up
ara

Öğrenci Sözleri ve Kitap Alıntıları

İçerisinde Öğrenci geçen, Öğrenci temalı, Öğrenci tarafından söylenmiş veya Öğrenci hakkında sözler ve kitap alıntıları listelenmektedir.
Elif Nur Candan

Elif Nur Candan

@encelifnur12 - İstanbul

"Öğrenci:
-Öğretmenim, noktalama işaretlerini kullanmasak olmaz mı?
Öğretmen:
-Evlâdım, ciddiyet, bir noktanın, bir virgülün konmasıyla başlar. "Bir nokta olmasa ne olur?" diyen kafa, "Bir cümlede, bir kelime yanlış yazılsa ne olur?", "Bir paragrafta bir cümle yanlış yazılsa ne olur?", "Bir kompozisyonda bir paragraf yanlış yazılsa ne olur?" da der. Bu, böyle sürüp gider... Eee, böyle düşünen kişi bu dünyada olsa ne olur, olmasa ne olur?.."
Okumayı Sevdirme Projesi/ Ahmet Maraşlı
ataç ikon Okumayı Sevdirme Projesi
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Seyda Özmen

Seyda Özmen

@seydaozmen

İnsan doğumundan önce babasını seçemez. Ama seçmek elimde olsaydı seni isterdim.

Doğru mu bu, sivrisinek?

Yemin edebilirim. Hem sonra, evden de bir boğaz eksilir. Bir daha sövmeyeceğime, kıç bile demeyeceğime söz veriyorum. Pabuçlarını boyarım, kuşlarına bakarım. Her zaman uslu otururum. Okulun en iyi öğrencisi olurum. Her şeyi çok iyi yaparım.
Ne diyeceğini bilemiyordu.
Beni alabilirsen, evde herkes sevinçten çılgına dönerdi. Onlar için büyük bir rahatlık olurdu bu. Antonio ve Gloria'nın arasında bir kızkardeşim var, Kuzey'de bir yere verdiler. Okumak ve önemli biri olmak için çok zengin bir kuzenimizin yanına gitti...

Sessizlik sürüp gidiyordu. Gözleri yaşlarla dolmuştu.

Beni vermek istemezlerse satın alabilirsin. Babamın hiç parası yok. Beni satacağından eminim. Çok para isterse, Bay Jacob'un dükkanında müşterilerine yaptığı gibi birkaç taksitte ödersin...
ataç ikon Şeker Portakalı
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Lotus

Lotus

@lotus - Ankara

...insanoğlu doğanın gerçek gizemlerini çözmüş değildir henüz. Üç bin yıl boyunca bilgileri toplar ama bunları birbiri üzerine yığmaktan başka şey yapmaz. Hekimler ilaçları, astronomlar yıldızların doğma saatlerini, yazıcılar hesap çizelgelerini babadan oğula, hocadan öğrenciye aktarırlar...
ataç ikon Dünyamızı Kuranlar
kitaba 3 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Rabia Akkaya

Rabia Akkaya

@rabiaakkaya - Ankara

1.NOTUM
''Söz ama bardak ne olacak? Hep boş mu kalacak?''
''Bu bardak bir daha boş kalmayacak.Ona baktığımda,içinde hep yeryüzünün en güzel çiçeğini göreceğim ve,'Bu çiçeği bana en iyi öğrencim verdi,'diye düşüneceğim.
77.syf
ataç ikon Şeker Portakalı
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
fall

fall

@aysenur6 - Bitlis

Üniversitede en sevdiğim öğrenciler, yıllardır okulu bitiremeyenlerdi. Yanlarından ayrılamazdım. Onların başarısızlık masallarını büyük bir hayranlıkla dinlerdim.
ataç ikon Tutunamayanlar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Metin Şahin

Metin Şahin

@azadjiyan04 - İstanbul

''Dünyadaki anadilde eğitim uygulamalarına bakıldığında, dört modelin ön plana çıktığı görülmektedir. Bunlar; Geçiş, İdame, Zenginleştirici ve Miras Modelleridir.

I. Geçiş modelleri daha çok ABD ve bazı Batı Avrupa ülkelerinde uygulanmaktadır. Bu modelde öğrenci, genellikle eğitimin ilk iki yılında hem anadilde hem de egemen dilde eğitim almakta, daha sonra tamamen egemen dilde eğitime geçmektedir.

II. İdame modelinde de müfredat, iki dilde sunulmaktadır. Fakat buradaki temel fark, anadilde alınan eğitimin yoğunluğunun artması ve süresinin uzamasıdır.

III. Zenginleştirici modelde ise idame modelinin bütün özellikleri korunmakta, buna ek olarak azınlık dilini konuşmayanların da o dili öğrenmesi teşvik edilmektedir. Bu modelin, ayrımcılığı azalttığı, empatiyi geliştirdiği ve kaynaşmayı kolaylaştırdığı savunulmaktadır.

IV. Son olarak Miras modeli ise az kişi tarafından konuşulan ve kaybolmakta olan dillerin, eğitim dili olarak kullanılması yoluyla korunmasını amaçlamaktadır.
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Öğretmenin vazifesi öğrencideki kabiliyeti ortaya çıkarmak ve onun işlenmesine yardımcı olmaktır. Bunu yapabilmek için öğretmenin kabiliyetli ve yaratıcı olması şarttır. Öğretmen yetiştirilirken belli bilgileri öğrenip aktaracak adamlar yetiştirilmesi hedef alınınca, yaratıcı kabiliyetler büyük ölçüde öldürülüyor demektir. Öğretmen kendinde olmayan bir şeyi başkasına veremez. Eğer o kendi tahsili içinde bilgiyi şahsen araştırıp ortaya çıkarmanın ne demek olduğunu öğrenmemişse, öğrenci karşısında sadece spikerlik hizmeti yapar; nitekim spikerler başkasının hazırladığı metni kalabalığa aktarmaktan başka iş yapmazlar.
0 yorum
Arif Boğaç

Arif Boğaç

@bogac

Öğrenci hazır olduğunda hoca ortaya çıkar.
ataç ikon Tanrı'nın Formülü
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil - Bursa

Büyük hayalperestlerin düşleri asla gerçekleşmez, onlar her zaman daha fazlasını ister.
Kendine bile özen göstermezken başkalarına nasıl gösterebilirsin? Kendin iyi hissetmezken nasıl iyilik yapabilirsin? Kendimi sevmezsem başkalarını da sevemem!
Öğrenci hazır olduğunda öğretmen gelir.
Bir dağın zirvesinde olmanın keyfini önce eteklerinde yürümeden nasıl yaşayabilirsin.
İyiden zevk almak için kötüyü tanımalısın?
Çoğu kimse en büyük gelişimi karşılaştıkları en büyük güçlüklerle kazanmışlardır.
ataç ikon Ferrari'sini Satan Bilge
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
'Emrullah

'Emrullah

@buharasefiri - Kütahya

öğrenciydi.. bir kıza aşıktı.. ve aynı zamanda başka bir senaryo üzerinde çalışıyordu..
ataç ikon Gidiyorum Bu
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ahmet

Ahmet

@ahmt

Yirmi beş yıllık öğretim üyesi Profesör Olcayto Fişek sınıfa girdiğinde, mesleğe ilk başladığı günkü inançlarının hiç değişmediğini fark etti: Öğrencilerinin hepsi gerizekalıydı.
ataç ikon Tatlı Rüyalar
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Mısra

Mısra

@yagmur88

Bana sorarsan, anlattıkları konularla öğrencilerinin canını sıkan hocalar, ders verirlerken kendileri de sıkılırlar.
ataç ikon Bir Bilim Adamının Romanı - Mustafa İnan...
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Sevcan A.

Sevcan A.

@sevcanaslan1293 - Zonguldak

Hepimiz suçluyduk biz öğrenciler de, idareciler de hükumet de. Genlerimize işlemiş suçumuz, asırlar öncesine aitti. Otoriteye sorgusuz teslim olmak ile hiçbir düzene boyun eğmemek arasında gidip gelen zırdeli insanlarıydık çileli memleketin. Ne tarihten ders alıyor ne de yaşarken öğrenebiliyorduk işin doğrusunu. Sürekli kavga, sürekli uyuşmazlık, sürekli başkaldırı, aşırı kıskançlık, pire için yorgan yakmak ve bunu marifet sanmak, istediklerimizi şiddete başvurarak elde etmek, başkaldıranı şiddetle yola getirmek... Bu kısır döngünün içinde yuvarlanıp gidiyorduk.
ataç ikon Gece Sesleri
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Korhan İstanbul

Korhan İstanbul

@korhanistanbul - İzmir

Öğrencilik yıllarımızdaki edebiyat dersleri, ne yazık ki öğrenciyi edebiyattan soğutmak için elinden geleni yapan bir tavra bürünmüştü. Divan edebiyatından iki dize alıp oradaki "sanatları" açıklamak, aruz vezinlerini ezberlemek vs. gibi genç bir öğrencinin içini bayacak derslerdi bunlar. Oysa, o yaştaki çocuklara kitap okumayı sevdirecek ne programlar uygulanabilirdi. Ama yapmadılar, hala da bu tutum devam ediyor herhalde.
ataç ikon Edebiyat Mutluluktur
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Zeynep Kılıç

Zeynep Kılıç

@zeynepkilic - Trabzon

"Pis şeytan! Çipil, kırmızı göz! Hiçbir zaman bir askeri okul öğrencisiyle evlenemeyeceksin, oh olsun! Postallarını boyayacağın meteliksiz erin tekiyle evleneceksin işte. Oh canıma değsin!" diye bağırdım.
ataç ikon Şeker Portakalı
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Ömer DEMİR

Ömer DEMİR

@omerdemir - İstanbul

Yaşamın bir yılının ne olduğunu mu merak ediyorsun: Bu soruyu yılsonu sınavında başarısız olmuş bir öğrenciye sor. Yaşamın bir ayı: Bu konuda erken doğum yapmış, bebeğini sağ salim kollarına almak için kuvözden çıkmasını bekleyen bir anneyle konuş. Bir hafta: Ailesine bakmak için bir fabrikada ya da maden ocağında çalışan bir adama sor. Bir gün: Kavuşacakları günden başka bir şey düşünemez olmuş aşıklara sor. Bir saat: Asansörde mahsur kalmış bir klostrofobiğe sor. Bir saniye: Bir araba kazasından kıl payı kurtulmuş bir adamın yüzündeki ifadeye bak. Ve saniyenin milyonda birini olimpiyatlarda uğruna ömrünü verdiği altın madalya yerine gümüş madalya almış atlete sor.
ataç ikon Keşke Gerçek Olsa
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum