan Fulya

@turkanfulya

Tosun sıkıntılıydı. Derin derin nefes aldı, sonra da bir "off, of!" çekip, içini boşalttı: "Kötü zamanlar geçiriyoruz... Ferahlık verecek tek neden yok!"
Murat Bey uyardı: "Yanlış!..En belalı zamanın bile, iyi bir yanı bulunur. Örneğin kötü zamanlarda, mizah gelişir. Daha ne istersin? İnsan kafasında mizah şimşekleri çaktıkça, ortalık aydınlanır..."
Tosun sordu: "Aydınlandıkça, daha büyük kötülükler, ortaya çıkmaz mı?"
"Çıkar ama, bu ışık insan kafasını öylesine hızlı çalıştırır ki, o insan daha derinleri görüp, onlara da çare bulma gücünü edinir. Karamsarlığa abone olmak, aptallıktır."
ataç ikon İstanbul'un Kuytu Köşeleri
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum
Gül Rana Soydan

Gül Rana Soydan

@glranasoydan

Kimi zaman insanın kafasında bir ışıklar birden yanıverir. Hemen herkese olur bu. Aydınlığın gittikçe büyüdüğünü, dinamite yaklaşan tutuşturulmuş bir fitil gibi ilerlediğini duyarsınız. İnsanın karnını ağ gibi saran bir duygu, sinirlere, kollara yayılan bir sevinçtir bu. Teninizde, havanın dokunuşunu duyarsınız. Derin derin aldığınız her soluk, size büyük bir tat verir. Başlangıçta, gerine gerine esnemenin hazzını verir insana.Beyninizde bir şimşek çakar, gözlerinizin ötesinde bütün dünya ışıl ışıldır. Yaşantınız kurşun gibi geçmiş, topraklarınız, ağaçlarınız karanlık ve sıkıntılı olabilir. Olayların en önemli olanı bile silik ve renksiz gelebilir, ama sonra birden o ışık. Bir ağustos böceğinin şarkısı kulağınızı okşamaya başlar,toprak kokusu bir türkü gibi genzinize dolar, gözünüz bir ağacın altında titreşen ışıklarla okşanır.O zaman insan ileri atılır, bir sel gibi boşanır,ne kadar aksa tükenmez. Bana göre, bir adamın yeryüzündeki önemi, kafasında çakan bu şimşeklerin gücü ve sayısıyla orantılıdır. Gerçi öznel bir şeydir bu, ama bizi dünyaya bağlayan da budur.Bütün yaratıcılıkların anasıdır. Ve insanlar arasındaki farklılığın da ölçüsüdür.
ataç ikon Cennetin Doğusu
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
Dünyalı

Dünyalı

@dunyaliperizan

'Aynı'laşmanın erdemleştiği tek meşru konumun yüce yaradanın huzuru olduğu anlaşılıyor.
O'nun huzurunda çöldeki kum taneleri kadar 'aynı'laşan bilinç sahiplerinin; her gün kozalarını yırtarak dünyaya yayılan renk renk kelebekler arasından çıktığı derin bakan gözlerce fark ediliyor. (S. 80)
ataç ikon Ruh Yordamı
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
4 beğen · 0 yorum
haydar

haydar

@haydar885

Bundan önce ki romantik kuşaktan bır genç kız tanırdım. Adamın birine esrarlı aşk duyduktan sonra, onunla pekala en tatlı bir biçimde evlenmek varken nedense kendi kendine bir takım aşılmaz engeller uydurarak sonunda fırtınalı bir gecede kendini yüksek bir sahilden oldukca derin akıntılı bir ırmağa atıp boğulmuştu. Bunu yüzde yüz kendine özgü bir kaprisle sırf Shakespeare'ın Othello'sına benzemek için yapmıştı. Hatta cok önceden beğenerek seçtiği kayanın görünümü o kadar güzel olmasaydıda bunun yerine dümdüz basit bir su kenarı olsaydı, belki intihar gerçekleşmezdi.
ataç ikon Karamazov Kardeşler
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
0 beğen · 0 yorum
Karartı

Karartı

@kararti

Deniz ne benim kadar dertli ne benim kadar dayanıklı olurdu. En fazla üç gün, kendi derinliğinde çalkanır durur, sonunda durulurdu. Ben durulmazdım.
ataç ikon İsimle Ateş Arasında
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Burcu S.

Burcu S.

@bs

Uçurumdan kurtulmanın tek yolu ona bakmak, derinliğini ölçmek ve kendini o boşluğa bırakmaktır.
ataç ikon Yaşama Uğraşı - Günlükler (1935-1950)
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
7 beğen · 0 yorum
Karartı

Karartı

@kararti

Gözyaşları sözcüklerden daha çok ibadetle dolu olabilir çünkü onlar kalbin derinliklerinden gelir.
ataç ikon Duygusal İyileşme
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Karartı

Karartı

@kararti

O gece dünyaya ve hayata bakışım çok değişti ve felsefe kitabımdaki hiçbir şey bu değişime uymuyordu. Anladım ki yüzeyin altında -derinlerde- göremediğimiz pek çok şey var ve hiçbir kitap onlara açıklama getiremiyor. Sanırım en iyisi o şeylerin orada olduklarını unutmak. Yani yapabilirseniz.
ataç ikon Karanlık Öyküler
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Karartı

Karartı

@kararti

Derinlerde bir yerde isyan etmeyi sürdürüyordum, bir yanım kendim olmayı sürdürmek istiyordu, öteki yanımsa sevilebilmek için dünyanın gerektirdiği kurallara uyum sağlamak istiyordu. Ne zor bir savaş!
ataç ikon Yüreğinin Götürdüğü Yere Git
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
Karartı

Karartı

@kararti

Derin bir uykuya düşmeye çabalıyorum. Olmuyor. Uzun sürüyor uykunun gelip, beni bana unutturması.
ataç ikon Çocukluğun Soğuk Geceleri
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
1 beğen · 0 yorum
Karartı

Karartı

@kararti

Acıyla dolu zor zamanlar, bizi sertleştirip, güçlendirirken, diğer zamanlarda da tersine bir şekilde işleyerek değerli olabilirler: bizi yumuşatabilir, daha duyarlı ve nazik yapabilirler. Istırap sırasında içimizde açılan yara bizi diğer insanlarla olan ilişkilerimizde daha açık ve derin biri haline getirebilir. Şair William Wordsworth bir keresinde şöyle demiştir: “Derin bir üzüntü ruhumu insanileştirdi.”
ataç ikon Mutluluk Sanatı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
deli düş

deli düş

@delidus

gönül denizinde saklı olan ne bilsin diğer sahilleri
denizin derinliklerindeki inciyi yine deniz bilir derler
ataç ikon Kanuni - Kılıcın Yapamadığını Adalet Yap...
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Mustafa Başaran

Mustafa Başaran

@basaran

Derin düşünebilen insanlara ne mutlu! Ama bu derinlikte düşünmek bir lanettir. Bunu nasıl tarif etmeli? Dehşet üzerine dehşet. Müzikte biraz vardır bundan; müzikte bu olumlu bir şey olur, onun dişi parçasıdır.
ataç ikon Pessoa Pessoa'yı Anlatıyor
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Nakun

Nakun

@nurdan

Aniden bir dilenci yaklaşır, nereden çıkmıştır? "Düşenin dostu Allah'tır", aynen böyle söyler. Cümlesinin derinliği şaşırtır, gözlerinin derinliği şaşırtır, gözündeki çizgiler konuşmaktadır. Verebileceği hiçbir şeyi kalmamış olanlar tebessüm etsinler, onunla yetinebilir.
Hatta en çok onunla yetinebilir. Değil mi ki düşenin dostu Allah'tır.
ataç ikon Mor Mürekkep
kitaba 5 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Özlemclk

Özlemclk

@ozlemclk

Büyük kederleri unutturacak büyük mutluluklar bulmak, derin ve keskin acılar yaşamakta olan insanlar için neredeyse imkânsızdır; taşınması zor bir azabın altında ezilen insanlar, bazen büyük bir mutluluk ihtimali kapılarını çalsa da o kapıyı açacak gücü ve cesareti kendilerinde bulamazlar, hatta sessizce durup kapılarını çalan bu beklenmedik yolcu gitsin diye beklerler; kederli insanları yeniden hayata döndürüp yüzlerini gülümsetecek tılsım küçük, ani ve kısa sevinçlerde gizlidir.
ataç ikon İsyan Günlerinde Aşk
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Fatih S.

Fatih S.

@fsalim54

Suskunluğun siyah okyanusundaki cam fanuslu bir dalgıç gibi yaşıyordu insan, kendisini dış dünyaya bağlayan halatın kopmuş olduğunu ve o sessiz derinlikten hiçbir zaman yukarı çekilmeyeceğini ayrımsayan bir dalgıç gibi hatta. Yapacak, duyacak, görecek hiçbir şey yoktu, her yerde ve sürekli hiçlikle çevriliydi insan, boyuttan ve zamandan tümüyle yoksun boşlukla. Bir aşağı bir yukarı yürürdü insan, düşünceleri de onunla birlikte bir aşağı bir yukarı, bir aşağı bir yukarı yürüyüp dururdu. Ama ne kadar soyut görünürlerse görünsünler, düşünceler de bir dayanak noktasına gereksinim duyarlar, yoksa kendi çevrelerinde anlamsızca dönmeye başlarlar; onlar da hiçliğe katlanamaz. İnsan sabahtan akşama kadar bir şey olmasını bekler ve hiçbir şey olmaz. Bekleyip durur insan. Hiçbir şey olmaz. İnsan bekler, bekler, bekler, şakakları zonklayana dek düşünür, düşünür, düşünür. Hiçbir şey olmaz. İnsan yalnız kalır. Yalnız. Yalnız.
ataç ikon Satranç
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
3 beğen · 0 yorum
/ 2