up
ara

İz Bırakmak İle İlgili Sözler ve Kitap Alıntıları

İçerisinde İz Bırakmak geçen, İz Bırakmak temalı, İz Bırakmak tarafından söylenmiş veya İz Bırakmak hakkında sözler ve kitap alıntıları listelenmektedir.
Bikotti

Bikotti

@bikotti

Mutlu etmekten önce, mutsuz etmemeyi hedeflemeli insan.
ataç ikon İz
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Misafir2

Misafir2

@misafir001

Garson koştu: "Bir şey mi istediniz?" Kendine geldi. Beğenmedim bu Kenan'ı. Alın götürün. Bir dondurma daha ısmarladı. Bu çocuğun bütün hayatını biliyoruz Kenan. Bizimle yaşamadığı bir yönü var hayatının: kimsenin yaşamadığı bir yönü. Yalnız, bilemiyoruz neyi yaşamadığını. Kimlerle yaşamadıysa onları bulmalı. Yanılıyorsunuz aziz dostum Doktor Vatson. Kendisi, içine dönük bir insandı: hiç parmak izi bırakmış olduğunu sanmıyorum. Mister Holmes yanılıyorlar. İz bırakmayan bir suçlu kriminoloji tarihinde görülmemiştir. Deniliyor ki bir çok insanın kanına girmiş olan Kafka bile bütün evrakını yakamamış. Biliyorsunuz sayın üstad: acele etmemek gerekir. Zamana bırakın. Ne korkunç söz! Bir daha söylediğini işitmeyeyim Vatson. Fakat, haklı olabilirsin azizim. (Bütün meseleleri bu uşak ruhlu herifin çözmesine, hiç olmazsa çözmeye kalkışmasına da içerlemiyor değilim) Yalnız kediler, ölecekleri zaman bir iz bırakmadan kaybolurlar. Dostumuz da hiçbir şekilde evcil bir hayvan olarak düşünülemeyeceğine göre... Gerçekten, bu bir hareket noktası olabilir. Onunla yaşayanları kimden öğrenebilirim? Önce, bütün şüpheli kişileri baştan gözden geçirmeliyim. Evinde bir arama yapın. Derler ki ruh bozuklukları insanı son derece kurnaz yaparmış. Yani deliler, bizden akıllı mı Vatson? Adımı, çamaşır suyu markası gibi telâffuz etmemenizi rica edeceğim. Mister Holmes. İntihar bir akıl hastalığıdır ve ancak bir akıl hastasının körleşmiş duygularının sağladığı soğukkanlılıkla başarılabilir. Muhakkak bir iz bırakmıştır; aksine ihtimal veremiyorum. Yalnız bunu, çok akıllıca, kurnazca yapmıştır. Manyakça bir zevk almıştır bunu yaparken de. Saçma. Selim'in böyle bir aptallık yapacağını sanmıyorum. Kimseye zararı dokunmayan soyut bir kötülüğüm ben, büyük ve mustarip bir ruhun iç çekmesi olarak kabul ediyorum. Psikolojiyle kriminolojiyi birbirine karıştırıyorsun Watson. İlmin sonu yoktur. Ukalalık etme Kenan. Garson, bu ne biçim Kenan?
ataç ikon Tutunamayanlar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
KEVOK

KEVOK

@elifaydogan

Yüzeyde, görünürde belli belirsiz bir iz ama dipte, derinde zonklayan bir yara.
ataç ikon İskender
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Meryem Poslu

Meryem Poslu

@meryemposlu

Evgenia, benim en yakın arkadaşımdı, yaşamda en güvendiğim insandı, hepsinden önemlisi, sevdiğim kadındı... Ya Güzide ile Aysun? Kaybettiğim karım, kızım? Evet, onların hayalleri, izleri, eşyaları, kokuları, evimin duvarları arasında hala duyduğum sesleri... Doğru, hala onların anılarıyla yaşıyordum ama Güzide ile Aysun ölmüştü. Bunu kabullenmek ne kadar zor olsa da, onlardan bir türlü kopamasam da, gerçek buydu. Kader mi, lanet mi, kötü şans mı, adına ne dersek diyelim, o korkunç patlama karımla kızımı çekip almıştı benden. Ama hayat devam ediyordu. İnsan istemese bile başkalarıyla karşılaşıyor, başkalarını seviyordu. Başkalarına duyulan sevgi, ölenlere duyulan bağı azaltmamalıydı. Buna evet dememin kendimi kandırmak olduğunu biliyordum. Hayat, canlılara öncelik tanırdı. Ölenlerin görüntüleri, sesleri, kokuları, anıları, izleri ağır ağır silinir giderdi. Acı ama galiba başka yolu da yoktu. İnsan pek de vefalı bir varlık değildi. Önemli olan ölenleri tümüyle unutmamak, ruhlarından bir parçayı benliğinize katarak, onların gönlünüzde yaşadığına kendinizi ikna etmekti. İkna etmekti, diyorum çünkü zamanla yüzlerini bile hatırlamakta güçlük çekeceğimiz sevdiklerimizin ruhumuzdaki etkileri, yaşamın canlı görüntüleri, sarsıcı olaylarıyla ağır ağır silinip giderdi belleğimizden. Her ne kadar bunun tersini kendime sık sık yinelediysem de acı gerçek buydu. Ve bu gerçek, beni avcuna almakta gecikmemişti. Ona daha fazla direnememiş, bir yol ayrımına gelmiş ve teslim olmuştum. O yol ayrımında Evgenia beni bekliyordu. Onun da yardımıyla düştüğüm yerden doğruldum, yeniden ayakta durmayı, acılarımla birlikte yürümeyi öğrendim. Normal insan diye bir şey varsa, işte o insanlardan biri olmaya çalıştım.
ataç ikon İstanbul Hatırası
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Gül Rana Soydan

Gül Rana Soydan

@glranasoydan

İnsan kafasındaki zaman kavramı, garip ve çelişik bir konudur. Olaysız ve tekdüze geçen zaman, insana, bitmez tükenmez gibi gelir diye düşünülür. Akla yakın olan da budur, ama gerçek öyle değildir. Asıl durgun, olaysız günler hemen geçiverir.
İlgiyle beneklenen, trajik olaylarla hırpalanan, sevinçle çatlayan anlar, belleklerde derin izler bırakır. Gerçeğin böyle olduğunu, düşününce siz de kabul edersiniz. Olaysız geçen zamanın bağlanacağı nirengiler yoktur. Hiç ile hiç arasında geçen zaman, zaman değildir.
ataç ikon Cennetin Doğusu
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Eksik Gazel

Eksik Gazel

@eksikgazel

"Denizin kenarına kadar ayak izleri kalır da denize girdikten sonra ne iz kalır ne nişan." Böyle der Mevlana.
ataç ikon Cümle Kapısı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Gözde

Gözde

@gozdeapaydin

İnsan sırf canını yakan birilerini cezalandırmak, onları da canlarını yakarak ağlatmak, gözlerinde birkaç damla yaş görebilmek için kendini feda etmeyi düşünebiliyor demek!
ataç ikon İz
kitaba 4 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Beyaz_Gece

Beyaz_Gece

@beyazgece0

... Yaşamak her şeye rağmen bir iz bırakmaktır yeryüzünde.
ataç ikon Suzan Defter
kitaba 2 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Beyaz_Gece

Beyaz_Gece

@beyazgece0

... Unutulmayacak bir iz bırakan adamlardan değilim.
ataç ikon Suzan Defter
kitaba 2 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ne oldu da ayrildi ellerimiz baba?
Hiçbir zaman soramadim bunu sana. Sormak istedigimde firsat olmadi, firsat oldugunda cesaretim...
ataç ikon İz
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ömer DEMİR

Ömer DEMİR

@omerdemir

''Susmak çürütülmesi en güç silahtır. İnsanların söyleyemedikleri bazı sözlerin içinde, söylediklerinden daha çok gerçek vardır.''
ataç ikon İz
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Eseflal

Eseflal

@eseflal

Dünyaya iz bırakmak istemenin kibirle bir alakası yok. Bu topraklar üzerinde sürdüğümüz yaşam sona ermeden önce hepimizin yapmayı istediği şey bu değil mi? Çabalarımızla iyi bir şeyler bırakmak.
0 yorum
Hayal Perest

Hayal Perest

@hayal

Aşkta, acısı kadar tecrübelidir insan. Aşk acısı sayılarla değil, derinliklerle ölçülür. İnsan kalbinden kaç kişinin gelip geçtiği değil, kimin hangi derinlikte iz bıraktığı önemlidir.
ataç ikon Bukre
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
kitap pınarım

kitap pınarım

@kitappinarim

O derin uykuya daldığım sırada başıma bir şeyler gelmiş olmalı. Göğsümün sol yanındaki yara izinden anlıyorum bunu. Acı falan duymuyorum ama yeni yaratığın daha ilk ortaya çıkışında böyle bir yara izi bırakması, beni pek de mutlu olayların beklemediğini getiriyor aklıma.
ataç ikon Adem'le Havva'nın Güncesi ve Seçme Öykül...
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum