up
ara
ÜYELER
DİĞER

Erzurum Hakkında Sözler ve Kitap Alıntıları

İçerisinde Erzurum geçen, Erzurum temalı, Erzurum tarafından söylenmiş veya Erzurum hakkında sözler ve kitap alıntıları listelenmektedir.
Misafir

Misafir

@misafir000

İngiliz albayı Toby Rawlinson bağımsız bir Ermenistan kurulması olanaklarını araştırmak ve Türklerin silahlarını teslim etmelerini sağlamakla görevli olarak Erzurum'a geldiğinde, karşısında silahını teslim etmemeye kararlı bir Kazım bulmuştu. Rawlinson Kazım'ı, "Şimdiye kadar rastlamak mutluluğuna eriştiğim birinci sınıf Türk subayının tam bir örneği" diyerek anlatmıştı.
ataç ikon Atatürk
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

24 Kasım 1925 - Erzurum'da da şapka inkılabına karşı gösteriler yapıldı. Tutuklananlardan 13'ü idama mahkûm oldu ve Erzurum'da 1 ay sıkıyönetim ilan edildi.
24 Kasım 1927 - Ankara'da, Heinrich Krippel tarafından yapılan Zafer Abidesi açıldı.
24 Kasım 1928 - Türkiye Büyük Millet Meclisi, Atatürk'e Millet Mektepleri Başöğretmenliği unvanını verdi.
24 Kasım 1934 - Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal, Meclisten çıkan kanunla Atatürk soyadını aldı.
24 Kasım 1981 - Türkiye'de, Atatürk'ün 100. doğum yıldönümü olan 1981 yılında, 24 Kasım'ın her yıl Öğretmenler Günü olarak kutlanması kararlaştırıldı.

Gazi Mustafa Kemal 1 Kasım 1928 de Osmanlı'nın kullandığı Arap harflerini kaldırıp yerine Türkiye'nin kullandığı Latin harflerini getirdiği için 24 Kasım 1928 de Başöğretmenlik ünvanını aldı!
ataç ikon Harf İnkılabı ve Millet Mektepleri
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Erkin Çoban

Erkin Çoban

@erkincoban

Eğitim şeyi ne zannediyorsun ki? Okulda insanın asıl öğrenmesi istenen, anlatılan dersler değil ders anlatılırken susması gerektiğidir. Erzurum'da da bu işin kralının yapılacağından emindim.
ataç ikon Oğullar ve Rencide Ruhlar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
5 beğen · 0 yorum