up
ara

Hükümdar Sözleri ve Kitap Alıntıları

İçerisinde Hükümdar geçen, Hükümdar temalı, Hükümdar tarafından söylenmiş veya Hükümdar hakkında sözler ve kitap alıntıları listelenmektedir.
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

Bir önceki hükümdarın gözdesi asla yeni hükümdarın gözdesi olmaz.
ataç ikon Rahibe
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

Aslında tapınaklar Tanrı'dan çok,yaptıran imparatora saygınlık kazandırıyor.Hükümdarı Tanrı'nın yeryüzündeki gölgesi olarak tescil ediyor.Sadece Tanrı'ya ait olması gereken iktidarın yeryüzündeki ortağının hükümdar oldugunu hatırlatıyor.Tapınaklar,yaptıranların isimlerini ölümsüzleştirdiği gibi ,halklarının gözünde de saygınlıklarını arttırıyor.Hem de tapınakların yapılması için halklarının aşına ekmeğine el koymalarına rağmen.Yani bu tapınakları yaptıranlar,dini kullanarak kendi iktidarlarını saglamlaştırıyor aslında.
ataç ikon İstanbul Hatırası
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Doğumdan itibaren her çocuk, yaşı ilerler ve psikolojik olarak gelişirken, psikanalistlerin çeşitli yönlerden inceledikleri bazı basamaklardan geçer. … Mustafa’nın annesinden psikolojik olarak ayrılmakta karşılaştığı güçlüklerle baş etmek için bulduğu onarıcı/kurtarıcı bilinçdışı fantezisini anlattık. Bir erkek çocuk 3-5 yaşlarında iken (psikanalistler bu devreden Ödipal devre olarak söz ederler) önce babası ile annenin sevgisi için rekabete girer ve her şey yolunda giderse, sonunda baba ile özdeşim yapar. Daha önce, Mustafa Ödipal devredeyken alkole yönelen ve sağlığını kaybeden babasının idealleştirilmiş yönü ile değersizleştirilmiş yönünü birleştirmede zorluk çekmiş olabileceğini yazmıştık. Ödipal devrede Mustafa babanın idealleştirilmiş yönü ile özdeşim yaparak, onarıcı/kurtarıcı bilinçdışı fantezisini canlı tuttu. Anneden psikolojik olarak ayrılamadığı için, annenin ideal anne imajını babanın ideal imajı ile yan yana tuttu ve gençliğinde, kendisi için ideal baba ve anne imajlarını kendi içine aldı. Sonunda yeni Türkiye için ideal ata ve ana olacaktı. Babasının değersizleşmiş yönünü ise annesinin boğucu yönü ile birleştirerek bu imajı sevmediği hükümdar ve devlet adamları üzerinde dışsallaştıracaktı.
Ergenlik dönemindeki genç, Ödipal uğraşılara geri döner ve bu defa bu uğraşılara yeni bir yön verebilir veya eski yönleri kuvvetlendirebilir. Mustafa çocukluğunda geliştirdiği savunma/uyumu ergenlikte pekiştirdi. Bu pekiştirmede annesinin kendisi 13 yaşındayken yeniden evlenmesinin büyük rolü olduğunu düşünüyoruz.
ataç ikon Atatürk
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Mehmet Veysi Kaya

Mehmet Veysi Kaya

@mehmet54321188

İnsanlar genellikle nankör, değişken, ikiyüzlü, tehlikeden kaçan, çıkarlarında hasis yaradılıştadırlar. Kendilerine iyilik yaptıkça sizinle olurlar. Onlara ihtiyacınız olmadığı zaman kanlarını, mallarını, canlarını, çocuklarını size adarlar. Fakat tehlike baş gösterince herkes ortadan kaybolur.
ataç ikon Hükümdar
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Mehmet Veysi Kaya

Mehmet Veysi Kaya

@mehmet54321188

Eğer bir millet iktidarda bulunan kişilerin şerefsizliğini, alçaklığını, hırsızlığını, yalnızca kendi siyasi görüşünden olduğu için görmezden geliyorsa, o millet erdemini yitirmiştir. Erdemini yitiren millet bir gün vatanını yitirir.
ataç ikon Hükümdar
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Çinlilerin dediği gibi, Türk askerlerini dağıtmak kolay, mağlup etmek zor, yok etmek ise imkansızdı.
ataç ikon Hükümdar
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

Gerçekten de salondan çıkmadan önce hükümdara sırtını dönmek yasaktı. Tuhaf bir alışkanlık. Saygınlığına fazlasıyla düşkün olan bir hükümdar mı çıkarmıştı bu adeti? Yoksa aşırı kuşkucu bir ziyaretçi mi?
ataç ikon Semerkant
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
hatice Yaltır

hatice Yaltır

@haticeyaltir

Öfke geçiciydi taht kalıcı. Öfke, altın tahtı, hükümdara mezar yapardı, doğru siyaset, akıllı padişahın adını tarihe altın harflerle yazdırırdı.
ataç ikon Sultanı Öldürmek
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
sç

@sametcelikbicak

Sizlerin başına ben oldum kağan,
Yol gösteren bize damgamız olsun.
Alalım elimize yay ile kalkan
Bozkurt sesi savaş naramız olsun.

Orman gibi demir kargılarımız,
Yaban atla dolu av yerlerimiz,
Deniz ve ırmaklarla kaplı yurdumuz,
Gök çadır, güneş bayrağımız olsun.
Oğuz Kağan
ataç ikon Hükümdar
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum