up
ara

Öğretmenler İle İlgili Sözler ve Kitap Alıntıları

İçerisinde Öğretmenler geçen, Öğretmenler temalı, Öğretmenler tarafından söylenmiş veya Öğretmenler hakkında sözler ve kitap alıntıları listelenmektedir.
Elçin

Elçin

@nunn4lly

insanlar hiçbir zaman kendine anlatılanlardan bir şey öğrenmezler; kendi çabalarıyla öğrenirler yalnızca.
ataç ikon Veronika Ölmek İstiyor
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
tabula rasa

tabula rasa

@tabularasa

Babam, annem, öğretmenlerim, çavuşum, memur bey, sevgilim, kocam, yüzbaşım: Ben çok kırılganım. Evet, biliyorum, siz de en az benim kadar kırılgansınız. "Ne bir hayır gelmiş şiddetten, ne de geleceği var" ama siz vurmakta kusur etmiyorsunuz bana. Biliyorum kırılgansınız, Filistinli gençleri vuran yirmi yaşındaki Moşe de kırılgan. Dedesinden dinlemişti Dachau'da nasıl kırıldıklarını yüz binlerle. O zaman üniformasız ve silahsız, üniformalı ve silahlı adamların karşısında ne kadar kırılgan olduğunu öğrenmişti. Şimdi üniforması ve M-l 6'sı var. Artık kırılgan olmadığını sanıyor, ve iç rahatlığıyla kırıyor Filistinli gencin kolunu. Şubede "ulan ibne" diye tokadı basan Sümerbank ayakkabılı, laci takım elbiseli sivil beline babasından tekmeyi yemiş yememiş miydi birkaç on yıl önce? O da kırılgandı, kırmayı öğrendi.
ataç ikon Şarkı Okuma Kitabı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
thebookthief

thebookthief

@tcbasakgurel - Ankara

Yeryüzünde barışı sağlayacak sihirli değnek analarla öğretmenlerin elindedir. Eğitim demek vücutta ve ruhtaki güzelliği ve mükemmelliği son mertebesine kadar geliştirmek demektir.
(syf 45)
ataç ikon Çay Kokulu Hikayeler
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Ravza

Ravza

@ravza - Samsun

Okula gidebildikleri, kitapları ve sıraları olduğu ve evdeki kardeşleri gibi toplama- çıkarma öğrendikleri için kendileriyle gurur duyuyorlardı. Öğretmenleriyle ve kendilerine yapılan yardımla övünüyorlardı. Öğretmenleri onlara asla 'normal' okullardaki çocuklar gibi kızmıyordu. Okullarında, öğretmenleri ellerinden çok zihinleriyle ilgileniyorlardı. Böylece kendilerini normal çocuklardan aşağıda değil, onlarla eşit hissediyorlardı.
ataç ikon Sol Ayağım
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
irem.

irem.

@ystick

Ölüm düşüncesi izliyor beni.
gece gündüz kendimi öldürmeyi düşünüyorum.
bunun …
belli bir nedeni yok.
yaşansa da olur, yaşanmasa da.
bir kaygı yalnız.
beni, kendimi öldürmeye iten bir kaygı.
karanlık bir gecenin geç vaktinde kalkıyorum.
herkes her geceki uykusunu uyuyor.
ev soğuk.
çok sessiz davranmaya özen gösteriyorum.
günlerdir biriktirdiğim ilaçları avuç avuç yutuyorum.
kusmamak için üstüne reçelli ekmek yiyiyorum.
genç bir kızım.
ölü gövdemin güzel görünmesi için gün boyu hazırlık yapıyorum.
sanki güzel bir ölü gövdeyle öç almak istediğim insanlar var.
karşı çıkmak istediğim evler, koltuklar, halılar, müzikler, öğretmenler var.
karşı çıkmak istediğim kurallar var.
bir haykırış!
küçük dünyanız sizin olsun.
bir haykırış!
sessizce yatağa dönüyorum.
ölümü ve yokluğu üzerine uzun süre düşünmeye zaman kalmıyor.
şimdi gözümün önündeki görüntüler renkli kırları andırıyor.
korkacak birşey yok.
kırlarda koşuyorum.
sanki bir deniz kentinde yaşamıyorum.
hep kırlar.
esintiyle birlikte eğilen otlar arasında bir başımayım.
birazdan ölüm beni alacak.
ataç ikon Çocukluğun Soğuk Geceleri
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Blackkie

Blackkie

@blackkie - İzmir

Pi
Konuşmalıydı insan! Sanat konuşmalı, sanat izlemeli, sanat okumalı, sanatı takip etmeli, sanatla beslenmeliydi. Kendine entelektüel diyenlerin anlamı zehirleyen, çatallanmış, sürüngen, dillerinden kurtarılmalı, ilkokuldaki çocukların sansürsüz dillerine inmeliydi sanat. Üniversitelilerce korunmalı, annelerde beslenmeli, öğretmenlerce fark ettirilmeliydi... Hepsi olacaktı ama önce sanat hapsedildiği yerden kurtarılmalıydı!"
ataç ikon Pi
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
T. Dmrc

T. Dmrc

@demirci3557 - Sinop

Zorunlu olarak sınıfta uslu oturuyor, öğretmenlerin anlattıklarını dinliyor, verilen ödevleri de oflaya puflaya, güçlükle hazırlıyordu. yapabileceği başka bir şey yoktu çünkü.
ataç ikon Oblomov
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Nur Özdemir

Nur Özdemir

@nuro - İstanbul

Okuldan suratımda çürükler, tırnak yaralarıyla döndüğüm günler babam, Görürsünüz, adam olmayacak bu çocuk, derdi. Konuşmazdım. Sevinirdim. Babam adamsa ben olmayacaktım. Büyüyünce bıyık bırakmayacam derdim kendi kendime. Ertesi gün daha çok dövüşürdüm. Ötekiler benden yıldılar. Öğretmenler babama yazarlardı. İyi ki okumamı istemiyordu. Yoksa ona inat okumazdım. Okuyup da ne olacak? İş adamı olmalı, derdi. Teyzem ona çıkışırken, ben iş adamı olmamaya karar verdim. Bazı kere teyzem bana büyüyünce ne olacağımı sorardı. Bilmiyorum, derdim. Komisyoncu olmayacam ben. Gülerdi. Başını sallar, Sen, derdi, bu kötü adamın yüzünden azap çekeceksin.
ataç ikon Aylak Adam
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
tabula rasa

tabula rasa

@tabularasa

“Sen bir yabancısın, bunu sakın unutma. Akıllı bir yabancı da duygularını kendine saklar, çenesini de kapalı tutar. Öğretmenleri değiştiremezsin, müdürleri değiştiremezsin, insanları değiştiremezsin. Sadece onlara gülersin, hepsi bu. ..."
ataç ikon Ödlekler Cesurdur
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Rıza U.

Rıza U.

@rzauludogan - Ankara

Senatör Zapanta bir milletin ilerleyişini durdurdu. Ülkemizin gelişmesini engelledi. Daha da kötüsü, diğer ülkelerin bize yardım etmemesi için bir mazeret sundu onlara. Çaldığı milyonların yanında, gelecek kaç milyona engel oldu kim bilir? Ama en korkuncu, çalmanın yükselmek, fakirlerin sırtına basarak yükselmenin de doğa kanunu olduğuna dair diğer politikacıları, kolluk kuvvetlerini, memurları, öğretmenleri, tezgâhtarları, komşuları inandırması oldu.
ataç ikon Çöplük
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
sena

sena

@senatasoz - Kayseri

"Bu noktaya kolay gelmedik. Öğretmenlerimiz, şairlerimiz, yazarlarımız, uğradığımız felaketin bir daha yaşanmaması için o kara günlerin sebeplerini, nasıl kan ve gözyaşı dökerek kurtulduğumuzu, en doğru, en güzel şekilde anlatacaklardır. Bu vesile ile şehitleri tazimle yadedelim. Kurtuluşa emek vermiş asker sivil, kadın erkek, şehirli köylü, genç yaşlı herkesi minnetle selamlıyorum. Ama şunu belirtmeden geçemeyeceğim. Dünyanın hiçbir kadını, 'Ben vatanımı kurtarmak için Türk kadınından daha fazla çalıştım' diyemez.."
Öğretmenler yürekten alkışlıyordu. Komutanlar ürperdiler. Anadolu kadınları olmasaydı bu zafer acaba kazanılabilir miydi?
"..Ama bilelim ki bugün ulaştığımız nokta gerçek kurtuluş noktası değildir. Kurtuluşa ancak uygar, çağdaş, bilime, fenne ve insanlığa saygılı, istiklalin değerini ve şerefini bilen, hurafelerden arınmış, aklı ve vicdanı hür bir toplum olduğumuz zaman ulaşabiliriz.
Öğretmenler!
Ordularımızın kazandığı zafer, sadece eğitim ordusunun zaferi için zemin hazırlamıştır. Gerçek zaferi, cahilliği yenerek siz kazanacak, siz koruyacaksınız. Çocuklarımızı ve geleceğimizi ellerinize teslim ediyoruz. Çünkü aklınıza ve vicdanınıza güveniyoruz!"

Sayfa 679
ataç ikon Şu Çılgın Türkler
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ece Nur ER

Ece Nur ER

@premseshazretleri

Snelman ve arkadaşları,halk öğretmenleri sıfatıyla sürekli hizmet ederek binbir bataklıklar ülkesini beyaz zambaklar ülkesine dönüştürmeyi başarmışlardır. Bu büyük Finlandiyalı bilge,bütün hayatı boyunca şu gerçeği yurttaşlarının zihnine yerleştirmeye çalışmıştır. "Finlandiya her zaman Rusya ve Isveç tarafından ışgal edilme tehlikesiyle karşı karşıyadır. Güçlü ve emperyalist komşularına karşı direnebilmek için kültür ve uygarlık yönünden onlardan yüksek olması gerekmektedir." Snelman 'Sayma' adında yayınladığı gazetesinde ülke insanına sürekli şu düşünceleri iletmiştir: "Ne zaman bizim küçük milletimiz,büyük komşularından daha yüksek bir uygarlığa sahip olursa,ancak o zaman tehlike o zaman savuşturulmuş olur!.."
ataç ikon Beyaz Zambaklar Ülkesinde
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Kübra Ç?

Kübra Ç?

@kedilikitapsever - Ankara

Öğretmenlerin rolü çocuklara harita odasının içinde ne olduğunu sistemli bir biçimde öğretmek.Öğretmen,harita odasında rehberdir,hepsi o.O bilgiler onların kafalarının içinde değil.İcat eden,yaratan onlar değil.Her şey o harita odasında. Öğretmenler harita odasından nasıl yararlanacaklarını bilir.Onların işi,normalde orada kaybolabilecek kişilere yol göstermektir.
ataç ikon Martin Eden
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Erkin Çoban

Erkin Çoban

@erkincoban - İstanbul

Karşı çıkmak istediğim evler, koltuklar, halılar, müzikler, öğretmenler var. Karşı çıkmak istediğim kurallar var. Bir haykırış! Küçük dünyanız sizin olsun.
ataç ikon Çocukluğun Soğuk Geceleri
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Erkin Çoban

Erkin Çoban

@erkincoban - İstanbul

Bütün dünya bir göndermeydi; her şey, baykuş, miğfer, mızrak, defne çelengi, süslemeler, ona takılı nişanlar, lise öğretmenleri, Yunanlar, Homeros, geçmişteki başka bir şeye işaret ediyordu.
ataç ikon Bütün Ruhlar Günü
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Elif Nur Candan

Elif Nur Candan

@encelifnur12 - İstanbul

"Öğrenci:
-Öğretmenim, noktalama işaretlerini kullanmasak olmaz mı?
Öğretmen:
-Evlâdım, ciddiyet, bir noktanın, bir virgülün konmasıyla başlar. "Bir nokta olmasa ne olur?" diyen kafa, "Bir cümlede, bir kelime yanlış yazılsa ne olur?", "Bir paragrafta bir cümle yanlış yazılsa ne olur?", "Bir kompozisyonda bir paragraf yanlış yazılsa ne olur?" da der. Bu, böyle sürüp gider... Eee, böyle düşünen kişi bu dünyada olsa ne olur, olmasa ne olur?.."
Okumayı Sevdirme Projesi/ Ahmet Maraşlı
ataç ikon Okumayı Sevdirme Projesi
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Metin Şahin

Metin Şahin

@azadjiyan04 - İstanbul

‘’Gerçek öğretmenler diyordu, size değişik gerçekler öğretenlerdir.’’
ataç ikon Doğu'nun Limanları
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

-Sokakta herhangi birilerini durdurup "İnsanlara
saygılı mısınız?" diye sorarsanız, hemen hepsi "Evet" der.
Ama bu evetçilerin birisi amirdir, hata yapan elemanını
azarlar; birisi öğretmendir, ödevini yapmayan öğrenciye
bağırır; diğeri hekimdir, köylüye "sen" der, şehirliye "siz";
bir diğeri polistir, hırsıza hakaret eder. Her ne kadar insana
saygılı olduklarını iddia etseler de, bu amir, bu öğretmen,
bu hekim, bu polis insana saygılı değildir. Çünkü:
Kişiyi ve hatalı davranışını ayırmak zorundasınız. Hatalı
davranışını eleştirebilirsiniz, hatta hatalı davranışından
ötürü bir yaptırım (müeyyide) uygulayabilirsiniz; fakat
kişiyi topyekûn eleştirmeye hakkınız yoktur. Kişiyi
topyekûn eleştirmek insana saygısızlıktır, insan onurunu
umursamazlıktır.

Bir profesörün onuru bir çöpçünün onuruna eşittir; bir
kapıcının onuru, bir genel müdürün onuruna, hekimin
onuru hastanın, hasta bakıcının onuruna eşittir ve bir
müfettişin onuru, bir hırsızın onuruna eşittir.
İster bir varsayım deyin, ister bir dogma, tüm insanların
onurları eşittir bu dünyada. İnsanların bilgileri, yetkileri,
statüleri, güçleri farklı farklı olabilir; ancak onurları eşittir.
Hiçbir insan, renginden, cinsiyetinden, inançlarından veya
hatalı bir davranışından ötürü aşağılanmamalıdır.
0 yorum
Lotus

Lotus

@lotus - Ankara

Ayağa kalktım dersi anlattım. Yine dinledin beni, masumca
oturduğun o sıradan. Seni kaldırdım tahtaya. Her
zamankinden farklı bir ifaden vardı. “Kalkmak istemiyorum!”
dedin. İnanamadım küçüğüm. Beni çiğneyip geçmene
inanamadım. Sinirlendim, tekrar söyledim adını, “tahtaya
kalk!” Gözlerin doldu, ama kalkmadın. Ne acı ki gururuma
yenildim. Ben, her şeyi anlayan öğretmenin ben; yokluktan
üşüyen onurunu hissedemedim. Kalktın; evet kalktın; bir
damla düştü gözlerinden yanıma geldin, gözlerime baktın.
Israr etmesem konuşmayacaktın biliyorum. Usulca yaklaştın,
kulağıma fısıldadın. Hâlâ kulaklarımda o sözün “Öğretmenim,
ayakkabılarım yırtık, çoraplarım gözüküyor. Arkadaşların
görmesinden utandım; o yüzden kalkmadım…”
0 yorum
Metin Şahin

Metin Şahin

@azadjiyan04 - İstanbul

''...Şark medreseleri'nde Osmanlıca, Arapça, Farsça gibi dillerin yanında Kürtçenin de bir eğitim dili olarak kullanıldığı görülmektedir. Osmanlı Devleti, farklı etnik ve dini grupları bir arada tutmak üzere esnek bir yapı geliştirmiş ve farklı kültürlerin öğretimini ve dillerin eğitimini sağlamıştır.''
0 yorum
/ 3