up
ara

Karakter İle İlgili Sözler ve Kitap Alıntıları

İçerisinde Karakter geçen, Karakter temalı, Karakter tarafından söylenmiş veya Karakter hakkında sözler ve kitap alıntıları listelenmektedir.
Eseflal

Eseflal

@eseflal

Kim olduğumun... kim haline geldiğimle bir ilgisi yoktu.

250
ataç ikon Eldest Bilgelerin Antlaşması - Miras Ser...
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ahmet KARAMAN

Ahmet KARAMAN

@ahmetkaraman

Karakterimizi, yaptıklarımızdan ziyade, yapmadıklarımız belirler...
ataç ikon Derde Deva Randevu
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
0 yorum
周世希

周世希

@iremsongul

Birinin karakteri gelişirken şüphesiz nesnel koşullara ihtiyaç vardır, ama içsel bir bütünlüğü yoksa tüm nesnel koşullar işe yaramaz. Başkan Mao Zedong'un da dediği gibi : ısı yumurtayı civcive dönüştürür, ama yumurtayı bir taşla değiştirirseniz içinden civciv çıkmaz. Konfüçyus de "Çürük bir ağaç oymaya gelmez , pis çamurdan yapılmış duvar badana etmeye değmez" demiş. Ben de böyle düşünüyorum.
ataç ikon Kızıl Darı Tarlaları
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
4 yorum
Çizmeli Kedi (@cizmelikedi)
off ben de istiyorum bu fıstığı ama param yok, alamıyorum. bekle beni mo-yan, en kısa zamanda kucağıma düşecek kitapların. umarım. inşallah desem daha mı çabuk olur, hadi inşallah.
10.02.19 beğen 1 cevap
Batuuu

Batuuu

@batuuu

Toplumda yaygın olan ve kabul gören kurallar, üyelerin karakterlerini de belirler. Bizim durumumuzda bu karakter, mülkiyeti kazanmak, onu tutmak ve arttırmak altında biçim bulmaktadır
ataç ikon Sahip Olmak ya da Olmak
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Karartı

Karartı

@kararti

Buna ister kötü şans, istersen karakter kusuru de, baba, ama sanırım bazı insanların payına düşen tek şey yalnızlık.
ataç ikon Aşk Ölümden Uyanıştır
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

Rahibe
ataç ikon Rahibe
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

"İnsan toplum yaşamı için yaratılmıştır. Onu öteki insanlardan ayırın, yalnız bırakın, düşünceleri karmakarışık olmaya, karakteri bozulmaya başlar. Kalbinde binlerce gülünç ilgi belirir, kafasında acayip düşünceler filizlenir, tıpkı boş bir tarladaki dikenler gibi... Bir adamı ormanda bırakın, yabani olur. Bir manastırda ise gereksinme düşüncesi, kölelik düşüncesi ile birleşerek insanı daha köleleştirir. Bir ormandan çıkılır, manastırdan çıkılmaz. Ormandaki adam özgürdür, manastırdaki ise köle. Yalnızlığa katlanmak için, yoksulluğa katlanmaktan daha büyük ruh kuvveti gerekir herhalde. Delirmek mi, yoksa iğrenç bir şekilde yaşamak mı daha iyi, buna yanıt vermeye pek cesaret edemeyeceğim. Ama ikisinden de sakınmak gerek."
ataç ikon Rahibe
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Beyhude

Beyhude

@mamafih

Bir diğer yönden dereceye göre ne kadar bireyselleşmiş ise, bir başka deyişle sevilen kimse aşığının kendi bireyselliği tarafından be­lirlenmiş arzusunu ve ihtiyaçların tatmin etmek için ne kadar özel bir biçimde uygunsa, o kadar güçlü olacaktır. Araştırmamızı daha ileri götürürsek, burada söz konusu olan şeyi daha açık biçimde anlarız. Bu anlamda tutkulu ve ateşli her türlü hissiyat, esas itibarıyla he­men hiç vakit kaybetmeksizin sağlık, kuvvet ve güzellik, dolayısıyla gençlik üzerinde yoğunlaşır. Çünkü her şeyden önce irade, insan türü­nün özel karakterini her türlü bireyselliğin temeli olarak sergilemeyi arzu eder:
ataç ikon Aşka ve Kadınlara Dair
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Filozofun Güncesi

Filozofun Güncesi

@filozof16

İskender
"Bir erkeğin karakterini anlamak istiyorsan ona pat diye hamile olduğunu söyleyeceksin. En emin kişilik testi!"
ataç ikon İskender
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Alan Greenmor

Alan Greenmor

@alangreenmor

Sırf adam yakışıklı diye, şık giyiniyor diye kaliteli sanıyorsun. Chapman gibi birinin üstündeki yaldızı biraz kazıdın mı, altından herkes gibi, hatta belki de onlardan daha düşük biri çıkar. Asıl kaliteli olanlar, benim gibi çirkinlerdir. Biz neysek oyuz, olduğumuzdan başka görünmeye çalışmayız. Asıl karakter sahibi olan bizleriz. Chapman gibiler bir bok etmez.
ataç ikon Köşeye Kıstırmak
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

Modern Avrupa kökenli çıplaklık kültürünü hariç tutarsak, insanlık –Avrupa’nın çoğunluğu da dahil-, hiçbir zaman makul sınırları aşmadı. Erkeğin, sakal bırakarak sevap beklemesi saflık veya kurnazlık; kadının saçını da cinsel bir unsur olarak görmesi sapıklıktır. Peçe ve çarşaf, kadını önce yoğun veya salt ‘’cinsel’’ bir varlık olarak tasarlama; sonra da bütün renklerin ve kumaşların şıklığına ve güzelliğine ‘’karşıt’’ olarak tek ‘’siyah’’ renkle onu mahkum etme ve frenleme girişimidir. Bu yaklaşım, Freud’u teoride yadsınmasına rağmen, pratikte onun her türlü insan edimini libido ve cinsellik ile açıklama girişimini onaylamaktadır. Böylece insanların karakterleri, akılları ve iradeleriyle insan oldukları; esas olanın, bunları eğitmek olduğu göz ardı edilir. Kur’an’ın deyimi ile ‘’esas olanın takva örtüsü olduğu’’ (Araf 7/26) unutulur.

İlhami Güler, Direniş Teolojisi,’Peçe ve Çarşaf Neyi Örtüyor?’, Ankara 2011, s.123-124.
ataç ikon Direniş Teolojisi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Ellenberger (1970) Freud'un yazarlara nasıl hayranlık duyduğunu anlatırken aslında onun da büyük bir yazar olduğunu ve insanlık hallerini güzel öyküler haline getirdiğini söyler. Ona göre Freud'un her bir vaka öyküsü (Dora, Kurt Adam, Fare Adam, Küçük Hans ve diğerleri) birer roman olabilirdi. Bu vakaları bilimsel zenginlikleri yanında öyküye dahil olan karakterlerin detaylı ve yaşamsal betimlemeleri çarpıcı hale getirmiştir. İnsan varoluşunun kurgusal yönünü pek zekice fark eden Freud'un Goethe Edebiyat Ödülü'nü almış olması anlamlıdır.
ataç ikon Divanda Kılıç Dövüşü
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
ÇölKelebeği

ÇölKelebeği

@colkelebegi

Düşüncelerinize dikkat etmeniz lazım. Çünkü düşünceler kelimelere dönüşür; kelimelerden fikirlere, fikirlerden fiillere, fiillerden alışkanlıklara, oradan da karaktere dönüşürler. Karakterlerinize dikkat ediniz, alın yazınıza dönüşürler.
ataç ikon Aşkın Gözyaşları 4 - Hamuş
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Burcu S.

Burcu S.

@bs

Rüyanızdaki bütün sahneler, karakterler, olaylar, tehlikeler ve ortaya çıkan sonuçlar sizin kendi bilincinizden inşa edilir; karanlıklar ve sıkıntılar da oradandır, hazlar da.
ataç ikon Aforizmalar
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Burcu S.

Burcu S.

@bs

Beyaz Göl ve Walden, Işık Gölleri işlevini gören yeryüzünün üstünde yer alan büyük kristaller gibidir. Eğer donup kalsalardı ve kavranacak kadar küçük olsalardı, köleler bu gölleri imparatorların başını süsleyecek değerli taşlar olarak taşırlardı; ama akıcı ve alabildiğince geniş olduklarından sonsuza kadar bize ve bizden sonra geleceklere aitler. Bu göller piyasa değerleri olamayacak kadar arıdırlar. Çamur içermezler. Yaşamlarımızdan çok daha güzel, karakterlerimizden çok daha saydamdırlar!
ataç ikon Doğal Yaşam ve Başkaldırı
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Karakterinize dikkat edin, kaderinize dönüşür. -Mahatma Gandhi
ataç ikon Papatya Kokulu Hikayeler
kitaba 2 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Ülkü Ediz

Ülkü Ediz

@deli

Bay Bennet hazırcevaplığın, alaycılığın, ihtiyatlılığın ve özdisiplinin o kadar tuhaf bir karışımıydı ki, karısı yirmi üç yıldır onun karakterini tanıyamamıştı. Karısının zihnini tanımaksa daha kolaydı. Aklı kıt, bilgisiz ve sağı solu belli olmayan biriydi. Hoşnutsuzken kendini sinirli sanırdı. Sinirliykense -ki o tuhaf salgının patlak verdiği gençlik yıllarından beri neredeyse sürekli sinirliydi- başkalarının önemsiz bularak bir kenara attığı geleneklere tutunurdu. Bay Bennet'in işi gücü kızlarını hayatta tutmaktı. Bayan Bennet'in işi gücüyse onları evlendirmekti.
ataç ikon Aşk ve Gurur ve Zombiler
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Mehmet Ali Nalbant

Mehmet Ali Nalbant

@mehmetalinalbant

Öyleyse kibir bazen erdem bazense zaaf haline mi geliyor? Eğer öyleyse, bu terimi iki ayrı anlamda kullanıyoruz demektir. Aristoteles'in manevi değerlere ilişkin teorisi kibri bir erdem olarak ele alırken, onun yaklaşımını büyük ölçüde doğru bulup kendi kuramına adapte eden azizlik unvanı verilmiş Katolik düşünür Aquinolu Thomas (1225-1274) kibri insan karakterinin kötü bir özelliği olarak kabul ederi.
ataç ikon Hobbit ve Felsefe
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum