up
ara
ÜYELER
DİĞER

Nezaket Sözleri ve Kitap Alıntıları

İçerisinde Nezaket geçen, Nezaket temalı, Nezaket tarafından söylenmiş veya Nezaket hakkında sözler ve kitap alıntıları listelenmektedir.
Kemal DEMİRKOL

Kemal DEMİRKOL

@kemaldemirkol

Gösterişle ne ilgisi var bunun? Bir nezaket kuralı, bir duyarlıktır bu, nasıl anlatacağımı bilemiyorum. Yoksa sen, aşkından, beni sevmekten mi utanıyorsun? Yoo, ben böyle yaşayamam. Ben, sevdiğim erkeğin beni sevdiğini açıkça göstermesinden korkmamasını isterim.
2 beğen · 0 yorum
Sıradan Biri

Sıradan Biri

@mrcyldz41

"İnsanların yüzlerindeki izlerle ilgili soru sormazsanız nezaket gösterdiğinizi değil, yüzlerini görmediğinizi düşünürler."
ataç ikon Düğümlere Üfleyen Kadınlar
kitaba 4 verdi, inceleme ekledi.
2 beğen · 0 yorum
Cansu Doğan

Cansu Doğan

@cansudogan7146

Ben Ölüm'e ugrayamadigim için o nezaket edip uğradı bana .
ataç ikon Günübirlik Hayatlar
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
2 beğen · 0 yorum
-Siz mi naziksiniz?
+Dehşetli. Benim kadar nazik birini tanımıyorum.Bu nezaket berbat bir şey zira nazik oluşum asla nezaket icabı değil, bıkkınlık ve özellikle de çileden çıkma korkusu yüzünden. Her an çileden çıkmaya hazırımdır ve çileden çıkmak bana hiç iyi gelmez, o yüzden de bundan veba gibi kaçarım.
-Nezaketi hor mu görüyorsunuz?
+Anlattıklarımdan hiçbir şey anlamıyorsunuz. kökeninde nezaket ya da sevgi yatan nezakete hayranımdır. Fakat siz böyle bir nezaketi hayata geçiren kaç kişi tanıyorsunuz? Çoğunlukla insanlar, başkaları onları rahat bıraksınlar diye nazik olurlar.
ataç ikon Katilin Temizliği
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Züleyha

Züleyha

@zuleyha

Yabancıların nezaketine karşı koymak imkansızdı: Size bakan, sizi tanımayan, ne yaptıysanız yapın her şeyin hallolacağını söyleyen, acı çektin, incindin, affedilmeyi hak ediyorsun diyen birinin nezaketine.
ataç ikon Trendeki Kız
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
homoviator

homoviator

@homoviator

Bir Fransız'ın nezaketi nadiren içten olur. Bu kibarlık halleri hep iğreti ve çıkar icabıdır. Birazcık harikulade, orijinal veya sıradışı olma gereği duysa, klasik, bayağı geleneklerine dayanan o en aptal ve yapmacık haline bürünür.
ataç ikon Kumarbaz
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Evler okul olmalıdır. Çocuğun eğitiminden dinimize göre direkt olarak ebeveyn sorumlu olduğundan esas muallim ve mürebbi (öğretmen ve eğitici) anne ve baba olmalı, evler de esas okul haline gelmelidir. Kişilik/karakter eğitimi esas olarak ancak evde ve aile ortamında verilip inşâ edilebileceği gibi; müslümanlık da, ahlâk, sevgi ve samimiyet gibi erdemler de çocuğa mükemmel olarak ancak evde kazandırılabilir. "Koca", aynı zamanda "hoca" olmalı; evin reisi, liderliğini evde imamlık, muallimlik ve muhtesiblik yaparak da yerine getirmelidir. Çocuğunu canından fazla seven anne, onun cehennemde yanmasına rızâ göstermediğini davranış ve fedâkârlığıyla ispat etmelidir. Çocuğunu cehenneme götüren inanç, düşünce ve eylemlerden koruyacak şekilde onu eğitmenin yollarını bulabilmelidir.

İnançlar, değerler, gelenekler ve iyi alışkanlıklar, daha çok aile içinde kazanılır. Çünkü çocuğun şahsiyetini kazandığı devre, aile içinde geçer. Çağdaş tüm pedagoglar, "altı yaşa kadar çocuğun karakteri nasılsa, ondan sonraki yaşantısında fazla ekleme yapılmadan aynı izler devam eder" görüşünde birleşirler. Bu sebeple, ilk yıllardaki eğitim ve terbiye, hayâtî ve hayat boyu önem taşır.

Evlerde müfredâtı önceden tesbit edilmiş, planlı programlı dersler yapılabilir, kitap okuma saatleri düzenlenebilir. Bu derslerde, çocukların yaş ve seviyelerine göre, öncelikle inanç ve ahlâk eğitimleri, rûhî/psikolojik eğitimleri, zihnî eğitimleri, beden ve sağlık eğitimleri ve giderek cinsî eğitimleri, insan ilişkileri ve iktisâdî eğitimleri verilebilir. Hiç değilse, bu konularda ehil ve güvenilir kişilerin eserleri tâkip edilebilir. Çocuğa fazla bilgi yüklemekten çok, onu kişilikli bir müslüman olarak yetiştirip sevgiye dayalı eğitmek daha önemlidir. Kur'an öğrensin, hâfızlık yapsın diye dinden,Kur'an'dan nefret ettirmek yerine; dinini öncelikle sevsin, Allah,Kur'an ve peygamber sevgisi alsın, âhiret bilincine ve köklü bir imana sahip olsun denmelidir. Temizlik ve âdâb-ı muâşeret, terbiye ve nezâket de ihmal edilmemelidir.
ataç ikon Müslümanın Evliliği ve Aile Hayatı
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
0 beğen · 0 yorum
Dileks

Dileks

@dfdsahin

... Onun yanındayken, gerçek kibarlığın, insanların bir arada yaşamaları koşullarının, evde ve okulda öğretilenden farklı ve karmaşık olduğunu anladım. Çocukluğumda edindiğim “disiplin” ilkeldi, aktris güzel ve hafif elleriyle bu ilkel disiplinin katılığını yumuşatmaya çalışıyordu. Gerçek inceliğin istemediğimiz bir randevuya zamanında gitmek olmadığını, tatsız bir buluşma olasılığının filizlenmesine izin vermemenin daha incelikli bir davranış olduğunu ondan öğrendim… Acımasız olmadan özgür olamayacağımızı ve çevremizdekilere hep yük olacağımızı ondan öğrendim. İnsanın sert olabileceğini ama asla kaba olmaması gerektiğini, bazı hallerde birinin suratına bir tokat atabileceğini ama asla canını sıkmamak gerektiğini ve bizden çok daha azı beklenirken, sevgi numarası yapmanın da nezaketsizlik olduğunu ondan öğrendim…
ataç ikon Bir Burjuvanın İtirafları
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
Sezgin Taşcı

Sezgin Taşcı

@sezgintasci

Ahlak meclisine nezaket ile girilir. Nezaket, mümini diğerlerinden ayıran özelliklerden biridir.
ataç ikon Tüfeksiz Hareketler
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
Ilgın Canan

Ilgın Canan

@ilgincanan

Ama insanın söz geçiremediği duygular vardır, engelleyemediğimiz düşünceler. Nezaket başkadır, insanın içinden geçenler başka.
ataç ikon Beyoğlu'nun En Güzel Abisi
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

İnsanın söz geçiremediği duygular vardır, engelleyemediği düşünceler. Nezaket başkadır, insanın içinden geçenler başka.
ataç ikon Beyoğlu'nun En Güzel Abisi
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 beğen · 0 yorum