up
ara

Huzursuzluk İle İlgili Sözler ve Kitap Alıntıları

İçerisinde Huzursuzluk geçen, Huzursuzluk temalı, Huzursuzluk tarafından söylenmiş veya Huzursuzluk hakkında sözler ve kitap alıntıları listelenmektedir.
yade

yade

@psikolojik

"Nicedir durup sana bakıyorum. Tek bir insanın içinde bunca hayat, bunca huzursuzluk mümkün değil."
ataç ikon Delifişek
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
CEREN

CEREN

@cerensahbaz0

''Huzurumuz var da denemez. Vaktimiz bol olduğu için, bütün günümüzü huzursuzlukla dolduramıyoruz sadece."
‪#‎OğuzAtay‬ ‪#‎Tutunamayanlar‬
ataç ikon Tutunamayanlar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Emirhan Oruç

Emirhan Oruç

@emirhanoruc

Hedefe ulaşan, her şeyi ıskalamıştır! Çok paraya sahip olanların o acayip huzursuzlukları bundan. Ve tabii mangır tomarları, insanı yoksulluğun belalarından korumaz: Nefret emer, suçluluk duygusu salgılarsınız.
ataç ikon Dublörün Dilemması
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Ayrı olma duygusu huzursuzluğu doğurur, daha gerçeği, bu tüm huzursuzlukların kaynağıdır.
ataç ikon Sevme Sanatı
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Mustafa Kemal'in Askeri

Mustafa Kemal'in Askeri

@mustafakemalinaskeri

Kadın nihayet uyanıp oturma odasına girdiğinde adam uyuyordu, fakat bu durum tam da arzuladığı etkiyi yarattı, kadın, adamın rolünü çalışmak için kalktığını zannetti, bazı insanlar böyle saftır, sorumluluk duyguları aşırıgelişmiş kişilerse sürekli bir huzursuzluk içindedirler, hep üzerlerine düşen bir şey varmış da yerine getirememişler gibi hissederler.
ataç ikon Kopyalanmış Adam
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Freedom

Freedom

@freedom

Epicurus ;Biz varsak ölüm yok, ölüm varsa biz yokuz .. cümlesiyle , Ölüm bizi alakadar etmez . Yokluğu hissedilmeyen bir şeyi kaybetmiş olmakla da hiç bir kötülük bulunmadığı ortadadır. Dolayısıyla artık var olamayacağımız gerçeği bize en az geçmişte var olmadığımız gerçeği kadar az huzursuzluk vermelidir.
sayfa;11
ataç ikon Ölüm ve İçsel Doğamızın Yok Edilemezliği...
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Arif Boğaç

Arif Boğaç

@bogac

Connie yine de içinde bir huzursuzluğun büyüdüğünün farkındaydı. Her şeyden uzak olmanın verdiği huzursuzluk delilik gibi onu ele geçiriyordu. İstemese de kasları seğiriyordu, dik durmak yerine sere serpe uzanmak istediği halde omurgası kasılıyordu. İçinde, rahminde bir yerlerde kıpırdıyordu ta ki kendini suya atıp ondan kurtulmak için yüzene kadar; deli eden bir huzursuzluktu. Sebepsiz yere kalbinin küt küt atmasına neden oluyordu.
ataç ikon Kadın Aşık Olursa
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ömer Aydemir.

Ömer Aydemir.

@seyyah73

Hiçbir şey, bizi görmediğini ya da bizim gördüğümüzü görmediğini anladığımız, boş bakan bir çift gözden daha çok huzursuzluk verip allak bullak edemez bizi.
ataç ikon Biri, Hiçbiri, Binlercesi
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Dilara Artar

Dilara Artar

@dilaraartar

Gerçek dünyanın karşısında duyulan, iyi edebiyatın yüreklendirdiği bu huzursuzluk belli koşullar sağlandığı taktirde otoriteye, kurumlara ve ya kurumlaşmış inançlara karşı bir başkaldırıya da dönüşebilir.
ataç ikon Genç Bir Romancıya Mektuplar
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Ey sıkıntımın gereksiz yoldaşı, kaç saat, mutlu huzursuzluklarla dolu kaç saat sundu bize orada saatlerin hayaletleri!.. Zihinde külden saatler, uzumda özlemle ölçülen günler, dışarıdaki manzaranın içindeki yüzyıllar...
Biz ise, bunlar neye yarar, demiyor, yararsız olduklarını bilmenin tadını çıkarıyorduk.
ataç ikon Huzursuzluğun Kitabı
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
--

--

@whats

Şimdiki halde amaçsız ve hedefsiz bir huzursuzluk, gelecekte ise,sadece karşılığında hiçbir şey elde edilmeyen, bitmez tükenmez bir fedakarlık!... Onun bu dünyada nasibi işte bu idi.
ataç ikon Suç ve Ceza
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Ahmet ÖZAYSIN

Ahmet ÖZAYSIN

@ahmetozaysin

“Bir gerçeğin farkına varan insan, bir daha onun farkında olmadığı zamana dönemez. Mecbursunuz, hep daha ileriye gideceksiniz. Geldiğiniz yer sizi huzursuz edince, “Bilinç beni mutsuz etti, önceki halime döneceğim” diyemezsiniz. Huzursuzluktan dolayı, geldiğiniz yerde de duramazsınız.” (S. 55)
ataç ikon Edebiyat Mutluluktur
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Yaşamımın bazı kesimlerinde rahatlık da aradım. Biraz sakin, düzenli, belki biraz sevgi dolu günler belli süre kalsın, uzasın istedim. Yaşamımdaki tırmanışlar, huzursuzluklar durulduğu an, ailemin, yakın çevremin ve giderek yaşadığım toplumun huzursuzlukları, patlayışları büyüdü, yükseldi. Kavranılmayacak boyutlara erişti. Tedirginlik, güvensizlik, kuşku, zaman zaman umutsuzluk elimde olmayan nedenlerle gene gelip yüreğime, beynime, düşünceme oturdu.
ataç ikon Eski Bahçe Eski Sevgi
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Jagermeister Chrysalis

Jagermeister Chrysalis

@jagermeisterchrysalis

Bir gerçeğin farkına varan insan, bir daha onun farkında olmadığı zamana dönemez. Mecbursunuz, hep daha ileriye gideceksiniz. Geldiğiniz nokta sizi huzursuz edince "Bilinç beni mutsuz etti, önceki halime döneceğim" diyemezsiniz. Huzursuzluktan dolayı, geldiğiniz yerde de duramazsınız. Ama yine de, bilincin getirdiği vicdan yükünün ve duyarlılığın neden olduğu rahatsızlığın çok kötü şeyler olduğunu düşünmezsiniz. Çünkü duyarlılık bir bütündür. Vicdanlarını köreltmek için gerçekleri görmeyecek bir kişilik yapısına bürünenler, vicdanlarını sağırlaştıranlar, evet, rahatsız olmaktan kurtulabilirler ama güzelliklere karşı da körleşirler, sağırlaşırlar..
ataç ikon Edebiyat Mutluluktur
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Esra ÜN

Esra ÜN

@esraun

İnsanların neredeyse hepsinin aklı başından gitmiş gibi geliyor bana. Kimse yapması gereken şeyi yapmıyor, anlamlı, daha iyi bir yaşama başlamak için kimse işlediği hatalardan, bilgisizliğinden, manevi şaşkınlığından kurtulmaya çalışmıyor. Herkes büyük bir huzursuzluk içinde yerinde sayarak, hiç ilerlemeden ayak sürüyor ve söz konusu olan hep aynı şey: Para, saygınlık haz. Kimse bunlardan ayrılamıyor ve ruhunu kurtaramıyor. İnsanlar da girdaba kapılmış nesneler gibi. Girdabın içinde savruluyor ve artık dışarıya çıkamıyor.
ataç ikon Köpeklerin Bilgeliği
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Ülkü Ediz

Ülkü Ediz

@deli

Virgil kafasını salladı. "Hayır, hayır, hayır. Anlamıyorsun. Senin duyduğun öfke ve hüsran, ki bunlar nefretin küçük unsurlarıdır. İstismar ve şiddet hikâyeleri dinliyorsun ki bunlar da bu sahnede daha büyük oyunculardır ama yine de yardımcılardır sadece. Ama en sık duyduğun ise huzursuzluk. Sıkıcı, eski ve sıradan bir huzursuzluk. Ve bunun, tıpkı tek bir kara bulutun gök gürültülü bir fırtınayla alakası olmadığı gibi, katıksız bir nefretle de pek alakası yok. O bulutun patlamadan önce başka bulutlarla birleşip hızlı bir şekilde büyümesi lazım."
ataç ikon Psiko Analist
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
1234

1234

@ercandurak

... Karşı karşıya oturup yalnız kaldığımız zaman, göz göze gelmekten çekindiğini de hissettim. Halinde anlamadığım bir huzursuzluk vardı. Sinemaya gittiğini ve filmi beğenmediğini söyledi. Mevzuyu anlattı. Canının sıkıntısından, rüyasından, beni aradığından hiç bahsetmedi. Benim böyle umulmadık bir zamanda kendisini ziyaretimin sebebini de merak ettiği halde, sormuyordu. Yüzüne dikkatle baktığımı hissettiği zaman sinirleniyor, yerinden kalkıp sigara veya mendil arama bahaneleriyle gözlerimden kurtulmaya çalışıyordu. “Yine karşıma bir mesele halinde çıkmak mı istiyor?” diye düşündüm. Bu, onun hiç değişmeyen koketrisidir(kendini beğenme). İki defa elini lüzumsuz yere boynuna götürmesinden anladığım şey hazindi. Saklamaya çalıştığı şeyi ilan etmiş oluyordu. Makyajın aciz kaldığı vücut bölgelerinden biri ve belki de birincisi üzerindeki hassasiyeti belliydi. Başının her parçasına yalan söylettiği halde boynunun gevezeliğine mani olamamanın azabı içindeydi. Yaşı oradaydı. Ellerinin üstü de, en iyi kremlerin yardımına rağmen, her şeyi söylüyordu. Nüfuz cüzdanı kadar açıktı. Ona ait her şeyi bildiğim halde, niçin benim karşımda kendi realitesine razı olmuyordu? Aramızdaki sıkıntılı hava ile mücadele etmektense gitmeyi düşündüm…
ataç ikon Yalnızız
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Misafir2

Misafir2

@misafir001

İnsan bunları neden görür? Daha doğrusu bunlara neden takılır kalır aklı? Basit: demek yürümeyen bir şeyler var. Evet, ama yürümeyen şey nerede? Eşyada mı? Yoksa... Turgut henüz düşünemiyordu; yalnız bir huzursuzluk, huzursuzluk bile değil, insanı bazı şeyleri yapmaya ve bazılarını yapmamaya, farkettirmeden iten ve davranışlarından, eski alışkanlıklarına yabancı gelen küçük değişiklikler. Eve dönerken acele etmek için bir ihtiyaç duymuyordu içinde, örnek olarak. Bu ihtiyaç eksikliğini de düşünmüyordu aslında; sadece, eve dönerken acele etmiyordu. Bazı eski alışkanlıkları, unuttuğu hareketler, yokluyordu onu. Kitapçı vitrinlerinin önünde biraz fazla kalıyordu, duraklara en kısa yoldan çıkmıyordu; duraktaki insanlardan daha hesaplı davranıp dolmuşa önce o binmiyordu - bu beceriklilik, kendisini üstün saymasından oldukça önemli bir noktaydı oysa. Hafızasında da bazı boşluklar oluyordu: kendini birdenbire, elinde anahtarla kapının önünde buluyordu.
ataç ikon Tutunamayanlar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Karartı

Karartı

@kararti

Sana hep yanındaki yörendeki insanlar gibi olmayı mutluluk sandırttılar. Bir eş, bir iş, bir bebe. Statü, şöhret, para. Saygınlık, herkesin el üstünde tuttuğu insan olmak, herkesi geçmek… Hep bunlara erişmeye çalıştın. Ve bunları elde edince de mutlu olduğunu sandın. Sen de haklısın; yanındaki yörendeki herkesin bunlara sahip olarak mutlu olduğunu görüyorsun. Sadece kendi çıkarı için yaşadı ve mutlu oldu. İş arkadaşını başarısı için ezdi ve mutlu oldu. Ülkenin, dünyanın, yeni neslin geleceğini değil de, çocuğunun geleceğini düşündü ve mutlu oldu… Herkes böyle yapıyor, herkes gibi yapmayanlar delidir ya. Ama ya herkes yanılmışsa? İşte o zaman onlarla beraber sahte bir mutluluğun ardından gidiyorsun demektir. Peki; sahte mutluluğu nasıl anlayacaksın? Çok kolay; huzursuzluk ve bir arpa yol kat edememe.
ataç ikon Mutluluğun Arsız Yüzü
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Dilara Hande Yılmaz

Dilara Hande Yılmaz

@dilarahandeyilmaz

Sinsice sokuluyordu; huzursuzluk, yalnızlık duygusu. Derdim neydi?
ataç ikon Toza Sor
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
/ 2