up
ara
ÜYELER
DİĞER

Rahip İle İlgili Sözler ve Kitap Alıntıları

İçerisinde Rahip geçen, Rahip temalı, Rahip tarafından söylenmiş veya Rahip hakkında sözler ve kitap alıntıları listelenmektedir.
Lotus

Lotus

@lotus

Mısırlı rahipler erken kalktıkları için şunu gördüler: Her sabah, tam güneş doğmadan önce yıldızlar bir gün önceye göre daha erken doğuyorlardı. Böylece de her gün yeni yıldızların ortaya çıktıklarını görmek mümkün olabiliyor. Zamanı nihayet ölçebilmek için de bu devir işinin düzenli olarak her 365 günde olup bittiğini gözlemek yetiyordu.
ataç ikon Dünyamızı Kuranlar
kitaba 3 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil

Ebedi barışın hüküm sürdüğü, bütün insanların aynı ölçüde özgür ve mutlu olduğu, iyiliğin kötülükle karışık, acının zevkle erdemin erdemsizlikle yan yana olmadığı, sadece güzelliğin, düzenin, uyumun yaşandığı bir ülkede – tek kelimeyle, sizin ahlakçılarınızın, bütün dünya ah böyle olsa! diye hayal ettiği bu tarz bir ülkede, ya insanların midesi ve belden aşağısı olmaması gerekirdi. Ya da bu bir masal ülkesidir. Tam eşitlik, var olandan tam memnun olma, daimi huzur- kısacası insanın hükümdara, rahibe, askere, meclis üyelerine, ahlakçıya, terziye, aşçıya, hekime, cellada ihtiyacı olmadığı ‘altın devir’, ancak kızarmış kekliklerin havada uçuştuğu insanın hiçbir ihtiyacı olmadığı bir ülkede mümkündür.
3 beğen · 0 yorum
Black Garden

Black Garden

@blackgarden

Doğu Amerika'da Aşağı Gine'de Padron Burnu'nda Shak Point'te Kukulu adı verilen rahip-kral bir ormanda yalnız başına yaşar. Kadına dokunması ya da evinde oturması yasaktır, hatta sandalyesinden kalkamaz bile; bu sandalyenin üstünde oturur durumda uyumak zorundadır. Eğer yatacak olursa rüzgar kesilir gemiler denizde hareket edemez.

Bir kral ne kadar güçlü olursa o kadar çok tabuya boyun eğmelidir. Tahtının adayı da çocukluğundan başlayarak aynı tabularla bağlıdır; daha büyürken bile onun çevresinde tabular birikmeye başlar ve tahta çıkmasıyla birlikte bu tabuların altında adeta boğulur.
ataç ikon Totem ve Tabu
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Karartı

Karartı

@kararti

Eğer tekrar Adem ile Havva olabilseydiniz - Musa, Mahavira, Muhammed, İsa, Konfüçyüs, Lao Tzu olmadan… Eğer tekrar yeni doğmuş, henüz cennet bahçesinden çıkan Adem ile Havva olsanız – ne yapacağınızı, hangi bilginin doğru olduğunu soracak kimse, hiçbir rahip, hiçbir papa yokken – ne yapardınız? Onu yapın!
0 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Bakışları buz gibi soğudu kadınlarla karşılaştıkça; şık giyimli insanlarla dolu bir kentten geçerken ağzı küçümsemeyle büzüldü. Tacirlerin ticaretle uğraştığını, prenslerin avlanmaya gittiğini, yaslıların ağlayıp sızlayarak ölülerinin yasını tuttuğunu, fahişelerin gelip geçenlere kendilerini peşkeş çektiğini, hekimlerin hasta tedavisiyle uğraştığını, rahiplerin ekin ekilecek günü saptadığını, sevgililerin seviştiğini, annelerin çocuklarını emzirdiğini gördü, ama bütün bunlar gözlerinin bakışına değmeyecek şeylerdi, hepsi yalan söylüyordu, hepsi pis pis kokuyor, yalan dolan kokuyor hepsi, hepsi soyluluk, mutluluk ve güzellik bağışlayan şeylermiş gibi sahte bir izlenim uyandırmaya çalışıyordu, ama her şey gerçekte çürüyüp kokuşmaydı yalnızca. Dünyanın acı bir tadı vardı. Eziyetti yaşamak.
ataç ikon Siddhartha
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
1 beğen · 0 yorum
Serap

Serap

@serappamuk

İslam aleminde ister siyasilerden olsun ister ehl-i ilim ve maariften olsun, fevkalade örnek büyük insanlar çıkmıştır. Lakin biz bu adamların tarihçe-i hayatlarını okuduğumuz zaman, birinciler; gözümüze fesat ve sefahattan başka birşey bilmeyen zalim, ikinciler de, bütün hayatını ruhbanlıkla geçiren rahip gibi görünür. Bunun tesiriyle iki büyük hastalığa yakalanırız.

Birincisi: Dinimiz diyanetimiz gereği fesad ve zulümden korkan kalbimiz, siyasetten ve siyaset ilminden nefret eder. Derken esaret altında mazlum olmayı istiklal içinde yaşamaya tercih eder, zilleti kalben lezzet sayarız.

İkincisi: Tabiatımız gereği ilim ve maarife rağbet eden akıllarımız, selef ulemasına benzemek için ruhbanlığa iltizam eder. Rahiplik köşesinde akıl nuru söner. Böyle kimselerin gözü tabiatın güzellikleri karşısında kör olur.
ataç ikon Musa Carullah Bigiyef
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum