up
ara

Manastır İle İlgili Sözler ve Kitap Alıntıları

İçerisinde Manastır geçen, Manastır temalı, Manastır tarafından söylenmiş veya Manastır hakkında sözler ve kitap alıntıları listelenmektedir.
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

" Uzun sözün kısası, madam, benim için gerçek rahibeler,yalnızlığı sevdiği için burada kalanlardır. Onları hapseden parmaklıklar ve duvarlar kalksa dahi burada kalacak olanlardır. Ben onlardan biri değilim. Bedenim burada, ama kalbim değil. Gönlüm dış dünyada. Eğer ölüm ile manastırda müebbet hapis arasında seçim yapmam gerekseydi, Tereddüt etmeden ölümü seçerdim. İşte hislerim budur. "
ataç ikon Rahibe
8 (9 oy)
0 yorum
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

" Fakirlik yemini etmek, tembelliğe ve hırsızlığa yemin etmektir. Bakireliğe yemin etmek, Tanrı'ya, yasalarının en akıllıca ve en önemli olanını durmadan çiğnemeye yardım etmektir. Boyun eğmeye yemin etmek, insanın en önemli ayrıcalığından, özgürlüğünden vazgeçmek demektir. İnsanlar bu yeminlerine uyarsa, suç işlemiş olur, uymazlarsa, yeminin bozma günahını işlemiş olur. Manastır hayatı, ya bir yobaza ya da ikiyüzlü birine yakışır. "
ataç ikon Rahibe
8 (9 oy)
0 yorum
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

"İnsan toplum yaşamı için yaratılmıştır. Onu öteki insanlardan ayırın, yalnız bırakın, düşünceleri karmakarışık olmaya, karakteri bozulmaya başlar. Kalbinde binlerce gülünç ilgi belirir, kafasında acayip düşünceler filizlenir, tıpkı boş bir tarladaki dikenler gibi... Bir adamı ormanda bırakın, yabani olur. Bir manastırda ise gereksinme düşüncesi, kölelik düşüncesi ile birleşerek insanı daha köleleştirir. Bir ormandan çıkılır, manastırdan çıkılmaz. Ormandaki adam özgürdür, manastırdaki ise köle. Yalnızlığa katlanmak için, yoksulluğa katlanmaktan daha büyük ruh kuvveti gerekir herhalde. Delirmek mi, yoksa iğrenç bir şekilde yaşamak mı daha iyi, buna yanıt vermeye pek cesaret edemeyeceğim. Ama ikisinden de sakınmak gerek."
ataç ikon Rahibe
8 (9 oy)
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Selanik ve Manastır günlerinden arkadaş kaldığı diğer kişiler arasında Fuat (Bulca) ve İsmail Hakkı (Kavalalı) da vardır. Fakat o günlerde görüştüğü akrabalarının büyük kısmı ile ilişkilerini devam ettirmemiştir. 1975 yılında Volkan'ın konuştuğu Atatürk'ün akrabalarından olan bir kişi, Atatürk'ün Cumhurbaşkanı olduğu dönemde akrabalarından bazılarının İstanbul sokaklarında süt satarak geçinmekte olduğunu anlatmıştır.
ataç ikon Atatürk
10 (2 oy)
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Manastır’daki okul arkadaşları arasında sonradan Jön Türkler’in önemli bir sözcüsü olacak heyecanlı bir genç, Ömer Naci de vardı. Manastır’da genç Ömer Naci zamanını şiir yazmakla geçiriyor, çoğu zaman yazdıklarını Mustafa Kemal’e okuyordu. Bir gün Mustafa Kemal’den kendisine ödünç bir kitap vermesini istedi ama verilen kitaplardan hiçbirini beğenmedi. Bu durum Mustafa Kemal’in canını oldukça sıktı. Görünüşe göre hiçbir alanda ikinci olmayı kabul edemiyordu. O dönem edebiyat üzerine çalışmaya başlamış, şair olmayı denemiştir. Yazdığı şiirlerden geriye kalan bir örnek bulunmamaktadır. Daha sonra öğretmenlerinden birinin kendisini şiir yazma hevesinden vazgeçirdiğini hatırlar. “Maahaza (bununla birlikte) güzel yazmak hevesi bende baki kaldı” yorumunu yapmıştır.
ataç ikon Atatürk
10 (2 oy)
0 yorum