up
ara

Ölümsüzlük İle İlgili Sözler ve Kitap Alıntıları

İçerisinde Ölümsüzlük geçen, Ölümsüzlük temalı, Ölümsüzlük tarafından söylenmiş veya Ölümsüzlük hakkında sözler ve kitap alıntıları listelenmektedir.
Guapo

Guapo

@ilay

Kişilik, kötülüğün mekanıdır; kalp, acının tapınağıdır. İnsanların ölümsüzlüğünü istediğimizde onların iyiliğini değil kötülüğünü istemiş oluruz. s.118
ataç ikon Felsefi Denemeler
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Karartı

Karartı

@kararti

"Yağmurlu bir pazar günü öğleden sonra ne yapacaklarını bilmeyen milyonlar, bir de ölümsüzlük isterler."

Susan Ertz
ataç ikon Kendi Kutup Yıldızını Bul
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Promiyer

Promiyer

@pronuyer

Gılgameş şarabını bir dikişte bitirdi. Kendine bir kupa daha doldurup onu da içti. Ziusudra'nın karısı sehpaya dumanı üstünde, nefis kokan iki tabak sarımsaklı et kavurması koydu.
"Seni böylesine farklı kılan nedir?" diye sordu Gılgameş Ziusudra'ya. "Sen de benim gibi bir insansın. Senin de benim gibi iki kolun, iki bacağın, bir başın, bir yüzün, gözlerin, burnun ve ağzın var. Yemek, içmek ve uyumak zorundasın! Buna rağmen kaptanla geldiğimde korkmadın, sahilde sükunetini bozmadan durdun. Şimdi de evinde, benim yanımda keyifle oturuyorsun. Herhangi bir şey için çalışıp çabalaman gerektiğini görmedim! Neden Ziusudra? Seni benden farklı kılan ne? Bu huzurlu adada yalnızca karınla birlikte ebediyen yaşayabilmenin sebebi nedir? Seni öldürebilir miyim... yoksa öldüremez miyim?"
ataç ikon Gılgameş - Uruk Aslanı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Promiyer

Promiyer

@pronuyer

Ama hayat ondan sonra da devam eder! İnsanlar öleceklerini bile bile evlet inşa etmeye, vasiyetlerini hazırlamaya, iyi ve kötü olmaya, sevmeye ve nefret etmeye devam ederler; sel baskınlarını, yangınları, savaşları ve salgın hastalıkları atlatmaya çalışırlar. Yusufçukları düşün Gılgameş! Daha yumurtadayken uçma... koza halindeyken gelişme... ve en kısa süre içinde vızıldayarak gün ışığına çıkma fikri yok mudur?
"Ama bunun bizimle ne ilgisi var?" diye sordu kafası karışan Gılgameş.
"Uykuyla ölümün birbirine ne kadar benzediğini fark ettin mi hiç?" diye sordu Ziusudra. "Hizmetkarla efendinin ölümde birleştiğini gördün mü?"
"Her şey tasarlanmışsa madem, o zaman bir insanın daha ne kadar yaşayacağını neden asla öğrenmemesi gerekiyor?"
"Ne zaman öleceğini bilenlerin halini gördün mü?" diyerek soruya soruyla karşılık verdi Ziusudra. "Onların bütün ümitleri tükeniyor."
"Hiç ölmeyeceklerine dair ümitleri mi?"
"Sen söyledin!" dedi Ziusudra usulca gülümseyerek. "Ümit ve inanç ME'si, insanların eninde sonunda ölecekleri fikrini yenmesini sağlayan tek silahtır!"
ataç ikon Gılgameş - Uruk Aslanı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Nemesis

Nemesis

@lacrima

Arzulanmak bir kimsenin bu hayatta ölümsüzlük hissine erişmeye en yakın olduğu zamandır belki de.
ataç ikon Bento'nun Eskiz Defteri
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

6 Mayıs 1916'da yazılan mektupların ilki doğuya gidişini ve sembolik olarak ölümsüzlüğünü anlatıyordu.

"Batıdan doğuya kadar devam eden uzun ve yorucu bir yolda iki ay kadar seyahat ettikten sonra bir istirahat anı bulunabileceğine inanılır, değil mi? Fakat, heyhat! Görülüyor ki, bu ancak ölümden sonra mümkün olacak. Fakat bu hayali rahata kavuşmak için Allah'ımızın cennetine gitmeye kolay kolay razı olacak değilim."

... Mektup yine iç dünyasındaki bilinçdışı fantezisini yankılayan Chateaubriand'dan bir dizeyle sona eriyordu: "Ya hiç doğmamış olmak veya hiç unutulmamak isterdim."
ataç ikon Atatürk
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
ahmet gencan

ahmet gencan

@ahmetgencan

Kendini önemli sanan bir dünyaya önem vermeyi reddeder ve bu dünyada gülüşümüze hiç bir yankı bulamazsak, elimizde tek çare vardır: Dünyayı bir blok halinde ele alıp onu kendi oyunumuz için bir nesne haline hetirmek; bir oyuncak haline getirmek.
ataç ikon Ölümsüzlük
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
0 yorum
ahmet gencan

ahmet gencan

@ahmetgencan

Gülüş bütün yüz ifadeleri arasında en demokratik olanı: Yüzdeki hareketsizlik bizleri birbirimizden ayıran her bir çizgiyi bütün açıklığyla seçilebilir hale getirir, ama sırıtırken hepimiz aynıyızdır.
ataç ikon Ölümsüzlük
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
0 yorum
Beyza Nur Mazlum

Beyza Nur Mazlum

@beyzanurmazlum

Aşık olanlar ölmez çünkü aşk, ölümsüzlük demektir.
ataç ikon Zümrüt Yeşil
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Zeynep Ceylan

Zeynep Ceylan

@zeynepceylan0

''Düşünüyorum, öyleyse varım, diş ağrılarını hiçe sayan bir entelektüelin kelamıdır. Hissediyorum, öyleyse varım, çok daha genel bir kapsamı olan ve yaşayan her varlığı ilgilendiren bir gerçektir. Benliğim temelde sizinkinden düşünceyle ayrılmaz. Çok insan, az düşünce vardır: Hepimiz düşüncelerimizi birbirimize aktarır, birbirimizden ödünç alır, çalarken aşağı yukarı aynı şeyleri düşünürüz. Ama biri ayağıma basarsa, acıyı hisseden sadece ben olurum. Ben'in temeli düşünce değil acıdır, en temel duygu olan acıdır. Acıda, bir kedi bile biricik ve bir başkasıyla yer değiştirmesi olanaksız ben'inden kuşku duyamaz. Acı keskinleşince,dünya yok olur ve her birimiz kendi kendimizle kalakalırız. Acı benmerkezciliğin okuludur.''
sf: 382
ataç ikon Ölümsüzlük
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Mustafa Başaran

Mustafa Başaran

@basaran

Ad dediğin nedir ki, diye düşünür; hiç, kesinlikle hiç. Sanatta, şiirde ya da herhangi bir şeyde ölümsüzlük nedir ki, dedim kendi kendime.
ataç ikon Pessoa Pessoa'yı Anlatıyor
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ercan ARSLAN

Ercan ARSLAN

@ercanarslan

Düğün davetini kabul edip düğün elbisesi giymeyen kimse düğüne iştirak edemeyeceği gibi, iman eden fakat imanını iyi davranışlarla süslemeyen kimse de ölümsüzlüğü kazanmayacaktı.

Her şeyi akılla kavramak isteyenler okyanusu avuçlarına sığdırmaya çalışıyorlardı.
ataç ikon Satranç Oynayan Derviş
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Hilal Özdemir

Hilal Özdemir

@cokfuzuli

"Tuz kokusu," dedi babam, "ölümsüzlük hissi verir."
ataç ikon Aramızdaki En Kısa Mesafe
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum