up
ara

İşgal Sözleri ve Kitap Alıntıları

İçerisinde İşgal geçen, İşgal temalı, İşgal tarafından söylenmiş veya İşgal hakkında sözler ve kitap alıntıları listelenmektedir.
Misafir

Misafir

@misafir000

Bazı tarihçiler sonradan Yunanların İzmir'e çıkışını askeri ve siyasi bir hata olarak değerlendirmiştir. Anadolu'daki diğer şehirlerde zaten İtilaf Devletlerinin işgal birlikleri bulunmaktaydı, teknik anlamda işgal altında olmasa da İstanbul yabancı asker kaynıyordu. Bugünkü Suriye sınırının yakınlarında çok sayıda Fransız ve İngiliz bulunuyor, Adana'yı üs olarak kullanıyorlardı. Antalya İtalyan işgali altındaydı, Mustafa Kemal'in Samsun'a çıktığı tarihte, burada da küçük bir İngiliz müfreze birliği mevcuttu. İtilaf Devletleri İzmir'e değil de başka bir yere asker çıkarmış olsa Türklerin derin psikolojik tepkisi daha farklı olabilirdi.
ataç ikon Atatürk
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
MAVİ

MAVİ

@mavi32

Kulaklar işgal altında.Bu yüzden kelimeler yere dökülüyorlar.Ağızların kapıları kırık.
ataç ikon Posta Kutusundaki Mızıka
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Bir ülkeyi zapt edecek biri, şu dersleri çıkarmalıdır: İşgalci, burayı tek vuruşta acilen zarara uğratmalı ki her gün zulmü tazelemek zorunda kalmasın. Böylece zihnindeki endişelere olanak vermemiş ve daha sonra kazançlar sağlayarak onları def etmiştir. Çekingen olduğu ve kötü tavsiyeleri benimsediği için her zaman kılıcını çekik tutacaktır; devamlı sadakatlerini şiddetle tazelemekten dolayı acı çeken kendi halkına itimadı kalmayacaktır. Bu yüzden tüm zarar bir seferde verilmelidir ki zararı daha az duyulsun. Oysa iyilikler, daha çok hoşa gitmesi için azar azar verilmelidir.
Her şeyden önce bir prens, halkıyla yaşarken onlara iyinin ve kötü talihin inişli çıkışlı doğasının kendi davranışlarını değiştiremeyeceğini göstermelidir. Çünkü, bir felaket geldiğinde bir değişim ihtiyacı duyulursa, şiddeti bir çare olarak görmek için çok geç olacaktır. Hoşgörülü olduğun zaman da boşuna zaman harcamış olacaksın; bunu zorunlu olarak yaptığını düşünecekler ve minnet duymayacaklardır.
ataç ikon Prens
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Lunnyysvet

Lunnyysvet

@fatihim

Gözlerine bakarken...
Umurumda değil mevsimler
Gülüşün hep deniz kenarı bana
Sen bir adım attığında göreceksin
Elinde balonlarla bekleyen
O adam benim
Aldığım en derin nefessin sen
Dudaklarının dudaklarımdaki işgali
Hala yüreğimde
Nefes alıyorum ama
Hala bulamadım seni
Ben sana yanarken şimdi...
Sen kim bilir nerede üşüyorsun.
0 yorum
serap çelikten

serap çelikten

@serapcelikten

Düştü başkentim isgaldeyim
Fakat üzülme!
Gözleri sürgün yeşili sevgilim,
Ben seni, devrik bir diktatörün
Koltuk sevdası gibi
İşgal altında da severim...
ataç ikon Ruj ve Duman
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Özlem Altınkale

Özlem Altınkale

@ozlemmkorkmazm

Bu düşüncelerin beynini işgal etmesini izin vermemelisin, çünkü asıl düşmanın bir kurşun kadar yok edici olabilen bu kötü düşüncelerdir. Kurşunlar, kurbanlarını seçip onları hemen öldürdükleri için çok acı vermezler.
ataç ikon Soğukkanlılıkla
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
0 yorum