up
ara

İlham Sözleri ve Kitap Alıntıları

İçerisinde İlham geçen, İlham temalı, İlham tarafından söylenmiş veya İlham hakkında sözler ve kitap alıntıları listelenmektedir.
Anka Diana.

Anka Diana.

@zumruduanka

Hiç kimse, ama hiç kimse, sizin üzerinizde ne kadar hak iddia ederse etsin, size ne vermiş olursa olsun! Bu ilham bile olsa, ki ilham bir insanın diğerine verebileceği en kutsal şeydir!
Asla! Ama asla!
Kimsenin size kim olduğunuzu söylemesine ya da hatırlatmasına izin vermeyin.
Kendinizi seçin, kendiniz olun.
Ne pahasına olursa olsun!
ataç ikon Fi
7.3 (399 oy)
0 yorum
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

Aynı şeyi keyiflerine göre yorumlayıp, bunun kah şeytandan kah Tanrı'dan geldiğini söylemeleri bana tuhaf geliyordu. Dinde buna benzer birçok olgu vardır. Beni teselli edenlerin bazıları, düşüncelerimin şeytanın ayartması, bazıları da Tanrı'nın ilhamı olduğunu söylüyorlardı. Yani aynı kötülük hem bizi sınayan Tanrı'dan hem de bizi ayartan şeytandan gelebiliyordu.
ataç ikon Rahibe
8 (9 oy)
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Yazma işi. Yazar sokaktaki adam için bir yanılsama yaratır: bir gizem örtüsü -hiçkimse öğrenilmiş edebi hüner ve kasıtla duygularıyla oynanabileceğini, duygularının uyandırılabileceğini düşünmek istemez. Hiçkimse öyle düşünmek istemez: bu adam sırf düzeni devam etsin diye ta içime uzanıp yüreğimi çekip alabilir. Bu yüzden fikirlerin yazarın aklına nereden geldiğini sorduklarında şöyle deniyor: "Koltuğumda uzanıyorum; Tanrı benimle konuşuyor. İlham işte." Bu tatmin ediyor.
ataç ikon Günlükler
9.3 (15 oy)
0 yorum
Misafir2

Misafir2

@misafir001

Gerçek aşk bu mu? Bir tür coşkunluk olduğu açık. Bir delilik hali olduğuna da şüphe yok. Fakat olabilecek en hoş coşkunluk bu mudur? İlahi olandan ilham almış, İlahi olana götüren bir çılgın­lık? Buna inanmak pek kolay değil.
0 yorum
Uzel

Uzel

@uzel

İslam tarihinde, eserleri hakkında en sert tartışmalarının yapıldığı sufi, İbn-i Arabi'dir. Eserlerinin yazım şekli içsel bir keşif ile olduğu için, görüşlerini benimseyenler ve karşı çıkanlar olarak iki zıt grup oluşmuştur. İlham yolu ile aldığı bilgilerin büyüklüğü ile kendisine "En Büyük Şeyh" anlamına gelen ŞEYH-İ EKBER denmiştir.
Karşı çıkanlar ise, kendisine "En Kafir Şeyh" anlamına gelen ŞEYH-İ EKFER lakabını takmışlardır.
ataç ikon Arif için Din Yoktur
9.33 (3 oy)
0 yorum