up
ara

İmtihan İle İlgili Sözler ve Kitap Alıntıları

İçerisinde İmtihan geçen, İmtihan temalı, İmtihan tarafından söylenmiş veya İmtihan hakkında sözler ve kitap alıntıları listelenmektedir.
Sercan Bacak

Sercan Bacak

@sercanbacak

"Her savaş bir imtihandı. Tüm hayat bir imtihan. Ama Kerbela imtihan içinde bir imtihandı.
Ey Fatıma! Kuzun Hüseyin'in kanı hala akıyor.
Ne kanını yıkayan var, ne de yarasına kül basan!"

"Hüseyin'in başı gövdesinden kopartılırken, yüreğini dünyadan koparmayana yazıklar olsun!! Ehl-i Beyt'e kılıçlar çekilirken ciğerinden ah çekmeyenlere vah olsun!"

"Şeytanın insana ilk sorusu şu oldu:
-Allah size ne vaad etti.?
Âdem cevap verdi:
-Hiç...
Şeytan, verilen cevaptan bir şey anlamamış,kendi kendine mırıldanarak oradan uzaklaşıyordu:
-Hiç ne ki..?"

"İslam, garip başladı. Ve (günün birinde) tekrar başladığı gibi garip kalacaktır. Ne Mutlu o Gariplere.!!!"....Hz. Muhammed (s.a.v)
ataç ikon Kerbela
8.8 (80 oy)
0 yorum
Quaf

Quaf

@quaf

"Allah sevdiği topluluğu sıkıntılarla da imtihan eder."
(198)
ataç ikon Mihmandar
8.8 (269 oy)
0 yorum
Misafir2

Misafir2

@misafir001

Allah kulunun manevi değerlerle yükselmesi için ona imtihan üstüne imtihan verir.
0 yorum
Hilal Özdemir

Hilal Özdemir

@cokfuzuli

Tecrübeden üstün, tecrübeden emin imtihan var mıdır?
ataç ikon Selma ve Gölgesi
8.2 (96 oy)
0 yorum
Mustafa İlhan Genç

Mustafa İlhan Genç

@asilombard

Bir bankadaki küçük memuriyetimden çıkarıldıktan sonra -neden çıkarıldığımı hâlâ bilemiyorum, bana sadece tasarruf için dediler, fakat haftasına yerime adam aldılar- Ankara'da uzun müddet iş aradım. Beş on kuruş param, yaz aylarını sürünmeden geçirmemi temin etti, fakat yaklaşan kış, arkadaş odalarında, sedir üzerinde yatmanın sonu gelmesini icap ettiriyordu. Bir hafta sonra bitecek olan lokanta karnesini yenileyecek kadar bile param kalmamıştı. Sonu çıkmayacağını bile bile girdiğim birçok kabul imtihanlarının hakikaten sonu çıkmayınca nedense gene üzülüyor; arkadaşlardan habersiz olarak, tezgâhtarlık için müracaat ettiğim mağazalardan ret cevabı alınca yeis içinde gece yarılarına kadar dolaşıyordum. Birkaç tanıdık tarafından ara sıra davet edildiğim içki sofralarında dahi vaziyetimin ümitsizliğini unutamıyordum. İşin garibi, sıkıntımın arttığı ve ihtiyaçlarımın beni bugünden yarına çıkarması bile imkânsız hale geldiği nispette, benim de çekingenliğim, mahcupluğum artıyordu. Evvelce bana iş bulmaları için müracaat ettiğim ve hiç de fena muamele görmediğim bazı tanıdıklara sokakta rastladığım zaman başımı önüme eğip hızla geçiyordum; evvelce bana yemek yedirmelerini serbestçe rica ettiğim ve sıkılmadan ödünç para aldığım arkadaşlarıma karşı bile değişmiştim. "Vaziyetin nasıl?" diye sordukları zaman, acemi bir gülümseme ile: "Fena değil... Tek tük muvakkat* işler buluyorum!" diye cevap veriyor ve hemen kaçıyordum. İnsanlara ne kadar çok muhtaç olursam onlardan kaçmak ihtiyacım da o kadar artıyordu.
ataç ikon Kürk Mantolu Madonna
9.1 (5346 oy)
0 yorum
ahraz

ahraz

@ahraz

Demirin ateş altında aldığı darbe, onun imhası değil; tam tersine, dervişane bir razı oluşla nice zorlu imtihanlar sonrasında hantallığından kurtulup şekle girmesi serüvenidir. Demir, ateşin altında dövülerek geçirdiği terbiye sürecinin ardından keskin bir kılıç olarak uyanır güne...
ataç ikon Siret-i Meryem
8.6 (27 oy)
0 yorum
svly inan

svly inan

@svlyinan

Dünya zulmün ve imtihanların yeşerdiği bir bataklıktır. Yusuf ki bataklıktan çıkmış kanlı bir gece gülüdür.
0 yorum
Valdezgeliyor

Valdezgeliyor

@valdezgeliyor

Niye ki bunca acı? Dünya imtihan yeriydi belli, bu da sınav amenna. Bu kadar sert sınanmak için ortada çok büyük bir aşkın olması gerekti. Allah'ın kuluna aşkı. Ne kadar çok sevildiğini mi bilmek istiyordu? Ve ki bunca sert sınavı da ancak kulun Allah'a duyduğu aşk katlanılır kılabilirdi... Dünya cennet değildi evet; olsaydı, cennetin ne anlamı kalırdı?
ataç ikon Nar Ağacı
8.6 (638 oy)
0 yorum