up
ara

Haklılık Sözleri ve Kitap Alıntıları

İçerisinde Haklılık geçen, Haklılık temalı, Haklılık tarafından söylenmiş veya Haklılık hakkında sözler ve kitap alıntıları listelenmektedir.
Nvn

Nvn

@birokuyucununnotlari

Mektup yazmak böyle tuhaf, tehlikeli bir oyundu işte. Göz göze gelmeden birine seslenir kişi yazarken mektubu; karşındaki en savunmasız halindedir o an; satırlar arka arkaya gelir, akıl yürütmeler, sancılı suçlamalar, sonsuz tahliller, benzetmeler, göndermeler, türlü imgeler, şiirsel bir akış, hiddetli bir çıkış, derken haklılığı ortaya koyan yargı ve gönderme cesaretiyle sonlanan bir süreç. Bir mektup yazmak büyük risk! Hazırlıklı olmak gerek gelecek yanıta. Karşıdaki söyleneni kavramamış olabilir. yanıtsız mektup ne ağılıdır. Büyük çaresizlik...
ataç ikon Bu Roman O Kız Okusun Diye Yazıldı
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
0 yorum
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Haksızlığı bölüşmek haklılığı yarılamaktır.
ataç ikon Böyle Buyurdu Zerdüşt
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Arif Boğaç

Arif Boğaç

@bogac

Ulusları yöneten mantık, tıpkı bir aşk veya aile kavgasında karşı karşıya gelen iki kişinin, bir baba-oğulun, karı-kocanın, aşçıyla hanımın kavgasındaki gibi, tamamen içsel bir mantık ve tutku tarafından sürekli yenilenir. Haksız olan taraf, haklı olduğunu zanneder; haklı olan tarafsa bazen haklılığın sırf tutkusuyla çakıştığı için kendisine çürütülemez gibi gelen iddiaları savunmaya çalışır. Birey kavgalarında, taraflardan herhangi birinin haklılığına kani olmak için en emin yol, taraflardan biri olmaktır, bir seyirci kendisini asla yüzde yüz onaylayamaz. Uluslarda ise birey, gerçekten ulusun bir parçasıysa sa, ulus-bireyin bir hücresidir sadece.


YAKALANAN ZAMAN

Sayfa : 2860
Yapı Kredi Yayınları
Delta Serisi
4. Baskı
ataç ikon Kayıp Zamanın İzinde (Özel Kutulu, 2 Cil...
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
mehmet ferit

mehmet ferit

@mehmetferit

Şeytan haklılığınız da size sızmak ister, haksızlığınızda değil. Hâk ile olmak istiyorsan haklı olma inadından vazgeç! Cenneti talep etme, bulunduğun yeri cennetleştiremiyorsan sana da yazıklar olsun!
ataç ikon Aşkın Gözyaşları 5 - Yunus Emre
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

Kulağa çok tuhaf gelmekle birlikte insanların kendilerini küçük düşürülmüş hissettikleri anlarda bazen inançlarından şüphe etmeleri duyulmadık birşey değildir. Böyle anlarda insan, kendisine ne kadar olağanüstü gelse de, asıl karşı tarafın düşüncelerinin mantıklı ve de adil olduğunu gizli gizli düşünmeye koyulur. Bundan sonra da, eğer bu olayın geçtiği ortamda konuyla doğrudan alakalı olmayan bir kimse varsa, ondan yardım ister -yardım ister ki kendi haklılığını destekleyen biri olsun.
ataç ikon Katip Bartleby
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Emrah Akkaya

Emrah Akkaya

@emrahakkaya

1.NOTUM SAYFA 11
kendi dünya görüşlerinin haklılığını kanıtlamak için Atatürk'ü ve görüşlerini çarptıranlara da sıkça rastlanmaktadır.
ataç ikon Atatürk ve Kayıp Kıta Mu
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Cansu Doğan

Cansu Doğan

@cansudogan7146

Aldığım her nefeste, hakkına sahip çıkma onuru gösterenlerin yanında yer alacağıma, adalet için ne pahasına olursa olsun, kiminle olursa olsun, gerekirse kendimle bile savaşacağıma yemin ederim! Varlığım, canın haklılığına armağan olsun! Ne mutlu hakkımdır diyebilene ! Hakkı için, hak için var olduğunu bilene '!
ataç ikon Pi
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
darkest hour

darkest hour

@darkesthour

Bizler nefret etmeye, bela okumaya çok kolay ve çok çabuk alışıyoruz, nefretimizin ve okuduğumuz belaların en ufak bir haklılığı olup olmadığını zamanla sorgulamaz oluyoruz.
ataç ikon Yok Etme
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Arif Boğaç

Arif Boğaç

@bogac

hiç kuşkusuz usta bir konuşmacı ile demek istedikleri şey gerçekliği dile getiren biri değilse. Ama demek istedikleri buysa, usta bir konuşmacı olduğumu kabul ederim, hiç kuşkusuz onlarla aynı tarzda olmamak üzere. Evet, dediğim gibi, söyledikleri arasında gerçek tek bir sözcük bile yok; ama benden yalnızca gerçeği işiteceksiniz. Gene de, Atinalılar, onlarınki gibi güzel sözlerle ve deyimlerle süslenmiş bir konuşma biçiminde değil. Hayır, hiç de değil; benden duyacaklarınız dosdoğru o anda aklıma gelen sözler ve uslamlamalar olacaktır; çünkü söylediklerimin haklılığına inanıyorum. Aslında, benim gibi yaşlı bir insana sizlerin karşısına sözlerini hoş göstermeye çabalayan genç bir söylevci gibi çıkmak yakışmaz
ataç ikon Sokrates'in Savunması
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ahmet Aykut

Ahmet Aykut

@birdirbir

Bizler nefret etmeye, bela okumaya çok kolay ve çok çabuk alışıyoruz, nefretimizin ve okuduğumuz belaların en ufak bir haklılığı olup olmadığını zamanla sorgulamaz oluyoruz.
ataç ikon Yok Etme
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Muhammer Elek

Muhammer Elek

@muhammerelek

“Yalnızca bir günah vardır, tek bir günah. O da hırsızlıktır. Onun dışındaki bütün günahlar hırsızlığın çeşitlemesidir... Bir insanı öldürdüğün zaman, bir yaşamı çalmış olursun. Karısının elinden bir kocayı, çocuklarından bir babayı almış olursun. Yalan söylediğinde, birinin gerçeğe ulaşma hakkını çalarsın. Hile yaptığın, birini aldattığın zaman doğruluğu, haklılığı çalmış olursun.

Kendisine ait olmayan bir şeyi alan insan, bu ister bir can olsun isterse bir dilim nan(ekmek) adiliktir. Çalmaktan daha kötü bir suç yoktur…”
ataç ikon Uçurtma Avcısı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Misafir2

Misafir2

@misafir001

Kim bilir ne kadar çok "dar kafalı insan aslında en mutlu insandır, her ne kadar talihinde gıpta edilebilecek hiçbir şey yoksa da" denildiğine ve belli bir haklılık payıyla denildiğine tanık olunmuştur.
ataç ikon Okumak, Yazmak ve Yaşamak Üzerine
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
MAVİ

MAVİ

@mavi32

Kirpiklerime konan kuşlar olmayınca bakışlarımdaki ifade de ortadan kayboluyordu. Böyle zamanlarda konuştuğum insanlar kendilerini dinlediğimden bir türlü emin olamıyorlardı. Haklılık payları vardı. Hatta daha doğrusu dinlemiyordum.
ataç ikon Ve Sen Kuş Olur Gidersin
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ayşegül Alpcan

Ayşegül Alpcan

@aysegulalpcan

"Şuursuzluk da özgürlüğü getirebilir. En mühim değer özgürlükse, en makbul insanlar da delilerdir o zaman."
"Deliler kendini özgür hisseder mi bilmiyorum," dedim. "Ama en büyük ruh hastalarının adalet duygusu aşırı gelişmiş olanlardan çıktığını biliyorum. Adaleti, kıymeti kendinden menkul, hastalıklı bir haklılık duygusuyla karıştırır, o 'yüksek ideallerini ' gerçekleştirmek için her yolu mubah görürler."
ataç ikon Kan ve Gül
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
ismail

ismail

@neemiss

Protesto
İstanbul'da İngiliz, Fransız, İtalyan Siyasî Temsilcilerlne, Amerikan Siyasal Temsilcisine, Bütün Tarafsız Devletler Dı$işlerl Bakanlıklarına, Fransa, İngiltere, İtalyan Millet Meclislerine verilmek üzere Antalya'da İtalyan Temsilciliğine

Milli bağımsızlığımızı temsil eden Meclis-i Meb'usan da dahil olmak üzereİstanbul'da bütün resmi daireler, İtilâf Devletleri'nin askerî kuvvetleri tarafındanresmen ve zorla işgal edilmiş ve millî dâvâ uğrunda çalışan birçok vatanseverkimsenin de tutuklanmasına teşebbüs edilmiştir. Osmanlı milletinin siyasî hakimiyet ve hürriyetine indirilen bu son darbe, ne pahasına olursa olsun hayatını vevarlığını savunmaya azrrıetmi$ olan biz Osmanlılardan çok, yirminci yüzyıl medeniyet ve insanlığının kutsal saydığı bütün esaslara, hürriyet, milliyet, vatan duyguları gibi bugünkü insan toplumlannın temelinde yatan bütün ilkelere ve insanlığın bu ilkeleri meydana getiran ortak vicdanına indirilmiş demektir.

Biz, haklarımızı ve bağımsızlığımızı savunmak için giriştiğimiz mücadeleninlnıtsallığına ve hiçbir kuvvetin bir milleti yaşama hakkından mahrum edemeyeceğine inanıyoruz. Tarihin bugüne kadar kaydetmediği bir suikast olan ve Wilson prensiplerine dayanan bir Ateşkes Anlaşması'nın, milleti savunma imkânlarındanyoksun bırakmış olmasından doğan bir hileye de dayanmış olması bakımından,ilgili milletlerin şeref ve haysiyetleriyle de bağdaSmayan bu hareketin ne demekolduğunun takdirini, resmi Avrupa ve Amerika'nın değil, bilim, kültür ve medeniyet Avrupa ve Amerika'sının* vicdanına bırakmakta yetinir ve bu olaydan doğacak büyük tarihi sorumluluğa, son olarak bir kez daha dünyanın dikkatini çekeriz. Dâvâmızın haklılık ve kutsallığı, bu güç zamanlarda, Tanrı'dan sonra en büyük yardımcımızdır.

Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Hey'et-i Temsiliyesi adına
Mustala Kemal
ataç ikon Nutuk
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

'Kararlılık, her zaman haklılık demek değildir.'
ataç ikon Kadından Kentler
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
özgür hanım

özgür hanım

@ozgurhanim

Benim Şarkım
Şükürler olsun aramızda hiçbir zaman haklılık-haksızlık iddiası olmadı. Hep hakikatin ve birbirimizi mutlu edebilmenin peşinde olduk.
ataç ikon Benim Şarkım
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Quaf

Quaf

@quaf

Kendimden kurtulup yine kendime sığınmam gerektiğine karar verdim. Bütün "neden"leri cevaplandırmak için yaşadıklarımı bir bir gözden geçirdim. Korkmadan, bütün çıplaklığıyla ve dürüstçe... Hatalarımı ve sevaplarımı; haksızlıklarımı ve haklılıklarımı... (128)
ataç ikon Mihmandar
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
zeynep uçkaya

zeynep uçkaya

@zeynepmephisto

insan en çok sabahları arar sevdiği kadını
diyor birisi,katılıyorum o sabahlara
öğleler kaba yaşanır,kalındır
akşamüstleri ince hüzünlü
…çiçekler alınıp verilebilir
sabahtır yalnızlık
nasıl sabah nasıl yalnızlık
ve şiirsel hiçbir yanı yok sanılır
var mıdır,vardır
vardır,ama çiçeklerle değil
kendi başına
zımpara taşı gibi acımasız

ne aklıma gelse bir bakıyorum unutmuşum
tren penceresinden bir tarla
eskiyip atılmış bir gömlek,hiç unutmam

hiç unutmam, hiç unutmam, hiç unutmam
diyor birisi yineliyorum
hiç unutmam, hiç unutmam, hiç unutmam, hiç unutmayın
insan nasıl direnir başka
hiç unutma

bir zamanlar kars’ta bir otel odasında
bir gezgin kokucunun bana verdiği
bir alüminyum şişeyi unutmuyorum

ölümü geciktirmek sonsuzluğu kısaltmaz
diyor birisi,evet ama
hayatı uzatır sanki

sanki ama ne adına
hayatın kendisi adına
sonsuz bir törenle susuyorum
sonsuz dirim için,o sonsuz adama
sonra duyguya,ele benzer şeyler giriyor hayatıma
el midir duygu mudur
evet bazı kişiler kararsız ama
benim seçmediğim sanılır hayatımda

el altından el ilanı dağıtıyor
birisi,almıyorum allah aşkına
alamam,neden alamam
biliyorum hiçbir şey yapamam tek başıma
biliyorum beni kendi başıma sanan birisi
durmadan hata yapıyor
serçeye, kumruya, öküze sormadan

insanın kendi seçtiği toprak
doğrusu,toprağın kendi seçtiği insan
dirimin geleceğini doğruluyor durmadan

-her şeyden biraz kalır-
diyor birileri, çoğulluk haklılıktır.
kavanozda biraz kahve,
kutuda biraz ekmek,
insanda biraz acı.
insanda biraz mutluluk
ama en geçerli söz
insan en çok sabahları arar sevdiği kadını
türkiye’de ve dünya’da…
ataç ikon Büyük Saat - Bütün Şiirleri
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum