up
ara

Görkemli Sözler ve Kitap Alıntıları

İçerisinde Görkemli geçen, Görkemli temalı, Görkemli tarafından söylenmiş veya Görkemli hakkında sözler ve kitap alıntıları listelenmektedir.
Mustafa Başaran

Mustafa Başaran

@basaran

Yanınızdaki (önünüzdeki, karşınızdaki) adamın, iriliği (boyu, posu, eni) oranında bir gömüt gerektireceğini, bu kıyımı ölçüsünde toprakaltı canlıları besleyeceğini, anasının babasının doğumundan başlayarak gösterdikleri sevgi, ilgi, çaba ile bu gövdeyi besleyip büyütmesinin, daha sonra, bu gövdeyi taşıyanın yaşamayı beslenme, yeyip içme diye tasarladığı ölçüde, boğuşa, uğraşa, didine karnını doyurmasının kim bilir, buna "gönlünü doyurmasının" demek belki çok daha doğru olur, gerçekte, ölümünü özene bezene hazırlamak olduğunu düşünmüş müsünüzdür? Kendi hakkından başka belki bir belki iki kişinin rızkını yiyerek, başına büsbütün üşüşülecek, iştah kabartacak solucanları, kurtları, böcekleri düşünüyorum elbette şu anda, bir ölü, kendisini gömütlüğe taşıyacak olanları büsbütün terletecek, yoracak, görkemli bir ölü, ağırlıklı bir ölü haline gelmek için uğraştığını düşünmüş müsünüzdür? Bilmiyorum. Ama ben, bu dediklerimi, gördüğüm her besili insan karşısında, her gün düşünürüm.
ataç ikon Gece
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Nakun

Nakun

@nurdan

Kuvvet kuvveti kırınca, olağanüstü olan değersiz kalır, görkemli olan acınacak hale düşerdi. İşte bundan bir sonuç çıkarıyordu: Bükebildiğin, ezip yok edebildiğin şeyin hiç bir önemi yoktur. Baş eğip diz çökenler, galibin insafına kalmışlardır. Ancak budur hakkettikleri. Dünyanın temel düzeni, asıl kuralı da dayanıyordu...
ataç ikon Cengiz Han'a Küsen Bulut
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Mustafa Başaran

Mustafa Başaran

@basaran

Hücresinin sessizliği içinde, hayatını hep okuyarak geçiren bir alimin duygusal yazgısı, benimki gibi marazi sinirlere sahip olan kişilere en uygun şey gibi gelmiştir her zaman. Her şeyden uzaklaşma ve yaşamı yaşam yapan her şeyden -tıpkı tahtından feragat eden bir kral gibi- görkemli bir feragat!
ataç ikon Pessoa Pessoa'yı Anlatıyor
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
'Emrullah

'Emrullah

@buharasefiri

Görkemli Boşnak Devrimi'nin lideri Aliya İzzetbegoviç: "Şerefine" verilen bir ziyafette, sofradaki envai çeşit yiyeceklere ürpererek baktı. "Yazık!" dedi, "Bunlar Saraybosna'nın yarısını doyurmaya yeterdi.
ataç ikon Ebuzer
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum