up
ara

Kıbrıs Hakkında Sözler ve Kitap Alıntıları

İçerisinde Kıbrıs geçen, Kıbrıs temalı, Kıbrıs tarafından söylenmiş veya Kıbrıs hakkında sözler ve kitap alıntıları listelenmektedir.
Sercan Bacak

Sercan Bacak

@sercanbacak

Davam
YAVRU VATAN KIBRIS
ataç ikon Davam
9.1 (35 oy)
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Eski Yugoslavya’da dökülen kanlar hala kurumadı. Karadağ, Sırbistan’la siyasi birliğine son vermiş; İsrail Siyonizm’e tüm bağlılığına karşılık, bir kısım topraktan vazgeçme pahasına, tüm dünyanın desteğiyle ülkesi içindeki Araplardan kendisini ayırmaya çalışırken Kıbrıs’ta bizi Rum’la birleştirmek için bu zorlama niye?
ataç ikon Son Çağrı
7 (1 oy)
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Kıbrıs’tayken yalnızca Türk tarafından bu tür insanları tanıdığımı ve onları anlatırken Rumların Türklere gösterdiği inanılmaz saldırganlığı kabul etmenin gerekli olduğunu vurgulamalıyım. Ancak dünyanın tüm halklarının saldırgan olabildiğini kabul ederek, Kıbrıs’taki Rum yaşayan anıtlarını araştırma fırsatım olsaydı, Türk saldırganlığı karşısında da sarsılacağım konusunda hiç kuşkum olmadığını da söylemem gerekir. Süperego ortak olarak azaldığında insan saldırganlığı en yıkıcı potansiyeline ulaşacaktır. Grubun ortak saldırganlığı bireyin saldırganlığından çok daha tehlikelidir (Mitscherlich, 1971).
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Türklerin Kıbrıs'a müdahalesinden sonra Amerika Birleşik Devletleri Türkiye'ye silah ambargosu koyduğunda Türkiye'de başbakanlık görevini yürüten Süleyman Demirel (1975) bana Amerikalıların, Türkiye'nin Kıbrıs'taki durumunun duygusal bileşenini anlayabilmesinin hayret verici olacağını söylemişti. Amerikalılar, Rus sınırındaki küçük köylerden İstanbul'un kozmopolit bölgelerine kadar Kıbrıs konusunda "Türklerin tek yürek olduğunu" kavrayamazdı. Demirel Amerika'da yaşarken Bronx'ta yaşayan bir Amerikalıyla Kansaslı bir çiftçinin duygusal tutumlarının birbirine ne kadar uzak olduğunu gözlemlemişti. Aynı zamanda Amerikan halkının Türkiye'de duyulan türden kalıcı bir ortak sesten yoksun olduğunu, bunun yerine siyasi liderlerinin o anda söylediklerini yankılamaya meyilli olduklarını düşünüyordu.
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Vamık Volkan'ın politik psikoloji yaklaşımı psikanalitik bilgiyi toplumsal dinamikler üzerinde önce bir açıklama, sonrasında bir müdahale aracı olarak kullanmayı önermektedir. Vamık Volkan bu tür bir kariyere eski A.B.D başkanı Jimmy Carter yönetiminde Mısır ve İsrail arasındaki barış görüşmeleri ağında görev alarak başlamıştır. Sonrasında dünyanın dört bir yanında (Eski Sovyetler, Baltık Cumhuriyetleri, Eski Yugoslavya, Gürcistan ve Osetya, Romanya, Kıbrıs, Filistin, Türk-Yunun İlişkileri) araştırmalarını sürdürmüştür. Bunların bir kısmı sadece araştırma düzeyinde kalırken, diğerlerinde araştırma safhası bir değerlendirme (ve teşhis) ortaya çıkarmış ve arkasından hükümetler, devletler veya uluslararası örgütlerin yardım istemesiyle Volkan diyalogun gelişmesi ve çatışmaların çözülmesi yönünde bir psikoterapist veya psikanalist gibi müdahaleler etmiştir.
0 yorum
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

Bizim milletimiz alim değildir; ancak ariftir. Dostunu ve düşmanını tanır.''Ayıdan post, gavurdan dost olmayacağını'' bilir. Bu söz, dostumuz olmayan herkesin düşmanımız olduğu anlamına gelmez.''Gavur'' kavramı da, milletimizin hafızasında ve yorumunda ''gayrimüslim'' demek değildir. Bu millet (Türkler) bin sene gayrimüslimlerle beraber onları incitmeden yaşadı. Gavur -ismen Müslüman da olsa-zalimler, emperyalistler, işgalciler ve gasıplardır. Ötekini aynileştirmeden ve yok etmekten başka türlü kabul edemeyendir. Ötekini kendi aynasında yamultarak görendir. Bu tanıma göre ''Müslüman'' olduğunu söyleyen de gavurlaşabilir. Halk arasında ''Gavurluk yapma!'' sözü bunu ifade eder. Birçok Türk-sivil asker bürokratın ve siyaset esnafının ABD muhibbiliğine rağmen, Türk halkının ABD politikalarına karşı oluşu, salim vicdanının bir sonucudur. Yine, ekonomik ve çağdaşlık (hukuk devleti, insan hakları, demokrasi vs.) kaygılarıyla AB taraftarlığına rağmen, Türk halkının temel çıkarlar, kimlik ve onur kaygılarıyla AB'nin Kıbrıs, Ermeni ve PKK sorunlarındaki politikalarına aleyhtarlığı, halkımızın sağduyusunun bir göstergesidir. Sonuç olarak Batıcıların, liberallerin ve son olarak da muhafazakarların ABD ve AB nezdinde şeref, onur, onay ve dostluk aramaları boşuna, beyhude ve ayıp bir şeydir. Herkesle eşit ilişki, alışveriş, ticaret, antlaşma ve ittifaklar yapılabilir.Bu;Türkiye'nin neredeyse bir asırdır kendini kimlik ve kişilik olarak inkar ederek, aşağı görerek Avrupa'yı ve ABD'yi kendine örnek veya kıble edinmesini; kültürel anlamda orayı her türlü insani değerin ve gelişmenin doruğu ve tarihin sonu sanarak ona perestij etmesini gerektirmez. Alternatif modernlikler yaratmak, asaleti olan herkesin hakkı ve sorumluluğudur. Burada bireysel dostluk ve arkadaşlıkların değil, kültür politikalarından bahsettiğim sanırım yeterince açıktır. Son gelişmeler, bu gerçeği Türk aydın, bürokrat ve siyaset esnafının kafasına vura vura öğretecek.

Güler, Direniş Teolojisi,'Kürt Sorunu ve Türk'ün ABD ve AB Aynasında Kimlik ve Onay Arama Serüveni',Ankara 2011, s.70-71.
ataç ikon Direniş Teolojisi
10 (1 oy)
0 yorum
Promiyer

Promiyer

@pronuyer

Tam 85 sorti yapıldı, malzemelerin hemen hepsi Lübnan’ın Beyrut Havaalanı’na götürüldü. Bir seferinde merakımızı yenemedik ve sandıkları açtık. Sandıklarda Kırıkkale yapımı silahlar, toplar ve binlerce mermi vardı. Ben beş kez gittim Lübnan’a. Kıbrıs üzerinden gittik hep. O zaman Kıbrıs, İngiltere kontrolünde. Hava sahalarından geçmek zorundayız. Biz havalanmadan önce, “Korkmayın, İngilizler size uyarıda bulunurlarsa parolayı söyleyin” derlerdi. Parola, Viktorya’ydı!…

Kıbrıs üzerine geldiğimizde İngiliz uçakları bizi çevirdi. Ancak Viktorya deyince bırakırlardı. Silahları Beyrut Havaalanı’nda Müslümanlarla çarpışan Hıristiyan milislere teslim ederdik. Müslümanlar o yıllarda giderek güçlenen Nasır taraftarıydılar. Arap milliyetçiliği çığ gibi büyüyordur.

Ankara bize hep uyarıda bulunurdu: “Aman dikkatli olun, Hıristiyanların içinde Ermeniler var. Uçağınızın başından ayrılmayın, yakıtın içine şeker koyarlar.” Silahlar boşaltılırken uçağın yanında sandviç ve kolalarla karnımızı doyurup hemen Ankara’ya dönerdik.
ataç ikon Bay Pipo
7.6 (103 oy)
0 yorum