up
ara

Futbol İle İlgili Sözler ve Kitap Alıntıları

İçerisinde Futbol geçen, Futbol temalı, Futbol tarafından söylenmiş veya Futbol hakkında sözler ve kitap alıntıları listelenmektedir.
meltemackbs

meltemackbs

@meltemackbs

Evet, etrafta top beyinli gençler vardı. Futbol beyinlerin afyonu olmuştu. Topla yatıp kalkan bu genç dimağlar, kitaplardan mahrum birer bilgi yoksulu olup çıkmışlardı.
ataç ikon Beyaz Zambaklar Ülkesinde
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
ahmet-samsa

ahmet-samsa

@samsa

Pazar günleri... şimdilerde... sokak aralarından geçerken... gözüme pijamalı aile babaları ilişirse, kışın, yağmurlu gri günlerde tüten soba bacalarına ilişirse gözlerim... evlerin pencere camları buharlaşmışsa... odaların içine asılmış çamaşır görürsem... bulutlar ıslak kiremitlere yakınsa, yağmur çiseliyorsa, radyolardan naklen futbol maçları yayımlanıyorsa, tartışan insanların sesleri sokaklara denk yansıyorsa, gitmek, gitmek, gitmek, gitmek, gitmek....... isterim hep.
ataç ikon Çocukluğun Soğuk Geceleri
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
YapayZeka

YapayZeka

@yapayzeka

"Arka arkaya 3 futbol maçı izleyen birinin beyin ölümünün gerçekleşmiş olduğu ilan edilmelidir."
- Erma Bombeck
ataç ikon Her Şey Beyinde Başlar
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Özgür Sevinç

Özgür Sevinç

@ozgursevinc

Hepsi futbol düşkünü, hepsi iddialı, hepsi konuşkan, hepsi zengin ve hepsi kilolu ve hiçbiri kitap okumaz. Kimi bunu övünerek söyler; kimi de daha terbiyeli sayılabilecek bir tavırla, kitap okuduğunu belirtir ama hemen ekler: "Öyle roman moman değil, ciddi kitaplar okurum ben."
ataç ikon Konstantiniyye Oteli
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Meryemgül Onat

Meryemgül Onat

@meryemgulonat

"Eğer erkekler futbol oynayan, maç izleyen, pes oynayan kız isterse; kızlar da dolma saran, ütü yapan erkek ister."
0 yorum
Engin Şahinşah

Engin Şahinşah

@enginsahinsah

Sevgili Dost,

Bir bedenin organları gibi olduğumuz söylenmişti bize ve biz buna inanmıştık. Çünkü bu sözün sahibi Peygamberimizdi. Vücudumuzun bir parçasının geçirdiği rahatsızlık hani bütün vücudu ateşler içinde bırakacak, bütün vücut bu rahatsızlıktan elem duyacaktı? Kol kesilirken dudak gülüyor, ayak kesilirken kollar el çırpıyor, bir göz oyulurken diğer göz futbol maçı izliyor. Bir cinnet olmalı bu!
ataç ikon Posta Kutusundaki Mızıka
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Erdal Gergöy

Erdal Gergöy

@erdalgergoy0

Bir futbol sahasında insan yoksa orası çimenliktir.
ataç ikon Hep Lunapark
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Mesut Serdar

Mesut Serdar

@mesutserdar

Eski toplumumuzun eğlence ve sporu birleştirerek cirit, matrak vs. oyunlar ile idman ocakları oluşturdukları bilinir. Tomak ile guy u çevgan da bunlardandır. Bu oyunların Orta Asya'dan getirildiği sanılmaktadır. Tomak oyunu Türklerin en orijinal sporudur ve bugünkü futbolun babası sayılır. Türk anayurdunda çok makbul olan bu oyunun, öküz ödünü şişirip ayakla vurarak oynandığını, Ali Kuşçu, Tarihi Hıta ve Huten tercümesinde anlatır.
ataç ikon Kahve Molası
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Ay Nur

Ay Nur

@lavinnia

Bazen rastlantı dediğimiz şeyler aslında dünyanın en planlı , en kurgulu, en hesaplanmış şeyleri gibi geliyor. Her şey o kadar gelişti ki ben bile yalan olduğuna inanamıyorum. İnansam bu kadar sıkmam canımı. Anlamsız ve sonuçsuz bir mücadele de olsa yaşam, ona büyük önem verip ciddiye almadan ayakta kalamıyorsun. İnsanlar sonuca bakıyor. Ne yaptın, ne ettin, neler çektin, ödün verdin mi, yaşadığın süre içinde ''hayır''ların ''evet''lerinden çok oldu mu, attığın her adım, soluduğun her oksijen molekülünün diyetini ödedin mi, seninle ilgili kurulan cümlelerin kaçında onur, şeref, haysiyet kelimeleri kullanıldı, hayata karşı duruşun nasıldı ya da var mıydı? Hiç önemli değil bunlar. Bir futbol maçı izler gibi doksan dakika içinde neleri atlattın. Hiç önemli değil. Skor tabelasında biçiliyor fiyatın. Kurallara uy ya da uyma, hiç önemli değil, kazan maçı. Herkes tribüne oynamanı istiyor senden.
ataç ikon Zamanın Efendisi
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Soner Soydan

Soner Soydan

@sonersoydan

Hayatı tasolarımdan ve babamın azarlarından
İbaret sandığım çocukluğumdan
Bir futbolcu çıkartması kadar bile iz yok ne yazık. sf. 83
ataç ikon Alengirli Şiirler
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Oktay

Oktay

@oktaycetin

"1988 kupa finali etrafında dönen skandal dizisi dillere destandır. O zamanki Futbol Federasyonu Başkanı Mircea Angelescu naklediyor: “89. dakikada, durum 1-1 iken, Balint topu Dinamo ağlarına gönderdi. Ama, yan hakemin bayrağını gören orta hakem, Dinamo lehine ofsayt verdi. Steaua’lı oyuncular kararı protesto ederek hakemi tartakladılar (Hagi’nin tedrisatını nerde aldığı çok belli- y.n ) ve şeref tribünündeki Valentin Çavuşesku’nun bir işaretiyle sahayı terk ettiler. Hakem, kuralların öngördüğünden daha da fazla bekledi, sonra maçı tatil ederek olayı rapor etti. Böyle bir olay karşısında, dünyanın her sahasında uygulanan, tek bir somut karar vardır: Sahayı terk eden takım 3-0 mağlup sayılır, oyuncular sportmenliğe aykırı davranışlarından ötürü cezalandırılırlar. Ne var ki ertesi gün Spor Konseyi Başkanı(Korgeneral), Yüksek Hakem Kurulu Başkanı ve benim(Futbol Federasyonu Başkanı) katıldığım bir ‘Komisyon’ toplandı. Ben, böyle bir durumda kuralların neyi öngördüğünü anlattım. Ertesi gün gazetelerde, Steaua’nın 2-1 galibiyetini ilan eden bir bildiri yayımlandı.

Böylece kupa Steaua’nın oldu. Buna karşılık, Dinamo’nun kaptanı Ion Andone, Valentin Çavuşesku’yu adaletsiz tavrı sebebiyle açık bir şekilde protesto ettiği için, bir yıl tart aldı. Devrimden sonra, Steaua yönetimi, haksız bir biçimde ele geçirilen kupayı Dinamo’ya iade etme kararı alacaktı.”

Futbol ve Kültürü adlı derlemeyi (Roman Horak/Wolfgang Reiter/Tanıl Bora) okurken hayretler içinde kaldığım ve demir perdenin ardında kalınmasına bağladığım olayları anlatan makale Andras Bodor’a ait…
ataç ikon Futbol ve Kültürü
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Sümeyra DİŞLİ

Sümeyra DİŞLİ

@sumeyradisli

İktidar, sorumluluğu futbol maçının üstüne bu kadar kolay bir şekilde yıkabildiği için mutludur. Kitleleri futbol maçıyla uyutma sorumluluğunu seve seve yüklenmektedir.
ataç ikon Sessiz Yığınların Gölgesinde - Toplumsal...
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Sümeyye ZOR

Sümeyye ZOR

@sumeyyezor

“Keşke futbol oynasaymışım; belki de bacağımı Nüzhet’in aşkı kadar yormazdı.”
ataç ikon Dokuzuncu Hariciye Koğuşu
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil

Herkes hiç çalışmadan, hiç başarmadan, hiç hak etmeden, örneğin bir beyin cerrahının, bir bilgisayar mühendisinin saygınlığını ve yaşam standardını istemeye başlıyor. Özellikle de televizyonların etkisiyle, herkes, şarkıcı, türkücü, film artisti ve futbolcu olmak istiyor. Çünkü insanlara para ve ün getiren bu meslekler, çalışmayı gerektirmeyen, özellikle doğuştan gelen özelliklere bağlı görülüyor. Ayrıca da bu mesleklerdeki başarıların iltimas gibi, cinsellik gibi özel ilişkilere dayalı olarak elde edilebildikleri, yine basın ve televizyonlar aracılığıyla topluma aktarılıyor. Böylece toplumun hem ahlak kuralları, hem de hukuk kuralları yozlaşıyor, herkes en yüce değer olan paraya ulaşmak için halka ve hukuk dışı davranışlara başvurmayı, normal ve meşru kabul ediyor.
0 yorum
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

İnsanlarda anlayamadığı bir şey de gazete okumalarıydı. Neden her sabah içlerini karartmak gereğini duyarlardı acaba? Futbol maçı hastalarınınkini anlıyordu. “Ya ötekiler?” Binlerce gazete satılıyor bu şehirde. Örneğin, şu yaşlı adam! Yoksa ‘FATİH’TE İKİ EV YANDI’ başlığını görüp “İyi ki benim orda evim yok” diye düşünebilmek rahatlığı için mi okur? ‘BİR ADAM KARISINI ÖLDÜRDÜ!’ “İyi etmiş. Kim bilir ne namussuzdu”. ‘ÇİN’DE İSYAN’ “Beter olsunlar, kırsınlar birbirlerini. Bize dokunmasınlar da!...
ataç ikon Aylak Adam
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

İsraillilerle Filistinlilerin ayda bir kez tarafsız hakemlerin yönetiminde futbol maçı yapmalarını görmek isterim. O zaman Filistinliler her şeyi kaybetmeden de yenilebileceklerini (her zaman bir sonraki ayın maçı vardır) öğrenebilirler; İsrailliler de Filistinlilere yenilebileceklerini öğrenirler, ne olmuş yani?
ataç ikon Şimdi ve Burada: Mektuplar 2008-2011
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Rıza U.

Rıza U.

@rzauludogan

Sene 2008;
"Milletvekillerimizden oluşan TBMM futbol takımı, Engelliler Haftası’nda moral vermek için, görme engellilerle maç yaptı. Sadece yüzde 20 oranında görebilen, ayaklarındaki topu bile hayal meyal seçebilen engellileri, adeta eze eze 7-3 yendiler. Moral dediğin böyle verilirdi! Aynı milletvekillerimiz geçen sene de, kimsesiz çocukları perişan edercesine yenmeyi başarmış, ağlayan çocuklar zor susturulmuştu."
ataç ikon Beraber Yürüdük Biz Bu Yıllarda
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Zekiye Alageyik Saydam

Zekiye Alageyik Saydam

@saydamfahri

Nasıl ki futbol hiçbir zaman sadece yirmi iki oyuncunun bir sahada top peşinde koşturmak değilse tarih de hiçbir zaman sadece geçmişte yaşamış devletlerin öyküsü değildi.Tarih toprağın nasıl sürüldüğü. ekmeğin nasıl pişirildiği. evin nasıl inşa edildiği, annelerin bebeklerin altını nasıl bağladığı,eğitimin nasıl yapıldığı , bir erkeğin bir kadına aşkını nasıl söylediğiydi.Tarih insanı insan yapan irili ufaklı olayların toplamıydı.Tarih korkaklıktı,cesaretti, ihanetti.Tarih düşünceydi duyguydu önseziydi gururdu.
ataç ikon Sultanı Öldürmek
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Hakan Bezan

Hakan Bezan

@bezan3

İnsanlarda anlayamadığı gazete okumalarıydı.Neden her sabah içlerini karartmak gereğini duyarlardı acaba? Futbol maçı hastalarınınkini anlıyordu. "Ya ötekiler? Binlerce gazete satılıyor bu şehirde.Örneğin şu yaşlı adam! Yoksa FATİH'TE İKİ EV YANDI başlığını görüp 'İyi,Benim orada evim yok,'diye düşünebilmek rahatlığı için mi okur? BİR ADAM KARISINI ÖLDÜRDÜ.'İyi etmiş.Kim bilir ne namussuzdu." ÇİN'DE İSYAN 'Beter olsunlar.Kırsınlar birbirlerini.Bize dokunmasınlar da!..' Bu 'biz dediği daha çok 'ben' değil mi? 'Ben,benim,bana,beni' Herkes 'Ben'
ataç ikon Aylak Adam
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Spora estetik bir olay ve spor karşılaşmalarını seyretmeye de daha çok estetik bir haz olarak bakıyor gibisin. Birtakım nedenlerden ötürü, bu yaklaşımı kuşkuyla karşılıyorum. Estetik açıdan çok daha üstün olan balenin ayakta kalması için devlet desteği gerekirken, futbol neden büyük çaplı bir ticari iş oluyor? Robotlar arasındaki "sportif" karşılaşmalar neden ilgi çekmiyor? Kadınlar spora neden erkeklerden daha az ilgi gösteriyorlar?
Estetik yaklaşımın göz ardı ettiği şey, kahramanlar görme ihtiyacı, onu da spor karşılıyor. Bu ihtiyaç, fantezi dünyaları yeni gelişmeye başlayan erkek çocuklarda doruk noktasındadır; yetişkinlerin spor merakını tetikleyen şeyin yeniyetmelikteki bu fantezilerin kalıntısı olduğunu sanıyorum.
ataç ikon Şimdi ve Burada: Mektuplar 2008-2011
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
/ 2