up
ara

Hayranlık Sözleri ve Kitap Alıntıları

İçerisinde Hayranlık geçen, Hayranlık temalı, Hayranlık tarafından söylenmiş veya Hayranlık hakkında sözler ve kitap alıntıları listelenmektedir.
Magda

Magda

@magda

Kontrolü elde tutmanın tek yolunun, insanların başkana hayranlıkla bakması; onu kendilerine eşit değil, kendilerinin üzerinde biri gibi görmeleri oldu­ğuna inanıyordu.
ataç ikon Devrimin Kızı
7.5 (69 oy)
0 yorum
Müzeyem Adem

Müzeyem Adem

@conquerorssultan

Öyleyse 'hariç kadın' kocasına bağırıp çağırmanın, ağlayıp zırlamanın, dırdır etmenin, kafa ütülemenin ezikliğine girmek yerine; kendine odaklanıp zirve seviyelerde işler yaparak hayranlık uyandırana denir.
0 yorum
Emine Kenkeş

Emine Kenkeş

@eminekenkes

Ve biz onlara diyeceğiz ki:
Hesaplaşma günü geldi. Şimdiye kadar yalnız din kitaplarına göre yargılandınız. Biz fakirler, zavallılar, yarım yamalaklar, bu kitapları okuyup teselli olurken içinizden güldünüz ve çıkarınıza baktınız. Hatta gene sizlerden, sizin gibilerden, büyük düşünürler çıktı ve bu kitapların bizleri uyuşturmak için yazıldıklarını ileri sürdüler. Biz zavallılar, ya bu düşüncelerden habersiz kaldık, ya da bunları yazanları bizden sanarak alkışladık. Yani uyuttular alkışladık, uyandırdılar alkışladık. Her ne kadar bugün siz suçlu, biz yargıç sandalyesinde oturuyorsak da gene acınacak durumda olan bizleriz. Esasında, sizleri yargılamaya bir niyetimiz yoktu; sizin dünyanızda, o dünyayı bizlerin sanıp yaşarken hepinize hayrandık. Sizler olmadan yaşayabileceğimizi bilmiyorduk. Ayrıca, dünyada gereğinden çok acıma olduğuna ve bizim gibilerin ortadan kaldırılmamasının sizlerin insancıl duygularına bağlandığına inanmıştık. Bu çok masraflı dünyada bir de bizlere bakmanız katlanılması zor bir fedâkarlıktı.
ataç ikon Tutunamayanlar
9 (1263 oy)
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Ellenberger (1970) Freud'un yazarlara nasıl hayranlık duyduğunu anlatırken aslında onun da büyük bir yazar olduğunu ve insanlık hallerini güzel öyküler haline getirdiğini söyler. Ona göre Freud'un her bir vaka öyküsü (Dora, Kurt Adam, Fare Adam, Küçük Hans ve diğerleri) birer roman olabilirdi. Bu vakaları bilimsel zenginlikleri yanında öyküye dahil olan karakterlerin detaylı ve yaşamsal betimlemeleri çarpıcı hale getirmiştir. İnsan varoluşunun kurgusal yönünü pek zekice fark eden Freud'un Goethe Edebiyat Ödülü'nü almış olması anlamlıdır.
0 yorum
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil

Cesaret korku ve hayranlık uyandırır, irade gücüyse sabır ve azim demektir. İradeleri çok güçlü olan kadınlar ve erkekler genellikle yalnızdırlar, çünkü dışarıdan soğuk görünürler.
ataç ikon Elif
6.7 (193 oy)
0 yorum
Misafir2

Misafir2

@misafir001

Ve hayatı boyunca hayranı olduğu bir imgeyi, ateşin cazibesine kapılıp ölüme atlayan gece kele­beği imgesini bir metafora çevirir. Bu metaforu oldukça erotik çağrışımları bulunan karanlık, hu­zurlu bir arka planın önüne yerleştirir
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Resimlerde ayna çoğu zaman kadınların kendilerine duydukları hayranlığı anlatan bir simge olarak kullanılmıştır. Ne var ki bu bir yalancılıktır, çünkü burada ortaya koyduğu ahlaksal görüşe çoğu zaman ressamın kendisi katılmamaktadır.
Çıplak kadın resmi yapılıyordu çünkü çıplak kadına bakmaktan zevk duyuluyordu; kadının eline bir ayna veriliyordu ve resme Kendine Hayranlık deniyordu. Böylece çıplaklığı zevk için resme geçirilen kadın ahlak açısından suçlanıyordu.
Oysa aynanın gerçek işlevi çok daha başkaydı. Ayna, kadının kendisini her şeyden önce ve her şeyden çok seyirlik bir şey olarak gördüğünü anlatmak için konuyordu resme.
ataç ikon Görme Biçimleri
8.6 (42 oy)
0 yorum
1234

1234

@ercandurak

Ben Peyami'nin bu son romanını (9'uncu Hariciye Koğuşu) üç defa okudum. Yüz defa daha okuyabilirim ve okuyacağım. Her okuyuşta, satırlar evvelce görmediğim, sezmediğim, anlamadığım taraflarını bana gösterdiler. En basitin en mürekkep (karışık) olduğunu bu kitap bir kere daha ebediyen ispat etti. Bu kitabın karşısında ben, yıldızlı göklerin sonsuzluğuna bakan ve o lâyetenahi (sonsuz) âlemde yeni pırıltılar, o zamana kadar hiçbir gözün görmediği acayip fakat hakiki âlemler keşfeden bir müneccimin hayranlığını duymaktayım. Hayranım...
0 yorum
Nurdan Caliskan

Nurdan Caliskan

@nurdancaliskan

Kabul etmek ne kadar zor olursa olsun, ben gerçeğin hayranıyım.
ataç ikon Cehennem
8.6 (801 oy)
0 yorum
Gamze Parçal

Gamze Parçal

@gamzeparcal

Şehirlere karıştım. Sıkılmış, vazgeçmiş gözler, kanatlarıma hayran hayran baktılar. Oysa hayran kalan bendim. Bir kez insan olarak doğabilmek için tüm dualarım...
0 yorum
Asuman

Asuman

@pamukasuman

Estetik, birilerine güzel görünme kaygısından kaynaklanır. Güzellik, birilerini takdirini, hayranlığını almayı hedefler. Kimsenin görmediği yerde, kimsenin takdirinin olmadığı demde, estetik kaygısı da yitirilir, güzellik çabası da elden gider.
ataç ikon Söz Yangını
7.8 (24 oy)
0 yorum
Erkin Çoban

Erkin Çoban

@erkincoban

Sessizlik içindeki Mersault, bu gözyaşı ve güneş yüzlü yaşamı, bu tuz ve sıcak taştaki yaşamı sevmek ve ona hayranlık duymak için kendinde taşkın, derin güçler buluyordu; onu okşamakla, kendisindeki bütün aşk ve umutsuzluk güçleri birleşecekmiş gibi geliyordu. Yoksulluğu ve eşsiz zenginliği buradaydı. Sanki sıfıra inerek oyuna yeniden başlıyor gibiydi, ama bu kez kendi güçlerinin ve kendisini yazgısının karşısında sıkıştıran duru ateşin bilincindeydi.
ataç ikon Mutlu Ölüm
7.9 (64 oy)
0 yorum