up
ara

Sahne İle İlgili Sözler ve Kitap Alıntıları

İçerisinde Sahne geçen, Sahne temalı, Sahne tarafından söylenmiş veya Sahne hakkında sözler ve kitap alıntıları listelenmektedir.
Quaf

Quaf

@quaf

Tiyatronun kulisinde bir gün yangın çıkmış. Palyaço haber vermek için sahneye gelmiş. Herkes bunun bir şaka olduğunu sanıp alkışlamaya başlamış. Palyaço uyarmaya devam ettikçe alkışlar daha da hızlanmış.

Sanırım dünyanın sonu, her şeyin bir şaka olduğunu sananların yükselen alkışları arasında gelecek.
ataç ikon Meseller
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Namık Kemal’in eserlerine sinmiş vatanseverlik duygusu Mustafa Kemal’de hassas bir noktayı uyandıracaktı. Namık Kemal’in en tanınmış dizelerinden biri umutsuz bir sahneyi betimliyordu:

“… Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini
Bulunmaz kurtaracak bahtı kara maderini”

Mustafa Kemal son dizeyi şöyle değiştirecekti:

“Bulunur kurtaracak bahtı kara maderini”

Mustafa Kemal bilinçdışı fantezisindeki kurtarıcı/onarıcı duygularını bu dizeyi değiştirmekle de dile getirecekti.
ataç ikon Atatürk
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Burcu S.

Burcu S.

@bs

Rüyanızdaki bütün sahneler, karakterler, olaylar, tehlikeler ve ortaya çıkan sonuçlar sizin kendi bilincinizden inşa edilir; karanlıklar ve sıkıntılar da oradandır, hazlar da.
ataç ikon Aforizmalar
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Yabancılaştırma estetiğinin pragmatik yönü ise, Bertolt Brecht'le tiyatro alanında kurumsallaşır. Brecht oyununu, dış dünyayı, yasal gerçekliği çarpıtarak kurar; izleyicinin kendini sahnedeki oyunun bir parçası olarak duyumsamaması, kendini oyun kişileriyle özdeşleştirmemesi için yapar bunu; çünkü onun, duygusallığın esrikliğinde edilginleşmesini istememektedir; çünkü gerçeğin izleyiciye dikte ettirilmemesini, izleyicinin kendisi tarafından bulgulanmasını amaçlamaktadır.
ataç ikon Türk Romanında Postmodernist Açılımlar
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Misafir2

Misafir2

@misafir001

Yazarla­rın çoğu, özellikle de şairler eserlerinin mükemmel bir estetik sezgiyle yaratıldığını savunurlar ve okuyucuların sahne arkasında olan biteni gözetlemesine izin vermezler.
ataç ikon Kuzgun
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
1234

1234

@ercandurak

Türkiye'de tiyatro sanatının yegane "rejisörü" ve Türkiye'nin en büyük aktörü Ertuğrul Muhsin ile konuştum. Ertuğrul Muhsin Türkiye'de aktörlüğün, ayyaşlık, cahillik ve külhanbeylik ile olan gayet sıkı rabıtasını kökünden kıran birkaç sahne sanatkârının en başında bulunmaktadır. Ertuğrul Muhsin sanatın ilim ile olan alakasını anlamış ve Apostol'un meyhanesinde rakı içmekten ise her türlü sıkıntılara göğüs gerip dünyanın dört tarafında sanatını tekamül ettirmek, biraz daha fazla öğrenmek, okumak için çalışmış çabalamıştır. Bugün Muhsin Türkiye'de tiyatro sanatının yegane hakiki üstadıdır. Diğer aktörlerimiz, beyinlerine bir at sineği gibi yapışan "küçük burjuva" gururunu ve ferdiyetçiliği bırakmalı ve üstatlarından hakiki tiyatro sanatının ilmini öğrenmeye koşmalıdırlar....
(Nazım Hikmet Ran / Aydınlık 1.1.1925)
ataç ikon Yazılar 1 Sanat, Edebiyat, Kültür, Dil
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Gül Ayan

Gül Ayan

@gulayan

Doğunun kumlu kanatlarından kopup… O altın sahneye vardılar. Constantinople büyük bir ticaret merkezi, doğuyla batı arasında kozmopolit bir köprü, ticari ve dinsel balların oluşturduğu mozaik duvarlı bir kovan olduğundan, onları her sabah yaldızlı bir dirseğin dürtüşüyle, heyecan içinde uyandırıyordu.
ataç ikon Parfümün Dansı
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum